کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

مهاجرت کارگران ماهر به آلمان باید آسان‌تر شود


کد خبر : ۱۰۲۵۸۸سه شنبه، ۸ آذر ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۳:۵۱۳۷۲۷ بازدید

موانع پیش روی کارگران ماهر خارجی برای تثبیت جایگاه خود در آلمان هنوز بسیار است. دولت فدرال می‌خواهد این وضعیت را تغییر دهد. اجلاس اتاق صنایع و ...
مهاجرت کارگران ماهر به آلمان باید آسان‌تر شودمهاجرت کارگران ماهر به آلمان باید آسان‌تر شود

موانع پیش روی کارگران ماهر خارجی برای تثبیت جایگاه خود در آلمان هنوز بسیار است. دولت فدرال می‌خواهد این وضعیت را تغییر دهد. اجلاس اتاق صنایع و بازرگانی آلمان خواستار سرعت عمل است.

پیتر آدریان ناراضی است. به گفته این رئیس اتاق صنایع و بازرگانی آلمان (DIHK)، به دلیل کمبود نیروی کار در جمهوری فدرال، شرکت‌ها به طور فزاینده‌ای مجبور به رد سفارش و کاهش خدمات هستند.

به همین دلیل آدریان بر رویه‌های غیرپیچیده‌تر برای مهاجرت کارگران ماهر اصرار دارد. او به خبرگزاری آلمان گفت: «حتی در بحران کنونی، پس از افزایش هزینه‌های انرژی، کمبود کارگران ماهر دومین معضل بزرگ اقتصادی شرکت‌ها است.»

او افزود: «بنابر این بسیاری از شرکت‌ها روی این حساب می‌کنند که ورود کارگران ماهر از کشورهای ثالث بیش از پیش آسان‌تر خواهد شد.»

دولت فدرال آلمان در حال حاضر بر روی اصلاحات مربوط به قانون مهاجرت کارگران ماهر سال ۲۰۲۰ کار می‌کند. به گفته آدریان، قانون فعلی، کار را برای متخصصان خارج از اتحادیه اروپا تسهیل کرده است. اما تجربه در شرکت‌ها نشان می‌دهد که بسیاری از چیزها هنوز زیادی پیچیده است، روندها خیلی طول می‌کشد یا حتا شکست می‌خورند".

انتقاد از روند کند امور در ادارات

از دیدگاه شرکت‌ها، مهم است که مهاجران مجبور نباشند مدارک آموزشی خود را در هنگام ورود نشان دهند که کاملاً معادل مدرک تحصیلی در آلمان باشند: "زیرا تجربه روزمره در شرکت‌ها نشان می‌دهد که کمبود مدارک تخصصی را اغلب می‌توان در طول کار روزمره جبران کرد. اما برای یک شروع موفقیت‌آمیز یادگیری زبان آلمانی در خارج از کشور از اهمیت زیادی برخوردار است".

با این حال، برای انجام این کار، فرآیندهای اداری نیز باید سریع‌تر و روان‌تر عملی شوند. به طور خاص، زمان انتظار برای دریافت یک وقت ملاقات برای درخواست ویزا اغلب چندین ماه طول می‌کشد.

رئیس اتاق صنایع و بازرگانی آلمان تاکید کرد که برای جذب موفقیت‌آمیز کارگران ماهر، اما به چیزهای بیشتری نیاز است: «این از ارائه مسکن شروع می‌شود و با مهد کودک ادامه می‌یابد. اگر می‌خواهیم مردم از سراسر جهان را برای کار در آلمان تشویق کنیم، همچنین باید به آنها این فرصت را بدهیم که در اینجا از حضور آن‌ها استقبال می‌شود.»

از جمله برنامه‌های فعلی دولت آلمان تسهیل در دریافت تابعیت این کشور و کوتاه کردن مهلت‌های دریافت پاسپورت آلمانی برای مهاجران است.

مارسل فراچر، رئیس مؤسسه تحقیقات اقتصادی آلمان (DIW)، از طرح دولت استقبال می‌کند: «مشکل نیروی کار ماهر آلمان به‌دلیل جمعیت‌شناسی و رقابت فزاینده برای گرفتن باهوش‌ترین ذهن‌ها، اگر سیاستمداران قاطع‌تر از قبل عمل نکنند، به شدت تشدید خواهد شد.»

فراچر به روزنامه "هندلزبلات" گفت که یک چشم‌انداز روشن در مورد دریافت تابعیت آلمانی، در جذب نیروی کارگر ماهر خارجی از اهمیت بالایی برخوردار است.


کارگزاری فارابیکارگزاری فارابی


اخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

لاماری