کانال تلگرام ایران جیب
لست سکند تور مسافرتیلست سکند تور مسافرتی

برخورد سلیقه‌ای بانک‌ها در اخذ ضامن


کد خبر : ۱۰۲۳۹۸چهارشنبه، ۲ آذر ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۱:۰۰۳۰۲۰ بازدید

رئیس کل بانک مرکزی گفت: اگر فردی از رتبه اعتباری مناسبی برخوردار باشد برای دریافت وام باید ضامن کمتری به نسبت کسی که ریسک بالاتری دارد تامین کند.
برخورد سلیقه‌ای بانک‌ها در اخذ ضامنبرخورد سلیقه‌ای بانک‌ها در اخذ ضامن

ضامن، مانعی که کابوس آن آرامش را از متقاضیان دریافت وام سلب کرده است. اما این مانع غیر قابل مهار که قرار بود اعتبار سنجی آن را کنترل کند خیلی مهار نشده و بانک‌ها هر کدام از قاعده و قانون خاص خود تبعیت می‌کنند.

یکی از مخاطبان گفت: برای یک وام ساده مانند ازدواج یک بانک دو ضامن از ما خواست و یک بانک دیگر یک سفته با مبلغ مشخص و یک ضامن رسمی البته بانک‌های دیگر هم شرایط خاص خود را داشتند.

یکی دیگر از مخاطبان نیز افزود: برای دریافت یک وام ۱۰۰ میلیون تومانی هر کدام از بانک‌ها یک درخواست ضامن متفاوت با شرایط متمایز دارند پس افرادی مانند ما که شرایط مناسب ندارند باید چه اقدامی کنند؟

علی صالح آبادی درباره برخورد سلیقه‌ای بانک‌ها برای دریافت وام افزود: در این رابطه باید گفت بستگی به اعتبار سنجی فرد دارد اگر فردی از رتبه اعتباری مناسبی برخوردار بوده بر اساس اصول باید ضامن کمتری به نسبت کسی که ریسک بالاتری دارد تامین کند.

وی اضافه کرد: در کل دریافت ضامن به ریسک مشتری بستگی دارد.

برخوردهای سلیقه‌ای در خصوص پرداخت وام

جعفر قادری،  نماینده مجلس در خصوص برخورد سلیقه‌ای بانک‌ها برای دریافت ضامن در تسهیلات تکلیفی مانند ازدواج گفت: از این نظر بانک مرکزی در این زمینه باید ورود جدی کند و جلوی برخوردهای سلیقه‌ای را بگیرد.

وی اظهار کرد: برخورد سلیقه‌ای بانک ها برای دریافت ضامن می‌تواند مشکلاتی را برای مردم به همراه داشته باشد.

بانک‌ها به نوعی مختار در دریافت ضامن هستند

حجت الله فرزانی، کارشناس امور بانکی گفت: اخذ تامین کافی یا همان اخد وثایق به استناد ماده ۶ قانون عملیات بانکی بدون ربا به عهده مدیریت بانک‌ها است و چون این موضوع به عهده خود مدیران بانک‌ها گذاشته شده است بانک‌ها به نوعی مختار در دریافت ضامن هستند، اما یک سری وام‌ها مانند قرض الحسنه در بخشنامه‌های مشخص ضامن آن‌ها معین شده و جنبه تکلیف دارد.

وی اضافه کرد: به سبب این موضوع و این قانون به رفتار بانک‌ها نمی‌شود خرده گرفت و باید نگاهی به اصلاح قانون و شرایط فعلی کرد.

فرزانی بیان کرد: اگر بانک‌ها تخلفی کرده باشند راه‌های مختلفی برای بررسی آن وجود دارد مانند شکایت افراد به اداره حراست (اداره نظارت) خود بانک‌ها، یا اطلاع رسانی به بانک مرکزی از جمله این راه‌ها است البته که انتظار نظارت بسیار دقیق و کافی از بانک مرکزی بر روند اعتبار سنجی وجود دارد.

اما دیگر کارشناس امور بانکی در خصوص برخورد سلیقه‌ای بانک‌ها دریافت ضامن و مشکلات پرداخت تسهیلات خرد نسبت به تسهیلات کلان مواردی را مطرح کرد.

وی گفت: نظام بانکی برخلاف تمام تأکیدات دولت مبنی بر این که تسهیلات برای وام ازدواج، مسکن و ... داده و در دریافت تضامین در این خصوص تسهیل گری شود، به شدت در این زمینه مقاومت  می کند. به دلیل ناترازی‌های جدی که در شبکه بانکی کشور وجود دارد دخل و خرج نظام بانکی با یکدیگر نمی‌خواند به همین دلیل بانک ها به شدت راغب هستند که تسهیلات خود را در حوزه‌هایی که در آمد زایی بیشتری برای خودشان دارد پرداخت کنند و به همین دلیل پرداخت تسهیلات خرد دچار مشکلات جدی و موانع زیاد است.

به گفته کارشناسان البته که پرداخت تسهیلات بی رویه هم می تواند اقتصاد کشور را با مشکلات فراوان مواجه کند اما بسیاری از افراد هم هستند که به سبب نداشتن ضامن برای دریافت تسهیلات یا برخوردهای متفاوت بانک‌ها در دریافت ضامن هم اکنون با مشکلات متعددی در حال دست و پنجه نرم کردن هستند مشکلاتی که انتظار می رفت اعتبار سنجی کمی آن را کم رنگ تر کند و این انتظار وجود دارد که در قانون جدید بانک مرکزی بخش نظارتی بانک مرکزی در حوزه دریافت ضامن توسط بانک ها مورد توجه بیشتری قرار گیرد.


کارگزاری فارابیکارگزاری فارابی


اخبار مرتبط


دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:

کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

لاماری