کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

نگرانی‌های اروپا در برابر منافع آمريكا

کدخبر:۹۹۳۶دوشنبه، ۲۰ بهمن ۱۳۹۳ - ۰۸:۱۹:۵۰۲۸۷۱ بازدید

«تسليح دولت اوكراين يا تن دادن به راه‌حل سياسي با پذيرش هزينه‌هاي آن» دو انتخابي است كه رهبران اروپايي و امريكايي بايد درباره آن ...
نگرانی‌های اروپا در برابر منافع آمريكا

«تسليح دولت اوكراين يا تن دادن به راه‌حل سياسي با پذيرش هزينه‌هاي آن» دو انتخابي است كه رهبران اروپايي و امريكايي بايد درباره آن تصميم بگيرند. از نظر بسياري از اروپايي‌ها اگر واشنگتن به كي‌يف كمك‌ تسليحاتي كند، دامنه جنگ در شرق اوكراين گسترده‌تر خواهد شد. اما كساني هم در واشنگتن هستند كه معتقدند راه‌حل سياسي پاسخگوي شرايط موجود نيست و روسيه بايد هزينه گزافي براي تجاوز خود به اوكراين بپردازد.

بسياري از دولتمردان اروپايي معتقدند، منافع امريكا در اين زمينه با منافع اروپا يكي نيست. به همين دليل است كه در چند روز گذشته فرانسوا اولاند، رييس‌جمهوري فرانسه و آنگلا مركل، صدراعظم آلمان در اقدامي كم‌سابقه با سفر به كي‌يف و مسكو در جهت برقراري آتش‌بسي فوري و بيش از آن دست يافتن به يك صلح پايدار در شرق اوكراين تلاش كرده‌اند. تلاشي كه با وجود افق نه چندان روشن آن، همچنان ادامه دارد.

 

 راه‌حل اروپايي در برابر امريكا

برخي سناتورهاي امريكايي با دادن اختيار به باراك اوباما براي ارسال سلاح به اوكراين، اقدام سريع وي را براي ارسال كمك‌هاي نظامي بيشتر اين كشور به اوكراين خواستار شده‌اند. ازجمله جان مك‌كين، رييس كميته خدمات نظامي سناي امريكا كه معتقد است ارسال كمك‌هاي تسليحاتي براي كمك به ارتش اوكراين خطر افزايش هزينه‌ها و احتمال ضرر بيشتر از ادامه اين حملات را براي روس‌ها به‌همراه خواهد داشت.

با اين حال يان برمر، كارشناس علوم سياسي و رييس گروه اوراسيا مي‌گويد: «راه‌حل ديپلماتيك تنها راه ممكن براي پايان دادن به بحران اوكراين است.» از اين منظر ابتكارِ عملِ اولاند و مركل آسان‌تر درك مي‌شود: اعطاي خودمختاري به مناطق شرقي اوكراين براي خاموش كردن توپ‌ها و پرهيز از گسترده‌تر شدن جنگ در شرق اروپا. با اين حال دولت اوكراين حاضر نيست صلح را در ازاي بخشي از خاك خود يا از دست دادن كنترل سياسي بر آن به‌دست آورد. آرسني ياتسه نيوك، نخست‌وزير اوكراين پس از مذاكرات انجام گرفته با رهبران فرانسه و آلمان در اين باره بسيار روشن سخن گفت: «ما پيش از اين توافق‌نامه مينسك را امضا كرده‌ايم؛ حال از توافقنامه ديگري صحبت مي‌كنيم بي‌آنكه قبلي را به اجرا بگذاريم؛ اين دامي بيش نيست. از نظر من بهترين راه آن است كه امريكا، آلمان، فرانسه، اتحاديه اروپا و اوكراين موضع واحد، روشن و استواري در اين زمينه اتخاذ كنند.»

در توافقنامه مينسك دولت اوكراين و جدايي‌طلبان بر سر ايجاد منطقه‌يي غيرنظامي در شرق اوكراين موافقت كرده بودند. هر دو طرف بايد تسليحات سنگين را دست‌كم تا 15كيلومتري منطقه درگيري به عقب مي‌بردند تا منطقه امني به وسعت 30كيلومتر تشكيل مي‌شد. همچنين قرار بود سازمان امنيت و همكاري اروپا بر اين منطقه حائل نظارت كند.

جان كري، وزيرخارجه امريكا اگرچه روز يك‌شنبه هرگونه اختلاف‌نظر ميان امريكا و اروپا درباره بحران اوكراين را رد كرد اما موضعي آشتي‌ناپذير پيشين وي در برابر روسيه در تضاد است با آنچه كه رهبران اروپايي بيان كرده‌اند. كري گفته بود: «براي حل اين بحران چند گام بايد برداشته شود: روسيه بايد اقداماتي به اجرا گذارد و جدايي‌طلبان بايد آنها را بپذيرند. نخست اينكه برقراري يك آتش‌بس فوري و واقعي مورد قبول قرار گيرد و به اجرا گذاشته شود؛ در اين زمينه به امضا يك تكه كاغذ يا حرف‌هايي كه عمل به‌دنبال نداشته باشد نمي‌توان اكتفا كرد. بايد تسليحات‌ سنگين از خط مرزي دور شود به نحوي كه غيرنظاميان ديگر در تيررس آنها قرار نداشته باشند. ديگر اينكه كليه نيروهاي خارجي و تسليحات سنگين آنان بايد از اوكراين خارج شوند و مرز بين‌المللي ميان دو كشور روي آنان بسته شود. اين چنين است كه مي‌توان به حاكميت اوكراين احترام گذاشت.» به‌گفته كري، باراك اوباما در روزهاي آينده درباره تحويل سلاح به دولت اوكراين تصميم خواهد گرفت.

با اين حال جو بايدن، معاون رييس‌جمهور امريكا در پاسخ به پرسشي درباره احتمال ارسال سلاح به اوكراين با تاكيد بر تعهد امريكا براي دفاع از اوكراين گفته است كه امريكا به كمك «امنيتي» خود به اوكراين نه با هدف تشويق به جنگ بلكه با هدف كمك به اين كشور براي دفاع از خود ادامه خواهد داد. بايدن گفته است: «واضح بگويم، ما اعتقادي به راه‌حل نظامي در اوكراين نداريم اما پوتين بايد انتخاب سختي را انجام دهد. يا از اوكراين بيرون مي‌رود يا با انزواي بيشتر و هزينه‌هاي اقتصادي آن مواجه خواهد شد.»

 

 اروپا با امريكا همراهي مي‌كند؟

حال در شرايطي كه سرگئي لاوروف، وزيرخارجه روسيه تاكيد كرده كه امكان صلح در شرق اوكراين وجود دارد هنوز اين پرسش به قوت خود باقي است كه در صورت عدم توافق، دامنه بحران كنوني به كجا كشيده خواهد شد. آيا اروپايي‌ها در اين راه با هم‌پيمان امريكايي خود همراه خواهند شد؟

نيكلا ساركوزي، رييس‌جمهوري سابق فرانسه در اين باره گفته است: «جدايي ميان اروپا و روسيه يك فاجعه است. اينكه امريكايي‌ها خواستار اين جدايي هستند، مشكل آنها و حق آنهاست اما منافع امريكا در رابطه با روسيه با منافع اروپا متفاوت است؛ ما خواستار ظهور يك جنگ سرد ميان اروپا و روسيه نيستيم. كريمه پيوستن به روسيه را انتخاب كرده است؛ نمي‌توان از آنان ايراد گرفت. من جدا شدن كوزوو را به ولاديمير پوتين تحميل كردم. چگونه مي‌توان حق مردم كريمه را براي جدا شدن از اوكراين و پيوستن به روسيه نفي كرد به‌ويژه آنكه الحاق كريمه به اوكراين، يك تصميم اداري بود كه توسط خروشچف گرفته شد.»

به گزارش كميسارياي عالي حقوق بشر سازمان ملل متحد در درگيري‌‌هاي نيروهاي ارتش اوكراين و جدايي‌طلبان مناطق شرقي بيش از 5 هزار نفر كشته و 12هزار نفر مجروح شده‌اند. در همين مدت نيز نزديك به يك ميليون نفر از ساكنان مناطق شرقي مجبور به ترك خانه‌هاي خود شدند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

صالح: 1393/11/2009:10:40،
56
34
برای اروپا و آمریکا واقعیت تلخی است اما متاسفانه روسیه یک ابر قدرت قدیمی و شمشیر دو لبه ای است که هم نزدیکی زیاد و هم دوری زیاد از آن برای هر کشوری مسئله ساز است.
سیاست روسها منش زندگی گرگی است آنها به هیچ کس و هیچ چیزی رحم نمی کنند.
تاریخ نشان داده که روس ها نه تنها در میدان جنگ بلکه حتی بر سر میز مذاکرات نیز همیشه برنده هستند.

نظر سارکوزی درست و این واقعیت را هم اروپا و هم آمریکا باید قبول کنند.
در دائرت المعارف روسها چیزی به اسم اخلاق وجود ندارد.
حسین: 1393/11/2009:48:04،
47
32
اون مال قدیما بود داداش. الان روسیه یک کشور از نظر صنعتی عقب افتاده و وابسته است که فقط به درامدهای نفتی و گازی وابسته است و اقتصادی به شدت شکننده داره . مطمئن باش اینبار کمرش رو میشکنن تا دیگه از این غلط ها نکنه . اروپا هم در ظاهر با امریکا مخالفت میکنه اما در باطن پشتیبان امریکاست در ضربه زدن به روسیه . این گرگ شما پیر شده دندوناشو پشماش ریخته .
احمد: 1393/11/2009:38:00،
56
24
قول شرف بهتون میدم مذاکرات به نتیجه نخواهد رسید هممون سرکاریم
ruru: 1393/11/2012:17:03،
26
44
آمریکا هیچوقت در هیچ جنگی برنده نبوده و آمریکایی ها دقیقا مثل یه گاو 9 من شیر هستندو در عراق و افغانستان و ویتنام و سوریه و غزه و ..... حقیقتا بازنده اصلی آمریکا بود و بیچاره اوپایی ها بایستی هزینه های گزاف و بی تدبیری و ضعف آمریکا را بدن.
آمریکایی ها حتی توان مقابله با این اسمال هنیه رو هم ندارن چه برسه به روسیه
ruru: 1393/11/2012:58:28،
32
43
خطاب به دوستانی که به کامنت من منفی دادن عرض میکنم
آمریکا هیچ غلطی نمیتونه بکنهو تنها یه ببر کاغذیه که متاسفانه ایرانی های خود شیفته و خود باخته و الکی خوش که مطالعه دست و حسابی ندارن قبله آمالشونه
پاسخ 2 به ruru:: 1393/11/2018:38:13،
36
25
اگه تو فوتبال اسپانیا تو بجای طرفداری از بارسلونا و رئال مادرید رفتی طرفدار ختافه یا سوسیه داد شدی من هم بجای طرفداری از امریکا میرم طرفداری روسیه رو میکنم بلکه موشکهای اس300 مون رو که چند سال قبل پولشو خورده بود بهمون بده.

تو این دنیا هیچ کس به ضعیف تکیه نمیزنه و همه میرن پشت قوی وامیستن.چه خوب و چه بد این قانون شده.اگه نمیدونی برو از بچه مدرسه ایها بپرس
sina: 1393/11/2013:08:30،
40
15
نصف شدن ارزش روبل و بی احترامی به پوتین در اجلاس g20 و تحریم روسیه و کاهش شدید قیمت نفت ک به روسیه نیز لطمه زد تاوان روسیه در لشکر کشی به اوکراین بوده و بقیه پیامد هاش در راهه
ruru: 1393/11/2013:41:19،
19
43
آقا سینا شما و امثال شما بدون هیچ درکی از محیط پیرامونتون بیخودی از یک کشور استعمارگر جنایتکار حمایت نکنید
مرگ بر آمریکا
متفکر حق گو : 1393/11/2018:57:27،
28
23
دوستان آمریکا جه بخاد یا نخاد دیگه مثل قبل نمیتونه بتازه دوره ناو هواپیما بر گذشت دیگه بقیه دنیا رشد کردن آقا رضا برزیل هند ژاپن مالزی سنگاپور مقیاس کمه جدا و لی روی هم
وبا جین از آمریکا اقتصادشون بزرگتره روسیه هم تا حالا خوب دووم اورده ولی حقیقت اینه که شوروی نیست که تا اراده کرد خمله کرد به مجارستان افغانستان یا قبلش تو افغانستان کودتا کرد همیونطور که ابر قدرت شوروی رفت آمریکا همداره میره فقط آرومتر قدرت داره پخش میشه چون دیگه گردش پول مهمهکه اونم تو چینه تمام صنایع وکارخونه های معروف تولیدشون بسته به جینه هر روز پولدار تر از دیروز اگر هم بود جه نظامی رو میگین که میشد ۱۰۰ دفعه آمریکا حمله کرده بود به چینو خیالشو راحت میکرد
این وسط همه تغییر میکنن الا مدیریت تو مملکت ما که همیشه داغونه ... والسلام .....
رضا: 1393/11/2022:37:15،
32
24
قدرت اقتصادي از نظر كميت در حال توزيع شدن است ولي از لحاظ فن اوري هاي نوين هنوز فاصله زيادي ميان چين با غرب وجود دارد و تا دهه هاي اينده نيز خواهد ماند،حتا اگر چين از لحاظ توليد ناخالص داخلي بزرگترين اقتصاد جهان شود.چين بزرگترين وارد كننده فن اوري و دانش فني از آلمان است.در حاليكه حجم اقتصاد چين ٢ برابر آلمان است.
٢.شوروي به دليل ضعف اقتصادي از هم پاشيد.بزرگترين مولفه قدرت امريكا اقتصادش است.امريكا برخلاف شوروي"جايي نخواهد رفت".
٣.هيچگاه دو كشور مجهز به سلاح اتمي به خاك يكديگر حمله نخواهند كرد.چرا امريكا بايد به چين حمله كند!؟ درگيري احتمالي اينده امريكا و چين محدود به نبردهاي هوايي و دريايي خواهد بود نه حمله مستقيم به خاك يكديگر.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
لیست قیمت جدید محصولات ایران خودرو با افزایش قیمت اعلام شد - شهریور 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
نرخ‌های جدید سود بانکی اعلام شد
جدول پیش فروش محصولات ایران خودرو با سود مشارکت 25 درصد - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما