کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

تجربه قيمت‌گذاری در حاشيه بازار در دهه 70

کدخبر:۹۹۳۵دوشنبه، ۲۰ بهمن ۱۳۹۳ - ۰۸:۱۵:۵۳۴۳۵۳ بازدید

سال 72 قيمت‌گذاري توسط سازمان حمايت، به‌روش costplus (قيمت تمام‌شده + سود عادلانه) انجام مي‌شد. اين روش به‌مدت 5 سال اجرايي ...

از سال 72 قيمت‌گذاري توسط سازمان حمايت، به‌روش costplus (قيمت تمام‌شده + سود عادلانه) انجام مي‌شد. اين روش به‌مدت 5سال اجرايي شد و در طول اين مدت قيمت خودرو به‌تناسب افزايش نرخ تورم تغيير پيدا مي‌كرد. يعني اگر قيمت كالاهاي عمومي بالا مي‌رفت، قيمت خودرو به‌همان ميزان براساس شاخص نرخ تورم تغيير مي‌كرد. از سال78 تصميم گرفتند خودرو در حاشيه بازار فروخته شود، يعني 5درصد زير قيمت بازار، خودروسازان خودرو خود را به فروش مي‌رساندند. تا سال88 كه شاخص قيمت‌ها چهاربرابر شد و شاخص قيمت خودرو فقط 14واحد بالا آمد. وقتي در حاشيه بازار خودرو فروخته مي‌شد سازمان حمايت كنترل مي‌كرد. 10سال اين روند نشان داد كه نرخ تورم تغيير مي‌كرد اما نرخ خودرو ثابت مي‌ماند. اگر خودرو در حاشيه بازار فروخته شود هم بازار دلالي جمع مي‌شود و ديگر رانت وجود نخواهد داشت، درنتيجه فساد به‌وجود نمي‌آيد. مثلا اگر فاصله قيمت بازار و كارخانه 5ميليون‌تومان باشد، كسي پيدا مي‌شود كه 50خودرو مي‌خرد و كم‌كم مي‌فروشد. درنتيجه با تصميمات، هم مي‌توان رانت و فساد را از بين برد؛ هم مي‌توان عامل به‌وجود‌آمدن آن شد. پس بايد تصميماتي گرفته شود كه رانت و فساد سركوب شود. چرا كه اختلاف قيمت كارخانه و بازار در جيب مردم و خودروسازان نمي‌رود، تنها در جيب يك عده دلال مي‌رود.

اين روزها با نزديك شدن به سي‌و‌هفتمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي ايران و مطرح‌شدن موضوع قيمت‌گذاري خودرو در بازار آزاد، بهانه لازم براي بررسي وضعيت قيمت‌گذاري خودرو در سال‌هاي بعد از انقلاب فراهم شد و مي‌توان به آنچه بر صنعت خودروي ايران گذشته ورود و نحوه قيمت‌گذاري خودرو در سال‌هاي پس از انقلاب را بررسي كرد. صنعت خودرو ايران حتي بدون در نظر گرفتن سال‌هاي اوليه انقلاب و 8سال جنگ تحميلي، اين سوال را در ذهن تداعي مي‌كند كه چه پيشرفت‌هايي را شاهد بوده است؟ در‌حالي‌كه در دهه‌70 صنعت خودرو رويه خوبي را در پيش گرفته بود و با همكاري با شركت‌هاي خارجي راه پيشرفت را براي خود باز كرده بود. اما به‌يكباره با ورود به دهه‌80، كم‌كم از سرعت اين پيشرفت كاسته شده و با آغاز تحريم‌هاي بين‌المللي و قطع همكاري با فرانسوي‌ها اين صنعت دچار افت‌و‌خيز فراوان شد.

 با اين حال به نظر مي‌رسد باتوجه به نوسان جهاني قيمت نفت مي‌توان توقع جايگزيني صنعت خودرو با صنعت نفت را داشت همان‌طور كه نعمت‌زاده وزير صنعت، معدن و تجارت اين موضوع را چندين‌بار يادآور شد. صنعت خودرو پس از سال‌هاي جنگ، دولت‌هاي سازندگي، اصلاحات و مهرورزي را گذرانده است و حالا در دولت تدبير و اميد به‌سر مي‌برد، وزير صنعت، معدن و تجارت دولت يازدهم، وزير صنايع دولت سازندگي نيز بوده است. با اين حال دولت سازندگي هدف خود را توسعه اقتصادي و بازسازي كشور قرار داده بود و آن روزها بايد دولت اقتصاد جنگ‌زده كشور را سر‌و‌سامان مي‌بخشيد. در آن زمان‌كه نعمت‌زاده وزير صنايع كشور بود به‌دليل تفاوت فاحش قيمت كارخانه و بازار قيمت خودرو در حاشيه بازار تعيين شد و دست دلالان كوتاه شد. با اين حساب نعمت‌زاده تجربه خوبي را در سال‌هاي گذشته در تعيين قيمت خودرو در حاشيه بازار دارد. در دوران سازندگي و اصلاحات قيمت خودرو در حاشيه بازار مشخص مي‌شد و تنها در دوران 8ساله احمدي‌نژاد قيمت از حاشيه بازار خارج شد و به‌نوعي با تثبيت قيمت مواجه شده است كه اين مساله به‌نوعي انگيزه خودروسازان را براي رقابت و افزايش كيفيت خودرو كاهش داده است.

نعمت‌بخش دبير انجمن خودروسازان قيمت‌گذاري در سال‌هاي بعد از انقلاب را اين‌گونه روايت كرد:

 در سال‌هاي جنگ كميته هماهنگي توزيع خودرو وجود داشت. در آن سال‌ها اغلب خودروسازي‌هاي كشور در حال ساخت تجهيزات جنگي بودند. با اين‌حال كميته هماهنگي توزيع با تحقيقات محلي از متقاضيان خودرو و با انجام قرعه‌كشي خودرو آن زمان يعني پيكان را به فروش مي‌رساند. در‌واقع مردم و خودروسازان هيچ دخل و تصرفي در قيمت خودرو نداشتند.

 در دوران سازندگي دو وزارتخانه صنايع و صنايع سنگين وجود داشت و البته بايد گفت در آن دوران اختلاف فاحش ميان قيمت بازار و كارخانه وجود داشت. در اسفند سال73 براساس مصوبه شوراي اقتصاد كميته خودرو در سازمان حمايت تشكيل شد و درواقع از آن زمان قيمت خودرو در حاشيه بازار تعيين شد با اين حساب ما‌به‌التفاوت قيمت كارخانه و بازار به سازمان حمايت پرداخت مي‌شد.

 با روي‌كار‌آمدن دولت اصلاحات وزير صنايع اسحاق جهانگيري بود در آن زمان با بروز اختلافات در سال77 با سازمان حمايت در دي سال77 شوراي اقتصاد مصوبه را تصويب كرد. تا براساس آن مابه‌التفاوت قيمت هر خودرو مشخص شود. از آن زمان به‌بعد كميته خودرو در وزارت صنايع تشكيل شد. در بودجه سال78، 10درصد ماليات عوارض توليد تعيين شد و اما همچنان فروش خودرو در حاشيه بازار ادامه داشت. مجلس در سال‌80 در قانون بخشي از مقررات مالي دولت تصويب كرد. سود بازرگاني CKDبه حداقل 60درصد افزايش يابد و درواقع جايگزين 10درصد عوارض توليد شود.

  با روي‌كار آمدن دولت نهم، جلسات كميته خودرو به‌طور مرتب تشكيل نشد و درحقيقت مصوباتي از اين كميته ابلاغ نشد. افزايش بيمه شخص ثالث و شماره‌گذاري، ماليات ارزش‌افزوده افزايش سالانه قيمت خودرو را در پي داشت. در سال90 وزارت صنايع و معادن با وزارت بازرگاني ادغام شد و از آن پس جلسات كميته خودرو در سازمان حمايت تشكيل و مشكلات خودرو در شوراي سياست‌گذاري مطرح شد. در آن زمان قيمت‌گذاري بر خودروهاي تجاري و سواري بالاي 40ميليون‌تومان برداشته شد. زماني‌كه نرخ دلار از 1200 به 2600تومان افزايش يافت و كارگروه كنترل بازار در اسفند سال90 تشكيل شد و با تقاضاي افزايش 20درصدي قيمت خودرو موافقت نشد قيمت خودرو 6درصد افزايش يافت. اينها ابتداي زياندهي شركت‌هاي خودروسازي بود. بحران نقدينگي با كاهش تيراژ خودرو همراه شد. در‌صورتي‌كه جلسه بعدي كميته خودرو در مهر سال91 تشكيل شد. زماني‌كه دلار به 3000هزار تومان رسيد تقاضاي 40درصد افزايش قيمت خودرو شد كه تنها با 20درصد آن موافقت شد. زياندهي شركت‌ها در آن زمان ادامه داشت و قيمت سهام شركت‌هاي خودروسازي به‌شدت كاهش يافت. تا اينكه در بهمن سال91 مديران شركت‌هاي خودروسازي در هيات دولت از دلايل زياندهي و افت شديد سهام اين شركت‌ها گزارشي ارايه كردند كه با دستور محمود احمدي‌نژاد قيمت‌گذاري خودرو آزاد و بنا شد به خودروسازي‌ها ارز مبادله‌يي تخصيص يابد. اما اين موضوع تنها به‌مدت يك هفته ادامه داشت. تا اينكه جمله معروف از زبان احمدي‌نژاد گفته شد پرايد كيلويي چند؟ و شوراي اقتصاد خودرو را انحصاري اعلام كرد و از آن زمان شوراي رقابت به قيمت‌گذاري خودرو ورود پيدا كرد.

 با ورود شوراي رقابت برخي اعضاي اين شورا قيمت خودرو را 30 تا 40درصد گران‌تر اعلام كردند، درحالي‌كه ابلاغ فرمول قيمت‌گذاري در ارديبهشت92 با سه مشكل اساسي مواجه بود. 1- قيمت مبناي آن براساس فروردين91 بود يعني 14درصد زير قيمت واقعي بود 2- تورم يك‌سال قبل در آن محاسبه شده بود. 3- تورم بخشي سه‌ماهه در آن محاسبه نشده بود. درنتيجه در سال91 با كاهش 44درصدي با زياني معادل 4هزارميليارد تومان و در سال92 با كاهش 20درصدي با زيان 2هزار‌ميليارد تومان مواجه شديم.

 طبق اصل44 قانون اساسي، انحصار وضعيتي در بازار است كه سهم يك يا چند بنگاه يا شركت توليدكننده، خريدار و فروشنده از عرضه و تقاضاي بازار به ميزاني باشد كه قدرت تعيين قيمت را در بازار داشته باشد، يا ورود بنگاه‌هاي جديد به بازار يا خروج از آن با محدوديت مواجه باشد.

در‌نتيجه خودروسازان مدعي هستند كه قيمت‌گذاري دستوري به سود خودروسازان و مردم نيست. با اين‌حال به نظر مي‌رسد درگيري خودروسازان با نحوه قيمت‌گذاري، صنعت خودروسازي را از كيفي‌سازي خودرو جا گذاشته است و درواقع خودروسازان معتقدند همكاري با شركت‌هاي خوب دنيا بستگي به شكل قيمت‌گذاري دارد، چرا كه به‌عقيده خودروسازان شركت‌هاي خارجي به‌دليل قيمت‌گذاري دستوري در بازار خودرو ايران تمايل چنداني به همكاري نشان نمي‌دهند. در هر صورت قيمت‌گذاري خودرو در‌حال‌حاضر زير نظر شوراي رقابت است و تلاش وزارت صنعت، معدن و تجارت و خودروسازان براي عدم انحصاري دانستن خودرو و خروج قيمت‌گذاري از زير نظر شوراي رقابت است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

شروین: 1393/11/2008:44:32،
91
20
شک ندارم از دید نویسنده این مقاله پراید ( البته برای مردم بیچاره ) بهترین ماشین دنیاست ! ( و الا خودش ...... )

شاید من هم اگر جیره خور ساپیا و ایران خودرو بودم اینطوری میشدم
امید: 1393/11/2009:56:31،
56
17
آقا بنده چند روز پیش یه 206 تیپ 5 در منطقه آزاد اروند خریدم 25 میلیون !!! ساخت داخل - حالا یکی بیاد بگه چطوری اونجا میتونن به این قیمت بفروشن و ضرر نمیکنن! ها !یکی جواب منو بده؟
با تجربه: 1393/11/2010:03:04،
44
10
همان سالها72به بعد پژو405قیمتش2/300میلیون بود که با اجرای این قانون ظرف2سال به 12میلیون رسید خودرو سازان کاری کردندکه پیکان 47به قیمت 3/300میلیون معامله می شود
ARASH21 : 1393/11/2010:14:13،
59
12
دوستان اگر قیمت خودرو به دست خودروسازان بی افتد پراید 50میلیون وپارس به 100میلیون خواهد رسیدوباپشتیبانی دولت خودروهای خارجی افزیش شدید خواهد یافت این اتفاق قبلا هم رخ داده است
علی: 1393/11/2010:20:34،
63
10
اینها تصمیم دارند محصولاتشان را به قیمت بنز و BMWبه مردم بفروشند متا سفانه عده ای هم برای خرید تشکیل صف خواهند داد دولت هم حالاشو می بره
نام: 1393/11/2010:26:44،
42
12
دستمزد این مقاله یه دنای صفر آلبالوییه برای مقاله بعدی کی داوطلب میشه هر کی هست دستشو بلند کنه
نزولی: 1393/11/2018:26:12،
22
8
گیریم پراید بشه 50 میلیون.کیه که بتونه بخره.الان که 22 تومنه هم کارمندی که با ماهیانه 800 تومن حقوق تو خونه اجاره ای تشکیل خونواده داده میتونه بخره؟؟؟؟؟؟ مجبور میشن پایین بیارن.طمع زیادی دردسر هم داره مثل مسکن که سال دیگه میوفته رو نزول قیمتش
فرزاد: 1393/11/2008:56:08،
54
10
همه این مسائل با آزاد کردن قیمت خودرو حل میشه . به این شرط که هر عوارض و مالیاتی که از خودروساز داخلی میگیرید همون رو از خودروی وارداتی بگیرید . نه کمتر و نه بیشتر . از وارداتی ها 10 درصد مالیات و عوارض بر ارزش افزوده کالا رو که از همه کالاها میگیرید اخذ کنید و بزارید لگن سازها هم هر قیمتی دوست دارن بزارن . خودم یه کورولا میارم . شما هم دنا رو بزاری 100 میلیون اگر دوست دارید !!!
Viking: 1393/11/2010:19:36،
45
12
کاملا حق با شماست ولی فکر میکنین دولت عزیزززززز حاضر میشه از این درآمد سرشاری که از فروش لگن های تولید داخل و عوارض و مالیات و سایر هزینه های اخذ شده از خودروهای وارداتی بگذره.
حرف من اینه که دولت واقعا نمیخواد این مساله حل بشه.
فکر کنید: 1393/11/2019:11:38،
10
4
نه خیر اگه وارد کننده نخواد خودرو وارد شده رو به قیمت بده چی مثل پورشه که الان با تمام عوارض حساب کنی از 300 میلیون به 800 میلیون میرسه اما کمتر از یک میلیارد نه صد نمیفروشن وارد کننده ها اون موقع چی؟
فرزاد: 1393/11/2107:27:58،
9
14
آقا یا خانم " فکر کنید " . خودتم یه خورده فکر کن ! یعنی مجبوری از دلال بخری ؟! خب خودت برو ماشین بیار ! یه کاری با ملت کردن که مردم از نظر روحی روانی خودشونو محتاج دلال میبینن !
amin: 1393/11/2008:56:51،
39
15
از نظر من همین فرانسه عامل بدبختی شد..چراکه اون زمانی که پژو ۴۰۵ رو به ایران داد باید قوانینی رو میزاشت که الان فرغون سازا نیان چپ و راست از روش یچی در بیارن و بچپونن رو مردم..رانا که همون ۲۰۶ هست و شونصدتا مدل سمند همون ۴۰۵ .. پراید هم ک کره اگه مث ریو سخت گیری میکرد الان وضعمون این نبود.. جدا از خودروهای چینی..اگر اون برهه از زمان وقتی ۴۰۵ از رده پژو خارج شد باید در ایران هم متوقف میشد..لاقل اون زمان جا برای پیشرفت بیشتر بود... تاسف...فقط تاسف....
m@j: 1393/11/2009:03:26،
53
12
بابا اينا تا قيمت پرايدو به٥٠ مليون نرسونن دست بردار نيستن،
جالب اينه دولت هم هميشه باهاشون موافقه،
اين نعمت زاده رو ما نديديم يكبار زاري نكنه و بگه قيمت خودرو مناسبه
لولو: 1393/11/2018:27:46،
10
8
عزیزم اینها همش سیابازیه .میگن میخواهیم گرون کنیم تا شایدمردم هجوم به خرید بیارن.تا بازارخودرو از رکود دربیاد.دیگه نمی دونن مردم دیگه درسشون رو خوندن دیگه گول این ترفندها رو نمی خورن.اگه بخوان بازارخودرو از رکود دربیاد راهش ارزون کردن است ولا غیر.
محی: 1393/11/2009:17:55،
29
18
داداش هزینه تحقیق و توسعه شرکت های خودروساز یادت رفت بگی!!!!!!!!!!
احمدرضا: 1393/11/2009:22:22،
52
18
تمام این ترفندها برای فروش سمند (دنا)به قیمت 17000 دلاره یعنی معادل تویوتا کرولا . چند وقت پیش با دوستی از کشور مقدونیه (فقیر ترین کشور اروپایی )در خصوص قیمت خودروها در کشور هایمان صحبت میکردم واقعاً از قیمت سرسام آور لگن وطنی شکه شده بود به عنوان مثال وقتی گفتم ما پارس را به قیمت 12000 دلار با این امکانات میخریم گفت با این پول میشه بی .ام. دبیلو یک سال کار کرده خرید.
هیهات من الذله: 1393/11/2010:41:56،
31
15
ایران جیب ازت بعیده این خواست لگن سازان کشتارجمعی را باعنوان مقاله مطرح کنی آقای نعمت بخش و وزیر پیر صنعت و معدن که برخلاف قانون عضو هیات مدیره چندین شرکت خصوصیم هست وسایرحامیان گرانی خودرو و نارضایتی و ناراحتی مردم انقلابی،شما علنا آرمانهای نظام و انقلاب را له میکنید و مردم به شماها اعتماد ندارند.اگر میخواهید قیمت خودروهای بی کیفیت و کشتار جمعی اتان آزادشود و هرقیمتی بخواید به ملت بیندازید. پس تعرفه واردات خودرو را هم دولت اعتدالی تدبیروامید آزاد کند آنوقت استقبال مردم از خودروهایتان را ببینیدو بعد افتخار کنید به صنعت خودروییتان که جایگزین صنعت نفت قرار بدهید.
نیما: 1393/11/2010:56:20،
27
34
پارسtu5+++++
برلیانسh330------
علی: 1393/11/2011:06:54،
30
12
مگه برلیانس در بازار هست که این 2محصول را با هم مقابسه می کنی
14: 1393/11/2012:40:47،
18
10
اگه چيني بگيري تا آخرش صاحبش خودتي...
مگه با كلي ضرر بدي به دلال بنگاهي !!
پویا: 1393/11/2013:26:05،
15
22
پارس tu5حرف نداره....
خودرو چینی کلا ضرره.
ماشین تمام عیار هم که تندر نوده.....
خدا شفا بده : 1393/11/2019:17:07،
16
7
مثلا اینا که گفتی چینی نیستن؟ تنها تفاوتش اینه که اینا قطعاتش به مقدار زیاد پیدا میشه همین وگر نه همشون چینی اند اگه فرانسه بود مثل مگان تولید نمیشد البته یه فرق دیکه هم دارن اینا چینی 30 سال قبل اند اونا چینی روز
شهریار: 1393/11/2019:21:42،
21
11
چینی بخری تا اخر عمر بیخ ریشته اشغال به تمام معنا نه قطعه یدکی داره نه خدمات پس از فروش نه خریداری ماشینهای چینی اشغالتر از ماشینهای اشغال ویران خودرو سایه بان هستند

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
اولين نمونه از خودروی JAC J4 وارد ایران شد
سورن توربو را انتخاب کنیم یا دنا؟
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما