کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

سازهای 200 میلیون تومانی در بازار تهران

کدخبر:۹۹۰۹یکشنبه، ۱۹ بهمن ۱۳۹۳ - ۰۸:۵۳:۲۵۴۵۸۰ بازدید

تهران چند بازار ساز دارد؛ یکی از این بازارها، حد فاصل خیابان حافظ و میرزا کوچک‌خان قرار دارد. در این بازار همه نوع ساز فروخته می‌شود؛ از انواع سازهای ...
سازهای 200 میلیون تومانی در بازار تهران

سال‌هاست اجرای قطعات موسیقی، برگزاری کلاس‌های موسیقی و برخی فعالیت‌های دیگر در زمینه‌ موسیقی در ایران با موانع و محدودیت‌هایی رو‌به‌رو شده‌اند. در این زمینه مثال‌های متعددی می‌توان ذکر کرد؛ از لغو گاه و بی‌گاه کنسرت‌های خواننده‌های مجاز -که به شکل سنتی مرسوم است- گرفته تا تعطیلی ناگهانی کلاس‌های موسیقی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران که چندی پیش اتفاق افتاد. رسانه‌ ملی نیز رابطه‌ خوبی با موسیقی ندارد. از  نبود امکان خواننده‌های مختلف مجاز برای حضور در تلوزیون داخلی و تبلیغات برای برگزاری کنسرت‌هایشان که بگذریم، سال‌هاست نمایش دادن ساز در رسانه‌ ملی ممنوع است و ایرانیان نمی‌توانند از طریق شبکه‌های مجاز تلوزیونی، انواع ساز و به تبع آن انواع موسیقی را بشناسند.با وجود همه‌ این محدودیت‌ها در شناخت و موانع در فعالیت‌های موسیقایی در ایران، گشتی در بازارهای ساز تهران نشان می‌دهد کسانی در ایران زندگی می‌کنند که 200 میلیون تومان هم به یک ساز پول می‌دهند!

تهران چند بازار ساز دارد؛ یکی از این بازارها، حد فاصل خیابان حافظ و میرزا کوچک‌خان قرار دارد. در این بازار همه نوع ساز فروخته می‌شود؛ از انواع سازهای دهانی و نی گرفته تا پیانوهای دیجیتال و آگوستیک. و در قریب به اتفاق این مغازه‌ها نیز همه نوع ساز فروخته می‌شود و هیچ کدام به صورت اختصاصی مثلا به گیتار، ویلن یا پیانو اختصاص ندارد.


سازی برای فقرا، سازی برای پولدارها!

به طور کلی ساز متعلق به طبقه‌ خاصی نیست. ولی عموما سازهای مختلف را بسته به قیمتشان به طبقه‌ خاصی متعلق می‌دانند. مثلا ساز دهانی و نی را متعلق به طبقه‌ کم درآمد جامعه و پیانو را ساز ثروتمندان تلقی می‌کنند.  گشتی در بازار ساز نیز نشان می‌دهد که این باور چندان هم دور از واقعیت نیست، چون اگر دراین بازار بشود سازدهنی 40 هزار تومان پیدا کرد، قیمت پیانوی آکوستیک کمتر از هفت میلیون تومان نیست. از سوی دیگر نیز گفته می‌شود در تهران نوعی از پیانو که به پیانوی بوستن معروف است و از آمریکا وارد و با قیمت 200 میلیون تومان فروخته می‌شود.

ساز دهنی از 40 هزار تا 450 هزار تومان

سازدهنی در این بازار از 40 هزار تومان تا 450 هزار تومان قیمت دارد. این ساز که به نظر ارزان‌ترین ساز این بازار به نظر می‌آید، ظاهرا جزو پر مخاطب‌ترین آنها نیز هست.دف نیز انواع مختلفی دارد. و به طور کلی ساز ارزان قیمتی به حساب می‌آید. در این بازار ارزان‌ترین نوع آن، با طلق تهیه شده و 40 هزار تومان قیمت دارد و گران‌ترین آن از پوست حیوان تهیه شده- گاه از ترکیب چند پوست حیوان- تا 800 هزار و 50 هزار تومان قیمت دارد.

ویولون را هم نمی‌توان ساز گرانی دانست؛ پرس و جو از این بازار نشان می‌دهد که با 350 هزار تومان نیز می‌توان یک ویولون خرید. هرچند که فروشندگان این بازار می‌گویند برای داشتن یک ویلون قابل قبول که تا مدت‌ها کار کند، باید حدود دو میلیون تومان هزینه کرد. یکی از فروشندگان این بازار می‌گوید سقف قیمت ویلون‌ در ایران به بیش از 20 میلیون تومان می‌رسد.


تارهای 12 میلیون تومانی

تار ایرانی هم یکی از سازهای رایج در این بازار است که عموما قیمتش از 250 هزار تومان تا 2.5 میلیون تومان است. هر چند که گفته می‌شود در ایران تارهای 12 میلیون تومانی هم خرید و فروش می‌شوند. گیتار نیز ساز گرانی نیست. یا حداقل می‌توان آن را با قیمت مناسبی هم خرید. گفته می‌شود قیمت آن در طیفی از 450 هزار تومان تا هشت میلیون و 500 هزار تومان قرار دارد. البته قیمت انواع گیتار نیز در بازار متفاوت است و گیتارهای الکتریکی عموما قیمتی بالاتر از گیتارهای کلاسیک دارد.


کیبورد 9 میلیون تومانی

کیبورد نیز قیمت‌های متفاوتی دارد. قیمت‌های کی‌بوردهای این بازار ولی از 800 هزار تومان آغاز شده و به  9 میلیون تومان می‌رسد.در میان همه‌ این سازها ولی از پیانو می‌توان با قطعیت به عنوان یک ساز گران‌قیمت یاد کرد. این ساز ایتالیایی تبار در دو نوع دیجیتال و آکوستیک در بازار وجود دارد که قیمت‌های گروه دیجیتال با فاصله‌ زیادی کمتراز قیمت‌های پیانوهای آکوستیک است. البته به نظر می‌رسد همان پیانوهای دیجیتال نیز کمتر از پنج میلیون تومان قیمت ندارند و قیمت‌ پیانوهای آکوستیک در این بازار از 12 میلیون تومان آغاز می‌شود و تا 80 میلیون تومان می‌رسد. یکی از فروشندگان پیانو می‌گوید: برای خریدن یک پیانوی آکوستیک مناسب که کیفیت صدای قابل قبولی داشته باشد و از طرفی هم بتوان سال‌ها با آن تمرین کرد، باید حدود 25 میلیون تومان هزینه کنید.


قیمت را چه چیزی تعیین می‌کند؟

 فروشندگان می‌گویند بسته به نوع ساز، قوت لوازمی که کیفیت صدا را بالا می‌برد در قیمت آن تاثیر گذار است. و این موارد از سازی به ساز دیگر متفاوت است.

مثلا در نوع دف، طلق یا پوست بودن دف در قیمت آن تاثیر دارد و قیمت پیانو نیز بسته به کیفیت صدا، سال ساخت، اینکه ساخت کدام کشور باشد و چند سال داشته باشد متفاوت است. در این بازار سقف قیمت پیانو به 80 میلیون تومان می‌رسد ولی فروشندگان این بازار می‌گویند در فروشگاهی در خیابان دزاشیب تهران قیمت برخی انواع پیانو که از بوستون آمریکا وارد می‌شود و به پیانوی بوستون معروف است به 200 میلیون تومان می‌رسد.ولی به طور کلی در اغلب سازها، دست‌ساز بودن، از مزایای ساز و در نتیجه عامل گران شدن آن به حساب می‌آید.


پر طرفدارترین ساز کدام است؟

یکی از ساز فروشان می‌گوید بسته به قیمت ساز، تعداد مخاطبان آن هم متفاوت است.او تاکید می‌کند: قدرت خرید مردم در انتخابشان تاثیر گذار است و در نتیجه سازهایی مانند سازدهنی، پر فروش‌ترین ساز بازار و سازهایی مانند پیانو ‌مخاطب اندکی دارند.

یکی از فروشندگان نیز می‌گوید: گیتار و تار جزو سازهای پر فروش من است. البته تا چند سال گذشته فروش گیتار خیلی بیشتر بود، چون به دنبال آمدن موجی از گروهای موسیقی پاپ در ایران و محبوب شدن نوازندگان آنها، یک علاقه‌ عمومی به گیتار فوران شد که البته اکنون کمی فروکش کرده با این همه هنوز این ساز، در دسته‌ سازهای محبوب است. 
 

رقص سازهای چینی‌ در بازار تهران

در این بازار نیز مثل اغلب بازارهای ایران، محصولات چینی یکه‌تازند.به جز تار که اصالتا ایرانی است و در ایران تهیه می‌شود، به نظر می‌رسد که عمده سازهای این بازار چینی هستند. از سازدهنی تا پیانو.اغلب فروشندگانشان با افتخار می‌گویند محصول ما چینی است و از چینی بودن محصول خود نیز دفاع می‌کنند. البته در بیشتر مواقع آنها ادعا می‌کنند که قطعات برخی سازها به کشورهایی مانند آلمان و ایتالیا تعلق دارد ولی میکس قطعات در چین انجام شده است.

یکی از فروشنده‌های پیانو می‌گوید: پیانو ساز گرانی است. با این قیمت دلار و وضعیت گمرک، پیانوهای کشورهای اروپایی با قیمت‌های بسیار بالا به فروشگا‌ه‌ها می‌رسد و آن وقت نیز خریدار نخواهند داشت.او می‌افزاید: اکنون علاوه بر پیانوی چینی، پیانوی ژاپنی نیز در این بازار عرضه می‌شود ولی قیمت آن بالاست و عموم خریداران پیانو مشتریان رنج‌ قیمتی پیانوهای چینی هستند.

این فروشنده می‌گوید: مدتی از روسیه نیز به ایران پیانو وارد می‌شد که آنها نیز پیانوهای خوبی بودند ولی اکنون واردات پیانو به ایران متوقف شده است.

او توضیح می‌دهد: سال‌ها روسیه به جای صادرات محصولاتی مانند سیب‌زمینی(!) از ایران به ایران پیانو وارد می‌کرد ولی اکنون صادرات سیب‌زمینی و واردات پیانوی روسی متوقف شده است.


تقلب در پیانو!

یکی از فروشندگان می‌گوید: در این بازار اغلب جنس چینی فروخته می‌شود. و بیشتر کسانی که ادعا می‌کنند محصولاتشان متعلق به آلمان و ایتالیاست، تقلب می کنند.او بیشترین نوع تقلب را مربوط به ساز پیانو می‌داند و می‌گوید: نوعی تقلب رایج در این بازار این است که پیانوهای دست دوم با قاب و پایه‌ ژاپنی و قطعات چینی فروخته شوند. برای تشخیص این موضوع نیاز به کارشناس است که بتواند قطعات را به خوبی بررسی کرده و اصالت آن را تشخیص دهد.این فروشنده همچنین بیان می‌کند: در موارد زیادی نیز روی هزینه‌ پایه‌ پیانو تقلب شده و بر سر مخاطب نا بلد کلاه می‌رود.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

من: 1393/11/1909:02:18،
88
13
از بس گرونه آدم مجبوره بره سراغ سازهای کلاسیک:
قُلقُلی، چُپُق و ...
عبداله: 1393/11/1909:17:39،
59
13
ما یه تیمپو داریم خیلی هم باحاله
با پوست بز و گلدون خالی درستش کردیم
یادگار پدر بزرگمه
علی: 1393/11/1909:22:53،
26
13
هزارتا لایک
راسا: 1393/11/1909:43:12،
43
22
من یکی میشناسم خونه اش 83متره اونوقت یک پیانو به چه بزرگی گذاشته گوشه پذیرایی کلی هم پولشو داده به قول معروف آفتابه لگن هفت دست ولی شام و ناهار هیچی
امان از این تقلید کورکورانه
عمو شهرام: 1393/11/1911:09:34،
58
11
راساي عزيز شما ميدونيد معني عشق چيه ؟
من كساني رو ميشناسم كه نون ندارند بخورند ولي سازشون ميلون ها تومان مي ارزه و حاضر نيستند عشقشون رو به قول شما با شام و نهار عوض كنند .
چشم ها را بايد شست جور ديگر بايد ديد . . .
عارف: 1393/11/1912:52:10،
25
29
پاسخ به عمویی:
اخه شکم خالی که آفتابه لگن نمیشناسه اونم هفت دس!!!!اینا بنظرم ادمایی هستن که چشم و هم چشمی میکنن.حرف راسا درسته
کاوه: 1393/11/1910:28:20،
49
9
واقعا توجه کردید در این کشور گل و بلبل سراغ دارید در یک جنس تقلب نباشه؟ واقعا این کشور مثلا اسلامی به کجا داره میره؟
سعید: 1393/11/1912:42:17،
26
10
در مورد قیمت تار باید بگم که تارهای یحیی الان با قیمتهای 80 میلیون و 100 میلیون دست به دست میشه و تعدادشون هم خیلی کمه اکثرا دست استادای بزرگ تار ایران میشه دیدشون یکیش دست استاد کیوان ساکت هست.
بردیا: 1393/11/1915:29:15،
36
11
ما که زندگی هر روز واسمون یه سازی میزنه .... دیگه ساز نمیخا هیم
S&G: 1393/11/1916:18:54،
30
11
لایک داشت شدید...
خسته: 1393/11/1917:07:00،
22
11
ما هم سر کار و زندکی هرروز یه سازی میزنن برامون اساسی . ...
حمید: 1393/11/1920:43:52،
25
10
به نظر من هم ساز قل قلی از نظر تعداد در ایران رتبه ی اول را دارد.
علیرضا: 1393/11/1921:59:38،
32
12
سلام دوستان. برای شروع موسیقی نیاز نیست که ساز گرون بخرید. من همین چند روز پیش زیر پل حافظ یک پیانوی دیجیتال یاماها که برای یکی دوسال تمرین و رسیدن به درجه ای که خودت بتونی ساز بهتری( البته اگه دلت خواست) انتخاب کنی، رو به قیمت یک میلیون وششصد هزار تومان دیدم که صدای خوبی هم داشت و بهتر از اون هم با قیمت سه میلیون موجود بود.دوستان پرداختن به نوازندگی در هر حدی و نه حتما به طور حرفه ای ، تو این کشور پراسترس یک نیازه و اگه روی اون درست سرمایه گذاری بشه بسیاری از مشکلات رو حی واجتماعی ما حل میشه. همتون رو دوست دارم و مطمئن هستم اگه اقدام کنید ، تو هر سنی موفق میشید . به شرطی که به دنبال هنر ، آرامش و عشق باشیم ونه چیز دیگه ای! ومطمئن باشید کسی که روحیه خوب و آرامش درونی نداره، حتی با پول زیاد هم زندگی خوبی نخواهد داشت.
PROGMAN: 1393/11/1923:07:55،
33
25
موسیقی حرام است یادتون نره دوستان :)) !!
مریم: 1394/3/1617:24:57،
16
16
همه موسیقی ها هم حرام نیت

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما