کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

سقوط قیمت سکه و طلا در بازار تهران

کدخبر:۹۹۰۶یکشنبه، ۱۹ بهمن ۱۳۹۳ - ۰۷:۱۹:۵۸۳۱۹۰ بازدید

همان طور که پیش‌بینی شده بود بازار طلای ایران روز شنبه تحت‌تاثیر سقوط بهای اونس در روز جمعه قرار گرفت. هر اونس فلز زرد ...

همان طور که پیش‌بینی شده بود بازار طلای ایران روز شنبه تحت‌تاثیر سقوط بهای اونس در روز جمعه قرار گرفت. هر اونس فلز زرد در آخرین روز کاری هفته گذشته با رسیدن خبر عملکرد بهتر از انتظار بازار کار ایالات‌متحده رو به سقوط گذاشت و ظرف یک روز افت حدودا 2 درصدی را تجربه کرد. اونس در طول 5 روز کاری گذشته نیز شاهد سقوط 50 دلاری خود بوده است. این دو روند بازار داخلی طلا را نیز متاثر کردند.

سکه بهار آزادی از روز چهارشنبه رو به افت گذاشت، اما روز شنبه با شوکی روبه رو شد که بهای آن را به زیر رقم یک میلیون تومان بازگرداند. سکه روز گذشته با 24 هزار تومان کاهش به قیمت 988 هزار تومان رسید تا با ثبت بیشترین میزان افت در 14 ماه گذشته به کمترین ارزش خود در 33 روز گذشته برسد. این به معنای افت 4/ 2 درصدی این کالا در نخستین روز هفته است. همزمان هر گرم طلا نیز در بازار داخل با افت 7/ 2 درصدی روبه‌رو شد. سکه از 15 تا 27 دی ماه زیر مرز یک میلیون تومان بود، تا بازگشت روز گذشته، دومین ریزش آن از کانال میلیونی در حدود یک ماه گذشته باشد. افت شدید طلای داخلی علاوه بر «شوک آمریکایی» تحت تاثیر افت دلار نیز بود. دلار روز شنبه با 10 تومان کاهش به بهای 3430 تومان رسید. 

سقوط روز جمعه طلای جهانی، در اولین روز کاری هفته به بازار داخلی سرایت کرد. روز شنبه بهای سکه بهار آزادی تحت‌تاثیر افت حدودا 2 درصدی اونس در روز جمعه، سه کانال قیمتی پایین آمد و با 24 هزار تومان کاهش رقم 988 هزار تومان را برای خود ثبت کرد، عددی که کمترین قیمت سکه در 33 روز گذشته بود. البته افت روز شنبه، رکورد دیگری را نیز برای سکه رقم زد و آن بیشترین میزان کاهش در 14ماه گذشته بود. علاوه بر اونس، نزول دلار هم در شکست 3 کانالی سکه موثر بود. در هجدهمین روز بهمن‌ماه دلار آمریکا با قیمت 3430 تومان به فروش رفت که کاهشی 10تومانی نسبت به پنج‌شنبه گذشته داشت.


 رکوردزنی سکه

در اولین روز هفته، سکه به روند نزولی هفته گذشته خود ادامه داد و همانطور که اشاره شد با 24 هزار تومان افت تا قیمت 988 هزار تومان پایین آمد. روز شنبه سکه در واکنش به سقوط طلای جهانی در روز جمعه، معاملات خود را با شوکی آنی آغاز کرد. روز گذشته سکه با قیمت 995 هزار تومان معاملات خود را شروع کرد که کاهشی 17 هزار تومانی نسبت به پنج‌شنبه گذشته داشت. پس از شوک ابتدایی، تغییرات قیمتی سکه در ادامه روز محدودتر شد، هر چند که همچنان جهت این کالای گرانبها رو به پایین بود. بهای سکه تا ساعت 2بعدازظهر به قیمت 990 هزار تومان رسید، اما زمانی‌که تصور می‌شد بهای سکه با کاهش بیشتری همراه نخواهد بود، افت دلار زمینه نزول بیشتر و ورود سکه به کانال 980 هزار تومان را فراهم کرد. در واقع ریزش 4/ 2 درصدی سکه در روز شنبه بیشتر مربوط به سقوط طلای جهانی و رسیدن قیمت این فلز گران‌بها به نزدیکی مرز 1230 دلار بود، اما در این بین افت دلار نیز زمینه ریزش بیشتر را مهیا کرد.  البته حباب منفی سکه نیز تا حدودی از سقوط بیشتر این کالای گرانبها جلوگیری کرد. روز شنبه ارزش ذاتی سکه یک میلیون تومان بود و اختلافی 12 هزار تومانی نسبت به قیمت بازار داشت. این در حالی است که روز پنج‌شنبه 16 هزار تومان فاصله بین ارزش ذاتی سکه و نرخ فروش بازار وجود داشت. سقوط اونس قیمت هر گرم طلای 18 عیار، نیم‌سکه و ربع‌سکه را هم تحت‌تاثیر قرار داد. روز شنبه قیمت هر گرم طلای 18 عیار در بازار سبزه‌میدان 100 هزار و 70 تومان بود، رقمی که 2770 تومان کمتر از قیمت روز پنج‌شنبه بود. در حقیقت هر گرم طلای 18 عیار تحت‌تاثیر افت 3/ 2 درصدی اونس در روز جمعه،7/ 2 درصد از ارزش خود را از دست داد. روز شنبه بهای ربع‌سکه نیز با 2 هزار تومان افت به 264 هزار تومان و قیمت نیم‌سکه با 10 هزار تومان افت به 500 هزار تومان رسید. 


 افت 4.3 درصدی در 4 روز

روند کاهشی سکه از چهارشنبه گذشته آغاز شد که سکه با 11 هزار تومان افت به قیمت یک میلیون و 21 هزار تومان رسید. افتی که بیشتر از کاهش اونس نشات می‌گرفت. روز پنج‌شنبه بهای سکه 9 هزار تومان افت دیگر را تجربه کرد تا بهای سکه تا قیمت یک میلیون و 12 هزار تومان پایین بیاید، اما میزان افت روز شنبه مجموعا بیشتر از دو روز انتهایی هفته پیش بود. افت 24 هزار تومانی سکه در روز شنبه در 14ماه گذشته بی‌سابقه بوده است. آخرین باری که سکه بیش از 24 هزار تومان افت را ظرف یک روز تجربه کرد به تاریخ چهارم آذرماه سال 92 بازمی‌گردد که بهای سکه با 28 هزار و 500 تومان افت از قیمت 858 هزار تومان به قیمت 829 هزار و 500 تومان رسید. نرخ فروش سکه در 4 روز اخیر 4/ 3 درصد پایین آمده است، ریزشی که بیشتر مربوط به سقوط 50 دلاری اونس در آخرین هفته کاری میلادی است. 

 
چهارمین روز کاهشی دلار 

روز شنبه شاخص بازار ارز برای چهارمین روز متوالی مزه افت را چشید و با 10 تومان کاهش تا قیمت 3430 تومان پایین آمد. در 4 روز اخیر نرخ فروش دلارحدود یک درصد کم شده و از رقم 3465 تومان به عدد 3430 تومان رسیده است. افت اولین روز هفته در حالی اتفاق افتاد که برخی از بازیگران انتظار داشتند، دلار در اولین روز هفته جاری با افزایش قیمت کار خود را آغاز کند. این انتظار از آن جهت بودکه به گفته این دسته، زمانی‌که قیمت اونس در بازارهای جهانی سقوط می‌کند، معامله‌گران سکه برای جلوگیری از افت زیاد این کالای گرانبها شروع به خرید دلار می‌کنند تا با افزایش قیمت شاخص بازار ارز مانع از افت زیاد سکه شوند. سقوط روز جمعه این انتظار را ایجاد کرد که سکه‌بازان با تقاضای خود زمینه افزایش دلار را فراهم کنند، ولی برخلاف چشم‌انداز آنها روز شنبه تقاضای خرید دلار مانند روزهای پیشین بود و تغییر چندانی در این سمت بازار ایجاد نشد. به گفته فعالان روند کاهشی دلار پس از ابلاغیه ارزی در تاریخ 29د‌ی‌ماه موجب شده که معامله‌گران از هراس افت قیمتی بیشتر تمایلی به خرید نشان ندهند. به گفته یکی از بازیگران بازار «نظرها در بازار خوب نیست؛ هر اشتباه این روزها تاوان سنگینی خواهد داشت».

اما در بین فعالان دسته دیگری هستند که اعتقاد دارند قیمت دلار تا انتهای سال در مسیر افزایشی قرار خواهد گرفت. به باور این دسته با نزدیک شدن به تعطیلات عید، تقاضای ارز بالا خواهد رفت و زمینه افزایش قیمت فراهم خواهد شد. البته این دسته نیز در روزهای اخیر ریسک خرید دلار را به خرج نمی‌دهند و تقاضای خود را به آشکار شدن سمت کلی انتظارات بازار موکول کرده‌اند. پس از ابلاغیه ارزی بانک مرکزی تعداد زیادی از معامله‌گران بزرگ از انجام خرید و فروش ارز کناره گرفته‌اند. به اعتقاد برخی از فعالان در صورت بازگشت این معامله‌گران، قیمت دلار با افزایش مواجه خواهد شد. 

دیگر خبر روز شنبه این بود که بانک مرکزی نرخ رسمی دلار را افزایش داد. روز شنبه این نهاد نرخ رسمی دلار را 2756 تومان اعلام کرد که افزایش 25 ریالی نسبت به پنج‌شنبه گذشته داشت. با این افزایش نرخ دلار مبادله‌ای در دو روز کاری اخیر 61 ریال افزایش را تجربه کرده است، این در حالی است که در 5 روز آغازین هفته گذشته نرخ رسمی این ارز 4 بار کاهش یافته بود.

بلیط هواپیما



دیدگاه ها

علی اکبر: 1393/11/1907:37:53،
50
18
من آخرنفهمیدم باتوجه به این شرایط اقتصادی رودلاروطلاسرمایه گذاری کنم یانه؟
پول بذارم سودبگیرم++++++++
طلاودلاربخرم-----------------------
لطفاراهنمایی کنیدالبته ازروی عقل نه احساس لطفا
علی: 1393/11/1909:36:39،
20
14
سود بانک برای آدم بیخیال بهتره ولی با یکمی تحقیق و بررسی وضع بازار های جهانی و داخلی میتونی خرید و فروش طلا بکنی تا سود بیشتری کنی
علی: 1393/11/1908:40:03،
26
10
سرمایه گذاری تو بازار سکه و ارز دیگه با شرایط اقتصادی که تو دنیا و مخصوصا تو کشورمون هست دیگه سودده و عاقلانه نیست .در حال حاضر بنظرم بی دردسرترین کار سپرده گذاری تو بانک و خریدن زمینهای تاپ مخصوصا تو شمال کشور میتونه بازدهی ببیشتری داشته باشه
داداشی: 1393/11/1909:19:32،
34
16
عاشق تیتر سقوط طلا و دلار هستم
2 زار اومده پایین میگن سقوط کرد...
خخخخ
امیدوار: 1393/11/1909:43:23،
31
10
واقعا آدم تاسف میخوره وقتی میبینه کسانی هستند که منافع شخصی و به منافع ملی ترجیح میدن و اون وقت همین آدم ها برای مذاکرات دفاع از منافع ملی حرف میزنند،کسی که منافع شخصی و به منافع ملی ترجیح بده از 100 تا آمریکا هم واسه کشور مضره،دلار واسه کاهش قیمتها چراغ سبز نشون میده و انشاالله در روزهای آینده هم کاهشی خواهد شد.
اقتصاد: 1393/11/1911:05:52،
25
13
تو كل دنيا سقوط كرده و سقوط ميكنه نرخ واقعي طلا الان بايد گرمي 85000باشه
حمید لاریجانی: 1393/11/1911:45:56،
19
13
دلال متفعت طلب خدا تورو وامثال تورو که روحیه تشنج خواه و سوء استفاده دارین را هدایت کنه.اینو بدون مرگ هم هستش و ضرر خواهیدکرد.به حول و قوه الهی قیمت ارز و طلا شدیدا پایین خواهد آمد و آرامش و ثبات به کشور باز خواهد گشت.فواره چون بلند شود سرنگون شود.
مرتضي: 1393/11/1918:13:22،
26
14
خريد زمين هاي شمال كه شروع شده ما بيخبريم!!!

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما