کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

اعلام محاسبات تازه هزینه خانوار

کدخبر:۹۸۸۸شنبه، ۱۸ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۰:۳۵:۱۳۳۲۰۳ بازدید

بررسی ها نشان می دهد هم اکنون هزینه های ماهیانه یک خانوار 4 نفره کارگری حدود 3 میلیون تومان است.

نمایندگان کارگران می‌گویند بسته پیشنهادی خود درباره مزد 94 را بر مبنای هزینه های معیشت اعلامی از سوی استان‌ها را تدوین و در نشست هفته آینده شورای عالی کار ارائه می کنند.

در هفته های آینده مباحث مربوط به تعیین مزد سال آینده کارگران و مشمولان قانون کار داغ تر خواهد شد و نمایندگان کارگران، کارفرمایان و دولت گفتگوهای جدیدی را در اینباره انجام خواهند داد. تاکنون چندین مرحله مذاکره و رایزنی در قالب شورای عالی کار برگزار شده است.کارگران معتقدند شورای عالی کار باید تدابیر مناسبی را برای افزایش قدرت خرید کارگران در سال آینده بیاندیشد و در این زمینه لازم است تا دولت نیز بسته های حمایتی مستقیمی را از نیروی کار کشور ارائه و آن را در سال آینده عملیاتی کند.

به گفته مقامات کارگری، قدرت خرید کارگران در طول سال های اخیر تا ۷۲ درصد کاهش یافته و این کسری در حال حاضر باعث مسائل معیشتی برای کارگران داشته است؛ از اینرو لازم است تا تصمیمات مناسبی در اینباره اتخاذ شود.از سوی دیگر، کارفرمایان اعتقاد دارند به دلیل عدم حمایت های لازم دولت از تولید داخل و ناتوانی آنها در تامین هزینه های زندگی کارگران، افزایش های بیشتر از وضعیت موجود در توان آنها نیست و این دولت است که اینبار باید وارد عرصه شود و به معیشت کارگران کمک کند چون آنها برای سال آینده نیز امکان افزایش قابل توجه مزد نیروهای کاری خود را نخواهند داشت.
 

افزایش ۷۲ درصدی هزینه های معیشت

طبق ماده ۴۱ قانون کار، تعیین دستمزد سالیانه کارگران باید بر مبنای نرخ تورم موجود و معیشت کارگران تعیین شود اما در طول سال های اخیر هیچگاه نرخ های بالای تورم مبنای تعیین مزد کارگران قرار نگرفت و همواره حداقل های تعیین شده کمتر از نرخ تورم سالیانه اعلامی بانک مرکزی بوده است.

افت نرخ تورم اعلامی دولت در ماه های اخیر باعث شده تا کارفرمایان برای سال آینده بحث افزایش حداقل دستمزد به میزان نرخ تورم را مطرح و آن را دنبال کنند؛ اما کارگران می گویند برای تدوین بسته مزد سال آینده به دبنال اعداد و ارقامی هستند که بتواند هزینه های معیشت نیروی کار را تامین کند که قطعا بالاتر از نرخ تورم حدود ۱۵ درصدی فعلی اعلامی بانک مرکزی خواهد بود.

غلامرضا عباسی در گفتگو با مهر با اعلام اینکه گزارش های نهایی از نمایندگان استانی کارگران در حال تدوین و ارائه است گفت: طی روزهای آینده نشستی در هیئت مدیره کانون عالی کارگران برگزار و درباره گزارش های ارائه شده استان ها بحث و بررسی می شود.

دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران ایران اظهارداشت: کمیته دستمزد کانون عالی جلسه ای را برگزار می کند و بسته نهایی پیشنهادی خود را جمع بندی و برای بحث در شورای عالی کار ارائه خواهد کرد.

عباسی خاطرنشان کرد: همچنین نشست شورای عالی کار نیز در دو هفته آینده با موضوع دستمزد برگزار می شود و یکبار دیگر نمایندگان کارگران، کارفرمایان و دولت مباحث جدیدی را در این زمینه خواهند داشت.

این مقام مسئول کارگری کشور افزود: یکی از درخواست های کارگران از نمایندگان خود، پیگیری موضوع معیشت در شورای عالی کار است و این موضوع مورد تاکید است که دولت باید به کارگران توجهات بیشتری داشته باشد.


هزینه معیشت ۳ میلیون تومان شد

وی ادامه داد: متاسفانه در شرایط فعلی حداقل دستمزد ۶۰۹ هزارتومانی کارگران حتی تامین کننده یک سوم هزینه های ماهیانه خانوارهای کارگری نیز نیست. به صورت کلی در قالب بسته پیشنهادی که تدوین خواهیم کرد، موضوع تامین معیشت به ویژه در ۱۶ قلم کالای اساسی مورد نیاز خانوار کارگری مورد توجه است.

به گفته عباسی، همچنین مباحث پیرامون تامین ۲۰۰۰ کالری مورد نیاز روزانه کارگران خواهد بود. بررسی ها نشان می دهد هم اکنون هزینه های ماهیانه یک خانوار ۴ نفره کارگری حدود ۳ میلیون تومان است.دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران ایران با تاکید بر اینکه جامعه کارگری کشور از مسائل و مشکلات کارفرمایان اطلاع دارند گفت: اما این مسائل از طریق افزایش نیافتن دستمزد کارگران قابل حل نیست.

این مقام مسئول کارگری کشور تصریح کرد: در حال حاضر، ۷۰ درصد تولیدات داخلی از سوی کارگران مصرف می شود؛ بنابراین افزایش قدرت خرید کارگران می تواند تاثیر مستقیمی در افزایش تولیدات داخلی نیز داشته باشد.

وی تاکید کرد: در موضوع تامین معیشت کارگران خیلی نیازی به آمار و ارقام نیست چون خیلی از هزینه ها مشخص است و همه آن را می بینند. وقتی قیمت نان تا ۴۰ درصد افزایش یافته دیگر نمی توان تاثیر آن را در زندگی کارگران محاسبه نکرد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

رضا: 1393/11/1810:44:39،
67
7
هزينه سه ميليون تومان دستمزد ششصد هزار تومان عدالت يعني همين !!!!!
براي سال بعد هم ميگويند تورم كه صفر در حد 100 هزار تومان به دستمزد زير خط زجر فعلي اضافه ميشه !! ديگه جلسه نياز نداره !!!
کوکی(آزرا): 1393/11/1810:57:43،
49
8

دقیقا با این خبرها مردم رو مضحکه کردن.
عملا دارن میگن ما میدونیم چه خبره و هیچ اقدامی نمیکنیم.
خیلی حرفه بیای واقعیت رو بگی ولی در عمل کار دیگه ای بکنی.
الان این آمار به درد کی میخوره؟؟؟؟؟؟
اصلا هزینه خانوار 100 میلیون تومن باشه.
وقتی حقوق واسه سال بعد حداکثر 150 تومن میره بالا چه فرقی میکنه.
رضا : 1393/11/1810:47:16،
48
7
اره رزق و روزی خدا میده ولی بنده خدا هم یکم وجدان داشته باشه جلوی این رزق نگیری
روزهای تلخ: 1393/11/1811:05:06،
31
6
عیب نداره ... اون 2000 کالریم با نون خشک و آب قند مشکلش حل میشه
S&G: 1393/11/1811:16:20،
110
7
وایستا تا خدا بهت برسونه...مشکل ما ایرانی ها هم همینه که فکر می کنیم بنشینیم همدیگر رو نگاه کنیم خدا بهمون میرسونه...
ایرانی: 1393/11/1811:37:59،
53
8
من تو ما چند وقتی در کل نیستی . این تور که تومیگی پس باید بگیم/ تنبل نرو به سایه سایه خودش میایه / به نظرت این کار عاقلانه است یا احمقانه
بی گناه: 1393/11/1811:43:32،
22
8
من تو ما : تو دیگه کی هستی ؟یا خیلی داری !!!! یاخیلی نداری؟؟ چقدر ماهی ؟بی غم دنیایی!!!!!!!!!
برای بی گناه عزیز: 1393/11/1814:56:14،
12
5
دوست عزیز بی گناه

با سلام و احترام
....................

این آدم یک فرد متقلب است و با اسم کاربری بنده، کامنت های مضحک و خنده دار می گذارد.
.....

بی گناه جان شاید سوال کنی که چرا؟
رضا: 1393/11/1817:42:27،
6
12
شارژ رایگان همراه اول میخوای فقط کافیه عبارت k37050774 رو به 203060 پیامک کنی تا شارژ رایگان بگیری
لولو: 1393/11/1818:15:46،
10
6
دستمزدها اگه بره بالا کارگرها بیشتر بیکارمیشن.کارفرماها بیشتر افغانها روبه کارمیگیرن وکارگرهای بومی بیشتربیکارمیشن.
شهروند : 1393/11/1818:21:09،
20
6
واقعا جز مسخره کردن مردم کاری دیگه ندارند
عباس : 1393/11/1821:49:00،
11
5
وضعیت معیشتی این چندماه اخیر خیلی خیلی اسف بار بوده .حالا کارشناسان محترم بشینن فرضیه واعدادوارقام ازخودشون ساطع کنند.برای مردم چه تاثیری داره؟ به خدا وبه تمام مقدسات قسم که مردم گرسنه هستند.اگرکمی وجدان وانسانیت دارید به فکرچاره باسبد.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار