کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

سیم‌کارت کسانی که کد ملی اشتباه بدهند، قطع می‌شود؟

کدخبر:۹۷۸۵دوشنبه، ۱۳ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۳:۲۳:۳۷۶۹۴۶ بازدید

مشترکان موبایلی که کد ملی خود را برای اپراتور ارسال نکرده‌اند تا دو روز دیگر قطع می‌شوند اما یک سوال، اگر مشترکی کد ملی و شماره شناسنامه یکی از ..

مشترکان موبایلی که کد ملی خود را برای اپراتور ارسال نکرده‌اند تا دو روز دیگر قطع می‌شوند اما یک سوال، اگر مشترکی کد ملی و شماره شناسنامه یکی از اقوام یا دوستانش را که به آن اشراف دارد، ارسال کند اپراتورها قادر به تشخیص هستند؟

تنها دو روز تا قطع سیم‌کارت مشترکان موبایلی که کد ملی خود را برای سامانه‌های در نظر گرفته شده برای اپراتورهای اول و دوم ارسال نکرده اند، بیشتر باقی نمانده است.

تقریبا از نیمه دوم سال جاری شاهد دریافت پیامک‌هایی هشدارگونه از سمت اپراتورها بودیم که برخلاف روال همیشه که از مشترکان خواسته می‌شد به هیچ عنوان اطلاعات هویتی خود را برای شماره‌هایی که نمی‌شناسند ارسال نکنند، این بار مشترکان را تشویق به ارسال کد ملی می‌کرد.

داستان هم از آنجایی شکل گرفت که فرد جدیدی بر کرسی معاونت نظارت و اعمال مقررات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تکیه زد و در اولین اقدامات خود به سر وقت سیم‌کارت‌های بدون هویت مشخص یا به عبارتی جعلی رفت که این روزها منشأ اصلی مزاحمت‌های تلفنی و ارتکاب جرائم شده‌اند.

راهکار این اقدام پسندیده نیز دریافت کد ملی از مشترکان موبایل چاره شد که به ظاهر بعید می‌رسد قادر به ساماندهی وضع سیم‌کارت‌های جعلی باشد.

در حالیکه اپراتور دوم ارتباطی پای را فراتر از درخواست رگولاتوری گذاشته و برای احراز هویت دقیق‌تر، شماره شناسنامه مشترکان خود را هم علاوه بر کد ملی از طریق پیامک دریافت می‌کند تا با انطباق آنها، هویت را دقیق‌تر احراز کند اما فرض کنید که فردی به اطلاعات هویتی (نظیر کارت ملی و شماره شناسنامه) اقوام یا برخی دوستان خود دسترسی دارد و برای اینکه همچنان مجعول بماند، از آنها برای پر کردن بانک اطلاعاتی اپراتورها استفاده کند.

در چنین شرایطی قطعا برای اهراز هویت دقیق مشترکان نیازمند یکی دو مرحله جداگانه دیگر هستیم تا نهایتا بتوانیم مشترکان را شناسایی کنیم؛ اما چیزی که اکنون گفته شده این است که اگر کد ملی تا 15 بهمن ماه برای اپراتورها ارسال نشود، سیم‌کارت‌ها قطع می‌شود تا زمانیکه مشترکان، اطلاعات مورد نیاز را برای سامانه‌های در نظر گرفته شده ارسال کنند.

نکته قابل تأمل دیگر که اپراتورها هم به صحت آن رأی دادند، این است که بانک اطلاعاتی از هویت مردم در اختیار آنها قرار ندارد تا با چک کردن کدهای ملی ارسال شده به هویت و اصالت مشترکان پی ببرند؛ با این حساب اپراتور دومی که یک گام پیش‌تر گذاشته و شماره شناسنامه را هم دریافت می‌کند عملا دو کار بیهوده انجام داده است.

وهله اول اینکه کدهای ملی و شناسنامه‌ای را تقاضا کرده که هیچ منبعی (بانک اطلاعاتی) برای تصدیق آنها ندارد و در ثانی اگر چنین منابع جداگانه‌ای هم باشد، پایگاه داده ترکیبی از این دو مشخصات در اختیار اپراتورها قرار ندارد تا کدهای ملی و شناسنامه افراد را با یکدیگر تطبیق دهند.

در واقع سازمان ثبت احوال چنین امکانی را در اختیار آنها قرار نمی‌دهد.

پس با این حساب و آنطور که گفته شده اگر کدهای ملی به اپراتورها ارسال نشود سیم‌کارت‌ها قطع می شود، باید گفت که مشترکانی که اطلاعات غلط هم در اختیار اپراتورها قرار دهند بعید است بتوانند بین آنها تمییز قائل شوند.

لذا، رویه سابق همچنان وجود خواهد داشت.

شاید یکی از راهکارهای ابتدایی این باشد که وزارت ارتباطات به عنوان متولی این بخش، بانک اطلاعاتی تشکیل شده در اپراتورها را برای سازمان ثبت احوال ارسال کند و اطلاعات را تطبیق دهد تا به صحت اطلاعات ارسالی پی ببرد اما برای این کار هم بهتر بود که با مشترکان اتمام حجت می‌شد تا در صورتیکه اطلاعات غلط وارد سیستم کردند، با آنها برخورد صورت می‌گیرد.

ضرورت وجود کارت هوشمند ملی یا امضای دیجیتال دقیقا در چنین شرایطی درک می‌شود؛ اگر همچین امکاناتی در کشور به شکل فراگیر محقق شده بود هیچ کاربری قادر به تخطی نبود و شناسه منحصر به فرد غیر قابل جعلی داشت که در همه‌جا قابلیت احراز هویت ممکن بود.

کارت ملی اکنون برگه‌ای که تنها در برگیرنده یک کد اختصاصی است، چیز دیگری نیست و کاربری دیگری ندارد اما کارت هوشمند قادر است تا اطلاعات هویتی هر فرد در بخش‌های مختلف را در خود ثبت و ضبط کند.

علاوه بر اطلاعات هویتی، پرونده‌های افراد در بخش‌های مختلف مانند پزشکی، قضایی، انتظامی و... نیز وجود دارد که سر باز زدن از آنها را غیرممکن می‌سازد.

حتی اگر سیستم دابل چکینگ (بررسی دو مرحله‌ای) هم مانند پرینت اثر انگشت که در پلیس+10 صورت می‌گیرد، بسیاری از امور جعلی قابل شناسایی بود و اطلاعات دریافتی از مشترکان با پرونده موجود آنها که در زمینه اثرانگشت منحصر به فرد است، تطبیق داده می شد. با این حال در شرایطی که احساس می‌شود این کار تا مقصود فاصله زیادی دارد اما بهتر بود که عجله‌ای در زمینه ارسال کدهای شناسایی صورت نمی‌گرفت تا حداقل راهکار کارا برای ساماندهی سیم‌کارت‌های جعلی احصاء شود.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

x: 1393/11/1313:35:27،
30
13
لطفا اطلاعات بیشتری بدهید. آیا شخصی که سیم کارت به نام خودش است بایستی کد ملی بفرستد؟اگر جواب بلی است .به چه شماره ای و....
علی: 1393/11/1316:02:10،
24
13
اگه براتون پیامک بیاد باید بفرستین شماره توی پیامک نوشته شده اگر یادم باشه ایرانسل 272 بود.
ارش: 1393/11/1402:01:34،
22
12
چرا دروغ میگید ؟ اینها فقط برای کنترل حسابهای بانکی و حذف یارانه و دریافت مالیات است .
مگر خود اپراتورها سیمکارت نمیفروشند پس اگر مشکلی و جعلی باشد خودشان مقصرند نه مردم
+: 1393/11/1313:47:34،
27
19
این روش کاهش بمب گذاری دانست چون پاکستان خرید و فروش سیم کارت بدون هویت بود انفجار های ناشی نتوانست هویت اصل دست آورد
ملا لغتی: 1393/11/1314:05:46،
36
14
جان من این متن رو از کجا کپی کردین؟ پر از غلط املایی!
ایده: 1393/11/1314:36:49،
39
13
یک ایده حداقلی .
اپراتور برای هر مشترک تمام شماره هایی که به نام وی فعال هستند را پیامک کنه .
در صورت وجود شماره یا شماره های تقلبی ، امکان تقاضای قطع سریع برقرار بشه .
علی: 1393/11/1316:00:47،
40
11
والا من وقت خرید سیم کارت توی فرم، کد ملی و همه ی مشخصات رو نوشتم تا حالا ده بار ایرانسل پیام داده کد ملی رو بفرستم همیشه هم فرستادم ولی باز هم برام پیامک می آد یعنی این مشخصاتی که من نوشتم و پیامک می زنم کجا می ره؟؟؟؟
فرزند کوروش: 1393/11/1316:34:55،
31
17
گل گفتی. درود
حضرت نوع (ع): 1393/11/1318:23:04،
22
11
ای بابا هر چی آدم بیسواد و نفهمه گذاستن سر میز نمیتونند برنامه چیه تا اینکه با هاش کار هم بکنند همراه اول چند بار برام اس م س زده هر بارم بفرستادم باز هم همش میفرسته نمیدونم تقصیر کیه لابد تقصیر این آمریکاست !!!!!!؟؟؟؟؟ الهی دچار طوفان بشی آمریکا که ما رو بچه روزی انداختی

حسین: 1393/11/1319:52:58،
20
12
چند هفته قبل برای من از همراه اول پیامک درخواست کد ملی فرستاده شد و من هم کد ملی خودم را ارسال کردم و پیامک تشکر را هم در پاسخ دریافت کردم. حالا دوباره امروز برای من پیامک درخواست کد ملی آمده است. نمیدانم فرستنده قبلی جعلی بود یا فرستنده امروز جعلی است؟ اصلا دوباره کد ملی را بفرستم یا خیر؟ مانده ام مستاصل که چکار کنم؟
فکر کردی زرنگی!: 1393/11/1401:49:55،
34
16
مردم چه ساده اید
بابا این هم روشی هست برای کسب درآمد هر پیامک حداقل 10 تومن
یک اپراتور 10 میلیون مشترک داشته باشه میکنه به عبارتی
100 میلیون تومن دو شبه کاسبن !! خوبه دیگه شب عید اپراتورها هم ردیف شد فردا میگن اونهایی که دوسیم کارت دارن 1 رو بفرستن به فلان شماره هر پیامک 50 تومن نفرستی 100 تومن از حسابت کم میکنیم!! بزن زنگ و!!!!
هویت ؟ عجب؟!!!

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار