کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

بیانیه پتروپارس در مورد خروج دکل سحر یک از پارس جنوبی

کدخبر:۹۶۹۸پنجشنبه، ۹ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۰:۴۱:۴۱۳۳۰۸ بازدید

شرکت پتروپارس به منظور شفاف سازی و در پاسخ به حواشی ای که در روزهای اخیر در مورد دستور توقف کار دکل سحر یک از فاز 13 پارس جنوبی ایجاد شده است، بیانیه صادر کرد.
بیانیه پتروپارس در مورد خروج دکل سحر یک از پارس جنوبی

 در بیانیه شرکت پترو پارس آمده است: "شرکت پتروپارس به عنوان نخستین و بزرگترین پیمانکار عمومی وزارت نفت، همواره با تکیه بر دانش و توان داخلی، فرمایشهای مقام معظم رهبری را نصب العین خود قرار داده و در جبهه اقتصادی کشور برای توسعه میدان های مشترک گازی حضور فعال و تعیین کننده‌ای داشته است.

پتروپارس همواره از ورود به حواشی و تنازعات رسانه‌ای پرهیز کرده است و حداکثر توان خود را برای به ثمر نشستن پروژه‌های پارس جنوبی صرف می کند تا سهم ناچیزی در صیانت از حقوق ملت شریف ایران داشته باشد. موید این موضوع، حاضر نشدن و انتشار مستمر تصاویر و مصاحبه‌های مدیران این شرکت در رسانه‌های شنیداری و دیداری است.

به اعتقاد مدیران این شرکت، حتی از زمان اندک ثبت یک تصویر یا مصاحبه نیز باید برای مقابله با تحریم های ظالمانه در رقابت نابرابر با رقیبان استفاده و از اتلاف توان اجرایی کشور پرهیز کرد.اتخاذ این رویکرد منجر به افزایش برداشت از مخزن پارس جنوبی پس از چند سال توقف شد و اکنون فاز ١٢ پارس جنوبی به عنوان بزرگترین پروژه تاریخ کشور به دست توانمند فرزندان کشور توانسته است از مرز تولید روزانه ٢ میلیارد فوت مکعب گاز از سه سکوی دریایی عبور کند و سهم موثری در تامین گاز مورد نیاز کشور، بویژه در زمستان داشته باشد.

متاسفانه انتشار گسترده بعضی مطالب خلاف واقع از سوی یکی از پیمانکاران شرکت پتروپارس و استمرار و اصرار بر آنها در روزهای اخیر سبب شد تا برای شفاف شدن پاره‌ای از موضوع ها، موارد زیر به اطلاع اصحاب رسانه و ملت فهیم ایران اسلامی برسد:

١- شرکت پتروپارس در مگاپروژه‌های ملی جایگزین شرکت های معتبر بین‌المللی شد که یکی پس از دیگری پروژه‌های صنعت نفت را به امید ضربه زدن به ایستادگی ملت ایران ترک کردند. این شرکت همواره با اتکا به اقتصاد مقاومتی، سعی در حمایت از پیمانکاران و تولیدکنندگان داخلی داشته و همسو با این اهداف اقدامهای بی شماری انجام داده است که از نظر متخصصان و مطلعان این حوزه پوشیده نیست.در این نوشتار تنها به بیان یکی از آنها اکتفا می شود. شرکت پتروپارس در سال های ١٣٩٠ و ١٣٩١ با امضای ٢ قرارداد اجاره سه ساله، حدود ٢٥ درصد قیمت دکل سحر ١ (٤٠ میلیون دلار) و حدود ٤٠ درصد قیمت خرید دکل سحر ٢ (٧٠ میلیون دلار) را به شرکت حفاری شمال پرداخت تا این شرکت ایرانی بتواند دو دکل یاد شده را از چین خریداری کند.در واقع پتروپارس ١١٠ میلیون دلار به شرکت حفاری شمال پیش پرداخت کرد تا پس از آوردن دکل و آغاز حفاری، از محل اجاره دو دکل و در طول سه سال قرارداد، این مبلغ بازپرداخت شود. با این قرارداد حفاری شمال صاحب دو دکل حفاری دریایی و نیز دو قرارداد سه ساله اجاره (برای بازپرداخت ١١٠ میلیون دلار دریافتی) شد که بهترین نمونه حمایت از شرکت های داخلی است.

٢- دکل حفاری سحر ١ پس از پایان عملیات در فاز ١٢، در فاز ١٣ پارس جنوبی به کار گرفته شد. کارفرمای پتروپارس در این پروژه شرکت پترو پایدار ایرانیان (وابسته به سپانیر) است که به دلیل مشکلاتی موفق به پرداخت هیچ یک از صورتحساب ها نشده است. مطالبات شرکت پتروپارس از بابت این صورتحساب ها بیش از ١٠٠ میلیون دلار (حدود ٣٥٠ میلیارد تومان) است. تشدید معضلات مالی و حجم بالای بدهی، پتروپارس را مجبور به تعلیق عملیات حفاری فاز ١٣ کرد که این موضوع منجر به توقف عملیات حفاری سحر ١ شد.

٣- قرارداد دکل حفاری سحر ١ برای سه سال میان شرکت پتروپارس و شرکت حفاری شمال امضا شد و در تاریخ هفتم ژانویه ٢٠١٥ (١٧ دیماه ١٣٩٣) پایان یافته است. پتروپارس چند ماه پیش از این تاریخ امکان توقف فعالیت و ترخیص دستگاه یاد شده را در موعد قراردادی به حفاری شمال یادآور شد. بر همین اساس، مطابق قرارداد دو طرف، پیش از ١٧ دیماه، آخرین ابلاغ به حفاری شمال داده شد و به دنبال آن پس از ایمن سازی چاه در دست حفاری، عملیات متوقف شد. اقدام های تکمیلی برای تخلیه وسایل و ترخیص پیمانکاران خدمات حفاری در جریان است.

٤- قراردادهای اجاره دکل حفاری Aban٨ و دکل حفاری سحر ١، دو قرارداد به طور کامل مجزا و مستقل از یکدیگر است که یکی از آنها با شرکت هندی Aban و دیگری با شرکت حفاری شمال در تاریخ های متفاوت منعقد شده اند و هیچ کدام جایگزین دیگری نشده است. رفتار پتروپارس با هر دو پیمانکار براساس مفاد قرارداد دو طرف بوده است. دکل حفاری Aban٨ هم اکنون در فاز ٢٣ پارس جنوبی مستقر است که با توجه به مشکلات مالی با کارفرمای این پروژه (شرکت پتروسیا آریا، وابسته به سپانیر) ابلاغ توقف عملیات داده شده است و به زودی پس از تکمیل کار در دست انجام و ایمن سازی چاه از میدان خارج می شود.

٥- دکل سحر ١ از لحاظ کیفیت طراحی و ماشین آلات نصب شده در آن در سطح پایین‌تری نسبت به دکل Aban٨ قرار دارد، به طوری که بازدهی و کارایی کمتری را نسبت به دکل Aban٨ دارد. آمار ثبت شده حاکی از آن است که زمان از دست رفته برای تعمیرات دکل حفاری سحر ١ بسیار بیشتر از دکل Aban٨ است که مجموع این موارد سبب افزایش هزینه حفاری با دکل سحر ١ می‌شود. پتروپارس آمادگی دارد اسناد و مدارک متقن را به مراجع صالحه برای مقایسه هزینه حفاری با هر یک از این دو دکل ارائه کند.

٦- نرخ های اعلام شده از سوی حفاری شمال برای دستگاههای سحر ١ و Aban٨ خلاف واقع است. این شرکت آمادگی دارد مستندهای مربوطه را به مراجع ذیصلاح ارائه کند.

٧- در پروژه فرزاد A شرکت پتروپارس هنوز موفق به دریافت مطالبات خود از شرکت ملی نفت ایران نشده است تا بتواند بدهی مربوط به حفاری شمال را که حدود ٢٠ درصد صورتحساب ها است، تسویه کند. در این باره گفت و گوها و جلسه های متعددی با شرکت ملی نفت ایران برگزار شده است و قول مساعد برای پرداخت مطالبات داده شده است.در پایان، شرکت پتروپارس ضمن اظهار تاسف از رعایت نکردن اخلاق حرفه‌ای از سوی یکی از پیمانکاران این شرکت و محفوظ دانستن حق خود در پیگیری قضایی مطالب خلاف عنوان شده، از همه دلسوزان صنعت نفت انتظار دارد با اتکا به خداوند متعال و رعایت اخلاق اسلامی، تلاش خود را به اعتلا و سربلندی میهن اسلامی‌ معطوف کنند."

بلیط هواپیمادیدگاه ها

جواد: 1393/11/911:28:49،
86
17
شرکت پتروپارش محلی شده برای رانت مدیران اش و متاسفانه فقط باعث افزایش هزینه های اجرای پروژه ها شده.
این شرکت با پرداخت حقوق های چند 10میلیونی به مدیرانش فقط شده کار خخراب کن
مردم: 1393/11/911:31:40،
63
22
کاش یک گزارش هم از صاحبان شرکت پترو سامان که الان توی امریکا دارن با پول ما مردم حال و عشق صفا می کنند
سهسالار: 1393/11/911:37:55،
49
24
خدا رو شکر که یه دکل با این شرایط تحریمها وارد میشه ... اونوقت کارفرماهای محترم میگن تا فلان روز قرارداد داریم و فلان روز قراردادش تموم شده و به ما ربطی نداره ...
خدایی اگه حفاری شمال دکلش رو ببره برای قطر یا عربستان کار کنه کسی مشکل نداره؟؟؟ کسی اعتراض نمیکنه ؟؟؟ رگ گردن کسی باد نمیکنه ؟؟؟
عسلویه ای: 1393/11/911:53:31،
59
19
چرا شرکت بزرگی مثل پتروپارس نباید پیمانکار اصلی باشد . دست به دست شدن کار و کارفرما بودن سپانیر چیزی بجز پول شویی نیست.
رضا: 1393/11/913:47:41،
42
25
عزیز برادر
شرکت پتروپاس فقط یه مشت مدیر با حفوق های میلیونی داره و چند تا ساختمون.این شرکت تجهیزات و ماشین آلات نداره و یه جور دلالی میکنه.پروژه رو میگیره و میده به شرکت های دیگه اجرا کنند...
من: 1393/11/915:13:11،
43
12
تازه خود سپانیر میده به زیرمجموعه هاش! کلا دلالیه!
شاکی: 1393/11/912:05:09،
55
23
خب الحمدالله با این گزارش که شامل هفت بند بود مساله 110 میلیون دلار از اموال بیت المال این مردم حل و فصل شد/یعنی هر بندی پانزده الی شانزده میلیون دلار/خواستم ببینم نمی شد تعداد این بنذ ها بیشتر باشه که هم قیمت ها مناسب تر می شد و هم اینکه ما مشتری می شدیم/واقعا با این گرازش یه صحفه ای کار این 110 میلیون دلار تمام شد /خودتونین/شما ها هم بخورید
محمد: 1393/11/912:45:15،
45
27
شرکت پتروپارس شده یک پولشور فقط پروژه از نفت مگیره و بعدش میده به شرکت های دیگه که اجرا کنند. این شرکت و مدیرانش رو باید بازخواست کنند.
رضا: 1393/11/913:57:20،
26
20
شرکت پتروپارس یه دلال پروژه ها هست این شرکت بجز یه مشت مدیر باحقوق چند میلیونی هیچی نداره نه ماشین آلات و نه تجهیزات.
مدیر عامل و اعضای هیت مدیره اش باید تغییر کنند
كارمند صدرا: 1393/11/914:42:17،
51
29
گند تمام پروژه هايي كه شركت هاي وابسته به قرارگاه انجام مي دادند داره بلند ميشه. اكثر كاركنان اين شركتها بيكار شده اند و پروژه ها متوقف شده. دولت روحاني قصد نداره و يا شايد پول نداره كه به شركت هاي برادران قاچاقچي تزريق كنه. وضعيت شركت صدرا كه بمراتب بدتر از سپانيره و قرارگاه براي فرار از دست طلبكارها و رفع مسئوليت، اين شركت رو به دست يك عده شرخر كه همه جزو بدهكاران بزرگ بانكي بوده و ممنوع المعامله هستند سپرده است.
فاز 19 عسلویه: 1393/11/919:50:44،
37
34
بابا بیایید ببینید شرکت پتروپارس تو فاز 19 داره چی کار میکنه.وقتی آبدارچی ش تو این پروژه داره ماهی بین 3تا 4 میلیون میگیره فکر کن مدیراش چقدر میگیرن .تمام ماشیناشون چند صد میلیونی وقتی میری تو پارکینگش فکر میکنی اومدی اروپا.بابا یک فکر ی کنید یک ذره به حال این کارگرای بدبخت که 3تا 4ماه حقوق نگرفتن دلتون به رحم بیاد.اون دنیایی هم هست.همه نفراتشون شدن یا دلال نفر یا پیمانکار تو این پروژه.................ماهم خدایی داریم.
علي ابراهيمي: 1393/11/1212:17:47،
19
9
با سلام
به نظر شركت پترو پارس مي توانست به جاي شب نامه نويسي خود را در برابر ملت و منافع كشور پاسخگو مي دانست و نه اينكه در روز تعطيل بيانيه بديم در خصوص بيرون كردن يك دكل از مجموعه نفت به آن افتخار كنيم
متاسفانه شركت پترو پارس گويا در محاسبات خود دچار اشتباه شده است

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما