کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

مزاحمت‌های موبایلی در پیامک‌های تبلیغاتی وایبر

کدخبر:۹۶۸۹پنجشنبه، ۹ بهمن ۱۳۹۳ - ۰۷:۴۹:۵۳۴۸۶۹ بازدید

پیامک‌های تبلیغاتی از سوی مخابرات مدت‌ها است که باب شده و در اغلب موارد هم گلایه و اعتراض مشترکان را به همراه داشته ...

پیامک‌های تبلیغاتی از سوی مخابرات مدت‌ها است که باب شده و در اغلب موارد هم گلایه و اعتراض مشترکان را به همراه داشته است. حالا نه‌تنها این مشکل حل نشده بلکه این مزاحمت‌ها به وایبر هم سرایت کرده است و کاربران این شبکه اجتماعی هم از این مشکل در امان نیستند. موضوعی که شکایت و نارضایتی مشترکان را به همراه دارد این است که اغلب  این تبلیغات مورد نیاز مخاطبان نیست و این باعث می‌شود که برای آنان ایجاد مزاحمت کند.

مشکل بزرگ‌تر این است که بسیاری از این پیامک‌ها جعلی‌اند و باعث می‌شود مشترکان فریب بخورند. پیامک‌هایی از قبیل برنده‌شدن در مسابقات که از مشترک می‌‌خواهند برای آنها در ازای جایزه، پول یا شارژ تلفن همراه بفرستند. پیامک‌های تبلیغاتی بهداشتی هم از دیگر مواردی هستند که آسیب‌های بسیاری می‌تواند به همراه داشته باشد چراکه اغلب محصولات معرفی‌شده مورد تایید وزارت بهداشت نیستند. از این قبیل موارد کم نیستند و سوءاستفاده‌گران هریک به نوعی و با هر روشی که به ذهنشان می‌رسد سعی در فریب مشترکان و به دست آوردن پول از افراد ناآگاه دارند؛ روش‌هایی از قبیل پیامک‌های بانکی مثلا در زمینه گرفتن وام و همچنین طالع‌بینی. 

این مشکل و اعتراض‌ها تا حدی همه‌گیر شد که شورای عالی فضای مجازی چند جلسه برای حل این معضل تشکیل داد و در همین راستا هفته پیش در جلسه شورای عالی مجازی تصویب شد که هرگونه محتوا در خدمات پیامکی انبوه و ارزش افزوده پیامکی باید با رعایت قوانین و مقررات کشور و عدم مغایرت با ارزش‌های ایرانی – اسلامی باشد. 
همچنین در بیست‌و‌یکمین جلسه شورای عالی فضای مجازی کشور مصوب شد تا کارگروهی با مسوولیت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و عضویت 9 دستگاه، سازمان و مرکز ملی فضای مجازی برای پایش محتوا در ارائه خدمات پیامکی ارزش افزوده و پیامک انبوه در شبکه‌های ارتباطی تشکیل شود و گزارش عملکرد این کارگروه هر 6 ماه 
یک بار به دبیرخانه شورای عالی فضای مجازی ارائه شود.

خدمات پیامک انبوه همان‌طور که می‌دانیم خدماتی است که از طریق شبکه‌های ارتباطی بدون درخواست قبلی کاربران و پرداخت هزینه توسط آنان، دریافت شده و جنبه تبلیغی یا اطلاع‌رسانی دارد. همچنین خدمات ارزش افزوده پیامکی خدماتی است که کاربران به درخواست خود آن را انتخاب کرده و باید برای دریافت آن مبلغی را پرداخت کنند.

البته دسته‌ای از پیامک‌ها تبلیغاتی هستند که آنها را نباید جزو پیامک‌های ناخواسته تلقی کرد و درواقع به خواست و با اجازه مشترک صورت می‌گیرد و به اپراتورها مربوط نمی‌شود، به این ترتیب که فرد پس از خرید از فروشگاهی شماره تلفن خود را در اختیار فروشنده قرار می‌دهد تا فروشگاه مذکور تبلیغات خود را از طریق پیامک به اطلاع مشتری برساند. که البته در این موارد مشترک می‌تواند با مراجعه به مرکز مربوط برای قطع این سرویس اقدام کند. حتی در مواردی هم که اپراتورهای موبایل خود اقدام به ارسال پیامک‌های تبلیغاتی کنند مشترکان می‌توانند تقاضای لغو سرویس را از اپراتور مربوط بکنند و اپراتورها درواقع موظف به لغو سرویس مذکور هستند. 

  چگونه از پیامک‌ها خلاصی یابیم

مشترکان اپراتور همراه اول می‌‌توانند با ارسال عدد ۱ به شماره پیامک ۸۹۹۹ پیامک‌های تبلیغاتی را لغو کنند و اگر خواستند دوباره آن را فعال کنند می‌توانند به همان شماره پیامک ۸۹۹۹ عدد ۲ را ارسال کنند.مشترکان ایرانسل نیز برای ثبت درخواست عدم دریافت پیامک‌های تبلیغاتی می‌توانند عدد ۲ را به شماره ۵۰۰۵ ارسال کنند یا از طریق خط ایرانسل خود با شماره ۷۰۰ تماس بگیرند و پس از برقراری ارتباط با اپراتور درخواست خود را برای لغو این سرویس اعلام کنند.

مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال سامانه ۱۰۰۰۱۳۱۴ را برای مشترکان موبایل در نظر گرفته تا در صورتی که از دریافت پیامک‌ها شکایت دارند یا اینکه خواستار لغو این سرویس هستند، به این سامانه پیامک بزنند. در این روش در صورتی‌که از دریافت یک پیامک خاص نیز شاکی هستید می‌توانید متن پیامک و شماره ارسال کننده پیامک را به شماره سامانه شکایات مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت ارشاد ارسال کنید.سازمان تنظیم مقررات ارتباطات وابسته به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز سامانه رسیدگی به شکایت مربوط به پیامک‌های ناخواسته تبلیغاتی خود را به صورت اینترنتی راه‌اندازی کرده و مشترکان می‌توانند درخواست خود را در این باره از طریق نشانی اینترنتی WWW.CRA.IR دنبال کنند یا با سامانه تلفنی ۱۹۵ تماس بگیرند.

 
تبلیغات وایبری

تا اینجای کار می‌توانیم اوضاع را تحت کنترل بگیریم و با راهکارهای مختلف از مزاحمت‌های تبلیغاتی جلوگیری کنیم ولی با این هجوم تبلیغاتی که به وایبر نفوذ کرده چه باید کرد؟ چه کسی مسوول این حجم تبلیغات است که گاه و بیگاه و بدون اجازه و خواست مشترک به گوشی او سرازیر می‌شود؟ 

نکته جالب در این میان آنکه همان‌طور که می‌دانیم ارسال پیام تبلیغاتی روی این نرم‌افزار ممنوع است ولی با این حال شماره‌های ناشناس بسیاری را می‌بینیم که روزانه به تبلیغات محصولات مختلف می‌پردازند. شرکت وایبر این تبلیغات را نقض قوانین اولیه پذیرفته‌شده توسط کاربر می‌داند و هیچ تسهیلاتی برای ارسال پیام در اختیار کاربران قرار نمی‌دهد و حتی به شماره‌هایی که تبلیغات انجام نمی‌دهند سرویس ارائه نمی‌دهد. ولی چگونه است که ما همچنان شاهد تبلیغات از این دست هستیم که روزانه به تعدادشان هم افزوده می‌شود. 

هرچند این نکته را فراموش نکنیم که این موضوع شامل همه شرکت‌‌ها و سازمان‌ها نمی‌شود و هستند مراکزی که برای احترام به قوانین الکترونیک و رعایت حقوق کاربران از ارائه این سرویس خودداری می‌کنند. این شرکت‌ها همچنین به دلایل گوناگونی از قبیل  نتیجه معکوس تبلیغات وایبری، ضربه زدن به برند تبلیغ‌کننده و همچنین  غیر اخلاقی بودن فعالیت و سوءاستفاده از نرم‌افزار وایبر از فضای وایبر برای تبلیغات استفاده نمی‌کنند. ولی موضوعی که در این میان مطرح است و شکایت و اعتراض کاربران را به همراه داشته است آن دسته از شرکت‌ها و موسسه‌ها هستند که بدون توجه به این موارد دست به تبلیغات می‌زنند. این افراد به این امر توجه ندارند که تبلیغ در شبکه‌های اجتماعی بدون اجازه از سوی کاربر نوعی ویروس تبلیغاتی محسوب می‌شود و کاربر انتظار دریافت این تبلیغ‌ها را در شبکه‌ای که برای تبادل پیام بین دوستان و آشنایانش است، ندارد. در نتیجه این روش از تبلیغات نه تنها نتیجه نخواهد داشت چه بسا می‌‌تواند نتیجه‌ای معکوس نیز داشته داشته باشد و کاربر با دیدن این نوع پیام‌ها حالت تدافعی به خود بگیرد. در شبکه‌ای مانند وایبر خیلی تفاوت ندارد که سیم‌کارت موجود در گوشی کاربر مربوط به چه اپراتوری است به این معنا که شرکت‌های مختلف می‌‌توانند با استفاده از نرم‌افزارهای گوناگون در فضای وایبر پیامک‌های انبوه ارسال کنند. 

برخی از کارشناسان بر این نظرند که پیامک‌هایی تبلیغاتی در فضای وایبر ربطی به اپراتورها ندارد، چرا‌که هرشخص با تهیه یک کارت اعتباری به راحتی می‌‌تواند با استفاده از برخی نرم‌افزارها و شبکه‌های موبایلی با هزینه‌ای اندک  یک شماره خارجی در اختیار داشته باشد که با استفاده از آن می‌تواند در فضای وایبر به ارسال پیام‌های تبلیغاتی برای مشترکان بپردازد. در این شرایط اگرچه ممکن است مشترکان فکر کنند شماره متعلق به یک کشور خارجی است اما این روند از طریق برخی افراد یا شرکت‌های داخلی صورت می‌گیرد و پیام‌ها از داخل کشور ارسال می‌‌شوند.البته به گفته برخی دیگر از کارشناسان این احتمال هم وجود دارد که سایت‌های خارجی دیتا بیسی براساس اطلاعات کاربران ایرانی وایبر داشته باشند و بر این اساس آگهی‌های خود را برای آنها ارسال کنند.


  بهترین راه برای تبلیغات چیست؟

شرکت‌ها و موسسه‌هایی که می‌‌خواهند محصولات خود را در شبکه‌های اجتماعی معرفی کنند می‌توانند با ساختن پیام‌های پرمحتوا یا کلیپ‌های سرگرم‌کننده و ارزشمند بین دوستان و آشنایان خود محصولات خود را تبلیغ کنند و آنها را به اشتراک بگذارند. به این ترتیب هم روشی اخلاقی را انتخاب کرده‌اند و هم به حقوق کاربر احترام گذاشته‌اند و به مرور هم ویدئوها و پیام‌هایی که تهیه شده دست به دست بین کاربران پخش می‌شود و ناخودآگاه نام برند یا محصول در ذهن کاربر نقش می‌‌بندد. همچنان‌که  قبل از اینکه شبکه‌های اجتماعی وارد عرصه شوند برندها و کمپانی‌های بزرگ از چنین راه‌هایی برای تبلیغ در رسانه‌ها استفاده می‌کردند و مبلغ‌های مشخصی هم برای هدف‌های مختلف مانند ساخت کلیپ یا پخش در رسانه‌های تصویری پرداخت می‌کردند. 

در این شکی نیست که مشتریان امروز در شبکه‌های اجتماعی و دنیای مجازی راحت‌تر به بررسی محصولات مورد نیاز خود می‌پردازند و خرید کالای خود را انتخاب می‌کنند. به این ترتیب دنیای تبلیغات مسیر خود را در مقایسه با سال‌های قبل تغییر داده است و اگر شرکت‌ها و موسسه‌ها از روش‌های تبلیغاتی خود درست استفاده نکنند و به حقوق الکترونیکی و حقوق کاربران احترام نگذارند تاثیر منفی خواهد داشت و برعکس اگر از راه درست وارد شوند مشتریان بسیاری را در همین فضای مجازی می‌توانند جذب کنند و به موفقیت برسند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

آرش آقازاده: 1393/11/907:58:54،
41
15
این جور شماره ها تعدادشون خیلی زیاد نیست
فقط کافیه وایبر رو باز کنید و اون شماره تبلیغاتی رو بلاک کنید
لولو: 1393/11/912:00:57،
40
15
ماکه بیچاره شدیم اعصابمون خردشده ازدست پیامکهای تبلیغاتی همراه اول.
سیامک: 1393/11/912:12:06،
27
10
تو وایبر اول با یه جواب کوبنده حسابی از شرمندگي شون در بیاید بعد هم بلاک کنید.
مهدی: 1393/11/917:30:02،
22
12
اینم دلشون برای مزاحمت من تو نسوخته این گرانتی ماشین خارجی که انحصاریش کردن حالا میخوان وایبر بردارن دارن زمینه سازیشو انجام میدن
محمدرضا: 1393/11/908:49:27،
37
14
تو این مملکت اگه بخوای برای خودت زندگی کنی باید هزار تا جواب پس بدی و هر کاری کنی پیگرد قانونی داره.. ولی ضایع کردن حق دیگران یا پیگرد قانونی نداره (به دلایلی) یا تا بخوان پیگرد قانونی انجام بدن کلی حق از مردم ضایع شده!
ساسان: 1393/11/909:26:50،
33
11
این پیامک های تبلیغاتی پیش کش خودشان کاش روزی 100 تا پیامک می اومد ولی هزینه مکالمه و پیامک دادن بالا نمی بود...یه مدتی است مدام سیم کارت همراه اولم پشت سر هم اعتبار بش می دم یهو می بینم پیامک میده که اعتبار شماز 4000 هزار ریال کمتر است ناچار شدم سیم کارت همراه اولمو خاموش کنم و در حال حاظر از ایرانسل استفاده کنم و اگرم اینطوری پیش رود کلا سیم کارتهامو می سوزانم ...
محسن: 1393/11/918:29:18،
25
15
آی گفتی...فدات شم فکر کنم ایرانسل تو 1 سال گذشته بیش از 200000 تومن از پولمو خورده.هر بار که 5000 تومن شارژش میکردم بعد از اینکه 200 تومن باهاش صحبت میکردم فردای اون روز اعتبارم به 400 یا کمتر میرسید.این بلا تنها سر من تنها نیومده بلکه خیلیا رو میشناسم که...حتی حاظرم اگه کسایه دیگهای هم هستن که این وضع رو دارن واسه شکایت همراهیشون کنم.واسه من و... شاید پولی نباشه اما در کل میلیاردها تومن اینجور به جیب میزنن بدون اینکه صداش در بیاد
یک پیشنهاد: 1393/11/920:24:22،
28
17
سیم کارتهای همراه اول دائمی و اعتباری میتونن بازدن کد:
3361#*111*
میتونید با 1000 تومان ۶۰ دقیقه تماس داخل شبکه به تعداد نامحدودی شماره داشته باشید.
کاملا امتحان شدس
لطف کنید نظر بدید.
مهران: 1393/11/909:34:21،
46
12
هزینه پیامکها را مخابرات از خود مشترکین کسر میکند یعنی دستبرد به مال مردم با شیب ملایم
گرفتار: 1393/11/909:47:39،
35
14
از دست این همه پیامک های تبلیغاتی به ویژه آنهایی که خود همراه اول می فرستد دارم دیوانه می شوم. شاید روزی 20 پیام یا بیشتر می آید که می خواهد با دریافت هزینه ای برایم فال بگیرد، اخبار بگوید، مسابقه شرکت کنم و ... . ارسال شماره 1 به 8999 هم دردی دوا نکرد چرا که اندک پیام های تبلیغاتی مفید شرکت ها قطع شد و دو برابر به پیامک های مضر همراه اول افزوده شد! به گونه ای که دوباره با ارسال 2 به 8999 همان قبلی ها را فعال کردم. ترا به خدا یکی بگوید چگونه از شر پیام های خود همراه اول خلاص شوم؟
مرتضی: 1393/11/910:08:07،
28
13
در ماه گزینه ای در قبض هست به نام خدمات ارزش افزوده که نزدیک به 1300 تا 1500تومان میشود به هرکجا شکایت کردم جوابی نگرفتم!!!!!!
leader: 1393/11/910:09:30،
27
12
بسیاری از تبلیغات پیامکی از طرف خود اپراتورهای همراه اول و ایرانسل ارسال میشه چون هزینه ارسال ندارن و همه دیتابیس رو هم در اختیار دارن، یه سری بانک های اطلاعاتی تاریخ گذشته و ضعیف هم گذاشتن در اختیار شرکت های ارسال انبوه پیامک تا به مردم خدمات بدن.. پیامک هایی که خدمات مورد نیاز مردم رو ارائه میدن توسط مشاغل و اصناف عادی ارسال میشه و هزینه بالایی داره براشون. سرویس vas خود مخابراته که پدرمردمو درآورده و معلوم نیست کی پشتشه
بهرنگ: 1393/11/914:51:11،
23
11
گرفتن خلافی خودرو در قسمت ارزش افزوده ثبت میشه
شاکی: 1393/11/911:01:38،
24
10
به شماره 8999 عدد 1 رو فرستادم برام پیام اومد تا 24 ساعت آینده غیرفعال می شه اما دو سه روز گذشته هنوزم دارم پیام تبلیغاتی میاد. یکی نجاتمون بده از دست اینا!
مهسا: 1393/11/911:49:31،
22
7
روی قبض من 8500تومان هزینه ارزش افزوده خدماتی غیر از 8 درص مبلغ قبض امده و هیچ کس پاسخگو نیست!!!!!!!!!!!!!
حمید: 1393/11/912:14:37،
25
8
من که همین روزاست که تیک عصبی بگیرم از دست این پیامکا
ایرانجیب تو یه زبون خیری بزار لااقل
شروین: 1393/11/912:21:52،
26
8
اگه این اتفاق تو اروپا یا آمریکا میفتاد ما میتونستیم از ارائه دهنده سرویسمون که اینجا مخابرات باشه شکایت کنیم که چرا شماره ما رو یک موضوع خصوصی هست به شخص ثالث واگذار کرده اما اینجا شما غلط میکنید اصلا فکر همچین چیزی رو بکنید ! پس ادفعه بعدی که خواستید ایران ایران کنید یکم بیشتر فکر کنید ...
مدرن 2: 1393/11/915:17:33،
29
11
این که خوبه. امروز از امداد خودرو زنگ زدن به شماره منزلمون که شما دو تا ماشین دارید بیایید ما کارت امداد خودرو بهتون بفروشیم!! به همین راحتی ناجا و اداره شماره گذاری خودرو تلفن خصوصیتونو در اختیار هر کسی مگذاره. صد رحمت به قانون جنگل...مملکت داریما!
م ح م د: 1393/11/915:05:19،
28
15
بازم صد رحمت به ایرانسل میشه غیر فعالش کرد
الان ایرانسل من روزی شاید یه پیامک بیاد یا نیاد
اونایی که اندروید دارن نرم افزار پالایه پیامک رو نصب کنین دیگه خلاص میشین
ولی باید خیلی تو نت بگردین جمعش کردن...
احسان: 1393/11/1000:31:19،
24
8
براي من تو وايبر اصلا تبليغ نمياد
ریحان: 1394/2/814:05:43،
26
28
فقط کافیه یه برنامه ساخته شه
که از شماره هایی ک اولش +1 داره پیام دریافت نکنه
بدیش اینه که آشناها از امریکا نمیتونن پی ام بدن با شماره جدیدی
najafi: 1396/2/2822:53:52،
5
1
من چندین بار به دفتر الکترونیکی تلفن همراه اول برای قطع تبلیغات مزاحمی مراجعه کردم.ولی جواب دادن که اگر قطع کنیم کلیه پیامهای شما قطع میشود .پس چطور که خود دولت میتواند حهت تبلغات رییس جمهری روز 29 اردیبهشت را قطع بکند!!!!!!!

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما