کانال تلگرام ایران جیب
کیان برنا
ibshop
قیمت ضبط ماشین
نیسان
تاپیک شاپ

آغاز حذف یارانه پردرآمد‌ها از مقام‌های دولتی

کدخبر:۹۶۳۷سه شنبه، ۷ بهمن ۱۳۹۳ - ۰۸:۳۴:۰۰۴۴۰۶ بازدید

در حالی که بحث‌ها پیرامون حذف یا اصلاح نحوه پرداخت یارانه‌های نقدی از سوی نمایندگان مجلس ادامه دارد، قائم‌مقام وزیر ...

در حالی که بحث‌ها پیرامون حذف یا اصلاح نحوه پرداخت یارانه‌های نقدی از سوی نمایندگان مجلس ادامه دارد، قائم‌مقام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خبر از آغاز حذف یارانه پردرآمد‌ها از مسوولان دولتی می‌دهد. ابوالحسن فیروزآبادی اعلام کرد که طبق برنامه‌ریزی، حذف یارانه‌ها ابتدا از مقامات و مسوولان کشور که حقوق دولتی دریافت می‌کنند، آغاز خواهد شد و یارانه اقشار ثروتمند به‌تدریج حذف می‌شود. این سخنان در حالی مطرح می‌شود که دو سوال اساسی در اذهان شکل می‌گیرد. آیا مقامات ارشد دولتی یارانه دریافت می‌کردند؟ و اگر چنین است تا به‌حال نسبت به حذف یارانه‌های نقدی خود اقدام نکرده‌اند؟ بدون درنظرگرفتن این سوالات، پرسش دیگری نیز مطرح است. اینکه حذف یارانه این قشر تا چه اندازه به اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها و در ادامه آن جبران کسری بودجه کمک می‌کند؟ 

قائم‌مقام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین گفت: منابع حاصل از حذف یارانه اقشار پردرآمد قطعا به صنعت و تولید تزریق می‌شود. 

وی افزود: این یارانه‌ها باید به‌سمت اقشار ضعیف، تولید و صنایع که اشتغال را به‌دنبال دارد تزریق شود، بنابراین با توجه به پیش‌بینی‌ها و بررسی‌هایی که در دولت انجام شده، یارانه ثروتمندان قطع خواهد شد.  فیروزآبادی با تاکید بر اینکه در مجلس هم لایحه‌ای با عنوان رفع موانع تولید با پیگیری‌های دولت در حال تصویب است، گفت: این لایحه در زمینه افزایش تولید و اشتغال اثرگذار خواهد بود، از طرفی هم با حذف یارانه اقشار ثروتمند قاعدتا باید این منابع به‌سمت تولید تزریق شود.  این در حالی است که با وجود تاکید قانونی برای تخصیص سهم بخش تولید، هنوز این سهم تا امروز پرداخت نشده و به نظر می‌رسد این اظهارات تاثیری دوجانبه داشته باشد و هدفش، ایجاد آرامش در میان فعالان اقتصادی از سویی و مردم از سویی دیگر باشد.  مهدی تقوی، استاد اقتصاد دانشگاه علامه‌طباطبایی در گفت‌وگو با «شرق» گفت: بیان این سخنان به نظر شعارگونه می‌رسد و پرسش اصلی این است که حذف این تعداد اندک که با حداکثر برآورد، هزارنفر را شامل می‌شود، می‌تواند راهکاری مفید باشد یا خیر؟ 

تقوی در قالب پیشنهادی افزود: دولت می‌تواند اقدام به شناسایی خانوارهای چهارنفره‌ای که زیر خط فقر یک‌میلیون‌و٢٠٠هزارتومانی قرار دارند و همچنین بیکار‌ها، کند یا در ادامه با اجرای درست قانون مالیاتی و شفافیت در آن افراد پردرآمد را شناسایی کند، زیرا این یارانه در نهایت تنها باید به افرادی که به نان شب محتاجند برسد نه مسوولان و پردرآمدها یا حتی مردم معمولی.  از سویی در میان نمایندگان مجلس نیز برای جبران کسری بودجه راهکارهایی در نظر گرفته شده است. یکی از این راهکارها کاهش یارانه نقدی به ۳۰هزارتومان است. رجب رحمانی، عضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس در این رابطه گفت: پیشنهادهای مختلفی برای هدفمندی یارانه‌ها مطرح شده که از جمله آنها کاهش یارانه نقدی به ۳۰هزارتومان است که بر این اساس فقط خانوارهای تحت پوشش نهادهای حمایتی از یارانه نقدی بیشتری برخوردار می‌شوند.  از سویی یکی دیگر از اعضای کمیسیون تلفیق بودجه مجلس نیز اظهار کرد: به‌گفته مسوولان دولتی، همه افراد ثبت‌نامی برای تقاضای دریافت یارانه، حقوق خود را کمتر از ٨٠٠هزارتومان عنوان کردند.  

سیدعبدالکریم هاشمی با اشاره به ورود به بحث راستی‌آزمایی دولت گفت: اکنون افرادی که به خارج رفته‌ و مدتی اقامت داشته‌اند، یارانه‌شان حذف شده است و گفته می‌شود٢٠هزار خانوار در این رابطه حذف شده که اگر سرانه هر خانوار سه‌نفر باشد، ٦٠هزارنفر حدودا حذف می‌شوند که البته بحث جدیدی نیست.  عضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس با اشاره به اینکه دولت نگران نارضایتی اجتماعی است، ادامه داد: برخی افراد شهرهای مرزی که برای کار به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس رفته‌اند، یارانه نقدی آنها حذف شده است. 

از طرفی دولت بارها بیان کرده که سناریوهای مختلفی را در این زمینه تدوین کرده و از این پس تنها اقشار ضعیف یارانه‌بگیران جدید خواهند بود. هرچند دولتمردان خود بارها بر نادرست‌بودن مسیر و شیوه فعلی پرداخت یارانه‌های نقدی اذعان کرده‌اند، اما مطرح می‌کنند که چاره‌ای جز پرداخت به شیوه فعلی ندارند و پرداخت آن به هر نوع دیگری نارضایتی عده‌ای را به‌دنبال خواهد داشت. 

با این وجود اخیرا علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی که مسوولیت مستقیم شناسایی افراد و اقشار و دهک‌ها برای اصلاح پرداخت یارانه‌های نقدی را برعهده دارد، صراحتا اعلام کرده است که دولت سناریوهای مختلفی برای اصلاح پرداخت یارانه‌های نقدی دارد.  اما اصلی‌ترین سناریوی دولت برای اصلاح هدفمندی یارانه‌های نقدی، شناسایی اقشار ضعیف است و بر این اساس روی شناسایی دهک‌های پایین جامعه استوار شده است، به این معنا که اگر قرار است از این پس یارانه جدیدی پرداخت شود، فقط به دهک‌های پایین جامعه باشد. 

نکته دیگر شناسایی ۱۰‌میلیون خانوار پردرآمد است که وزیر تعاون و وزیر اقتصاد هر دو اعلام کرده‌اند که ۱۰‌میلیون خانوار پردرآمد شناسایی شده‌اند، اما سخنگوی دولت مطرح کرده است که نظام اطلاعاتی دقیقی برای شناسایی خانوارهای پردرآمد نداریم. با این وجود به نظر می‌رسد دولت باید برای جبران کسری بودجه، اصلاح یا حذف یارانه نقدی را حتما مدنظر داشته باشد زیرا سهم بالایی از بودجه جاری دولت به این بخش اختصاص یافته که کاهش آن می‌تواند بخشی از کمبود درآمد دولت را جبران کند. 
اخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
X22
نگین خودرو

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

آسایشگاه خیریه
سکه ثامن
تورآنتالیا