کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

آمارهای بانک مرکزی را مرکز آمار هم تأیید نکرد !

کدخبر:۹۵۸۵یکشنبه، ۵ بهمن ۱۳۹۳ - ۰۷:۵۳:۱۳۲۴۴۱ بازدید

با وجودی که بانک مرکزی چندی پیش رشد اقتصادی کشور را در نیمه نخست سال جاری 4 درصد اعلام کرد اما کارشناسان ...

با وجودی که بانک مرکزی چندی پیش رشد اقتصادی کشور را در نیمه نخست سال جاری 4 درصد اعلام کرد اما کارشناسان اقتصادی با تردید به این آمار نگریستند و معتقد بودند درصورت رسیدن رشد اقتصادی منفی به 4درصد باید نتایج این رشد در اقتصاد حس شود. در این شرایط دیروز رئیس مرکز آمار ایران به صراحت اعلام کرد به دلیل انجام سرشماری بخش کشاورزی نتوانستیم آمار مقدماتی رشد اقتصادی را تهیه کنیم و ارقام رشد اقتصادی اعلام شده ازسوی بانک مرکزی برآوردی بوده است.

عادل‌آذر دیروز درحاشیه همایش ملی بهره‌وری با اشاره به اینکه نرخ تورم جدید اعلام می‌شود، اظهار داشت: رشد اقتصادی به دلیل اینکه مرکز آمار سرشماری کشاورزی را برعهده گرفت و این بخش 12 درصد تولید ناخالص داخلی (GDP) تلقی می‌شود، نخواستیم آمار برآوردی از رشد اقتصادی بدهیم. وی تأکید کرد: مرجع رسمی آمار کشور و نه آمار برآوردی مرکز آمار ایران است و از طریق شورایعالی آمار و رئیس سازمان مدیریت اجازه گرفتیم که بخش کشاورزی را تکمیل کنیم و پس از آن رشد اقتصادی سال 93 از سوی این مرکز ارائه شود. وی افزود: در حال حاضر ارقام رشد اقتصادی برآوردی است و عدد قطعی نیست.

رئیس مرکز آمار ایران در پاسخ به سوال فارس مبنی بر اینکه چرا آمار برآوردی در راستای سیاست‌های دولت ارائه می‌شود، گفت: قطعاً در این آمارها نیز نتایج و منطق پشت آن است ولی زمانی می‌توان آمار قطعی کل بخش‌ها را ارائه داد که اطلاعات مربوط به همه آن دقیق باشد. وی افزود: اکنون آمار ارائه نشده و آمار مربوط به برآوردهای بانک مرکزی است. اگر مرکز آمار ایران سرشماری بخش کشاورزی را انجام نمی‌داد، قطعاً آمار رشد اقتصادی مقدماتی را اعلام می‌کرد اما چون سرشماری کشاورزی انجام شده، عدد برآوردی نمی‌دهیم و رشد اقتصادی سال را اعلام خواهیم کرد. وی درباره ضریب جینی گفت: نمی‌دانم مبنای بانک مرکزی برای این موضوع چیست اما مرکز آمار از طریق محاسبه درآمد هزینه خانوار، ضریب جینی را تهیه کرده و مبنای دیگر، آخرین سرشماری است. وی درباره اختلاف ارقام در تورم بانک مرکزی و مرکز آمار گفت: اکنون اختلافات مبنایی حل شده و در ارقام کمتر از یک درصد اختلاف آماری وجود دارد.

وی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ما مبنی بر اینکه خط فقر چه زمانی اعلام می‌شود، گفت: متولی اعلام خط فقر، وزارت کار است و جزو تکالیف این وزارتخانه محسوب می‌شود و مرکز آمار در این زمینه وظیفه‌ای ندارد. عادل‌آذر افزود: شناسایی دهک‌های درآمدی توسط سازمان‌ هدفمندی انجام می‌شود و اطلاعات آماری مرکز آمار در سطح کلان دراختیار حاکمیت است تا اگر بخواهند از آن در جهت شناسایی دهک‌های درآمدی استفاده کنند.

کشور را با کمتر از ۴۰ میلیارد دلار اداره می‌کنیم

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور با تأکید بر اینکه در صورت اجرای اقتصاد مقاومتی، کشور با درآمد کمتر از ۴۰میلیارد دلار هم اداره می‌شود، گفت: برای رسیدن به اهداف سند چشم‌انداز نیازمند رشد ۱۲درصدی اقتصاد هستیم. محمدباقر نوبخت در همایش ملی بهره‌وری که در سازمان مدیریت برگزار شده بود، با تأکید بر اینکه هم‌اکنون سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در حال نوسازی و تحول در ساختار پیشین است تا در آینده نزدیک توسعه پایدار و متوازن را ایجاد کند، افزود: اگرچه یک سال از برنامه پنجم باقی است اما می‌توان گفت این برنامه با بودجه 94 تکمیل شد.

وی ادامه داد: در برنامه‌های گذشته راه دراز و اهداف دور از دسترس نسبت به آنچه پیش‌بینی می‌شد وجود داشت چرا که در همین ارتباط می‌توان به عدم تحقق رشد اقتصادی پیش‌بینی شده در برنامه‌های چهارم و پنجم اشاره کرد. نوبخت گفت: در برنامه پنجم رشد سرمایه‌گذاری 2/12 درصد بود که برای تحقق رشد 8درصدی اقتصاد باید تمام آن محقق می‌شد اما این رشد در حد 5/5 درصد باقی ماند. همچنین در برنامه چهارم بیش از 5/4 درصد از رشد اقتصادی محقق نشد. وی با بیان اینکه بهره‌وری در کنار سرمایه‌گذاری باید رشد اقتصادی را بسازد، افزود: علت عدم دستیابی به رشد 8درصدی برنامه پنجم عدم تحقق رشد‌های بهره‌وری و سرمایه‌گذاری بوده است. رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور با اشاره به شرایط موجود تأکید کرد: حتی با رشد اقتصادی 3 یا 4درصدی در سال جاری هم نمی‌توانیم عقب‌ماندگی‌های 4 سال قبل به‌همراه برنامه چهارم را جبران کنیم.

از همین رو همه نگاه‌ها به برنامه ششم است. نوبخت ادامه داد: در شرایطی که با درآمد 700 میلیارد دلاری برنامه چهارم محقق نشد و برنامه پنجم با تحریم‌ها مواجه شد، رشدهای پیش‌بینی شده محقق نشد. وی با تأکید بر اینکه برنامه چهارم با وفور منابع نتوانست رشدهای سند چشم‌انداز را محقق کند، گفت: در این سند اهدافی مطرح شد که برنامه‌های چهارم و پنجم نتوانست آنها را محقق کند و شاید این برداشت ایجاد شد که دیگر سند اولویت نیست ولی سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری صراحتاً نشان داد که اقتصاد مقاومتی برای تحقق اهداف این سند ابلاغ شده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی ضمن بیان اینکه باید متناسب با تحریم‌ها تاکتیکی برای ادامه سال‌های باقیمانده سند در نظر گرفته شود، گفت: سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را مورد توجه قرار می‌دهیم چرا که اقتصاد مقاومتی یعنی اقتصادی که بتواند در برابر تکانه‌های بیرونی مقاومت کند. نوبخت ادامه داد: شاید شوک نفتی و قیمت فعلی نفت خام شوکی را به اقتصاد ما وارد کرده باشد؛ اقتصادی را که در سال جاری با 56-54 میلیارد دلار اداره می‌کردیم با شوک نفتی باید با 40 میلیارد دلار یا کمتر از آن اداره کنیم. وی در همین ارتباط صراحتاً گفت: اگر اقتصاد مقاومتی در دستور کار باشد با درآمد 40میلیارد دلاری و کمتر از آن هم می‌توان کشور را اداره کرد، از همین رو اقتصاد مقاومتی را در بخش‌های مختلف بودجه 94 لحاظ کرده‌ایم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور همچنین گفت: برای سال 93 و 94 دولت یک برنامه اقتصاد مقاومتی و برای سال‌های 95 تا 99 برنامه 5 ‌ساله اقتصاد مقاومتی در نظر دارد. نوبخت در ادامه در پاسخ به کسانی که می‌گویند نفت کشور را به عقب‌ماندگی برد، گفت: کسانی که می‌گویند نفت باعث عقب‌ماندگی کشور شده حتماً نمی‌دانند ما قبل از نفت کجا بودیم و اگر نفت نبود الآن در چه مرحله‌ای قرار داشتیم! وی ادامه داد: الآن بحث این نیست که نفت از اقتصاد جدا شود بلکه نفت باید طوری باشد که کمترین تأثیر را در بودجه داشته باشد ولی نفت کماکان در اقتصاد باقی بماند. رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور با تأکید بر اینکه کاهش قیمت نفت نشان می‌دهد سرمایه‌گذاری بشدت محدود شده است، گفت: برای اینکه به اهداف سند برسیم رشد 8درصدی کافی نیست و حداقل باید رشد 12درصدی را در برنامه‌های ششم و هفتم داشته باشیم تا اهداف سند چشم‌انداز 1404 محقق شود.


تصویب برنامه جامع بهره‌وری در کمیسیون اقتصادی دولت

رئیس سازمان ملی بهره‌وری از تصویب برنامه جامع بهره‌وری در کمیته تخصصی کمیسیون اقتصادی دولت طی دو هفته گذشته خبر داد و گفت: بزودی این برنامه برای تصویب هیات وزیران آماده می‌شود. به گزارش تسنیم، رویا طباطبایی در همایش ملی بهره‌وری ایران که دیروز با حضور محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی برگزار شد، اظهار داشت: این سازمان محاسبات مربوط به بهره‌وری بنگاه‌ها را در دستور کار قرار داده و کارهای مقدماتی آن انجام شده است.

وی با تأکید بر اهمیت انجام محاسبات بهره‌وری در بخش‌های مختلف، گفت: بهره‌وری در برخی از بخش‌ها همانند آموزش و بهداشت نمی‌تواند از رشد‌های سریعی برخوردار باشد زیرا این بخش‌ها زیربنایی هستند. وی با اشاره به طرح بهره‌وری 25 درصدی گفت: اگر تلاش کنیم 25 درصد از اقدامات نامناسب را در دوره زمانی مورد نظر کاهش دهیم و 25 درصد به اقدامات مناسب بیفزاییم به اهداف مورد نظر سند چشم انداز می‌رسیم. طباطبایی از تصویب برنامه جامع بهره‌وری در کمیته تخصصی کمیسیون اقتصادی دولت طی دو هفته گذشته خبر داد و گفت: بزودی این برنامه برای تصویب هیات وزیران آماده می‌شود.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

حسین: 1393/11/508:14:18،
73
17
آمارتورم هم دروغه....یعنی تورم 14 درصده که سال بعد روحقوق کارمنداقراره بیاد؟!!
درکل: 1393/11/508:35:05،
50
14
این آمار پدر مملکتو درآورده ول کنید بابا
یه خورده کار کنید
عدد و رقم که برای ما نون و آب نمیشه
نادان: 1393/11/508:56:08،
42
16
وقتی میگن روزه خودشون خودشونو قبول ندارن میخواین مردم باورشون کنن
متاسفم براي اين دولت: 1393/11/510:18:59،
37
15
واقعا بايد براي اين دولت که قرار بود با تدبير، اميد را به ايرانيها هديه دهد، متاسف بود. متاسفم که اين دولت هم مثل دولتهاي قبلي دروغ تحويل مردم ميدهد. واقعأأأأأن متأسفم !!!!
حسام: 1393/11/508:32:50،
38
63
به نظر من روی آمار های بانک مرکزی نباید شک کرد چون یک نهاد مسئولیت پذیر هستش و اون هم به دلیل حضور شخص آقای سیف هست. رشد اقتصادی 4 درصدی نسبت به سال گذشته یعنی ما از منفی 6.5 رسیدیم به منفی 2.5 نه اینکه مستقیما رفتیم به 4 درصد. یعنی افرادی که خودشون رو گول می زنن از 100 تا خائن و اسرائیلی و تروریست هم بدتر هستند چون می خوان کارهای خوب دولت رو زیر سوال ببرن. تورم هم کاهش پیدا کرده و این مشهوده. مسکن یک سال و نیمه تکون نخورده قیمتش خودرو هم خیلی کم افزایش داشته. گوشت گوسفندی پارسال کیلیویی 32 بود امسال 33 کدوم افزایش چشمگیر باعث شده شماها اینطوری به دولت حمله کنید؟
بی‏ ‏نام: 1393/11/509:18:17،
56
16
اقای‏ ‏محترم‏ ‏قیمت‏ ‏نان‏ ‏‏ ‏بنزین‏ ‏‏ ‏برق‏ ‏‏ ‏گاز‏ ‏و‏ ‏لبنیات‏ ‏و‏ ‏....‏ ‏‏ ‏با‏ ‏شیب‏ ‏خیلی‏ ‏خیلی‏ ‏ملایم‏ ‏۳۰ تا‏ ‏۶۰ درصد‏ ‏بالا‏ ‏رفته‏ ‏‏ ‏اینا‏ ‏اسمش‏ ‏رشد‏ ‏اقتصادیه؟
نکنه‏ ‏سر‏ ‏کوچه‏ ‏شما‏ ‏اینا‏ ‏ارزونه‏ ‏
حق جو: 1393/11/508:38:58،
42
15
این آقای نوبخت مدام مشغول گفتار درمانی است ! باز هم حرف های غیر کارشناسی ! مقصود از اداره کشور با اقتصاد مقاومتی چیست ؟! خودش هم نمی داند چه می گوید؟!از همه بدتر رئیس سازمان مدیریت و برنامه هم هست !
نفت باعث عقب ماندن کشور نبود خام فروشی و خسارات بزرگ ناشی از انرژی هسته ای و فسادهای بزرگ مالی باعث این وضع شد وگرنه آمریکا و چین هم نفت دارند . در آمریکا سال ها صدور نفت خام ممنوع بود و بجایش فرآورده های نفتی صادر می شد .
بجای این همه هزینه و خسارت ناشی از تحریم اگر پالایشگاه ها را توسعه می دادیم هم کار در داخل کشور ایجاد می شد و هم مجبور نبودیم بنزین وارد کنیم.
فرهنگی : 1393/11/509:05:31،
46
15
۳ نوع دروغ داریم:

۱ـ دروغ علمی : مثلاً بگوییم :۲ بعلاوهٔ ۳ می شود ۱۷،

۲ ـ دروغ سیاسی « مصلحتی» : مثلاً بگوییم : همه چیز ارزان است، ما چقدر خوشحالیم؛ یا فقط بگوییم : شیب ملایم،

۳ ـ آمار : این یکی خودش هنر است: با چیدمان صحیح و کارامد تعداد زیادی ارقام و نمودارهای پیچیده، میتوانیم هر چیز را به هرشکل که بخواهیم نشان دهیم و آن را بصورت علمی توجیه کنیم.
دادا: 1393/11/509:16:37،
50
15
من انر‍ژي هسته اي نمي خوام به جاش يه زندگي آرام وبدون استرس ميخوام به نظرتون توقع زياديه؟
hasan: 1393/11/509:17:14،
22
20
اقایون متوجه نشدن که رشد 4 درصد یعنی از 6.5- رسیدیم به 2.5- که این یعنی 4 درصد رشد .
کشکول طلایی: 1393/11/509:28:10،
35
18
در کشور کسی دروغ نمیگوید .پس بگردید پیدا کنید راستگو را....
سیامک: 1393/11/511:10:03،
39
15
هیچ کس به بانک مرکزی اعتماد نداره همه حرفاش وارونست
هادی: 1393/11/511:46:34،
31
15
رشد اقتصادی کشوری وقتی منفی باشه یعنی اون کشور ورشکسته اس، فک میکنین یونان چرا اعلام ورشکستگی کرد؟! بابا رشد اقتصادیش منفی بود. الانم رشد اقتصادی ما منفیه، اونم چن ساله منفیه
این آمار به صورت زیرکانه چیده شده و مبدا ی که باهاش رشد اقتصادی رو حساب میکنه تغییر داده برا همین اعلام میکنه رشد اقتصادی مثبته.
کاش به جای اینکه به مردم دروغ بگن، دانش مردم رو بالا میبردن که تو این شرایط چطور سرمایه گذاری کنن و چطور پول دربیارن.
کاش اونمقدار که اهمیت مسابل سیاسی (بخصوص خارجی) برای ما بالاست یخورده رسانه، دولت یا همه کس کمک میکردن این دانش به سمت افزایش دانش اقتصادی پیش میرفت.
آقا آمریکا بده اینو دیگه همه فهمیدیم ول کنین یخورده به مردم یاد بدین اقتصاد چیه اونم اقتصاد خرد نه اینکه اقتصاد کلان چیه.
حقوق بگير: 1393/11/514:11:33،
16
8
آقا جان مگر نشنيده اي كه گفته بودند " اقتصاد مال خر است" حالا شما دنبال يادگيري اقتصاد باشيد.
هادی: 1393/11/514:32:48،
5
7
آقا حرف شما کاملا درست و صحیحه ولی
تا کی باید تو گذشته بمونیم توی گذشته موندن اوضا رو بهتر نمیکنه، باید واقع بین بود شرایط الان همینه. من شرایط شما رو درک میکنم چون این شرایط رو داشتم اومدیم همگی مهندسی خوندیم هیشکی به ما نگفت آقا آیندنت چی میشه یکی نبود بگه شاگرد مکانیکم باشی ایراد نداره کار عار نیست. همه رقتیم درس خوندیم الانم متاسفانه کورکورانه خیلیا دارن درس میخونن بدون اینکه بدونن در آینده چه کاره میخوان بشن.
همه مون میدونیم که وضعیت مساعد نیست و هممون زندگیامون روضه داره ببینین ما اگه روضه بخونیم دولتمردا هم روضه خواهند خوند، روضه نخونیم آنها هم بهانه ای برای روضه خوندن نخواهند داشت.
آقا همه چی آروم نیست شرایط مناسب نیست همه میدونن 3-4 ساله که داریم میگیم چی شده؟ ولی شرایط اینه دنبال این نباشیم که مشکلات رو برای ما حل کنن خود آدم باید مشکلات خودش رو حل کنه تا جایی که امکان داره
محمود: 1393/11/513:46:26،
18
10
متاسفم
مریم: 1393/11/514:08:56،
16
8
آقایون دولتمردان ما ملت باهوشی هستیم لطفا مردم رو .... فرض نکنید....ضمنا دونستن و فهمیدن اوضاع اقتصادی خراب مملکت نیازی به هوش هم نداره.... فقط کافیه به دور و برمونون و به سفره های خالی خونواده هامون و بقیه مردم نگاه کنیم
جواب به دولت بی تدبیر نا امید: 1393/11/518:57:35،
33
14
نوبخت جان معلومه که با ۴۰ میلیارد هم مملکتو میچرخونید شما با هزارتومنم مملکتو میچرخونید پدر مردم داره درمیاد زیر بار گرونی تورم رکود ملت دارن له میشن اونوقت جابعالی با اقازاده هات کیفتون کوکه و صداتون از جای گرم درمیاد

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما