کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

بورس با هياهوی سهامداران صعود نمي‌كند

کدخبر:۹۵۶۰شنبه، ۴ بهمن ۱۳۹۳ - ۰۸:۱۰:۱۴۱۹۵۳ بازدید

پس از تجمع سهامداران بورسي در تالار حافظ و اعلام نارضايتي خود از افت قيمت سهام و ريزش هرروزه شاخص، برخي كارشناسان بازار سهام اين كار ...

پس از تجمع سهامداران بورسي در تالار حافظ و اعلام نارضايتي خود از افت قيمت سهام و ريزش هرروزه شاخص، برخي كارشناسان بازار سهام اين كار را نادرست و برخي ديگر اين اعتراض را منطقي عنوان كردند.

با نگاهي به گذشته و بررسي معاملات بازار سهام در سال92 بايد گفت روند صعودي و رفتارهاي هيجاني سهامداران روزي منجر به ريزش سنگين بورس مي‌شد، ريزشي كه سود‌هاي كلان چندروزه را يكشبه از بين برد، درحال‌حاضر با گذشت يك‌سال از سير صعودي شاخص برخي سهامداران هنوز نتوانسته‌اند با ريزش‌هاي منطقي كه متكي بر اقتصاد كشور است كنار بيايند، افت‌هاي مكرري كه با دلايل مختلف داخلي و بين‌المللي همراه است، البته بايد به اين نكته اشاره كرد كه نگراني سهامداران درخصوص كاهش ارزش سهام خود غيرمنطقي نيست، اما به نظر نمي‌رسد تجمع آنها در تالار حافظ موجب رشد حجم معاملات و شاخص كل شود. از سوي ديگر در شرايطي كه وضعيت بورس اوراق بهادار وخيم است مديران بورسي باز هم با وعده‌هاي تكراري سرمايه‌داران را به آرامش دعوت كردند، وعده‌هايي كه به نظر مي‌رسد بايد در آينده‌يي نزديك عملي شوند.

 

  اعتراضات گروهي و افزايش نگراني‌ها

مدير نظارت بر بورس‌ها و بازارهاي سازمان بورس دراين‌باره به «تعادل» گفت: كاهش قيمت سهام و زيان سرمايه‌گذاران براي هيچ‌كسي خوشايند نيست همچنين بروز عكس‌العمل‌ها و اعتراضات آنها طبيعي و قابل درك است، اما با رفتار منطقي‌تر مي‌توان اين اعتراض‌ها را اعلام كرد.

محمودرضا خواجه‌نصيري ادامه داد: سهامداران و معامله‌گران بورس و فرابورس مي‌توانند انتقادات و پيشنهادات خود را از طريق صندوق‌هايي كه در اين زمينه بنا شده به مسوولان انتقال دهند نه تجمع در تالار حافظ.وي درخصوص رفتار سرمايه‌گذاران بورسي در روز چهارشنبه اظهار كرد: با وجود درك اعتراض سهامداران به افت‌وخيز شاخص توصيه مي‌شود پيشنهادات يا انتقادات آنها در حوزه داخلي بازار سرمايه يا محور‌هاي خارجي اين بازار كه شامل همكاري دولت و مجلس شوراي اسلامي مي‌شود از طريق مذاكرات كارشناسايي صورت گيرد نه شيوه‌هاي سنتي و غيرقابل‌قبول.

خواجه‌نصيري بيان كرد: بازار سرمايه باتوجه ويژه‌يي كه به سهامداران دارد هر انتقاد يا پيشنهادي از سوي اين افراد درخصوص رونق معاملات را بررسي مي‌كند به‌طوري كه ديدگاه آنها در بازار سهام بي‌نتيجه نمي‌ماند، اما بايد به اين نكته اشاره كرد كه سهامداران ما بايد تخصصي‌تر از تجمعات گروهي، دلواپسي‌هاي خود را بيان كنند.

 

  خرسندي يا تاسف

مدير نظارت بر بورس‌ها و بازارهاي سازمان بورس درباره شرايط بورس اوراق بهادار گفت: پيش‌بيني درخصوص آينده بورس و روند شاخص در شرايطي كه قيمت نفت و تحولات منطقه‌يي ثبات ندارد، درست نيست. به نوعي بايد گفت تحولات بازار سرمايه به معادلات بازار ارزي و پولي بستگي دارد كه پيش‌بيني اين بازار از تحليل‌هاي كارشناسان به دور است.

وي افزود: باتوجه به مولفه‌هاي اقتصادي و سياسي دخيل در بازار سرمايه بايد گفت بازار ما بسيار تاثيرپذير است، اما اقدامات مثبتي در راستاي رونق دوباره بورس صورت گرفته كه اميدواريم با همكاري مجلس و دولت اين برنامه‌ها عملي شود. همچنين بايد گفت كه در اين شرايط نبايد با اظهار تاسف يا اميدواري به آينده بازار خط‌فكري را ايجاد كرد چراكه بازار هنوز به كف نرسيده است.

 

  در شان سهامداران نيست

مديرعامل كارگزاري آينده در ادامه به «تعادل» گفت: هر مشكلي براي برطرف شدن نيازمند راه‌حل‌هاي خود است، راه‌حل‌هاي منطقي نه اعتراض‌هايي كه كار را به ناكجاآباد سوق مي‌دهد، اعتراضات اين‌چنيني در شان سهامداران بورسي نيست.

سيدعبدالرحيم رستم‌كلايي افزود: باتوجه به شرايط اقتصادي و افت شديد قيمت نفت، بورس اوراق بهادار هم از اين شرايط ناخوشايند بي‌نصيب نمانده، به‌طوري كه افت‌هاي شديد مهمان هرروزه تالار حافظ شده است.

وي درخصوص نوسان‌هاي شاخص اظهار كرد: وضعيت نامساعد اقتصادي منجر به افت‌هاي شديد و رشد‌هاي كم شاخص شده، اما اين موضوع به اين معنا نيست كه شاخص مسيري غيرمنطقي را طي مي‌كند.

مديرعامل كارگزاري آينده با اشاره به اعتراضات برخي سهامداران به افت‌هاي مكرر شاخص و تجمع آنها در محل تالار حافظ بيان كرد: شرايط بورس به‌گونه‌يي است كه شاخص با روند نزولي خود موجي از نگراني را در دل سرمايه‌گذاران ايجاد كرده، اما با تجمع در تالار و برهم زدن معاملات نمي‌توان راه به جايي برد. راه‌هاي قانوني براي اعتراض كم نيست پس سهامداران با تجربه بورسي نبايد با چنين كارهايي شرايط را براي بازار سهام و مديران سخت‌تر كنند.

وي درباره افت قيمت نفت و تاثير آن بر بازار سهام گفت: از آنجايي كه اقتصاد ما تاكنون مبتني‌بر نفت بوده با شرايطي كه در تعيين نرخ نفت ايجاد شده، سال آينده سال سختي براي بازار سهام خواهد بود، اما با پيش‌بيني كه دراين‌باره شده بايد بازار را درحالتي مساعد قرار داد.

 

  وضعيت وخيم بازار سهام ادامه دارد

مديرعامل سابق بورس در ادامه با ديدگاهي انتقادي به دولت و روند بازار سهام به «تعادل» گفت: باتوجه به وضعيت نابه‌سامان بازار سهام، چرا تاكنون قول‌هاي دولت اجرايي نشده است؟ بازار سرمايه با وضعيت وخيمي روبه‌روست كه بسياري از مسوولان با چشماني بسته تنها وعده‌هاي توخالي درخصوص رونق آن به سهامداران مي‌دهند.

علي رحماني افزود: در چنين شرايطي كه هيچ يك از مسوولان پاسخگوي افت قيمت سهام و ارزش كل بورس نيستند اعتراض‌هاي سهامداران منطقي است چراكه زندگي بسياري از آنان با نوسان‌هاي بورس گره خورده، درحالي كه بورس تهران هر روز شاهد افت‌هاي شديد است و دولت وعده‌هاي خود را عملي نمي‌كند و تنها با صحبت سهامداران را به آرامش دعوت مي‌كند كه اين روش پس از مدتي جوابگو نيست. وي با اشاره به عوامل ريزش سنگين شاخص بيان كرد: دلايل داخلي و بين‌المللي مختلفي دخيل در افت‌وخيز قيمت سهام هستند، اما مهم‌ترين آن قيمت نفت بوده كه وزير نفت هيچ توضيحي دراين‌باره نداده و به نظر مي‌رسد سكوت دولتي‌ها در اين خصوص ادامه داشته باشد. مديرعامل سابق بورس، بازار سرمايه را آينه‌يي تمام‌قد دانست و گفت: بازار سهام و بازار پولي آينه تمام‌قد اقتصاد يك كشور محسوب مي‌شوند كه متاسفانه در كشور اين دو بازار با رقابت با يكديگر تصويري ناخوشايند را به معرض ديد گذاشته‌اند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

سامان: 1393/11/408:26:50،
48
22
تجربه تلخي بود. بالاخره هر بار به شكلي جديد بايد سر مردم كلاه بره. بياييد بيرون و ديگه طرفش نرويد. ا
شویین: 1393/11/410:26:16،
27
35
یه عده آدم بی سواد و بی شخصیت رفتن داد و بیداد راه انداختن که چی ؟!! فکر میکنن با این به اصطلاح تجمع !!!! چه .... میتونن بکنن ؟؟!!! قرار نیست هر کی متضرر میشه بیاد داد و هوار راه بندازه !!! خودتون رو کنترل کنین !!! خخخخخخخ
سالار: 1393/11/408:31:10،
52
18
توافق با آمریکا خیلی بهتر از ارتباط با روسیه و چین هست...
این رو هر بچه ای و هر آدم عاقلی میدونه.
اما یک عده خوب با این توافق عقب کشیده میشن که طبیعیه خوششون نیاد...
جالبه بدونید جمعیت این عده ی قلیل هم زیر 50/000 نفر هست (البته نزدیک به 2 الی 3 میلیون هم همراهیشون میکنن که البته در مقابل عده ی کثیری که موافق توافق هستن بسیار بسیار ناچیز هستن و خس و خاشاکی بیش نیستند)
نیما: 1393/11/408:34:16،
36
20
یک شبه نرخ خوراک پتروشیمی ها رو چند برابر کردن در شان سهامدار ها هست؟
بهره مالکانه معادن چطور؟
خصوصی سازی های بی حساب و کتاب چی؟
کیفی سازی بنزین و ماه ها بسته شدن پالایش ها در شان سهامدارا هست؟
ورشکستگی شان سهامداره، کسایی که میتونستن پولشون رو تو بانک بذارن و سود بگیرن ولی سرمایشون رو برای گردش اقتصادی و ایجاد اشتغال وارد بازاری کردن که از نماینده های مجلس تا دولت لگدمالش کردن.
امنیت و صداقت از بین رفته. هرکی مرده بیاد اعتماد رو به سهامدارا برگردونه. دود این تصمیم گیری های بی خردانه تو چشم همه مردم میره نقدینگی پدر اقتصاد ایران رو در میاره، این دقیقا در شان مردمی هست که رای دادن.
فرزاد: 1393/11/408:40:58،
36
20
این است وضع بازار و اقتصاد ایران . منطق و دانش جایی ندارد . نیاز به سواد نیست . حتی نیاز به سرمایه هم نیست ! با شارلاتان بازی و شلوغ کاری و پارتی بازی و رانت اطلاعاتی خر خویش را تا هرجا شد برانید و وقتی نشد سر و صدا کنید ! الان بخاطر ریزش بورس چه کسی باید چکاری انجام بده تا اینا راضی بشن ؟ یعنی سر سوزن هم از اوضاع خبر ندارن ؟ یعنی واقعا مشخص نبود که بورس ریزش خواهد کرد ؟ سر و صدا کنید شاید قیمت نفت رفت بالا :)))
S&G: 1393/11/408:43:58،
31
18
بورس همش سیاه بازیه...میخوان نقدینگی زیادی که تو دولت قبل بوجود اومده رو اینجوری جمع کنن...
نیما: 1393/11/408:49:49،
28
38
موافقم با نظر شما - چون مهران قراره منطقه آزاد تجاری بشه هیئت دولت هم موافقت کرده - یکی از دوستام خریده تو این یک ماه 30 درصد گرون شده
شویین: 1393/11/410:28:45،
38
19
آقای بنگاهی ! مردم حواسشون جمعه ! مردم به بنگاهی ها اعتماد ندارن !!! خیلی جالبه خودش تو جواب خودش به یه اسم دیگه حرفای خودش رو تایید هم میکنه !!! خخخخخ
مجید: 1393/11/411:17:38،
33
17
با همین هیاهوها انشاءالله بدتر هم میشه
مخ: 1393/11/412:03:52،
27
23
سلام......نکنه باز کار دلال ها هستش؟؟؟چون هر چی میشه بانک مرکزی یا وزارت بازرگانی تقصیر دلال ها می اندازه...چون خودشان دلال بزرگند همه را به چشم دلال نگاه میکنه.....
افشين -اورميه: 1393/11/418:04:26،
13
14
با عرض ادب واحترام

پس چرا اون روزها كه حباب وار رشد ميكرد كسي نگران اين روزها نبود و تجمع تشكيل نميداد.

پيروز و موفق باشيد.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما