کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

خطر تورم بیشتر چقدر جدی است؟

کدخبر:۹۵۰۴چهارشنبه، ۱ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۰:۴۲:۰۳۲۶۷۱ بازدید

مقابله با تورم راهکارهای چند وجهی می طلبد و این راهکارها را می توان درسه قالب کنترل وهدایت تقاضا،کاهش هزینه های تولید واصلاحات ساختاری ...

تورم از نظر علم اقتصاد به معنی افزایش سطح عمومی قیمت‌ ها در طول یک زمان مشخص است. نرخ تورم برابر است با تغییر در یک شاخص قیمت که معمولا شاخص قیمت مصرف کننده است.

اقتصاددان معروف، پروفسور کینز دو دلیل عمده برای تورم ذکر می کند: کاهش عرضه کل یا افزایش تقاضای کل و در مقابل، پول گرایان رشد عرضه پولِ مازاد بر رشد اقتصادی را عمده ترین دلیل تورم می دانند. به عبارت دیگر، تورم، تناسب نداشتن حجم پول در گردش با عرضه خدمات و کالاهاست. تقریبا تمام اقتصاددان ها بر این نکته متفق القولند که تورم پایدار و دراز مدت، ریشه ای جز عرضه پول و افزایش نقدینگی ندارد. هر چه میزان تورم بیشتر شود، قدرت خرید یک واحد پول کمتر می شود.


عوامل ایجاد تورم

گاهی تورم ناشی از افزایش هزینه تولید است که آثار این افزایش را در قیمت کالا‌ها می‌توان دید به طوری که این افزایش هزینه‌ها می‌تواند ناشی از افزایش دستمزدها، نرخ بالا‌ی حمل و نقل، تولید، سوخت موردنیاز و افزایش نرخ بهره‌بانکی باشد.تورم همچنین می‌تواند ناشی از افزایش قیمت کالا‌های وارداتی باشدکه تورم وارداتی نامیده می‌شود.

افزایش نرخ ارز خارجی هم به مفهوم کاهش ارزش پول کشور است و از آنجا که صادرات کشور در مقابل واردات کمتر است، این اثر در داخل کشور بیشتر خود را نشان می‌دهد.
در کنار همه این علل، تورم با ساختار کشور نیز ارتباط دارد. بدین مفهوم که وقتی ساختار تولید درست عمل نمی‌کند، تورم پدید می‌آید. در کشورهای کم توسعه یافته مهم‌ترین مشکل، تورم ساختاری است که ناشی از کم توسعه یافتگی ساختار تولید است.

عامل دیگر تورم، بالا‌ بودن نرخ سود تسهیلا‌ت بانکی است. به‌طوری که این مسأله موجب می‌شود تا تولید کنندگان داخلی در بازارهای جهانی از قدرت رقابتی کمتری نسبت به رقبای خارجی خود برخوردار باشند. بنابراین تولیدکنندگان انتظار دارند، نرخ سود تسهیلا‌ت از سوی بانک‌ها کاهش داده شود تا هزینه‌های تولید کاهش یابد و در نهایت اینکه عدم ثبات و آرامش می‌تواند منجر به تورم شود به طوری که اگر در کشوری ثبات و امنیت نباشد موجب کاهش سرمایه‌گذاری و کاهش تولید می‌شود که تورم را به همراه خواهد داشت.

علت دیگر تورم از بعد تقاضا است. هرگاه متوسط رشد نقدینگی بالا‌تر از متوسط نرخ رشد تولید ناخالص داخلی (GDP) باشد، این امر باعث عدم تعادل بین تقاضا و عرضه و در نتیجه منجر به افزایش سطح عمومی‌قیمت‌ها می‌شود. افزایش نقدینگی به‌طور عمده در واکنش به افزایش پایه پولی بوده و افزایش پایه پولی نیز ناشی از افزایش دارایی‌های خارجی و بدهی دولت به بانک مرکزی است. عدم تعادل بین درآمدها و هزینه‌های دولت از دیگر عوامل بروز تورم از جنبه تقاضا است.
علت دیگر تورم از بعد عرضه است و عواملی که موجب بروز این مسأله می‌شود، عبارت‌اند از: وجود ظرفیت خالی در بخش تولید، پایین بودن سهم سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، ناچیز بودن سرمایه‌گذاری خارجی، پایین بودن سهم صادرات کشور، بالا‌بودن قیمت محصولا‌ت صنعتی و...

تورم، همواره به دلیل آثار محسوسی که بر زندگی آحاد جامعه و سایر متغیرهای کلان اقتصادی نظیر مخارج سرمایه‌گذاری، توزیع درآمد، اشتغال و ... می‌گذارد، مورد توجه صاحب‌نظران بوده است. ایران سال‌هاست که با پدیده‌ی تورم مزمن دو رقمی روبه‌رو بوده است که پیامدهای نامطلوبی را به دنبال داشته است. از آثار مخرب تورم می‌‌توان به توزیع مجدد درآمد به نفع صاحبان دارایی و به زیان مزد و حقوق بگیران، افزایش نااطمینانی و بی‌ثباتی در اقتصاد کلان و در نتیجه کوتاه‌تر شدن افق زمانی تصمیم‌گیری و کاهش سرمایه‌گذاری بلندمدت و عوامل دیگر اشاره نمود. نکته‌ی قابل توجه در خصوص تورم آن است‌ که علی‌رغم وجود یک تعریف مشخص در خصوص تورم، دیدگاه واحدی در خصوص علل ایجاد تورم وجود ندارد. برخی از اقتصاددانان رشد بی‌رویه‌ی حجم پول، گروهی دیگر اضافه‌ی تقاضا در بازار کالا، برخی فشار هزینه و افزایش قیمت نهاده‌های تولیدی و در نهایت عده‌ای دیگر تنگناهای موجود در بخش‌های مختلف و ضعف در بخش‌های کشاورزی و تجارت خارجی را منشأ اصلی تورم عنوان می‌نمایند. رشد بی‌تناسب نقدینگی، اضافه‌ی تقاضا در بازار کالا، فشار هزینه و تنگناهای ساختاری از عوامل مؤثر بر رشد قیمت‌ها به شمار می‌روند. اما همان‌طور که متذکر شدیم نقش نقدینگی در ایجاد و استمرار تورم برجسته و غیرقابل انکار است، از این رو سیلان و بی‌ثباتی نقدینگی در دهه‌های گذشته بدون تردید یکی از عوامل تورم در اقتصاد کشور بوده است. در دوره‌ی جنگ کسر بودجه‌های دولت و پولی کردن آن‌ها منشأ رشد نقدینگی بوده است. در برنامه‌های اول و دوم توسعه بدهی‌های دولت به بانک مرکزی و مابه‌التفاوت نرخ ارز رسمی و ضمانت‌شده برای بازپرداخت بدهی‌های خارجی منشأ اصلی رشد فعال و منفعل نقدینگی بوده است.


  پیامدهای تورم

وجود تورم شدید در اقتصاد، بسیار مخرب است و تقریباً تمام اجزای سیستم اقتصادی در اثر بروز تورم شدید، آسیب می‌بینند. به بیان دیگر، تورم موجب بروز رفتارهای غیرعقلایی از سوی فعالان اقتصادی گشته که با منافع بلندمدت آن‌ها ناسازگار است، به‌طور معمول در زمان بروز تورم شدید،‌ سرمایه‌گذاری بلندمدت اتفاق نمی‌افتد و ثروت کشور در مسیرهایی به جریان می‌افتد که سودهای آنی و کوتاه‌مدت داشته باشد.

  می‌توان گفت تورم به صورت زیر بر متغیرهای اقتصادی و وضعیت کلان اقتصاد اثر می‌گذارد:

1.  اثر تورم بر پس‌انداز، منفی است. زیرا کاهش ارزش پول و نقدینگی، مردم را نسبت به پس‌انداز دل‌سرد می‌کند و در نتیجه موجب کاهش رشد اقتصادی می‌شود؛

2. توزیع درآمد به علت تورم خارج از انصاف و عدل انجام می‌گیرد و موجب افزایش درآمد عده‌ای اندک به بهای متضرر شدن گروه‌های کثیری از مردم می‌شود؛

3. تورم موجب دل‌سردی مردم نسبت به سرمایه‌گذاری‌های اساسی در دراز مدت می‌شود؛ از این رو ظرفیت تولید و اشتغال کاهش می‌یابد و بازار کسب‌وکار دیگر کشورها افزایش می‌یابد؛

4. تورم موجب ابهام و بلاتکلیفی در سرمایه‌گذاری و فعالیت‌های اقتصادی می‌شود؛

5. تورم سبب انحراف جریان سرمایه‌ها از تولید به کالاهای تجملی و وارداتی می‌شود، زیرا اکثر مردم از خرید ضروری ناتوان می‌شوند، در حالی که عده‌ای با سودهای کلان به خرید اشیای تجملی و وارداتی روی می‌آورند؛

6.  تورم سبب افزایش هزینه‌ی تولید و کاهش صادرات می‌شود و برای جلوگیری از افزایش قیمت‌ها، واردات افزایش می‌یابد و نتیجه‌ی آن تشدید کسری تراز تجاری کشور و افزایش بیکاری است؛

راه کارهای پیشنهادی برای مقابله با تورم می توانند به شرح زیر باشند :

1.  انسداد زمینه‌های انفعال پولی؛

باید کاری کرد که وابستگی بودجه‌ی دولت به ارزهای نفتی کاهش یابد یا افزایش ذخایر بانک مرکزی موجب سیلان نقدینگی نشود. همچنین باید نظام مالیات ستانی را تصحیح نمود تا به وسیله‌ی آن سهم درآمدهای مالیاتی از بودجه افزایش یابد. همچنین برای انسداد مجاری انفعال پولی دولت باید انضباط و شفافیت بودجه‌ی خود را تأمین کند و تمامی مجاری فوق بودجه‌ای را در داخل بودجه قرار دهد و در قلمرو بودجه‌ی عمومی و بودجه‌ی شرکت‌های دولتی هم به انضباط و شفافیت بیشتر توجه شود و هم به کارایی عملکردها. باید میزان توجه به کارایی را در قیمت‌تمام شده‌ی محصولات لحاظ کرد و قیمت ناکارایی خود را در چارچوب قیمت‌های بالاتر اخذ نکرد. برای تحقق هدف یاد شده باید از بخشودگی‌های غیربهینه‌ی مالیاتی نیز اجتناب نمود.

2.  اهتمام به محدود کردن جنبه‌های فعال پول؛

دولت و مقام‌های پولی باید تأثیر اقدام‌ها و تصمیم‌های مختلف خود بر رشد نقدینگی را ارزیابی و لحاظ کنند و تا آنجا که امکان‌پذیر است از اقدام‌هایی که منجر به افزایش بخش قابل کنترل پول و نقدینگی می‌شود، اجتناب کنند..  

3.  شفافیت کارکرد نظام بانکی؛

بانک‌ها باید به طور شفاف عملکرد خود را نظارت‌پذیر نمایند و وضعیت استمهال وام‌ها، مطالبات مشکوک‌الوصول و وصول‌نشده‌ی خود را اصلاح نموده و موارد استفاده از منابع بانکی را به طور شفاف در اختیار متصدیان امور اقتصادی قرار دهند.

4.  محدود کردن فعالیت‌های نامولد؛

تولید ناخالص ملی به مثابه یک کیک است که به نحوی میان مردم و عوامل اقتصادی توزیع می‌شود. وقتی عده‌ای در تهیه‌ی این کیک مشارکت کنند و عده‌ای دیگر هم به فعالیت‌هایی بپردازند که هیچ ارتباطی با بزرگتر شدن این کیک ندارد و هنگام آماده شدن کیک بخواهند نسبت به کسانی که آن را ایجاد کرده‌اند سهم بیشتری ببرند، این کار تنها از راه بالابردن قیمت‌ها امکان‌پذیر است؛ یعنی تنها از راه ایجاد فاصله‌ی زیاد میان قیمت‌های تولیدکننده و مصرف‌کننده و اساساً با افزایش در قیمت کالاهای نامرتبط با (GDP) است که این افراد می‌توانند به چنین درآمدهایی دست یابند.

۵ افزایش حقوق کارمندان

افزایش حقوق به صورت پلکانی با میانگین کمتر از نرخ تورم، زیرا از سویی باید حداقل های حقوق زیرخط فقر را افزایش داد و از سوی دیگر افزایش حقوق برابر با نرخ تورم خود نیز از عوامل تورم است، افزایش حقوق خانوارهای زیرخط فقر اجتناب ناپذیر است و تورم ناشی از آن را باید تحمل کرد.

6 ترزیق بیشتر ارز به بازار از سوی بانک مرکزی

 به منظور جلوگیری از افزایش قیمت ارز در بازار و حرکت آرام و تدریجی به سوی کاهش قیمت ارزی به طوری که شوک به بازار وارد نشود و موجب کاهش صادرات نگردد می توان از این راهکار بهره برد.

از آنچه که گفته شد مشخص مي شود که مقابله با تورم راهکارهاي چند وجهي مي طلبد و اين راهکارها را مي توان درسه قالب کنترل وهدایت تقاضا،کاهش هزینه های تولید واصلاحات ساختاری درجهت کنترل و کاهش تورم دسته بندی کرد.خروج تورم از کنترل و رسيدن آن به مرز ۵۰ درصد در برخي کالاها و خدمات که مي توان انرا به ابرتورم تشبيه کرد و همچنين ايجاد پديده رکود تورمي در کشور حل اين مشکل را به مراتب پيچيده کرده است و اين به اين مفهوم است که براي حل مشکل تورم در کشور بايد صبور بود و به صورت گام به گام و آهسته و پيوسته اقدامات لازم را به پيش برد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

استاد: 1393/11/110:45:30،
39
17
اینایی که گفته شد همه آثار تورمه.
مشکل ما رکود تورمیه.یعنی نه تنها قدرت خرید مردم کم میشه(یعنی کاهش تقاضا)بلکه قیمت ها هم ثبات ندارن و روز به روز افزایش پیدا میکنن.
باید فکر اساسی کرد نه اینکه فقط صورت مساله رو بخونیم.
دنبال بهترین راه حل باشیم...
کوکی(مزدا): 1393/11/111:08:01،
27
16

من تعجبم این همه خبر که گذاشته میشه چرا یه کار عملی انجام نمیشه.مثل اینه که دندونت درد میکنه و خراب شده بعد شما هی داد بزنی.اون دندون رو تا نکشی راحت نمیشی
طالب: 1393/11/111:11:50،
26
15
استاد جان چند ساله تورم تو این کشور وجود داره و دو رقمی هم است؟
آثار مخرب این تورم را هم ، انشالله خوانده باشی ؛ خوب به من بگو با این آثار چی باقی مونده ؟ ( چی شده و چی خواهد شد؟)

رکود وجود داره در کنار آن اختلاس و رانت و بهره برداری اختصاصی و کمک به غ.. و ل.... همچنین اقتصاد سایه و بندر یا لنگرگاه خصوصی و ... هم است

حالا شما فقط به ما بگو برای کدامیک از این موضوعات فکر اساسی کنیم تا من همون را برای چاپ ارسال کنم !

از فکر اساسی گذشته باید برم بهشت زهرا تا آرامش بگیرم
مصباح: 1393/11/111:46:46،
19
24
دلواپسم
علی... تاریخ....: 1393/11/112:32:06،
23
9
مشکل اقتصاد ایران فقط و فقط با تحریم حل میشه و هر کار دیگه فقط دست وپا زدن الکیه
شهرستانی!!!!: 1393/11/118:25:14،
32
14
جناب استاد،
تنها راه کار حل مشکل تورم رکودی، ایجاد تغییرات ساختاری در اقتصاد و سیاست کشور است. ریشه مشکلات اقتصادی کشور سیاسی است و طبیعتاً راه حل آن هم سیاسی است. ا ساختار سیاسی کشور تغییر نکند مطمئن باشید اقتصاد کشور بهبود نخواهد یافت.
حمید: 1393/11/110:48:37،
20
19
دیگه بیشتر از این مردم کشش ندارن و گرنه شماها تورم و به آسمون می بردید از خدا بی خبرا.
شهروند: 1393/11/111:23:20،
27
14
ما نباید بفکر حل کردن چیزی باشیم که آقایان مدیرانی که با روش آزمایش و خطا و بدون کوچکترین باز خواستی سرمایه میلیاردی مملکت را بر باد می دند باید مسئله را حل کنند اما دریغ از کوچکتر ابراز شرمساری .
حسن : 1393/11/111:24:08،
25
12
حقایق تلخی گفتی! ولی تو پاراگراف اخر راهکارت این شد:براي حل مشکل تورم در کشور بايد صبور بود!!! همین!!! همه چی درسته! فقط صبر ما کمه؟ فکر کردی ما ایوب پیغمبریم؟!
استاد: 1393/11/112:21:57،
34
8
تا وقتی بند پ تو کشور باشه پیشرفتی صورت نمیگیره.
شایسته سالاری از بین میره پس مردم هم به دولت اعتماد نمیکنن.
اول باید نظارت و بازرسی مونو قوی کنیم بعد اشد مجازات برای اختلاس کنندگان و رشوه گیران.تداوم این کار باعث میشه اعتماد مردم به دولت برگرده.اینا قدم های اساسی برای رسیدن به هدفه...
حق پرست: 1393/11/112:34:53،
35
14
چرا در کشورهایی مثل ژاپن و آلمان ومانند آنها تورم بسیار کم است ؟! برای اینکه ساختار سیاسی و اقتصادی آنها با آنچه در کشور ماست کاملا متفاوت است . آنها بر پایه دموکراسی مردم را خودی و غیر خودی نمی کنند و اقتصادشان هم رقابتی و تولید محور است ! وتا وقتی که کشور ما الگوی آنها را اختیار نکتداوضاع همین است که می بینیم ودرمانی ندارد.
واقع بین: 1393/11/112:54:32،
19
16
همه این عوامل که فرمودید صحیح اما گام اول و آخر و اصلی برای رسیدن به اهداف :
*کاهش هزینه ها
*افزایش صادرات
*سرمایه گذاری توسط عوامل داخل و خارج
*ورود تکنولوژی جدید و متعاقب آن افزایش بهره وری
*از بین بردن انتظارات تورمی و متعاقب آن کاهش سفته بازی
*جلوگیری از جهت گیری سرمایه های سرگردان به سوی عوامل کاذب و غیر *مولد مثل ارز و طلا و مسکن و هدایت آن به تولید
همه و همه یک پیش نیاز لازم دارد و آن هم رسیدن به توافق و تغییر سیاست های خارجی در مقابل دنیا است . بدون این مهم ، رسیدن به اهداف مذکور مقدور نیست . ما عضوی از دهکده جهانی هستیم ! بدون تعامل موثر هرگز موفق نخواهیم شد.
شهرستانی!!!!: 1393/11/122:14:01،
22
10
جناب واقع بین عزیز،

برای رسیدن به اهدافی که به درستی اشاره فرمودید، مهمتر از تغییر در سیاستهای خارجی، تغییر در سیاستهای داخلی ضروری است. اگر هرچه زودتر این تغییرات ساختاری و بنیادین صورت نگیرد، چه بسا به سرعت به مرحله ای برسیم که دیگر هیچ کاری نتوان کرد...
بهنام: 1393/11/115:15:13،
20
10
با مالیات 22 درصد بر مشاغل و افزایش مالیات بر ارزش افزوده به میزان 10 درصد و قیمت نفت سال آینده تورم وحشتناک حتمیه.
شهرستانی!!!!: 1393/11/122:05:24،
21
10
بهنام جان،

متأسفانه با شما کاملاً موافقم.... همه شواهد حاکی از اینه که سال آینده بدترین سال شاید در 6 دهه گذشته باشه.... امیدوارم اشتباه کنم، اما سال آینده به احتمال زیاد شاهد خیلی مصائب ناگوار اجتماعی-اقتصادی خواهیم بود....

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار