کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

چرا افغان ها سوخت ایرانی را پس زدند؟

کدخبر:۹۴۹۱سه شنبه، ۳۰ دی ۱۳۹۳ - ۲۰:۱۶:۵۳۴۹۴۳ بازدید

این بار کیفیت بنزین و گازوئیل تولید پتروشیمی ها از سوی دولت افغانستان زیر سووال رفته و به گفته مدیرکل گمرکات استان خراسان جنوبی ...

از زمان روی کار آمدن دولت یازدهم حرف و حدیث های فراوانی در استاندارد نبودن بنزین تولید پتروشیمی ها مطرح شد به طوری که سازمان حفاظت از محیط زیست و وزارت نفت به منظور کاهش میزان آلاینده ها، استفاده از این سوخت داخلی را ممنوع اعلام کرد.

 با طرح چنین اظهارنظرهایی مسوولان دولت گذشته و همچنین نمایندگان مردم در خانه ملت بارها بر استاندارد بودن بنزین پتروشیمی تاکید کرده و اقدامات دولت در واردات بنزین را زیر سووال بردند. در یک سال و نیم گذشته، افزایش میزان آلاینده ها و آلودگی شدید هوا در تهران و سایر کلانشهرها از سوی مسوولان دولت تدبیر و امید بی کیفیت بودن بنزین های تولید داخل و همچنین خودروهای تولید شرکت های ایرانی بوده است هرچند در مقابل نمایندگان مجلس و منتقدان دولت هیچ گاه زیر بار این مساله نرفته اند. این در حالی است که برخی از نمایندگان مردم در بهارستان بر این باورند که باید کیفیت بنزین وارداتی و بنزین تولیدی در پتروشیمی‌ها به صورت دقیق بررسی و پس از آن برای بهبود وضعیت هوا تصمیم گیری کرد.


سوخت نامرغوب دلیل عمده آلودگی کلانشهرها

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی مجلس با بیان این مطلب از بررسی وضعیت بنزین‌های وارداتی و تولیدی پتروشیمی‌ها در کمیسیون متبوعش خبر داد و گفت: به زودی گزارش بررسی‌های انجام شده در این رابطه به زودی در صحن علنی مجلس ارایه خواهد شد.

عباس رجائی ، با بیان اینکه تاکنون گزارش‌های ضد و نقیضی به مجلس در خصوص کیفیت بنزین وارداتی و همچنین بنزین تولیدی پتروشیمی ها داده شده است، اظهار داشت: پیش از این بررسی کیفیت بنزین در کمیسیون‌های انرژی و بهداشت و درمان مجلس صورت گرفته بود که به علت تهیه گزارش‌های متناقضی در این باره نتیجه راهگشایی حاصل نشده بود.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: وضعیت هوای شهرهای بزرگ و صنعتی در طی ماه‌های اخیر آلودگی‌های زیادی را تجربه کرده است.
وی گفت: گرچه به گفته مسئولان کنترل آلودگی هوا، از حجم آلودگی‌های زیست‌محیطی نسبت به سال‌های گذشته کاسته شده اما بخش عمده‌ای از آلودگی تولید شده در کلانشهرها ناشی از سوخت نامرغوبی است که خودروها تولید کرده و میزان آلودگی هوا را تا حد غیر مجاز بالا می‌برند.


ممانعت از واردات بنزین ایران به افغانستان 

ماجرا آنچنان ادامه دار شد که این بار کیفیت بنزین و گازوئیل تولید پتروشیمی ها از سوی دولت افغانستان زیر سووال رفته و به گفته مدیرکل گمرکات استان خراسان جنوبی صادرات بنزین از گمرکات بیرجند به افغانستان متوقف شده است.
محمدعلی خاشی با اعلام این خبر گفته که‌ دولت افغانستان برای واردات بنزین و گازوییل از ایران، شرط گذاشته است‌. 

وی اظهار داشته است:از ابتدای دی‌ماه ‌جاری، دولت افغانستان جلوی واردات تمام مشتقات نفتی از ایران به این کشور را گرفته است‌. 
به گفته مدیرکل گمرکات استان خراسان جنوبی؛ دولت افغانستان برای واردات مشتقات نفتی از ایران شرایط استاندارد جدیدی را اعلام کرده است که طبق این شرایط شرکت‌های تولیدی ما کمتر قادر به تولید مشتقات نفتی براساس این استانداردها هستند‌. 

هرچند به گفته مسافر قوقندی، سخنگوی وزارت تجارت و صنایع افغانستان تنها ورود گازوئیل فاقد کیفیت ممنوع شده است اما این سووال پیش می آید که چگونه سوختی که بارها بر استاندارد بودن آن تاکید و کیفیتش تایید شده است از سوی کشور مقصد رد شده و مانع واردات آن می شوند؟ 
عبدالقادر جیلانی، سخنگوی وزارت دارایی افغانستان نیز گفته است: واردات مواد سوختی بی‌کیفیت در کنار سایر مشکلات منتج به آلودگی هوا و محیط زیست شده و جان افغان‌ها را به خطر انداخته است.


بخشی از سوخت تولیدی استاندارد و با کیفیت است 

این در حالی است که معاون انسانی سازمان حفاظت محيط زيست دولت نهم به خبرنگار افکارنیوز گفت: بر اساس تست ها و آزمایش هایی که بر روی بنزین و گازوئیل تولیدی در پتروشیمی ها انجام شد باید گفت که گازوئیل تولیدی دارای یک درصد گوگرد بود.

دکتر حسن اصیلیان تصریح کرد: سال ۱۳۸۸ قانون هوای پاک تدوین و تصویب و بر اساس آن مقرر شد تا سال ۹۱ در مورد ۸ آلاینده اقداماتی انجام و آنها را رفع کرده و پشت سر بگذاریم تا بتوانیم قانون هوای پاک را پاس کنیم.
وی افزود: اما متاسفانه به نظر می رسد در این سال ها سازمان حفاظت از محیط زیست این قانون را فراموش کرده است. 

وی تاکید کرد: در زمان مسوولیت بنده در دولت نهم با مسوولان وزارت نفت جلسه هایی برگزار و مقرر شد تا سوخت استاندارد و با کیفیت تولید شود هرچند این مهم مستلزم این بود که تمام پالایشگاه ها و پتروشیمی های کشوراز نظر سخت افزاری به روز شوند.

وی ادامه داد: بررسی های بنده به عنوان کارشناس حوزه محیط زیست نشان می دهد تنها یکی دو مورد از پالایشگاه ها مانند اراک و آبادان و بخشی از پالایشگاه اصفهان از نظر سخت افزاری به روز شده اند و مشکلات سایر پالایشگاه ها همچنان پابرجاست.

اصیلیان عنوان کرد: در این چند سال روند نوسازی و تجهیز پالایشگاه ها بسیار کند بوده که بسیاری دلیل آن را تحریم ها می دانند.

وی درباره کیفیت سوخت تولیدی در پتروشیمی های ایران و اظهارات مقامات افغانستان درباره ممنوعیت واردات بنزین و گازوئیل از ایران گفت: سوخت تولیدی در برخی پالایشگاه ها نظیر اراک، آبادان و بخشی از تولیدات اصفهان خوب و با کیفیت بوده و حتی می تواند به استاندارد یور ۵ نیز برسد اما سوخت تولیدی دیگر پالایشگاه ها نیازمند حمایت دولت در به روز کردن ابزار و تجهیزات است. 

وی در پایان خاطر نشان کرد: اگر به دنبال افزایش صادرات و کاهش واردات سوخت هستیم باید به استانداردهای بین المللی برسیم بنابراین دولت هرچه سریعتر باید زمینه های ارتقا و تجهیز پالایشگاه های داخلی را فراهم سازد تا با کیفی سازی محصولات به درآمدزایی نیز برسیم.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

وحید: 1393/10/3020:21:50،
185
16
افسوس بر روزگار مردمی که این همه ذخایر طبیعی دارن و ....
محمد: 1393/10/3021:08:50،
76
49
كمي مغرضانه به نظر ميومد
براي مقايسه كافي تعداد روزهاي تعطيل تهران بخاطر الودگي هوا در سالهاي گذشته در همين ايام پاييز و زمستان رو با تعداد روزهاي تعطيل امسال مقايسه كنيد

بنزين وارداتي رو كه به افغانستان دوباره صادر نميكنيم، درسته؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
پس يا بنزين توليد داخل صادر ميشه يا بنزين پتروشيمي....
پس واسه خودمون با كيفيت وارد ميكنيم، مال خودمونو ميديم اونا....

كه ممنوعيت واردات بنزين ايران به افغانستان هم مويد همين هست كه """"بنزين داخلي و پتروشيمي ما كيفيت نداره"""" نه اينكه """""بنزين وارداتي كيفيت نداره""
واقعيت تلخ و سخته ولي بايد پذيرفت كه حق با دولته فعليه
007: 1393/10/3021:37:47،
132
13
داداش اونا بنز سوار میشن نمیتونن بنزین آشغال بزنن
درسته دست دومه ولی هنوز بنز هست
شهرام: 1393/10/3022:29:08،
90
13
دریغ است که ایران ویران شود
کنام پلنگان و شیران شود!
چه خوش گفت شاعر.خدا بیامرزتش
ss: 1393/11/105:01:10،
58
16
جالبه نماینده های مجلس کیفیت بنزین رو میگفتن عالیه
شهرزاد: 1393/11/108:52:59،
65
12
یعنی واقعا همه جا برای مردمشون احترام و ارزش قائلن بجز اینجا
حتی افغانستان هم بنزین تولید ایران را قبول نداره اونوقت نمایندگان مردم میگفتن که بنزین پتروشیمی مشکلی نداره!!!خدایا هرکسی که به مردم خدمت میکنه کمکش کن و هرکسیکه به مردم خیانت میکنه مردم را از شرش محافطت کن و بخودش برگردان
نادان: 1393/10/3020:22:57،
141
15
واسه مردمشون ارزش قایل هستن
بی خیال: 1393/11/107:39:46،
37
16
ای ول...نکته درهمین یک جمله کوتاه بود..
احسان: 1393/10/3020:44:40،
103
14
با چه سرعتی داریم میریم پایین
دور نیست اون روزی که افسوس اشتباهاتمونو میخوریم و دیگه دیر شده
واقعه بین: 1393/11/113:47:23،
9
7
هنوز منتظری که افسوس بخوری؟
واقعیتگرا: 1393/10/3020:50:28،
80
19
مهمترین دلیل آلودگی هوای تهران همین بنزین بی کیفیت است ، افغانها هم اینو فهمیدن ، از اونجا که واسه مردمشون ارزش قائلن حاضر نیستن همچین بنزینی وارد کشورشون بشه
سامان: 1393/10/3020:53:48،
75
54
بس کنید دیگه... شورش رو درآوردید... هر بار یه چیزی علم میکنید، انگار نه انگار مردم اهمیت دارن... یه بار میگید بنزین وارداتی آلوده هست، یه بار میگید بنزین داخلی آلوده هست به بهانه افغانستان!!! بس کنید تو رو خدا... مردم رو نگاه کنید که توی این فشار شدید اقتصادی کمرشون خم شده... اون وقت این آقایون ازسفره پهن شده جیب خودشون و خونوادشون رو پر میکنن... گور بابای مردم... مردم بدبختی که من وسطشون هستم و خودم هم یکی از همونها هستم دارم می بینم.... 608هزار تومن حقوق کارگری! مالیات بر حقوق!!! مالیات بر ارزش افزوده!پراید 22میلیون تومن! اجاره خونه ماهانه 800هزار تومن... نون سنگگ دونه ای 2هزار تومن... بعد آقایون دولتی خواب تشریف دارند و به فکر قدم زدن با جان کری هستند و فقط بلد شدند ناتوانی خودشون رو بندازن گردن دولت قبل... هر چی خوبه مال این دولته و هر چی بده به خاطر دولت قبله!! امردم رو به بازی گرفتند
علی ... تاریخ...: 1393/10/3022:25:06،
99
21
ببخشید میشه اه میراثی که دولت قبل برای دولت جدید گذاشت توجه کنید بعد مغلته کنین

1..کوله باری از تحریم و فشار

احمدی نژاد مملکت رو با روزی 2.4 میلیون بشکه نفت تحویل گرفت و با روزی به زور یه میلیون بشکه نفت تحویل داد
 2.. روابط خارجی با دیگر کشورها که خودتون میدونید به کجا رسید

3..خزانه خالی

4... و از همه مهم تر سوق دادن مملکت به وضع غیر قابل جبران

وقتی که اون اقا هر کار دلش میخواست میکرد و شماا هم برای شعارهاش کف میزدید بایستی فکر اینجا رو هم میکردی
سامان: 1393/10/3023:27:46،
45
36
جواب علی:
اولا که من طرفدار دولت قبل نیستم. دوما متاسفانه به دولت فعلی رای دادم و الان مثه چی پشیمونم. برادر من, نمیشه که هر عدم مدیریت رو انداخت گردن یکی دیگه. برادر عزیز من, بر فرض که حرفت درست باشه, مگه کسی دولت فعلی رو مجبور کرد که بیاد روی کار؟ این دولت اومده کار کنه یا اومده فقط بگه دولت قبل؟ خوب اینو که مادربزرگ منم بلده, تازه اندازه اونا هم حقوق نمیخواد...
مثله این میمونه که یه نفر بزنه یه شیر آب رو خراب کنه و ازش آب چکه کنه. بعد بگن کی بلده درست کنه؟ بگم من و برم و هرکاری کنم درست نشه و همش بگم تقصیر نفر قبلی بود, تقصیر اون بود که خراب کرد, تقصیر این و اونه. خودت بهم میگی خوب تو که بلد نبودی چرا اومدی؟ برادر من, من توی وسط جامعه هستم دارم میبینم چه فاجعه ای هست.
علی...تاریخ....: 1393/11/107:49:14،
40
16
سامان جان همیشه میگن جوجه رو آخر پاییز میشمارن
دولت احمدی نژاد هم جوجش رو اخر پاییز شمردن دیدن چه اتفاقی افتاده

برادر من اخر دولت احمدی نژاد تو مملکت پنی سیلین گیر نمیومد

یا اون قضیه پنی سیلین چینی رو جستجو کن

اگه روحانی با دوره اول مذاکرات تحریم های ضروری رو بر نمیداشت واقعا معلوم نبود الان مملکت کجا بود
کرماشان: 1393/10/3021:01:35،
32
93
این بنزین از سرشونم زیاده
افغانی
من نمیدونم چرا تو شهرای کردنشین افغانی اجازه اقامت نداره؟
مرتضی: 1393/10/3022:51:09،
92
18
پهلوان !!!!!!!!!!!!
سرت رو بالا کن، با این اوضاع مملکت چند سال دیگه واسه کار مجبوری بری همون جا
تازه اگه رات بدن
پهلوان!!!!!!!!!!!!
عباس : 1393/10/3021:29:40،
91
19
مسئولین اگه کمی خجالت میکشیدن خیلی خوب بود.افغانستان هم شماروقبول نداره
رسول: 1393/10/3021:37:01،
72
18
فکر کنم چند سال اینده بریم افغانستان کار کنیم پس عزیزان به کارگران افغان احترام بزارین
hamed: 1393/10/3022:25:18،
63
19
چند سال دیگه تو روزنامه باید بخونیم۰۰۰۰۰تور لحظه اخر کابل ۳ شبو۴ روز
رضا: 1393/11/108:58:40،
31
17
خیلی خوب بود...
ببری: 1393/10/3022:39:10،
51
12
چه عجب منتظر بودم ایرانجیب امروز خبر بده سهمیه بنزین بهمن ماه امشب در کارتهای سوخت شارژ میشود. (البته با کلی منتتتتت)
وحید@@@@@@@: 1393/10/3022:40:12،
66
17
تو همه کشورها بنزین به نصف قیمت رسیده خب افغانیها بجای اینکه بنزین ایرانی با الکل60درصدبخرن میرن بنزین یورو4میگیرین دیگه.
حسن: 1393/10/3023:18:20،
25
13
بنزین60درصد الکل داره؟!حالا دلیل قاچاقش معلوم شد!ملت بنزین میخورن!
وحید@@@@@@@: 1393/11/109:04:17،
24
10
بله حسن آقاالکل داره.
ali: 1393/10/3023:27:05،
26
36
همین مونده این مونگلستان برای ایران شاخ بشه
جواد: 1393/10/3023:27:16،
31
20
به خدا كاش افغاني بودم
ذکی: 1393/10/3023:46:54،
31
18
فقط حرف ،پس عمل کو، غیرت کو
غارنشین: 1393/10/3023:54:27،
46
14
خاک تو سرمون به کجا داریم میریم؟ همه پیشرفت میکنن ما پسرفت
آقا محمد : 1393/11/106:13:56،
36
16
آخه ما توی ایران چیمون خوب و با کیفیت که این باشه؟؟ بنزین فعلا یکیش...
reza: 1393/11/107:40:34،
30
22
وقتی که مسئولین بخاطر توجیه کم کاری های خودشان کارکرد قبلی ها را بدون توجه به مصالح ملی زیر سوال می برند مثلا می گویند خزانه خالی است ودردورمیز با رقیب نشستند وبه زعم خودشان از دستاوردهای دانشمندان ما دفاع می کنند یا برای توجیه واردات بنزین بدست خودی هایشان دم از بی کیفیتی تولید داخلی می زنند می روند در اجلاس اوپک عین چوب خشک می نشینند وحرفی نمی زنند و... ویک عده آدم نان به نرخ روز خور غافل از خدا وفارغ ازدرد مردم اینهارا تشویق می کنند وضع می شود همین ... افغانستان چی دارد که بخواهد کیفیت بنزین را بسنجد این برمی گردد به بی تدبیری ما یا خدای نکرده جهت دارصحبت کردن مسئولین وفشار از طرف آمریکا با دیکته کردن خواسته اش به افغانها...

اگر مسئولین اینقدر به فکر مردم هستند بیایند بنزین وگازوییل را به افغانها ندهند ببین چند روز بعد به التماس بیفتند وببین همین بنزین وگازوییل بی کیفیت به زعم خودشان را چطور قاچاقی وبا چندین برابر قیمت می خرند....
Alfred: 1393/11/108:40:14،
34
17
كوروش بيداررررر شو از خواب كه ملتت در خواب رفته،،،اي خدا أفغانستان هم ديگه برا ما فيس مياد بريم خودمون را بكشيم
Alfred: 1393/11/114:59:47،
10
13
٢٥٠٠سال تمدن داشتيم!!!!!
H: 1393/11/108:40:56،
30
17
دولت افغانستان بیشتر به فکر ملت خودشه که اگر جلوی این کار رو نگیره میشه ایران که به نسبت جمعیت بیشترین بیماریهای سرطان را داره و همین بیماری ها ضرر بزرگی به جان مردم و همینطور سرمایه ملی کشور است. و در این کشور کار از این حرفها گذشته. مواظب باشید حجاب خانمها رعایت بشه.
محمد: 1393/11/108:47:10،
33
19
شهر که شلوغ بشه قورباغه هم هفت تیر میکشه
رضا: 1393/11/109:17:36،
32
17
خوب سرطان فقط مال ملت فهيم ! ايران است نه جاي ديگر
ناشناس: 1393/11/113:46:45،
11
9
خب اینکه معلومه . جون مردم افغانستان بسیار ارزشمند تر از جون ایرانی هاس . همونطور که پولشون هم که تا 10 سال پیش یکی از ضعیف ترین واحدهای پولی بود الان ارزشمندتر از ریال ایرانیه .
یک سوال : عایا افغانستان مهاجر ایرانی میپذیره ؟؟؟

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
اولين نمونه از خودروی JAC J4 وارد ایران شد
سورن توربو را انتخاب کنیم یا دنا؟
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما