کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

ضعف اقتصاد ايران با كاهش قيمت نفت هويدا شد

کدخبر:۹۴۴۶دوشنبه، ۲۹ دی ۱۳۹۳ - ۰۷:۴۲:۳۸۵۱۱۶ بازدید

با تصور ادامه كاهش شديد قيمت نفت در سال آينده اگر در بخش هزينه‌ها از تملك دارايي‌هاي سرمايه‌يي هم صرف‌نظر كنيم به‌طوركلي هزينه دولت ...
ضعف اقتصاد ايران با كاهش قيمت نفت هويدا شد

اكنون نمايندگان مجلس و كارشناسان اقتصادي نسبت به سقوط دوباره قيمت نفت هشدار داده‌اند در همين ارتباط اخيرا ابراهيم نكو، عضو كميسيون اقتصادي مجلس گفته مديريت كشور با نفت زير 50 دلار عملا امكان‌پذير نيست. با نگاه اجمالي به بودجه 251 صفحه‌يي سال 94 كل كشور (فقط جلد اول لايحه) مي‌توان متوجه شد تنها 15صفحه يعني حدود 6 درصد آن به بخش درآمدها پرداخته و مابقي صفحات قانون بودجه به هزينه‌ها مربوط است.

در بخش خلاصه درآمدها و هزينه‌هاي دولت در بودجه سال 94 آمده است كه «درآمدهاي دولت 119هزارميليارد تومان، واگذاري‌هاي سرمايه‌يي بدون احتساب 71 هزار ميليارد تومان حاصل از نفت و فرآورده‌هاي نفتي 2.5 هزارميليارد تومان و 31هزارميليارد تومان نيز واگذاري دارايي‌هاي مالي دولت » در نظر گرفته شده است، اين درحالي است كه در سرفصل هزينه‌ها «166 هزارميليارد تومان براي حقوق كاركنان و سايرهزينه‌ها، 47 هزار تومان تملك دارايي‌هاي سرمايه‌يي و 10هزارميليارد تومان تملك دارايي‌هاي مالي» منظور شده است.

 

  قابل توجه نمايندگان موافق حذف نفت از بودجه

با تصور ادامه كاهش شديد قيمت نفت در سال آينده اگر در بخش هزينه‌ها از تملك دارايي‌هاي سرمايه‌يي هم صرف‌نظر كنيم به‌طوركلي هزينه دولت در سال آينده 176هزارميليارد تومان خواهد بود.

در بخش درآمدها نيز از 71هزارميليارد تومان درآمدهاي نفتي صرف‌نظر كنيم، درآمد دولت 153هزارميليارد تومان خواهد بود.

در كنار موارد ذكر شده دولت براي حفظ و نگهداري طرح‌هاي عمراني نيمه‌كاره در كل كشور حداقل بايد 20هزارميليارد تومان اختصاص دهد. تا منابعي كه طي سال‌هاي گذشته در اين طرح ها صرف شده است، از بين نرود.

با تصور چنين شرايطي، اقتصاد ايران به‌صورت علي‌الحساب با 43هزارميليارد تومان كسري بودجه مواجه خواهد بود بنابراين اگر افزون‌بر درآمدهاي مالياتي و ديگر درآمدهاي غيرنفتي بودجه، روزانه يك ميليون بشكه با قيمت 40دلار فروخته شود، از محل درآمدها فروش نفت دولت مي‌تواند تنها هزينه‌هاي خود را بدون كسري اعتبار جبران كند و حقوق كاركنانش را به موقع پرداخت كند.

اينكه نمايندگان مجلس به‌دنبال حذف نفت از بودجه هستند به‌طور حتم جايگزيني مناسبي براي تامين اعتبار حقوق ميليون‌ها كارمند در نظر گرفته‌اند يا اينكه بر درآمدهاي مالياتي چند صدهزار ميليارد توماني حساب باز كرده‌اند اما تحقق اين امر در گرو ساماندهي سيستم فشل امورمالياتي و جلوگيري از فرار مالياتي 60 هزارميليارد تومان در كشور است.

در زماني كه قيمت نفت 90دلار بود، دولت سه سناريوي 70، 85 و 100دلاري براي قيمت نفت در بودجه در نظر گرفته بود اما با كاهش قيمت نفت به زير 40 دلار طيب‌نيا، وزير اقتصاد در ديدار با مراجع تقليد قم از تجديد نظر قيمت نفت در بودجه به 40 دلار و تهيه و تنظيم سه سناريو متفاوت ديگر براي قيمت نفت در بودجه سخن گفت، هرچند اين اظهارنظر او روز بعد تكذيب شد.

طبق گفته نمايندگان مجلس و كارشناسان اقتصادي مديريت كشور با نفت كمتر از 50 دلار عملا غيرممكن است. درحال حاضر دو راه بيشتر پيش روي دولت قرار ندارد، نخست دولت نفت را بيشتر از 50 دلار به فروش رساند يا صادرات نفت ايران بيشتر از يك ميليون بشكه در روز باشد. اينكه طيب‌نيا، وزير اقتصاد از نفت 40دلاري در بودجه سخن مي‌گويد شايد

روي فروش و صادرات بيش از يك ميليون بشكه نفت در روز حساب ويژه‌يي باز كرده است.

به پيش‌بيني كارشناسان اقتصادي روند نزولي كنوني قيمت‌هاي نفت تا سال آينده به‌صورت پيوسته ادامه خواهد يافت.

كاهش شديد قيمت نفت كه از تابستان 2014 آغاز شده است، نشان‌دهنده تغييرات مهم ساختاري بازار جهاني نفت است. ميزان عرضه در فصل دوم سال جاري برابر با 92.77ميليون بشكه در روز و در فصل سوم معادل 93.62ميليون بشكه در روز بوده است.

در راستاي اين تغييرات ميزان عرضه نفت نسبت به تقاضاي آن به‌سرعت درحال افزايش است. اين درحالي است كه ميزان تقاضاي جهاني نفت در فصل دوم و سوم سال 2014 به‌ترتيب 91.5 و 93.1 ميليون بشكه در روز بوده است. در شرايطي كه نفت از ماه ژوئن تاكنون حدود 40درصد ارزش خود را از دست داده تمام فعالان بازار و كارشناسان معتقدند كه دوران تازه‌يي در بازار نفت شروع شده است.

 

  نرمش اقتصاد براي كاهش قيمت نفت

طبق گزارش بلومبرگ و اموربين‌الملل شركت ملي نفت ايران، قيمت نفت در بازار مختلف تا نيمه دي ماه سال جاري روند نزولي را دنبال مي‌كرد كه قيمت نفت خام برنت در بازار بورس لندن 50.11 دلار، نفت خام عمان در بازار بورس دوبي 47.66دلار، نفت گاز در فوب خليج‌فارس 60.70 دلار و نفت وست تگزاس در بازار نايمكس 48.36 دلار همچنين متوسط روزانه سبد اوپك در ماه جاري بين 44 تا 48 دلار بوده است.

اكنون كارشناسان و مسوولان از كاهش قيمت جهاني نفت به زير 40دلار خبر داده‌اند بنابراين با ادامه چنين روندي دولت بايد برنامه‌ريزي جدي اتخاذ كند زيرا با چنين درآمدي در پرداخت حقوق به كاركنان خود نيز درمانده خواهد شد.

 

  ضعف اقتصاد با كاهش قيمت نفت

بيژن زنگنه، وزير نفت درخصوص كاهش قيمت نفت گفت: قيمت 72دلاري نفت در بودجه ايران براساس پيش‌بيني‌ها چندان پرت نيست و از اين بابت تحت فشار قرار نمي‌گيريم زيرا 60 درصد توليد نفت كشور با تحريم كاهش يافته و كاهش 20دلاري قيمت مواضع ايران را تغيير نمي‌دهد. اوپك تنها در طرف عرضه بازار مي‌تواند بازي كند و عرضه را با تقاضا متعادل كرده يا از آن كمتر كند و زمان‌هايي در تاريخ وجود داشت كه اوپك از طريق مذاكره با شركت‌هاي بزرگ بر بازار تاثير مي‌گذاشت اما بيش از 30 سال است كه اين ابزار كاركرد ندارد.

اكنون كه قيمت نفت ايران از 101دلار تابستان سال جاري به مرز كمتر از 45دلار رسيده و اين سير نزولي همچنان ادامه دارد و با توجه به اين روند كاهشي قيمت، دولت بايد بودجه سال آينده را خلاف سال‌هاي گذشته با نگاه بسيار محتاطانه‌تري تدوين كند و كف قيمت‌ها را با توجه به شرايط كنوني كل بازارجهاني نفت و روند كند رشد اقتصادي در نظر بگيرد.

همچنين براي كاهش ريسك و با احتساب شرايط كنوني دنيا و اعمال برخي شرايط ناخواسته عليه ايران، قيمت نفت در لايحه بودجه سال 1394كل كشور را با ملاحظات دقيق‌تري پيش‌بيني كند. بنابراين اگر قيمت نفت خام ايران در لايحه بودجه سال 1394، 70دلار در نظر گرفته شود، حد بالاي قيمت نفت در بودجه محسوب مي‌شود زيرا قيمت نفت مصوب در بودجه كشورهاي صادركننده نفت در سال 2014 بين 60 الي 100دلار در هر بشكه تعيين شده اما اكثر كشورها قيمت بين 70 الي 90دلار در هر بشكه را براي بودجه خود پيش‌بيني كرده‌اند.

كمترين قيمت نفت مصوب در سال2014 متعلق به ونزوئلا با 60دلار براي هر بشكه و بالاترين قيمت يعني 100دلار در هر بشكه به كشور ايران تعلق داشت.

كف قيمت نفت در بودجه سال آينده ايران باتوجه به تمام نوسانات بيان‌شده بايد حدود 60دلار در نظر گرفته شود تا از بروز مشكلاتي نظير كسري‌بودجه ممانعت به عمل آيد.

 

  تاسف بر نمايندگان

نكو عضو كميسيون اقتصادي مجلس در گفت‌وگو با «تعادل» با اشاره به تاكيد برخي نمايندگان مجلس بر حذف درآمدهاي نفتي از بودجه، گفت: واقعا جاي تاسف دارد نمايندگان كارشناس مسايل اقتصادي اين‌گونه بر حذف درآمدهاي نفتي از بودجه تاكيد دارند.

ابراهيم نكو ادامه داد: براي حذف نفت از بودجه بايد برنامه‌ريزي و جايگزين مناسب در نظر گرفته شود، در غيراين صورت دولت در پرداخت حقوق كارمندان خود نيز درمانده خواهد بود.

 

  مديريت كشور با نفت 50دلاري

وي با بيان اينكه مديريت كشور با نفت كمتر از 50دلار عملا امكان‌پذير نيست، گفت: دولت بايد به دنبال افزايش صادرات نفت، ساماندهي درآمدهاي مالياتي و كاهش هزينه‌ها باشد تا كاهش جهاني قيمت نفت به نوعي جبران شود.

نكو افزود: اينكه برخي مي‌گويند اگر قيمت نفت به كمتر از 30دلار هم برسد تا پايان سال94 با كسري بودجه مواجه نمي‌شويم، بايد گفت اين اظهارنظرها غيركارشناسي و به نوعي براي خوشايندسازي است.

 

  تحقق ۶۵‌هزار‌ميليارد توماني درآمد نفتي

محمدمهدي مفتح سخنگوي كميسيون تلفيق مجلس گفت: ۶۵‌هزار‌ميليارد تومان درآمدهاي نفتي تا پايان سال جاري محقق مي‌شود.

وي درباره درآمدهاي مالياتي گفت: پيش‌بيني درآمدهاي مالياتي در سال جاري 70‌ هزار‌ميليارد تومان است كه 68 درصد آن در 9 ماه اول سال محقق شده و باتوجه به آنكه معمولا در چهارماهه پاياني سال درآمدهاي بيشتري وصول مي‌شود پيش‌بيني‌ها حاكي از وصول درآمدي مالي سال 93 است كه در لايحه سال 94 پيش‌بيني وصول 86‌ هزار‌ميليارد تومان درآمد مالياتي شده است.

سازمان امور مالياتي بيان مي‌كند كه تنها 40 درصد از اقتصاد كشور ماليات پرداخت مي‌كنند.

 60 درصد اقتصاد كشور ماليات پرداخت نمي‌كنند كه شامل معافيت‌هاي مالياتي مربوط به 40 درصد از بخش‌ها مانند بخش كشاورزي است و در 20 درصد از اقتصاد فرار مالياتي وجود دارد كه سازمان مالياتي بايد آن را وصول كند.


   نفت 72 دلاري براي بودجه 94 بالاست
 

رييس كميسيون برنامه و بودجه مجلس گفت: بستن بودجه بر پايه نفت با قيمت ۷۲دلار به واقعيت‌هاي اقتصادي كشور نزديك نيست.

غلامرضا تاجگردون با اشاره به اقدام دولت و بستن بودجه سال آينده بر قيمت 72دلار افزود: كاهش شديد قيمت نفت در مدت زمان سه ماه به نصف قيمت پيشين آن هشداري جدي براي كاهش وابستگي بودجه به نفت است.وي با اشاره به پيشنهاد نفت 72دلاري در لايحه بودجه94 گفت: اين قيمت تعيين‌شده بالاست و كار مجلس براي نزديك كردن آن به واقعيت‌هاي اقتصادي كشور دشوار است. تاجگردون تصريح كرد: دولت مي‌توانست با كاهش برخي هزينه‌هاي اضافي در طرح‌هاي عمراني و هزينه‌هاي مصرفي رقم پايين‌تري براي بودجه پيشنهاد دهد.رييس كميسيون برنامه و بودجه مجلس افزود: متعادل كردن يارانه‌ها، افزايش يارانه‌هاي نقدي طبقات پايين جامعه و هدفمند كردن يارانه‌ها به معناي واقعي از راهكارهايي است كه مي‌توان با كمك آن بودجه را واقعي‌تر كرد. وي گفت: تلاش براي خروج از ركود، نگراني از افزايش تورم، كم‌رونق شدن توليد و سرمايه‌گذاري تصميم‌گيري درباره لايحه بودجه را دشوار‌تر كرده است.

 

  نفت 60 دلاري منطقي است

رييس كميسيون انرژي مجلس درخصوص بازنگري قيمت نفت در لايحه بودجه 94، با اشاره به اينكه اين موضوع در كميسيون تلفيق مجلس مطرح و درحال پيگيري است، به خانه ملت گفت: در رابطه با قيمت نفت نمي‌توان يك پيش‌بيني دقيق داشت و هيچ‌كس قادر نيست كه پيش‌بيني دقيقي از قيمت نفت به‌ويژه در شرايط فعلي داشته باشد. چراكه هر اتفاقي ممكن است در دنيا رخ داده و قيمت نفت را تحت‌تاثير قرار دهد.

 

  پيش‌بيني قيمت نفت

علي مروي افزود: درحال‌حاضر برخي سازمان‌هايي كه قيمت نفت براي سال 2015 را پيش‌بيني مي‌كنند رقم 60 دلار تا 90د لار را مطرح كرده‌اند و همچنين برخي ديگر از كارشناسان نيز عكس اين پيش‌بيني‌ها را داشته و قيمت نفت در سال 2015 را تا حدود 35 دلار پيش‌بيني كرده‌اند.

وي تصريح كرد: بنابراين اينكه بتوان حدس زد قيمت نفت در آينده چقدر خواهد بود كار بسيار مشكلي است اما به نظر بنده ميانگين اعدادي كه الان مطرح مي‌شود(50-40 و 60دلار) يعني حدود 60دلار براي پيش‌بيني قيمت نفت در سال آينده و بستن بودجه 94 بر اين مبنا مناسب است.

رييس كميسيون انرژي مجلس باتاكيد بر اينكه بايد پيش‌بيني‌هاي لازم در بودجه سال 94 درصورت كاهش يا افزايش قيمت نفت، انجام گيرد، گفت: در گذشته هم كه قيمت نفت پايين بود و خيلي نمي‌شد روي درآمدهاي نفتي حساب كرد گزينه‌هاي مختلفي را در بودجه پيش‌بيني مي‌كرديم كه بنابر تحقق هر كدام از قيمت‌هاي مطرح، سياست مناسب با آن در پيش گرفته شود تا درصورت تغيير قيمت نفت بودجه تحت‌تاثير آن قرار نگيرد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

هادی: 1393/10/2908:00:43،
231
34
اون موقع که نفت بالا بود چیکار کردین؟پول بی زبونو ریختین تو لبنان و غزه و ... فقط دشمن تراشی کردین.حالا فشارش رو قشر ما مردم عادیه.
در کل ما ملت به بدبختی عادت کردیم
تارخ: 1393/10/2909:08:08،
57
119
الان بهترین زمان برای گزینه های جایگزین نفته و مجلس همیشه در صحنه و قتدر و رقیب اصلی سنای آمریکا باید طرح مبارزه با سگ ها و امر به معروف توریستو محکم تر و قوی تر از قبل مطرح کنه
بزن درو: 1393/10/2909:32:18،
96
30
دولت سال 94 رو با کسری بودجه مواجه خواهد بود .

مردم: 1393/10/2909:46:19،
85
28
آقا ما چرا باید هر روز بیشتر بدوییم و بازم تو خرج زندگیمون بمونیم.دولت چرا؟ مسولین چرا؟
چرا هر روز گرگ های تازه هزار هزار میلیارد میبرن و هیچی به هیچی؟
این اوضاع ما نباید باشه چرا از داشتن خیلی چیزها محرومیم...!؟
همه چیزم خیلی راحت بگین فتنه و فتنه گر،...!؟
علی : 1393/10/2912:05:41،
78
20
بیخود شلوغش کردن تا اوضاع بد اقتصادی را گردن ارزونی نفت بیاندازن
مگه فقط تو ایران نفت داریم؟
زمانی که معدن مس کرمان کشف شد کاشفش گفت شما برید در چاه های نفتتون را ببندید
پس اون درآمد ها کجا میرن؟
منتظر حرکت: 1393/10/2915:24:21،
37
19
سود بالای بانکها باعث رکود شده و ارز هم رو به افزایش است و سود ارز بیشتر از بانک است بنابر این مشاغل و کسبه مشکلات عدیده ای در اینده خواهند داشت , مسولین وجدان خود را قاضی کنند و کنار بکشند تا کاردانان بیایند, جیب پر نشده ؟
mohammad: 1393/10/2923:54:31،
43
16
حقیقت اینست که مردم ما هنوز نپذیرفته اند که این کشور غیر مستقیم مستعمره پنج ابرقدرت دنیاست (امریکا انگلیس چین فرانسه روسیه ).درآمدهای نفتی و گازی و معدنی و...این کشور بین این پنج کشور تقسیم شده انحصار بازارخودرو در طول 34 سال به فرانسه و اخیرا بخشی به چین اعطا شده معادن طلا و مس و..به شرکت های انگلیسی (70 درصد انگلیس 30 درصد ایران) جهت استخراج و هزینه ساخت و توسعه پالایشگاه ها به انگلیس اعطا شده ونیمی از در امد نفتی کشور در ازای خریداری سلاح و ادوات نظامی و نیروگاه هسته ای به روسیه واگذارشده .
امریکا نیز از ما خواسته دشمن او و اسرائیل باشیم و نقش محور شررارت در منطقه را جهت ترس اعراب بازی کنیم تا او بهتر جیب اعراب را با تشویق کاهش قیمت نفت و خرید ادوات و سلاح های امریکایی خالی کند و حالا دم از استقلال کشورو ناجی و متخصص , ومدیریت کارمد و جهادی بزنید

صابر: 1393/10/2908:01:52،
62
93
به نظرم اگر یه جنگی راه بندازیم یا تنگه هرمز ببنیدم میتونیم قیمت نفت بالا ببریم مشکل کشور کلا حل میشه
حمید یاری: 1393/10/2910:02:30،
54
35
گریه امونم بریده...
چه به سرمون داره میاد
بابا فکر کنید نفت نداریم...
بودجه رو روی معدن روی فرش روی خاویار روی زعفران روی ... ببندید
فقط همین!!!: 1393/10/2915:05:21،
28
27
یعنی مردم بدبخت برن بمیرن که نفت گرون بشه !!!!!!!خودت حاضری بری ؟؟؟؟؟!!
تنگه: 1393/10/2921:09:58،
41
27
دیگه دورهه بستن تنگه تموم شده می دونی چرا؟ چون عربستان ظاهرا از طرف غربش لوله کشی کرده و نفتش از خلیج همیشه فارس رد نمی شه . بعدشم مگر ما راهزنیم که تنگه ببندیم؟!
صبور: 1393/10/2908:02:28،
126
31
آره دیگه کلا درآمد نفت رو حذفش کنید بین خودتون تقسیم کنید........کاری نداره میتونید از الان یه پروژه بزنید مثل شاندیز تا عید تبلیغ کنید کلی پول مردمو بالا بکشید بعد از دو سال درشو پلمپ کنید بگید متواری شدن..... دوستان خواهشن تو هیچ پروژه ای سرمایه گزاری نکنید چون مشکوک میزنه
ایرانی: 1393/10/2908:07:12،
109
30
حالا فرض کنید.ایران نفت نداشت چه اتفاقی می افتاد.احتمالا میشدیم رغیب افغانستان در تولید خشخاش و مخلفات.مدیران جهادی کجایید صداتون در نمیاد.
آرمان: 1393/10/2908:10:59،
77
34
نگران نباشید
مملکت احتیاج به مدیریت اینجوری نداره
ولش کنید خودش درست میشه!ایرانجیب دیگه شورشو درآوردی! سانسور نکن
p: 1393/10/2908:11:04،
77
24
ای وای بر من و شما که چنین نمایندگانی بس تحصیل
کرده و کار آمد و اقتصاد دان در مجلس داریم اگر نیم نگاهی به 30 سال پیش بکنیم ایندمون کاملا مشخصه
mohamadrzamrg: 1393/10/2908:11:04،
60
18
دولت و دولتمردان اصلا نگران نیستن جیب مردم در خدمتشونه
mohamadrzamrg: 1393/10/2908:12:00،
52
22
دولت و دولتمندان و مجلسی ها اصلا نگران نیستن جیب مردم واسه همین موقع هاست دیگه . . .
کمه: 1393/10/2908:12:50،
44
31
هویدابود اگرفسادکم شده دلیل اصلیش همان درامدنفته درامدزیادبشه سهم هدیه یاهمان فساددوباره بالامیره
hamid: 1393/10/2908:13:00،
55
30
نمایندگان مجلس و کارشناسان اقتصادی به چه کسی هشدار دادند
متنفرم از ایرانی بودنم: 1393/10/2908:15:23،
66
32
نقاط قوت ایران کجاست که این رو یک نقطه ضعف میدونید آب دریای خزر و بهربرداری از اون پیشکش نام خلیج فارس رو کردن خلیج عربی هیچکاری نتونستیم بکنیم...
فقط انرژی هسته ای رو بچسبید که حق مسلم ماست
شاکی: 1393/10/2911:24:05،
37
19
منهم همینطور علاوه بر اینکه شرمنده ام
امیر: 1393/10/2908:21:20،
65
42
واقعیت اینه که ما نسبت به کشورهای عربی خلیج فارس هم عقب افتاده هستیم. اونها از درامدهای نفتی شون برای سرمایه گذاری در سهام شرکتها و بنگاههای بزرگ جهان استفاده کردند، ما هم ....
خودتون بهتر میدونید معجزه هزاره سوم و دوستان بالاسری چی کار کرد!!!
جیگر: 1393/10/2908:23:33،
37
45
روحانی متشکریم.
شيما: 1393/10/2908:42:41،
56
32
در دور اخیر مذاکرات ظریف و کری اقدام به پیاده روی 15 دقیقه ای در خیابان های ژنو کردند. این اقدام از لحاظ دیپلماتیک به چه معنا بود؟
علی خرم از دیپلمات های سابق وزارت خارجه و کارشناس مسائل هسته ای در گفت و گو با تابناک در این باره گفت: از نظر فنی ممکن است دلایلی داشته باشد مثل جلوگیری از جاسوسی و شنود که می تواند از این طریق خارج شدن از محل اصلی مذاکرات از این نوع اقدامات جلوگیری کنند.
بعد از 35 سال قدر همديگر رو فهميدن
و ايران هم فهميده روسيه خيلي خيانت با ملت ايران كرده

در نتيجه دوباره ميخوان با آمريكا خواهر خونده بشن
وحید: 1393/10/2908:55:27،
53
30
یعنی ضعف هامون قبل از کاهش قیمت نفت هویدا نبود؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
نیما: 1393/10/2908:44:28،
62
36
مشکل مسئولان اینه ک هیچ وقت نمیخوان واقعیت رو قبول کنن و بجای فکر کردن راجع ب راه حل، صورت مسئله رو پاک میکنن.مث اون آقا ک تحریم هارو کاغذ پاره خواند و همه رو بدبخت کرد.
hamid1234: 1393/10/2908:44:54،
44
18
بدبخت تر شدیم رفت
واقع بین: 1393/10/2908:45:48،
70
30
هر کسی حتی کم هوش ترین آدم ها هم این را می داند که با کاهش درامدها باید از هزینه های غیر ضروری بکاهد .
بسیاری از سازمان ها و ارگانها که هزینه آنها از بودجه نامین می شود نا کارآمد و بی خاصیت اند. ما صدها سازمان غیر مولد داریم که جز هزینه کردن هنری ندارند! و اغلب کارکنان آنها هم با رابطه و رانت و پارتی استخدام شده و کمترین لیاقت و شایستگی را ندارند. حذف این ها ضروری است که البته قدرت ها یی که پشت این ها هستند مانع این کار می شوند ! همان هایی که تفنگ و پول و رسانه ها در انحصار آنها است و این دولت هم قادر به کنترل انها نیست.
یه بابایی: 1393/10/2912:50:11،
40
35
دمت گرم که راست گفتی ووووووولی مطمئن باش یه روزی خدا می دونه کی ولی یه روزی مجبور می شن درستش کنن می دونی چرا چون این دنیا همش مثل حلقه های یک زنجیره اگر یکی از این حلقه های ب بره مشکل ساز می شه اینه که بخواهند یا نخواهند حالا اینا یا کسایه دیده بالاخره اینطوری نمی مونه
علی: 1393/10/2909:27:38،
53
31
نوسانات قیمت نفت توی زندگی ما هیچ تاثیری نداره چه نفت بشه 150 دلار و چه بشه 10 دلار!!! تنها چیزی که به ما میرسه بدبختی و فقر و .....
m.k: 1393/10/2909:55:06،
43
20
حالا صبر کنید گند چه چیزهایی که در نیاد ببینید چه ضعف هایی که نداریم ببینید مردم رو به چه روزی در نیارن من و شما جیبشون رو داریم پر میکنیم چه غصه ای دارن
hasan: 1393/10/2910:12:45،
47
26
پس این سالها این همه پول نفت چی شد که حالا باید کاسه گدایی دست بگیریم.عراق شده دومین تولید کننده نفت منطقه...ان وقت ما
خير خواه مردم: 1393/10/2910:16:57،
48
44
لطفا قبل از منفى دادن فكر كنيد.من خودم جز كسانى هستم ك تحريم ها در زندگيم اثر خوبى نداشتند.از نظر مالى هم متوسط رو ب پاىىن هستم.با عمل كرد مسيولين در رابطه با انرژى هسته اى,رانت خوارى و هزاران معضل اجتماعى واقتصادى دىگر مخالفم.ولى با وضعى ك متاسفانه براى مردم پيش اوردند و ادامه تحرىم هاو قيمت نفتو...باىد براى حفط بقاى خودمان كارى بكنيم.اىن ٤٥٠٠٠ تومان دردى از هيچ كدام از ما دوا نمى كند.پول ١٠ روز نان هم نميشه واگه ب خاطر اذيت هاىى ك طى اىن سالها شديم نبود شايد از گرفتنش صرف نظر مى كرديم.ولى با اىن كسر بودجه اى ك دولت سال اينده خواهد داشت اگر پرداخت يارانه رو ادامه بده،بدبختى هامون هزاران برابر خواهد شد.بيايد ب خاطر خودمان اىن چندر غاز را نگيريم وگرنه سال دىگه بايد منتر غارت گرسنه هاى شهر در خانه هامون باشىم.البته كسانى ك درامشون واقعا كمتر از دو ميليون است بايد يارانه بگيرند.
علی: 1393/10/2911:14:21،
51
22
تاوان بیکفایتی دیگران را ما نباید بدهیم هر چند الان 30 و چند ساله داریم پس میدیم.
ناامید: 1393/10/2911:29:49،
29
30
من و خانواده ام تابحال یک ریال هم یارانه نگرفتیم.
رسول: 1393/10/2912:42:29،
37
28
آقای خیرخواه مردم . میدونی وقتی یارانه ات را گذشت کنی پولش کجا میره . چند هزار میلیارد میشه می ره تو جیب .... استخفرالله - پس اگر خیر مردم را می خواهی یارانه ات را بگیر بده به نزدیکترین مستحقی که میشناسی
آره عموجون
مرادی: 1393/10/2921:17:53،
31
21
بیا برگردیم به قدیما !
این یارانه چی بود؟
مگر توی درس اجتماعی دبستان و راهنمایی نمی گفتند که این سوبسید هستش که می دن به کشاورز و صنعت گر و شرکت برق تا بتونن ارزونتر خدمات بدن؟!
قرار نبود این سوبسید رو قطع کنند به جاش پولش رو بدن به مردم؟
خوب سوبسید ربطی به پولداری و بی پولی مردم نداره پس .
من صنعت گر که قبض گاز و آب و برقم میشه ماهی چند میلیون و کارگرم داره هم حقوق می گیره و هم یارانه گناه من چیه؟ولی بازم دستش به دهنش نمی رسه !!
به بهانه اینکه پولدارا می رن بنزین یارانه ای رو می ریزن توی ماشین هاشون یارانه رو حذف کردند و نون چون ارزونه ریخت و ریز داره.
یارانه نمی خوایم به جاش قیمت ها برگرده به همون دوران قدیم
حسن: 1393/10/2911:35:55،
43
24
نماینده میگه: درامد نفت از بودجه حذف بشه!!؟؟خوب لابد پشتش گرمه!! راستی عمو یادگار خوابی یا بیدار؟؟
رسول: 1393/10/2912:39:02،
30
33
ضعف اقتصاد ایران با کاهش نفت هویدا شد .

بابا این ها اگر نفت بشه بشکه ای 1000 دلار هم بازم تو هر اداره یا بیمارستانی هم بری اول باید قبض را بریزی به حساب در کل خدماتی به مردم نمی دهند همش حرفه نفت بالا بره همه چی گرون می شه پایین هم بیاد بازم گرون میشه .... والا با این نونش
ممد: 1393/10/2912:49:04،
40
29
نفت مهم نیست مهم انرژی هسته ای هست که باید حفظش کنیم
حمید : 1393/10/2915:02:41،
33
19
قابل توجه دوستان که میگن بودجه بدون نفت ببندید....
معادن و بقیه ی نعمت های کشورمون سهم اقازاده ها هستن که خداروشکر تو کشور ما زیادن پس روشون حساب نکنید
معمار: 1393/10/2915:07:18،
16
30
اقای خیرخواه مشخصه که کی هستی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
به نظرت چند درصد از مردم درامدشون از دو میلیون بیشتره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
جمع کنید این بساتو>>..
mohsen: 1393/10/2918:29:39،
27
30
اگه بجای این همه هزینه ای که در کشورهایی بی خاصیت عربی کردید یکمی خرج زیر بناهامون و نقاط توریستی مون میکردین الان خودتون میتونستید با کاهش قیمت نفت حال عربستان رو بگیرید....انگلستان و ترکیه اقتصادشون با نفت میچرخه؟ نه خیر اونها چند برابر بودجه ایران رو از صنعت توریست بدست میاره و جالبه تمام نقاط تاریخی ترکیه مربوط به ایرانه و موزه های هر دو کشور مملو از تمدن ایرانه...بیخیال تخت جمشید نماد کفره :)
psk: 1393/10/2920:48:39،
42
32
اه خسته شدم از این همه غر زدن!

با نفت ۱۲۰ دلاری غر می زنیم نفت ۴۰ دلاری غر می زنیم

توی این چند ماه کاملا متوجه شدم که اکثر مخاطبان ایران جیب سرمایه هایی دارند که نگار حفظش هستند و گرنه کارمند و کارگر هیچ وقت مخاطب چنین سایتی نیست اکثر ما دستمون به دهنمون می رسه ولی چنان حرفه ای غر می زنیم که یکی ندونه فکر می کنه پشت لپ تاپ داریم نون خشک می خوریم

تو رو خدا این قدر نقش بازی نکنید.
پاسخ ب اقا رسول: 1393/10/2922:30:36،
38
24
هم وطن عزيزما اىرانى ها كمتر تحمل شنيدن دارىم.من نگفتم من ب اى پول نياز ندارممن عرض كردم ك خودم از نظر سطح درامد پايين تر از متوسط هستم.منظور من اىن است ك با قبول تمام نقص هايى ك دولت ها داشتند و تاوانى ك هميشه ملت پرداخت كردند اين بار هم بايد تاوان اشتباهات ساىرين را ما بدهيم.واقعيت اىن است كه براى پرداخت يارانه ب تعداد بيش ازهفتاد ميليون نفر چون دولت با كسرى بودجه روبرو است ب اجبار و ب عناوين مختلف همه چيز رو گران ميكند و قشر پايين مجبور ميشوند براى سير كردن شكم شون دست ب غارت سايرين بزنند.سال بعد ٣برابر ىارانه اى ك مي گيريد را ب بهانه شاپرك'ماليات بر ارزش افزوده'و گرانى مواد غذايىوغيره ازمون پس مى گيرند
امین: 1393/11/2918:48:24،
42
17
کشور ما اگه هزار برابره این نفت داشت گاز داشت معدن داشت اصلا به جای خاک طلا داشت بازم وضعمون همین بود. همش تقصیر خودمونه

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار