کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

علل فرار مالیاتی در اقتصاد ایران چیست ؟

کدخبر:۹۴۲۳یکشنبه، ۲۸ دی ۱۳۹۳ - ۰۷:۱۶:۴۸۳۵۶۲ بازدید

فرار مالیاتی همواره یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های نظام‌های مالیاتی جهان است. بدیهی است در نقطه مقابل فرار مالیاتی، تمکین مالیاتی مودیان قرار ...

فرار مالیاتی همواره یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های نظام‌های مالیاتی جهان است. بدیهی است در نقطه مقابل فرار مالیاتی، تمکین مالیاتی مودیان قرار دارد که نظام‌های مالیاتی می‌کوشند تا با شیوه‌های مختلف آن را عملی کرده و میزان آن را افزایش دهند. شاید از همین رو، تمکین مالیاتی به‌عنوان مهم‌ترین معیار برای سنجش میزان کارآیی مدیریت نظام‌های مالیاتی در نظر گرفته می‌شود. بررسی تجربیات عملی سیستم‌های مالیاتی نشان می‌دهد، عموما شیوه‌های مالیات‌ستانی که کمتر متکی بر خوداظهاری مودیان، اطلاعات دقیق مربوط به نحوه فعالیت فعالان اقتصادی، تشخیص درآمد واقعی مودیان و رسیدگی‌های دقیق بر مجموعه فعالیت‌های مودی است ، بیشتر از فرار مالیاتی رنج می‌برند.

به همین دلیل نظام‌های مالیاتی می‌کوشند تا سیستم‌های جدیدی که عمدتا بر پایه خوداظهاری مالیاتی عمل می‌کنند، همچون مالیات بر فروش و مصرف را به اجرا درآورند. شاید از همین‌رو، بسیاری از كشورهای جهان به‌منظور اصلاح نظام مالیاتی خویش و حمایت از فعالیت‌های سرمایه‌گذاری و تولیدی، مبنای درآمدهای مالیاتی خویش را از درآمد به مصرف منتقل كرده و بیشترین درآمد مالیاتی را از مالیات بر مصرف كسب می‌كنند. این درحالی است كه بررسی تركیب درآمدهای مالیاتی در ایران، نشان‌دهنده سهم پایین مالیات بر مصرف و فروش از كل درآمدهای مالیاتی است. 
 
  علل فرار مالیاتی در اقتصاد ایران

مشکل فرار از مالیات از عمده‌ترین مشکلات نظام مالیاتی در هر جامعه‌ای است. مناسب است این مساله ریشه‌یابی شده و در رفع علل آن در حد امکان تلاش شود. به‌طور کلی علل فرار از نظام مالیاتی را می‌توان به دو دسته عمده تقسیم کرد؛ دسته اول علل مربوط به پرداخت‌کنندگان، مثل نفع‌پرستی و ترجیح دادن منافع شخصی بر منافع اجتماعی، عدم اعتقاد به نظام مالیاتی یعنی با مراجعه به مودیان مالیاتی، این نتیجه حاصل می‌شود که اکثرا اعتقادی به لزوم پرداخت مالیات وضع شده از طرف دولت ندارند. و دسته دوم علل مربوط به نظام مالیاتی است مثل  ضعف، تغییر و قابل فهم نبودن قوانین– عیوب و نقایص در قوانین مالیاتی، مشخصه بخش قابل توجهی از قوانین مالیاتی است. به‌گونه‌ای که موجب پیچیدگی و تغییر مداوم این قوانین شده است. در کشورهای پیشرفته به علت پیشرفت تکنولوژی و بانکداری، اطلاعات نسبت به ثروت، درآمد و معاملات افراد حقیقی و حقوقی نسبتا دقیق است و در این جهت مشکل زیادی ندارند. ولی در کشورهای درحال توسعه، رشد بیش از حد بخش خدمات، ضعف سیستم بانکی و عدم ثبت دقیق معاملات و انتقالات، موجب شده است مسئولان مربوطه نتوانند اطلاعات دقیقی از درآمد و ثروت افراد به‌دست آورند. وجود این مساله و ضعف اعتقاد مردم به سیستم مالیاتی موجب عدم اعلام صحیح درآمد یا ثروت واقعی افراد گردیده که نتیجه آن گسترده شدن میدان فرار از مالیات است. از سوی دیگر اتکای بیش از حد به درآمدهای نفتی موجب شده که توجهی به مالیات‌ها نشود و درنتیجه درآمدهای مالیاتی کشور، حتی نسبت به کشورهای درحال توسعه،  ناچیز باشد.

 60 درصد اقتصاد فرار مالیاتی دارد

چندی پیش هم حسین وکیلی، معاون مالیاتی‌های مستقیم سازمان امورمالیاتی درباره فرار مالیاتی در کشور بیان کردند:‌ فرار مالیاتی به صورت دقیق قابل پیش‌بینی نیست و از سال 48 تاکنون راجع به این پدیده مقاله وجود دارد. از 7 درصد تا 60 درصد فرار مالیاتی عنوان شده و نمی‌توان دقیق گفت چند درصد فرار مالیاتی وجود دارد، گفته می‌شود 40 درصد ظرفیت اقتصاد فرار مالیاتی و فعالیت‌های زیرزمینی وجود دارد که باید بگویم 90 درصد این آمار را کشف می‌کنیم. وزیر اقتصاد عنوان کرد 43 درصد اقتصاد نسبت به (GDP) معافیت مالیاتی دارد و درست است. فرار مالیاتی در تور مالیات نیست و با شناسایی آن می‌توان گفت درآمدها افزایش خواهد یافت. بخش‌های اقتصادی به این برآورد رسیدند که حدود 40 درصد فرار مالیاتی وجود دارد، مقایسه با مأخذ مشمول مالیات با توجه به وصولی‌ها چقدر است و جمع (GDP) چقدر است تفاوت آن می‌تواند به عنوان فرار مالیاتی پیش‌بینی شود.

  فرار مالیاتی 60 هزار میلیارد تومانی در سال

در همین راستا موسی‌الرضا ثروتی نماینده بجنورد و عضو کمیسیون برنامه و بودجه در پاسخ به سوال «آرمان» مبنی بر اینکه شما در مصاحبه‌ای که با «فارس» داشتید عنوان کردید که چیزی حدود 60‌هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی در سال رخ می‌دهد، این درحالی است که برخی معتقدند رقم فرار مالیاتی در کشور مشخص نیست، به «آرمان» گفت: اقتصاددانان فرمولی دارند که در چارچوب آن فعالیت‌های اقتصادی و تولید ناخالص داخلی  را در آن فرمول قرار می‌دهند و بر اساس آن میزان حجم نقدینگی در جامعه، میزان تولید ناخالص داخلی، میزان دریافت مالیات و حجم فعالیت‌های اقتصادی، تعداد شرکت‌های خصوصی و بنگاه‌های اقتصادی مشخص می‌شود، چقدر است. بر همین اساس مبلغی به‌عنوان دریافت مالیات به‌دست می‌آید. معاونت برنامه ریزی طبق همین فرمول  هر سال میزان مالیات را مشخص می‌کند و افزایش می‌دهد. بر همین اساس که درحال حاضر سالانه بین 50 تا 60 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی وجود دارد که باید فراریان مالیاتی شناسایی شوند. اگر دولت از 60 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی بتواند 10 درصد هم بگیرد، رقم ۶هزار میلیارد تومان قابل توجه می‌شود.

  بانک‌های ما به سیستم مالیاتی وصل نیست

وی در ادامه افزود:‌ درحال حاضر فرار مالیاتی در کشور به وفور وجود دارد. بسیاری افراد دارای شغل و درآمد هستند که یک ریال هم مالیات نمی‌دهند، یا برخی دارای منازل خالی و خرید و فروش منزل  یا فعالیت اقتصادی دارد، اما مالیات نمی‌دهند، عده‌ای اتباع خارجی، افغانی و عراقی در ایران خرید و فروش و فعالیت اقتصادی می‌کنند، اما یک ریال هم مالیات نمی‌دهند، باید پایه‌های مالیاتی گسترش پیدا کند. یا حتی کارمندان میزان مالیات آنها مشخص است اما اگر اصناف را نگاه کنیم  مالیات علی‌الراس می‌گیرند برای اینکه آمار و اطلاعاتی وجود ندارد و دفاتر ثبت شده‌ای وجود نداد و هنوز این در کشور ما جا نیفتاده که تمام معاملات ثبت شود. این خود عاملی است برای فرار‌های مالیاتی. به‌طور مثال ببینید که اتباع بیگانه چه اندازه در فعالیت‌ها مشارکت دارند، اما هیچ‌گاه مالیات پرداخت نمی‌کنند. یا میزان ورودی و خروجی پول در بانک‌ها، موسسات مالی و اعتباری رقم بالایی است و باید این میزان از حجم نقدینگی در کشور مالیات پرداخت کنند. این درحالی است که مالیات پرداخت نمی‌کنند. چون بانک‌های ما به سیستم مالیاتی وصل نیست. در کشورهای دیگر حساب‌های افراد کنترل می‌شود و گردش حساب مالی افراد نیز مشخص و کنترل می‌شود. اما در کشور ما اصلا چنین چیزی وجود ندارد. 

  رتبه 135 ایران در پولشویی 

وی با اشاره به اینکه ایران بالاترین رتبه را در پولشویی دارد، تصریح کرد: متاسفانه باید گفت که ایران ‌رتبه بالایی را در پولشویی در بین دیگر کشورها دارد. آمارها نشان‌دهنده این است که رتبه ایران در بین 185 کشور در پولشویی 135 است. البته این آمار مربوط به سال گذشته است. زمانی من همین موضوع را در حضور آقای حسینی، وزیر اقتصاد دولت دهم در مجلس مطرح کردم که ایشان در پاسخ عنوان کردند که کشورهای خارجی می‌گویند که ما قانون پولشویی را اجرا نمی‌کنیم، شما نماینده مجلس هم همین حرف را می‌زنید. یعنی به واقع وزیر اقتصاد هم قصد پنهان‌کردن این موضوع را داشت. خوب این پنهان کردن به سود کیست؟ رتبه بالای ما در پولشویی نشان‌دهنده این است که قانون پولشویی در کشور اجرا نمی‌شود. 

  هر نهادی فعالیت اقتصادی دارد باید مالیات بپردازد

ثروتی در پاسخ به سوالی دیگری مبنی بر اینکه چرا برخی از سازمان‌های شبه‌دولتی که فعالیت اقتصادی دارند، مالیات پرداخت نمی‌کنند آیا این خلاف مقررات و قانون نیست: چنانچه این نهادها دولتی محسوب می‌شوند باید مالیات پرداخت کنند و اگر خصوصی‌اند نیز باید مالیات پرداخت کنند. چیزی به‌نام واحد غیرمالیات‌دهنده نداریم. البته چند نهاد وجود دارد که زیر نظر رهبری است مثل ستاد اجرایی فرمان امام(ره) که فعالیت‌های عام‌المنفعه انجام می‌دهد و کل سود و درآمد آن به جامعه برمی‌گردد، یعنی ریالی از این پول مورد بهره‌برداری خود نهاد قرار نمی‌گیرد. البته در قانون هم مصوب شد که آستان‌قدس، ستاد اجرایی فرمان امام‌(ره) و همینطور قرارگاه‌های اقتصادی که یا دولتی‌اند یا خصوصی‌اند، باید مالیات پرداخت کنند. چنانچه در این راستا فرار مالیاتی صورت می‌گیرد وظیفه دولت است که نرم‌افزاری تهیه کند که از این نهادها مالیات دریافت کند. 

  برای معافیت مالیاتی زمان تعیین شود

عضو کمیسیون برنامه و بودجه درباره معافیت مالیاتی نیز عنوان کرد:‌ باید برای معافیت مالیاتی زمان تعیین کرد وگرنه اینکه بگوییم به فلان نصاب از سرمایه برسد، زمان ندارد. در برخی شهرک‌های صنعتی تا 2 سال و در برخی نیز تا 10 سال معاف از مالیات هستند، اما گاهی مشاهده شده 13 سال از معافیت برخوردار بوده است. هدف از معاف کردن یک صنعت در یک شرایطی از مالیات‌ دادن این است که اشتغال ایجاد شود و از محل درآمد اشتغال مالیات به دولت پرداخت شود، اگر سالی 10 پتروشیمی راه‌اندازی شود و با دادن تخفیف خوراک یا تسهیلات و یا معافیت مالیاتی با یک شرایطی کمک کنیم، این واحدها راه‌اندازی شود، درنهایت منجر به شغل می‌شود و هم می‌توان مالیات بر مصرف، آب، برق، گاز و بنزین وضع کرد و هم اینکه با ایجاد اشتغال مستقیم و غیرمستقیم می‌توان درآمد مالیاتی برای دولت در نظر گرفت.

  پدیده نامیمون فرار مالیاتی در اقتصاد 

البته اسماعیل جلیلی نماینده مسجدسلیمان و عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس درباره فرارهای مالیاتی به «آرمان» گفت:‌ درحال حاضر اقتصاد کشور دچار پدیده نامیمونی است  و آن بحث فعالیت‌های غیرقانونی و بعضا قانونی است که به‌صورت رسمی  نظارتی بر میزان گردش مالی فعالیت‌های اقتصادی وجود ندارد که به تبع آن فرارهای مالیاتی رقم می‌خورد.  دولت برای اینکه بتواند مجموعه فعالیت‌ها را پوشش دهد باید سازوکاری فراهم کند که از فرارهای مالیاتی جلوگیری کند. فرار مالیاتی در واقع پدیده نامیمونی است که در اقتصاد کشور شکل گرفته است. هرچند رئیس سازمان امور مالیاتی با افزایش دامنه مالیات‌دهندگان سعی دارد که افزایش درآمدهای مالیاتی انجام گیرد. اما همچنان بخشی از فعالان در حوزه اقتصادی به‌خصوص کسانی که به‌صورت زیرزمینی فعالیت دارند، از پرداخت مالیات خودداری می‌کنند. بحث قاچاق هم پدیده دیگری است که در کنار اینکه معمولا از پرداخت حق ورودی خودداری می‌کنند که مجموع این درآمدها می‌تواند برای دولت به‌خصوص در بخش درآمدهای غیرنفتی اثرگذار باشد.  

  میزان فرار‌های مالیاتی برای دولت ناشناخته است

نماینده مردم مسجدسلیمان با اشاره به اینکه میزان  فرار‌های مالیاتی برای دولت ناشناخته است، اظهار کرد:‌ مدیریت فرارها و بسیاری از معافیت‌های مالیاتی که تاثیری در رشد اقتصادی ندارند، در جبران کسری بودجه اثرگذار است و دولت می‌تواند با افزایش گستره مالیاتی به جای نرخ مالیاتی، درآمدهای خود را افزایش دهد. خود دولت هم تلاش دارد که پایه‌های مالیاتی را ارتقا دهد نه صرفا با افزایش مالیات. البته رقم فرارهای مالیاتی نامشخص است. دلیل آن هم این است که حجم فعالیت‌های اقتصادی آن چیزی که به‌صورت رسمی مشخص است که قابل کنترل است. یعنی چنانچه بدانیم که  حدود 60 هزار میلیارد فرار مالیاتی وجود دارد یعنی از حجم فعالیت‌های اقتصادی نیز اطلاع داریم. پس عدم اجرا یا عدم ورود به آن معنی پیدا نمی‌کند.

قطعا میزان فرار‌های مالیاتی برای دولت ناشناخته است. چه بسا بیش از این مقدار باشد. اسماعیلی در ادامه درباره معافیت‌های مالیاتی نیز عنوان کرد: یک بخش از معافیت‌های مالیاتی قانونی است و بخشی از اقدامات در حوزه مالیاتی فرار است. یعنی در دستور مالیاتی گیر نیفتاده است. زمانی مبنای معافیت قانون است و خلاف قانونی صورت نگرفته است. گاهی اوقات فرارهای مالیاتی منشاء قانونی ندارد و با رویکردهای منفعت‌طلبانه و سودجویانه که از پرداخت مالیات فرار می‌کنند و این فارغ از افرادی است که سعی دارند از مبادی قانونی وارد شوند و سهمی برای خودشان از تخصیص‌های مالیاتی بگیرند. از این‌رو باید این رویکردها را به‌صورت جداگانه ارزیابی کرد. هم‌اکنون نهادهایی که منشاء و منبع قانونی دارند اما مالیات پرداخت نمی‌کنند محل مناقشه نیست. دولت باید سازوکاری فراهم کند که فعالیت‌های اقتصادی زیرزمینی و گردش منابع مالی و سهم اثرگذاری که در فعالیت‌های اقتصادی را شناسایی کند. 

بلیط هواپیمادیدگاه ها

طالب: 1393/10/2807:41:58،
62
10
دولت هم باید مشخص کند با درآمدهای مالیاتی چکار می کند .

درآمدهای باد آورده ملی را دولت چگونه هزینه می کند . مالیات را هم همانگونه به باد خواهد داد.

مشکل کشور ما ایران از گذشته تا امروز ، جدا بودن حاکمیت از مردم است. مردمی که خود را در حاکمیت سهیم نداند همین می شود.

وقتی مسئله خودی و غیر خودی مطرح می کنید . و برخی از مردم را به دلیل داشتن عقیده خاص از حقوق اجتماعی محروم می کنید همین می شود. من هم که از حقوق اجتماعی خود استفاده می کنم با دیدن این موضوع مالیات دادن را روا (حلال) نمی دانم
صغریچ: 1393/10/2807:48:10،
57
12
آخه مالیات باید برای چی داد؟
وقتی آدم تأثیرش رو حس نمیکنه چرا باید مالیات بده
وقتی این همه مالیات میگیرن باید بهداشت و آموزش کاملا رایگان باشه
آیا اینطوری است؟
پس نتیجه میگیریم نباید مالیات داد
حسين : 1393/10/2807:51:34،
33
6
با سلام دارايي چي ها اونايي كه مظلومن بيچارشون مي كنن مابقي هم حالشا مي برن
زال: 1393/10/2807:55:54،
34
8
وقتى ماليات روى اصول گرفته نميشه و باعث تعطيلى واحدهـاى توليدى ميشه بأيد به جاى افزايش ماليات معافيت مالياتى أجرا بشه كه نتيجه اون رونق و ايجاد اشتغال خواهـد بود
زد: 1393/10/2807:58:12،
35
12
تو كشورهـاى اروپايى مردم ماليات زيادى پرداخت مى كنن ولى در عوض وامهـاى كم بهـره كه ما تو خواب هـم نمى بينيم مى گيرند
shooter: 1393/10/2808:02:47،
48
14
علت فرار مالیاتی در ایران مشخص نبودن محل هزینه های آن است، از ما مالیات میگیرن خرج برادران کشورهای همسایه می شه از اون طرف هم بیشترین زورشون به کارمندان میرسه قبل از واریز حقوق مالیاتشو کم میکنن . بازاری ها هم که مشخص نیست هرچقدر زورشون برسه میگیرن کاری به کاسبی و دخل و خرج ندارن
وقتی دلشون برای مردم نمی سوزه مردم هم دلشون برای اونا نمی سوزه
علی: 1393/10/2808:03:48،
36
8
مشکل اینجاست که مردم میدونن مالیاتی که پرداخت می شه قرار هرجایی هزینه بشه بجز داخل کشور و برای بهبود وضعیت خودشون پس چرا مالیات بیشتر پرداخت کنن
شهروند : 1393/10/2811:41:56،
14
10
منطق حکم میکنه کسی که از عهده کاری بر نمیاد باید کناره گیری کنه و طمعکار نباشه و به حق الناس معتقد باشد.
یه ایرانی: 1393/10/2808:04:31،
41
12
با سلام
اصل مالیات یعنی کمک به دولت برای انجام کارها و فعالیتهای عمرانی و خدماتی و درمانی در کشور............
ولی وقتی که یه کارمند یا کاسب یا تاجر...........یا هرکس دیگه ای تا وقتی درآمد داره مالیات میده اما وقتی خدایی نکرده براساس یه اتفاق دیگه درآمدی نداره دولت هیچ کمکی بهش نمیکنه و خودشو کنار میکشه یعنی خدماتی در کار نیست........
پس همه سعی میکنن تا جایی که میتونن مالیات خودشونو برای روزای نداری خودشون نگهدارن..............
دیروز امروز: 1393/10/2808:14:07،
23
15
خوب وقتی مغازه دار صد میلیون یا یک ملیارد باید مالیات بده یا با دادن ... یا دستکاری اسناد از دادن مالیات فرار میکنه !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

یا نهایتا اگه ماموران برخورد کنن و محل رو پلمپ کنه سیل تلفن به سمت اداره مالیات از بالا دست به اداره سرازیر میشه که سریع برید و فک کنید هیچ کاری نمیشه کرد!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
تنهای..................تنها: 1393/10/2808:22:34،
31
8
مهم کارگران وکارمندان جزء هستندکه ازچندرغازحقوقشونم مالیات میگرن.

بقیه هم که مهم نیست............نورچشمی اند
کشکول طلایی: 1393/10/2809:12:17،
39
12
ملت از مالیات فرار نمیکند .این مالیات است که برای ملت خرج نمیشود و به کحا آباد فرار میکند//
کارگر: 1393/10/2809:18:14،
49
12
شما اگه با مالیات مملکت رو میگردونید پس نفت چیه؟؟
اگه با نفت میگردونید پس گاز چیه؟؟؟
پس کی میخواید به فکر مردم باشید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
آرمین: 1393/10/2809:38:23،
34
10
مالیاتی که برای کشور و ملت هزینه نشود همون بهتر که پرداخت نشه
م: 1393/10/2809:54:13،
42
11
تنها دلیل فرار مالیاتی:::::::::::: فساد دولتی
سیدرضا: 1393/10/2810:09:03،
25
11
باعرض سلام واحترام
پرداخت مالیات برای ایجاد عدالت اجتماعی وعمران یک مملکت امری ضروریست که تمامی کشورهای جهان بدرستی به آن توجه میکنند.ولیکن متاسفانه درایران تنها کارمندان وحقوق بگیران بطور کامل مالیات میدهند. بهترین راه حل جلوگیری ازفرارمالیاتی شفاف سازی درامدهای افرادحقیقی وحقوقی است. بویژه اورگانها وسازمانهایی نظیر آستانقدس رضوی وبنیادها که علیرغم اینکه فعالیت اقتصادی دارند یا مالیات نمیدهند ویا اینکه از درصدمعافیت مالیاتی زیادی برخودارند.
سامان: 1393/10/2811:06:12،
44
11
دلیل فرار مالیاتی در ایران ، عدم اعتماد مردم به مالیات گیرندگان در صرف درآمدهای مالیاتی در جهت توسعه کشور و رفاه مردم است.
مردمی که می بینند سرمایه های ملی شون ، یعنی درآمدهای سرشار نفتی 700 میلیارد دلاری دردی ازشون دوا نمیکنه و در جیب های دوخته شده از فساد اداری و دولتی گم میشه ، دیگه رغبتی به دست کردن در جیب خودشون و بریدن از نان زن و بچه شون برای پرداخت مالیات به دولت نشون نمیدن.
و این است رابطه معنادار فساد دولتی و فرار مالیاتی.
سامان 2: 1393/10/2811:07:56،
31
12
ببخشید اسم منم سامان بود که کامنت زیر رو گذاشتم. اگه ممکنه نظرم رو به عنوان نظر سامان 2 درج فرمایید. متشکرم

دلیل فرار مالیاتی در ایران ، عدم اعتماد مردم به مالیات گیرندگان در صرف درآمدهای مالیاتی در جهت توسعه کشور و رفاه مردم است.
مردمی که می بینند سرمایه های ملی شون ، یعنی درآمدهای سرشار نفتی 700 میلیارد دلاری دردی ازشون دوا نمیکنه و در جیب های دوخته شده از فساد اداری و دولتی گم میشه ، دیگه رغبتی به دست کردن در جیب خودشون و بریدن از نان زن و بچه شون برای پرداخت مالیات به دولت نشون نمیدن.
و این است رابطه معنادار فساد دولتی و فرار مالیاتی.
m.k: 1393/10/2811:14:18،
28
15
از اونایی که میلیاردی جابه جا میکنن مالیات نمیگیرن ولی از کارگر مالیات اتوماتیک کم میکنن
شهروند: 1393/10/2811:19:05،
33
16
کشورهای غربی متناسب با درامد و مخارج مالیات میدهند ولی در ایران بخصوص در این دولت تدبیر و رکود مطلق اکثر مشاغل به تعطیلی نزدیک هستند و درامدها جوابگوی خوراک خانوار نیست و بفرموده امام خمینی در سال ۵۷ مالیات حرام است و باید ارمانهای امام را ارج نهاد.
محمد: 1393/10/2811:39:40،
23
11
علت های فرار مالیاتی :
- وجود نهدها و افراد بی شماری که بودجه می گیرند اما به مردم پاسخ گو نیستند .
- رانت خواری و فساد گسترده از سوی وابستگان به این و آن
- شفاف نبودن درآمد حرفه ها و کسبه
- وجود دولت های موازی در کشور
مهدی: 1393/10/2812:51:19،
27
14
پس اون نهاد ک همه اسمشو میدونن چرا مالیات نمی ده ... فقط زورشون ب مردم میرسه ....
حق: 1393/10/2813:00:27،
21
11
دوستان اگه دقت كنيد اكثره كامنتهـا مثبت گرفتند و منفى خيلي كمه نتيجه مى گيريم كه ماليات رو اصول گرفته نميشه قابل توجه دولت محترم كه سال اينده كسرى بودجه را إز ماليات ميخواد جبران كنه
بی نام: 1393/10/2814:44:02،
18
10
این حرف ها چه درست چه غلط بهانه ای می شود تا دوباره قیمت ها را بالاتر ببرند. کاسب ها اگر مالیات هم بدهند پول آن را از مشتریان می گیرند یعنی قشر حقوق بگیر یکجا مالیات از حقوقش کم می شود و جای دیگر هم باید افزایش قیمت مالیاتی کسبه را بپردازد
S: 1393/11/112:47:04،
26
11
یک دلیل مهم اعتماد نداشتن مردم از صرف صحیح و عادلانه مالیات توسط نظام هست! خیلی وقتها مودی خودش تصمیم میگیره این رقم یا بخشی از آن را صرف کنه و حتی در راه مستحقان صرف و پرداخت کند!
وحید ر: 1393/11/212:22:10،
23
7
در یک کلام اگر رکن پنجم دموکراسی بتونه آزادانه به فعالیت بپردازه، هیچ کس خودش رو از تیر انتقاد اون مصون نمی بینه، خیلی از امور بر این اساس در کانال درست خواهند افتاد، الان به راحتی حکم تعطیلی رسانه ها اجرا میشه و خبرنگار و اصحاب رسانه جرأت کند و کاو در امور رو ندارند،

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
نرخ‌های جدید سود بانکی اعلام شد
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
جدول پیش فروش محصولات ایران خودرو با سود مشارکت 25 درصد - شهریور 96
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما