کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

راه های بازگرداندن رونق به کشاورزی

کدخبر:۹۳۶۴پنجشنبه، ۲۵ دی ۱۳۹۳ - ۰۸:۴۹:۱۰۱۶۷۴ بازدید

خشکسالی های متعدد و نبود مدیریت برای کنترل و مهار آبهای موجود، موجب خشک شدن چشمه ها، چاه ها و سفره های آب زیرزمینی و کمبود ...

سرشماری عمومی کشاورزی هر 10 سال یک بار انجام میشود و نتایج آن در برنامهریزیهای کلان کشور اهمیت بالایی دارد، این اهمیت به آن دلیل است که 12درصد از سهم تولید ناخالص داخلی مربوط به کشاورزی است. رئیس مرکز آمار، چند روز قبل نتایج مقدماتی سرشماری عمومی کشاورزی سال 93 را اعلام کرد اما این آمار چندان برای کشاورزی خوشایند نیست.

کاهش 6 درصدی بهره برداران کشاورزی و رسیدن تعداد کشاورزان از 4 میلیون و 200 هزار نفر به 4 میلیون و 43 هزار نفر و کاهش سطح اراضی از 16 میلیون هکتار در سال 82 به 14.7 میلیون هکتار در سال 93 نشان میدهد کشاورزی ما در سالهای گذشته نه تنها پیشرفتی نداشته بلکه هم تعداد کشاورزان و هم سطح زمین های کشاورزی کم شده است.

با توجه به اینکه کشاورزی و افزایش تولیدات آن در برنامه خروج از رکود تورمی جایگاه ویژهای دارد کاهش بهرهبرداران و کاهش سطح زیر کشت کشاورزی هشدار جدی برای تأمین امنیت غذایی جامعه محسوب میشود، بنابر این باید جلوی عوامل محدودکننده بخش کشاورزی به طور جد گرفته شود. عوامل متعددی در کاهش تعداد بهره برداران بخش کشاورزی و کاهش اراضی زیر کشت و تغییر کاربری اراضی مؤثر است که سیاست گذاری های غلط مربوط به گذشته، حمایت نکردن از کشاورزان در اجرای طرح هدفمندی یارانه ها و افزایش هزینه های تولید و همچنین خشکسالی و کم آبی مهمترین این عوامل به حساب می آیند. همچنین در سال های گذشته واردات کالاها بخصوص کالاهای کشاورزی به حدی زیاد بود که بسیاری از تولیدات داخلی روی دست کشاورزان باقیماند و این کار، کشاورزی را برای کشاورزان زیان ده کرد.

افزایش قیمت حاملهای انرژی با اجرای هدفمندی آسیب جدی به کشاورزان و کشاورزی زد و هزینه های تولید را چند برابر کرد و از طرف دیگر برنامه یارانه بخش تولید و ارائه تسهیلات به کشاورزان اجرا نشد. براساس قانون قرار بود 30 درصد درآمد حاصل از افزایش نرخ حامل های انرژی در اختیار بخش تولید قرار گیرد، اما این موضوع تحقق نیافت و رقمی به بخش کشاورزی برای حمایت و پشتیبانی اختصاص نیافت. همین سیاستهای غلط ، کشاورزی کشور را در سالهای گذشته بامشکل مواجه کرد و همانطور که رئیس جمهوری سال گذشته در همایش قدردانی از کشاورزان نمونه اظهار کرد: «بدترین میراث در بخش کشاورزی از دولت قبل باقی ماند.»

 حمایت عملی شرط بازگرداندن کشاورزان به کشاورزی

محمد ابراهیم مداحی، کارشناس کشاورزی و رئیس کمیسیون چشم انداز مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه عوامل متعددی در چند سال گذشته در وخامت اوضاع کشاورزی مؤثر بوده، نبود برنامه برای مقابله با عواملی که به این بخش آسیب میرساند را سبب رویگرداندن کشاورزان از کشاورزی عنوان کرد.

مداحی درگفت و گو با ما ، علاوه بر سیاست های نادرست گذشته درباره مسائل بیرونی که به کشاورزی آسیب زد به خشکسالیهای متعدد چند سال اخیر اشاره کرد و گفت: خشکسالی های متعدد و نبود مدیریت برای کنترل و مهار آبهای موجود، موجب خشک شدن چشمه ها، چاه ها و سفرههای آب زیرزمینی و کمبود آب آنها شد که این موضوع سبب مهاجرت روستاییان و کشاورزان به شهرها و رها کردن زمینها شد. وی گفت: حداقل کاری که برای جلوگیری از اثرات مخرب خشکسالی بر کشاورزی باید به کار میگرفتیم این بود که با آبیاری تحت فشار مقدار مصرف آب را به حداقل میرساندیم.وی با اشاره به طرح جدید و دانشگاهی در دانشکده کشاورزی کرج که در مرحله بررسی و آزمایش قرار دارد گفت: با همکاری چند دانشگاه طرحی برای کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی در دست بررسی است و اکنون زمینهای کشاورزی شهریار به عنوان پایلوت برای اجرای این طرح به صورت آزمایشی مورد بهرهبرداری قرار دارند.

به گفته مداحی، در این طرح با اضافه کردن موادی به خاک در مناطقی که کم آبی وجود دارد میزان مصرف آب کشاورزی به حداقل میرسد که با اجرای این طرح زمین هایی که از کشت خارج شده اند زیر کشت میروند و عقب ماندگی ها جبران می شود. وی، کشت گلخانه ای را راه حل دیگری برای افزایش بهره وری کشاورزان و تولید آنان نام برد و گفت: در کشت گلخانه ای از تبخیر آب جلوگیری می شود و محصولاتی مانند خیار و گوجه در گلخانه راندمان آبی بسیار بالاتر و تولید بیشتری دارند و هزینه تولید نیز در این روش بسیار کمتر خواهد بود.

 کاهش صرفه اقتصادی کشاورزی

علی خان محمدی، کارشناس کشاورزی و عضو خبرگان کشاورزی کشوردر گفت و گو با ما ، پایین آمدن ارزش کار کشاورزان و آموزش و بهره وری در کشاورزی در دولت قبل را عامل اصلی کاهش تعداد کشاورزان و تغییر کاربری اراضی کشاورزی عنوان کرد. وی گفت: هزینه های بالا باعث شده کشاورزی برای کشاورزان صرفه اقتصادی نداشته باشد اما در عوض دلالان و دلال بازی بیشترین بهره را از کشاورزی در سالهای اخیر برده اند. وی گفت: افزایش هزینه های تولید به حدی رسید که کشاورزان نتوانستند رفاه اجتماعی خود را به حدی برسانند که با تورم پیش بروند به همین دلیل برخی کشاورزان ترجیح دادند کشاورزی را رها کنند.

خان محمدی افزود: آمار 6 درصدی کاهش تعداد بهره برداران حتی بیشتر هم هست چون در زمان آمارگیری بسیاری از کسانی که کشاورزی را رها کرده بودند به خاطر برخی مسائل مانند نگرانی از قطع یارانه حاضر نشدند کنارهگیری خود از کشاورزی را اعلام کنند. خان محمدی، کاهش حمایت از کشاورزی، کاهش بهرهوری، قیمت های پایین، خرید توافقی و تضمینی و ارزشگذاری پایین محصولات کشاورزی را موجب فروش اراضی کشاورزی و ترک کردن روستاها توسط کشاورزان نام برد.

وی با بیان اینکه آموزش و ترویج برای افزایش بهرهوری کشاورزی ضروری است که متأسفانه دولت قبل آن را تعطیل کرد افزود: علاوه بر آموزش، دولت میتواند حمایت های دیگری از کشاورزان به عمل آورد مانند پرداخت تسهیلات به آنان با قبول کرد تضامینی مانند اسناد زمینهای کشاورزی که گام مهمی برای توانمند کردن کشاورزان است. به گفته این فعال بخش کشاورزی، از بین بردن محدودیت ها در اعطای تسهیلات کشاورزی، اجرای روشهای نوین کشاورزی و آبیاری فروش محصولات کشاورزی و صادرات آنها توسط تعاونی ها و بخش خصوصی و کنترل واردات، از مهمترین مسائلی است که میتواند در کاهش تعداد بهره برداران کشاورزی مؤثر باشد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

کوکی(مزدا): 1393/10/2509:05:37،
40
11

چرا با وجودی که تحریم ها اثری نداره و ما این همه تکنولوژی توی عرصه های مختلف اعم از صنعت و کشاورزی و خودرو سازی و استخراج گاز و و و و...... داریم بازم از همه عقبتریم.
باور کنید تا به حال اینقدر ایران رو رو به زوال ندیدم.تاریخ رو که میخونی و ایران رو با دوره قاجار که بدترین دوران بوده مقایسه میکنی میبینی الان 1000 برابر از اون موقع بدتره.
کاش 100 سال قبل دنیا مو اومدم.
کاش 100 سال بعد دنیا می اومدم.
بی بی: 1393/10/2509:53:03،
33
16
آقا تورو خدا یه فکری به حال زمینهای کشاورزی شمال کشور بکنید جلوی تخریب جنگل و ویلا سازی رو بگیرید
فصولی: 1393/10/2512:47:20،
31
13
اگه بزارن توریست ها با خیال راحت بیان ایران و بهشون گیر ندن همون زمین های کشاورزی شمال بشه ویلا بهتر سود میده برای شمالی ها ولی چون اینجا ایرانه و توریست هم راحت نمیتونه بیاد واقعا جز ضرر نمیتونه باشه ساخت ویلا
تدبیر بی امید: 1393/10/2510:51:15،
23
17
با این سیاست اشتباه دولت تا چند سال دیگه چیزی به اسم روستا باقی نمی مونه وقتی بع از 30سال از گذشت انقلاب مرکز بهداشتی ودرمانی یه دهستان را تبدیل به خانه بهداشت وهنوز جاده اغلب روستاهای ما خاکیه وتنها برای تبلیغ انتخابات وجمع کردن ماهواره به روستاها سر میزنند نباید انتظار داشت مردم در روستا بماند وهمه به شهر ها میروند بی توجهی مسئولین دولت به روستا ها ونبود شغل ودرامد برای روستائیان ونبود زیر ساخت های صنعتی در بخش کشاورزی باعث اصلی نابودی روستاها هستند
ناصر: 1393/10/2512:25:40،
25
15
در همه جای دنیا کشاورزی یک علم و یک نهاد تخصصی است ولی در حال حاضر در ایران وزیرش آقای حجتی است که این جناب معلوم نیست از دانشگاه آزاد کجا مدرک عمران دارند و بقیه رو خودتان بخوانید. دوم این که در 20 سال گذشته با این همه متخصص دکتری در این وزرات خانه کار میکنند تا حالا هر چی وزیر و معاون وزیر براش آمده مهندس بوده. انگار که قحط الرجال دکتر هست. سوم این که رتبه های ضعیف کنکور که از همه جا وا مانده هستند وارد این رشته می شوند و وقتی هم فارغ التحصیل شدند نبوغشان را عملیاتی میکنند و اخر داستان این که برای خودتان فکر نان و خربزه بکنید که از این دیگ بخاری بر نخواهد خاست.
مهدي: 1393/10/2513:26:27،
28
13
اقايان ،مسئولين ،بزرگان .دانشگاهيان.كار بسيار اسان تر است از انچه ميگوئيد.انقدر اسان كه به ذهن تان خطور نمي كند.
يكپارچه سازي زمين هاي پراكنده روستائيان با زور قانون ، چون خودشان اين كار را با هم نمي كنند حتي بخاطر يك درخت در يك قطعه زمين .، انگاه خواهيد ديد همه چيز خود بخود در مسير درست ميافتد والسلام
مهدي: 1393/10/2517:55:31،
23
14
ايران جيب ممنون از انعكاس نظرات

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار