کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

آبرو ریزی تجار ایرانی در عراق و افغانستان ؟

کدخبر:۹۳۴۱چهارشنبه، ۲۴ دی ۱۳۹۳ - ۰۹:۰۳:۲۷۷۲۷۲ بازدید

سفیر عراق از کیفیت پایین کالاهای صادراتی ایران گلايه و ابراز نگرانی کرد ...
آبرو ریزی تجار ایرانی در عراق و افغانستان ؟

کشورهای عراق و افغانستان به‌دلیل داشتن مرز مشترک و همچنین بازار مناسب برای کالاهای ایران، مهم‌ترین بازارهای منطقه‌ای برای صادرات تولیدات داخلی ایران محسوب می‌شوند. براساس آمار اعلام شده عراق دومین و افغانستان چهارمین مقصد کالاهای صادراتی ایران به‌شمار می‌روند و هر ‌سال حجم مناسبی از کالاهای غیرنفتی ایران به این دو کشور صادر می‌شود.

با توجه به فضای مناسب این دو بازار منطقه‌ای و حجم بالای صادرات ایران به این دو کشور به نظر می‌رسد که باید اهمیت ویژه‌ای برای صادرات به این دو کشور قائل شد و با صدور کالاهای با کیفیت این بازار را برای صادرات مستمر حفظ کرد. اما نکته مهم در این بین عدم توجه اساسی به حفظ کیفیت در صادرات به این کشورهاست که باعث شده تا اخیرا صادرات به عراق و افغانستان کاهش یافته و در برخی از موارد شاهد مرجوع شدن کالاهای صادر شده به این دو کشور باشیم. آنچه باعث بروز چنین شرایطی می‌شود عدم آینده‌نگری در برخی از صادرکنندگان است که سود آنی و زودگذر را بر حفظ بازار و در نهایت تأمین منافع ملی ارجح دانسته و با صدور کالاهای بی‌کیفیت و بعضا تاریخ گذشته اعتبار بدنه صادراتی ایران را زیر‌سوال برده‌اند.

گلایه‌های رسمی و دیپلماتیک از تجار

این موضوع باعث شد تا چندی پیش سفیر عراق نیز نسبت به کیفیت پایین کالاهای ایرانی صادر شده به عراق گلایه کرده و اعلام کند که دولت متبوعش قصد دارد در مبادی ورودی کالاهای ایرانی به عراق کنترل کیفی کالا را جدی گرفته و از ورود کالاهای بی‌کیفیت ایرانی جلوگیری کند. البته برخی از مسئولان این موضوع را تأیید کرده‌اند به‌طوری‌که «سیدعباس عراقچی»، سخنگوی دستگاه سیاست خارجی کشورمان در مردادماه ‌سال گذشته با اذعان برصدور کالاهای بی‌کیفیت خاطرنشان کرد:  «متاسفانه بايد به اين حقيقت اذعان داشت كه برخي از تجار ايراني در رابطه با صادرات کالا به كشورهای منطقه مانند عراق، افغانستان و كشورهاي حوزه آسياي ميانه و قفقاز برداشت نادرستي دارند و گمان می‌کنند كه سطح استانداردهای زندگي در اين كشورها به گونه‌اي است كه می‌توانند هر كالايي را صادر كنند. متاسفانه اين تجار به بازار و صادرات كالاهاي ايراني صدمه زده‌اند و به رقباي ما كمك کرده‌اند تا با كالاهاي با‌كيفيت‌تر وارد صحنه شوند و بازار عراق را به تصاحب خود درآورند. شكوه و گلايه از عملکرد تجار ايراني در رابطه با ساير كشورهاي منطقه نيز مطرح شده است که امیدوارم شركت‌های سرمایه‌گذار خود به اين موضوع توجه داشته باشند كه به دست آوردن يك بازار بین‌المللی حتی در عراق كار بسيار دشوار و باقي ماندن در اين بازار از آن نيز دشوارتر است.»

کاهش صادرات به عراق و افغانستان

البته این موضوع در آمار صادرات ایران نیز مشخص است، به‌طوری‌که  براساس آماری که در اواخر مردادماه ‌سال جاری منتشر شده در چهارماهه نخست امسال ٥‌میلیون و ٣٣٤‌هزار تن کالا به عراق صادر شده است که ارزش آن با یک‌میلیارد و ٨٤٢‌میلیون دلار برابری می‌کند که به این ترتیب میزان صادرات به این کشور حدود ١٧‌درصد از کل صادرات ایران را تشکیل می‌دهد. کشور عراق نیز درحالی رتبه دوم را در دریافت صادرات ایران در ‌سال ١٣٩٣ به خود اختصاص داده است که میزان صادرات به این کشور نسبت به‌سال گذشته بیش از ٩‌درصد کاهش داشته است. براساس همین گزارش در مدت مورد نظر ٧٥٠‌هزار تن کالا به ارزش ٥٥٢‌میلیون دلار نیز به افغانستان صادر شده و درحالی‌که افغانستان همچنان در رتبه چهارم واردکننده کالای ایرانی قرار دارد، صادرات به این کشور نسبت به مدت مشابه‌سال گذشته بیش از ٢٠‌درصد کاهش یافته است. این درحالی است که ایران در ‌سال گذشته ٩٧٢‌هزار تن کالا به ارزش ٦٩٥‌میلیون دلار به افغانستان صادر کرده بود.

نبود کامیون‌های یخچال‌دار و هزینه حمل و نقل

«ابوالفضل شریف» نایب‌رئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق ایران درخصوص دلایل صدور کالاهای بی‌کیفیت توسط برخی از تجار به ما می‌گوید: درحال حاضر عمده بازارهای صادراتی ایران را کشورهای عراق و افغانستان تشکیل می‌دهند. این دو کشور به دلیل وجود مرزهای مشترک با ایران و همسایگی حجم زیادی از صادرات غیرنفتی ایران را به خود اختصاص داده‌اند. اما در این میان وجود امکانات نامناسب حمل‌ونقل باعث شده تا در زمینه صادرات به این دو کشور با مشکلات اساسی مواجه باشیم. نبود امکانات حمل‌ونقل ریلی در سراسر کشور از یکسو و مجهز نبودن بیشتر کامیون‌های ایرانی به یخچال از سوی دیگر صادرکننده ایرانی را آزار می‌دهد. این عضو اتاق بازرگانی می‌افزاید:   این موضوع باعث شده برخی از کالاهای صادراتی ما به این دو کشور با مشکل کاهش کیفیت همراه شوند. بیشتر اقلام صادراتی ما به این دو کشور سیمان و لبنیات است. درنظر بگیرید که لبنیات در ردیف محصولات فسادپذیر است و با توجه به این‌که درخصوص داشتن کامیون‌های یخچال‌دار در مضیقه هستیم ممکن است در برخی از موارد، محصول هنگامی که به دست مصرف‌کننده خارجی رسیده باشد به‌دلیل قرار نداشتن در فضای مناسب خراب شده و کیفیت خود را از دست داده باشد. هزینه بالای حمل‌ونقل بحث دیگری است که در بروز این مشکل نقش داشته‌است. وی در این خصوص معتقد است: هزینه‌های بالای حمل‌ونقل نیز برمشکلات صادرات ایران اضافه کرده است. به همین دلیل از وزیر صنعت، معدن و تجارت و مسئولان سازمان توسعه تجارت درخواست می‌کنیم که نسبت به اختصاص مشوق‌های صادراتی و ایجاد سهولت در امر حمل‌ونقل صادراتی اقدام کنند. این فعال اقتصادی کشور تاکید می‌کند: توجه به زیرساخت‌های صادراتی و فراهم آوردن زمینه‌های لازم برای توسعه صادرات باید در اولویت موضوع تجارت کشور قرار گیرد تا بتوانیم از طریق رشد و توسعه صادرات بازاریابی مناسبی برای تولیدات داخلی داشته باشیم.

متولی نظارت گمرک و سازمان استاندارد

این‌که چه نهادی متولی نظارت برکیفیت کالاهای صادراتی ایران به سایر کشورهاست و تا چه اندازه بر این بخش نظارت می‌کند نیز مسأله دیگری است که در بروز چنین مشکلاتی موثر بوده است. به گفته شریف، اتاق بازرگانی مسئولیتی در این خصوص ندارد و سازمان استاندارد و گمرک باید به‌عنوان متولی این وظیفه را برعهده گیرند. وی اضافه می‌کند: البته صدور کالای بی‌کیفیت و بعضا تاریخ گذشته به هیچ عنوان تأیید نمی‌شود، اما باید گفت که وظیفه نظارت و بازدارندگی در این خصوص متوجه دولت است و اتاق بازرگانی نمی‌تواند اقدامی در جهت ممانعت از صدورکالاهای بی‌کیفیت انجام دهد. وی ادامه می‌دهد: به عبارت دیگر گمرک یکی از مراجعی است که می‌تواند مانع از صدور کالاهای بی‌کیفیت به خارج شود. من این موضوع را کتمان نمی‌کنم که تعداد کالاهای مرجوعی از کشورهای دیگر زیاد شده اما وقتی که نهادهای ذیربط نظارتی مانند سازمان استاندارد، گمرک و وزارت صنعت، معدن و تجارت اقدامی اصولی اتخاذ نمی‌کنند ممکن است که تعداد این کالاهای مرجوعی زیاد‌تر شود. علاوه‌بر این آموزش و فرهنگ‌سازی نیز اقدامی موثر قلمداد می‌شود تا در سایه آن کمتر شاهد این اقدامات نادرست که به کل تجارت خارجی کشور لطمه می‌زند باشیم.  این عضو کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران درخصوص نقش اتاق بازرگانی در این بخش خاطرنشان می‌کند: اقدام بازدارنده باید توسط دولت انجام شود اما اتاق بازرگانی آمادگی دارد تا در صورت لزوم با دولت همکاری کند. باوجود این‌که گمرک و سازمان استاندارد وظیفه نظارت و بررسی کالاهای صادراتی را برعهده دارند، اما تاکنون هیچ اقدامی در این جهت انجام نشده است. برخورد عملی با این موضوع نیز بدون نظارت دقیق امکان‌پذیر نیست و باید نهادهای دولتی ذیربط دست به کار شوند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

یک نکته: 1393/10/2409:07:15،
100
258
مقصر سران فتنه هستند . اگه همون موقع با این سران فتنه برخورد می شد الان تاجرها هم جسارت این کار را نداشتن

به نظر من تمام سران فتنه و طرفدارنش باید اعدام شوند !!!!!!!!!
مسعود: 1393/10/2409:25:13،
217
13
اینا همه از گور کاغذ پاره ها بلند میشه
مریم: 1393/10/2409:34:46،
258
42
مقصر اصلی خاتمی(از سران فتنه ) است که 8 سال جلوی پیشرفت دلار را گرفته بود!
بیچاره دلار تو اون 8 سال داشت درجا میزد!
مقصرکاغذپاره: 1393/10/2409:35:33،
226
15
سران فتنه انهای هستن که بایک ندانم کاری کاغذپاره خواندن قطعنامه صدهامیلیارددلاربه ایران ضربه زدن درصادرکردن نفت ومیعنات گازی که قطر10برابرماصادرات دارن مقصرش بی چون چراهمانهاهستن که مدیریتشان فقط تحریم کردن ایران بود
مریم: 1393/10/2409:35:52،
91
51
مقصر اصلی خاتمی(از سران فتنه ) است که 8 سال جلوی پیشرفت دلار را گرفته بود
حبيب: 1393/10/2409:38:14،
92
14
خداروشكر كه تو كاره اي نيستي.
محمد: 1393/10/2410:10:56،
85
17
چه ربطي داشت وقتي تجار ماشين كم اپشن وارد ميكنن به عنوان فول ميفروشن صادراتشونم از اين بدتره
مهرداد: 1393/10/2411:39:20،
70
14
اخه مرد حسابی وضعیت اقتصادی چه ربطی به سران به اصطلاح فتنه داره. اگر سران مملکت ۴ تا مثل تو بودن ما دیگه نیاز به دشمن نداشتیم.
ناشناس: 1393/10/2412:03:16،
47
16
آمريكا هم هست، باضافه استعمار پير. بادت رفت بگي
کارمند: 1393/10/2412:42:33،
74
19
به نظر دست خارجی ها توی کاره ، وگرنه کیفیت محصولات ما عالیه
باورندارین ، بروین پیش احمدی نژاد چون اسنادش پیش ایشونه

:-)))
محمد: 1393/10/2413:29:00،
55
15
چرا خودمونو گول بزنیم؟؟؟
اگه محصولاتمون با کیفیته، چرا مثلا خودروی پراید حتی در کنترل کیفی ماهانه داخل کشور که به شدت استانداردهای پایین تری از استانداردهای جهانی رو اعمال میکنه، پایین ترین درجه کیفی رو داره؟

جالبه که همین کشورهای جنگ زده همسایه هم به فکر اقتصاد رقابتی و تهیه کالای با کیفیت برای مردمشون افتادن و محصولات ما رو دیگه در شان و کیفیت مورد قبول مردمشون نمیدونن...
خودمون چی؟ مسولان اقتصادی چرا تابوهای انحصار رو نمیشکنن؟ مگه رئیس جمهور همین هفته پیش علنا با انحصار مخالفت نکردند؟؟؟ مگه اصولا تو فضای انحصاری میشه پیشرفت کرد؟
محمد: 1393/10/2414:28:31،
39
15
دوست عزیز "یک نکته" شما اینجا استعدادت کشف نشده، به نظرم طرفای مرز عراق و سوریه بیشتر درکت میکنن
آتیلا: 1393/10/2420:31:57،
36
17
بابا این داره طعنه میزنه ، همه ریختن سرش ،
ملت اعصاب ندارن ،والا
آتیلا: 1393/10/2420:35:48،
35
14
میگم این دنا رو که نمیخان به ما بدن ، دقیقا کجا میخان صادرش کنن ، افغانستان هم که اینارو قبول نداره ، حتی با قیمت پایینی که بهشون جنس میدن
رکورد دار: 1393/10/2501:39:08،
22
9
ما رکورد زدیم .اگه گفتین کی میگه .مقصر اونه .:) و ما مردم که هرچی لگد میخوریم هیچی نمیگیم و فقط تو صف لطفا و خواهشن مامورین مسول لگد زنی رو زیاد کنید زود کارمون راه بیفته .(اشاره به داستانه پل و شهرو شاه دانا البته اگه شنفته باشید)
نادان: 1393/10/2409:07:33،
132
7
الان بهترین موقع واسه اینه که صدای دولتمردان و مجلسیا در بیاد که بگن ما اونارو تحریم میکنیم . باید روابط تجاریمونو با کره شمالی و گینه بی سائو گسترش بدیم . حالا هی بیاید بگید عربا فلان عربا چنان . از ماست که بر ماست
رضا: 1393/10/2409:07:44،
88
16
ما چه قدر پیشرفت کردیم!
روحانی متچکریم
!!!!: 1393/10/2409:27:30،
107
10
بخدا حسرت به دلم موند یکبار اخبار خوشحال کننده از این مملکت بشنوم همش شده استرس اخبار بد کلاه برداری رشوه اختلاس گرانی بی کیفیتی تحریم و و و خدایا نجاتمون بده
محسن : 1393/10/2409:29:51،
55
13
داریم خودمون تیشه به ریشه خودمون میزنیم. باور کنید به همون اندازه که مسوولان کشور سهم بسیار بزرگی در آشفتگی مملکت دارن نافرمانی های مدنی هم از طرف مردم تو ایران زیاده
بهرام: 1393/10/2409:30:40،
100
20
به امید ورشکست شدن تمام صنعت کشور
mehdi: 1393/10/2410:59:54،
58
20
گل گفتی داداش. در هیچ شاخه ای یه صنعت متوسط هم نداریم
محمد: 1393/10/2411:58:05،
43
19
بگید به امید از بین رفتن همه چی دیگه ...
نظرتون راجع به یوگسلاوی سابق چیه .... می پسندید؟؟؟؟
mohammad: 1393/10/2409:32:54،
89
12
تولیدکنندگان وتجار ایرانی مگربه مردم خودارزشی قایل هستندکه به مردم افغانستان وعراق قایل باشند؟براجماعت ایرانی تنها چیزی که مهم هست پول ودرامدهست.انسانیت وانصاف دراین سرزمین مرده.
علیرضا: 1393/10/2409:39:03،
70
8
ما اگه همینطور ادامه بدیم فقط ب خودمون می تونیم صادرات داشته باشیم.
k : 1393/10/2409:46:41،
92
7
خیلی جالبه عراق و افغانستان جنسای ما رو قبول ندارن بعد ما ادعای پیشرفت داریم خدا رو شکر هر شبم چندتا دارو یا چیز دیگه اختراع میکنن نخبگان که تو دنیا در انحصار یه کشور هست جالبتر اینه مسوولان عراقی اعتراض کردن و کنترل کیفی لب مرز سخت میگیرن بعد ما میریم چین میگیم ات اشغال چی دارید بدبد ما ببریم. در سرزمینی که سایه ادمهای کوچک بزرگ شد در ان سرزمین افتاب در حال غروب است
8: 1393/10/2409:54:48،
63
16
این تجار بی وجدانی که به ملت خودشون رحم نمیکنند به ملتهای دیگر رحم میکنند؟
پول نفت: 1393/10/2410:16:29،
60
14
حداقل حقوق در ايران :نماينده مجلس ماهي80ميليون شهردار 500ميليون به بالا استاندار 500ميليون به بالا و ............ تا ميرسيم به كارگر ماهي 300هزار تومن
بیطرف: 1393/10/2410:18:42،
55
14
حداقل این گزارش نشان می دهد مقامات عراقی تا حالا اهل رانت و رشوه و زدو بند نشدن تا به کالا های بی کیفیت اجازه ورود و توزیع شدن بدهند مثل کا لاهای بی کیفیت چینی که وارد کشور ما می شود و دلار با ارزش از آن خارج می گردد ؟!!!!!
فراهانی: 1393/10/2410:49:15،
45
14
عدم صادرات به این دو کشور گشنه یعنی فراوانی کالا در داخل و پایین امدن تورم پس خیلی به ضرر ما نیست.
محمد: 1393/10/2411:57:03،
43
7
این بنده خدا تاجرا مقصر نیستند فکر کردند افغانها و عراقیها هم مثل مردم خودمون جیگرن از اجناس بونجول و آشغال خوششون میاد ... اون چیزی که واسه خودمون می پسندن دادن دستشون ... وجدانا این همسایه های ما هم کلاس می گذارند ....
m.k: 1393/10/2412:29:13،
34
15
ننگ بر تجار همه جا تو هر کشور رسوای عام و خاص شدیم همه جا که بری تو هر کشوری بگی ایرانیم به یه چشم دیگه نگات میکنن خدایااااااااااا چی کار دارن میکنن با ما عراق و افغانستان هم دیگه ما رو قبول ندارن چه برسه به اروپا و کشورهای پیشرفته
رضا: 1393/10/2412:29:32،
33
15
حالا بري بهشون بگي با خونسردي ميگن آدرس بدين حتماً برخورد ميشه
لولو: 1393/10/2412:38:01،
30
15
تجارفکرکدن مردم دیگرکشورهاهم مثل مردم ایرانند که یه مشت جنس بنجل چینی سفارش میدن بعد میارن توایران بجاجنس اصلی به مردم قالب میکنن.
sam: 1393/10/2412:57:19،
34
15
با سلام

مشکل این است که تجار ایرانی فکر می کنند که در کشورهای دیگر هم اخلاق و قانون و انسانیت مثل جامعه نزول نموده است و مردم آنها مثل ملت ایران برای پراید 30 سال پیش و وانت نیسان 50 سال پیش صف می کشند! البته این تجار با اعمالشان به آینده خود و فرزندانشان هم خیانت می کنند گرچه این را هم می دانم که بیشترشان پشیزی هم برای آبروی وطن شان ارزش قائل نیستند.
علی م: 1393/10/2413:45:26،
29
19
وقتی الگوی تولید و تجارت ما چین و روسیه باشه ، انتظار بهتری نمیتوان داشت .
امیدوارم دولتمردان ما هم از عراق و افغانستان یاد بگیرند و از ورود کالاهای ریز و درشت غیر استاندارد و مضر چینی جلوگیری کنند .
محمد: 1393/10/2416:18:42،
41
17
بزودي واردات خودرو از عراق وافغانستان به ايران شروع ميشه

بزودي افغانستان رفتن ويزاي شينگن ميخواد

ميگيد نه ببينيد

مجتبی: 1393/10/2418:59:51،
29
15
بزارین همینجورضرر کنن باعث خوشحالیه..همش ما غصه بخوریم یکم اوناهم غصه بخورن..ببین ایناتوکشوراشون جنگ هست ثبات ندارن توکثافت دارن زندگی میکنن ولی بازم به مردمشون اهمیت میدن ...باد بادوتادونه چیپس داخل بسته به مردمشون نمیدن.براشون ارزش غائل میشن...واقعا جای تاسف داره
بهنام: 1393/10/2423:57:43،
31
15
حالم از همه چی به هم می خوره....
اقسوس: 1393/10/2507:57:52،
19
13
یه روزی بازار اسیای میانه به روی ایران باز شد تاجر بی فکر و بیسواد ما که فقط جلوی پاشو می بینه تا تونست جنسای بی کیفیتشو رد کرد نتیجش از دست دادن اون بازار شد الانم همون اتفاق واسه عراق و افغانستان میفته ، نونشو ترکیه ببره.حقمونه
دوران تولید جنس بی کیفیت به سر امده تولید کننده ، صادر کننده ای که می خوای یه شبه میلیاردر شی

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار