کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

ایران یک‌میلیارد دلار ؛ قطر 73 میلیارد دلار !

کدخبر:۹۳۴۰چهارشنبه، ۲۴ دی ۱۳۹۳ - ۰۸:۴۶:۳۲۷۲۶۹ بازدید

2013 , 2014 سال طلایی قطر با برداشت از پارس‌جنوبی ...
ایران یک‌میلیارد دلار ؛ قطر 73 میلیارد دلار !

درحالی قطر در سال گذشته از محل فروش ال ان جی(LNG) تولیدشده از میدان گنبد‌شمالی (پارس‌جنوبی) 73 میلیارددلار درآمد کسب کرده که پروژه «ایران ال ان جی» ایران پس از ١٤سال با ٦٠درصد پیشرفت متوقف شده است. گرچه ایران نیز در سال گذشته با صادرات 9 میلیاردمترمکعب گاز درآمدی بالغ‌بر 1.1 میلیارددلار داشته، اما بنابر اعلام صندوق بین‌المللی پول، درآمد صادرات نفت و گاز کشور در سال گذشته ٥٥میلیارددلار بوده که این رقم بسیار پایین‌تر از درآمد قطر تنها از محل فروش ال ان جیمحسوب می‌شود. ایران در سال 1380 رویای‌ تبدیل‌شدن به بزرگ‌ترین تولید‌کننده ال ان جیجهان را در سر می‌پروراند، اما قطر از سال 2014 رسما این لقب را در جهان نصیب خود کرده است.

ظاهرا سال 2015 برای کشور قطر سالی طلایی خواهد بود چراکه بسیاری از کارشناسان سال میلادی جدید را برای شیخ‌نشینان قطری با ثروتی زیاد پیش‌بینی می‌کنند که البته آمار بانک ملی این کشور (QNB) و آمار مرکز مطالعات بین‌المللی انرژی آمریکا (EIA) هم گویای این نکته است که ٦٠درصد از کل درآمد این دولت از بخش هیدروکربن است و بخش نفت و گاز این کشور حدود ٥٨درصد تولید ناخالص داخلی این کشور را تشکیل داده است.  آمارها نشان می‌دهد در سال گذشته قطر تنها از محل فروش ال ان جی خود که این روزها این کشور را تبدیل به بزرگ‌ترین صادرکننده گاز مایع در دنیا کرده است، ١/٧٣میلیارددلار درآمد کسب کرده که اگر این رقم را در کنار درآمد ٥٥میلیارددلاری فروش نفت‌خام قرار دهیم، شیخ‌نشینان قطری در سال گذشته ١٢٨میلیارددلار درآمد کسب کردند.

در حالی قطر این ثروت را مدیون میدان گاز گنبدشمالی خود می‌داند که این میدان با میدان پارس‌جنوبی ایران مشترک است و ایران در سال گذشته بنابر اعلام مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس، تنها توانسته است از محل صادرات گاز ٣١٧میلیاردفوت‌مکعب معادل ٩میلیاردمترمکعب گاز صادر کند که با احتساب دلار ٢٤٥٠تومانی در سال١٣٩٢، در واقع ایران در سال گذشته تنها از محل صادرات گاز خود به درآمدی حدود ١/١میلیارددلار دست یافته است. درحالی‌که قطر تنها از محل صادرات ال ان جیمیدان گنبدشمالی به بیش از ٧٣میلیارددلار درآمد رسیده است. صندوق بین‌المللی پول درآمد نفت و گاز ایران در سال١٣٩٢ را ٣/٥٥میلیارددلار اعلام کرده اما قطر در زمان مشابه و به لطف میدان گنبدشمالی به ٥/٢برابر درآمد ایران دست یافته است. شاید برای همین باشد که قطر امیدوار است در سال٢٠١٥ لقب ثروتمندترین کشور را کسب کند.

ایران و رویایی به نام ال ان جی ( LNG )

ایران از سال١٣٨١ به‌صورت جدی به‌دنبال حضور در بازار ال‌ان‌جی بود. در آن سال‌ها ایران برای ساخت سه‌مجتمع تولید گاز طبیعی مایع‌شده به ظرفیت نهایی ٣٥میلیون‌تن با نام‌های پارس ال‌ان‌جی، ایران‌ال‌ان‌جی و پرشین‌ال‌ان‌جی با شرکت‌های شل، رپسول و توتال مذاکره کرده و توافق‌های اولیه نیز حاصل‌ شده بود به‌گونه‌ای که منطقه تنبک در ٦٠کیلومتری عسلویه برای استقرار تاسیسات عظیم مایع‌سازی گاز در نظر گرفته ‌شده و در برنامه‌ریزی‌های توسعه، گاز تولیدی فازهای ١١، ١٢ و ١٣ و ١٤ پارس‌جنوبی نیز به‌عنوان خوراک این تاسیسات اختصاص یافته بود. در مطالعات کلی شرکت ملی نفت ایران، برای حضور ایران در بازار ال‌ان‌جی جهان، شش طرح را مدنظر داشت. پرشین ال‌ان‌جی با ظرفیت ١٦/٢میلیون‌تن در سال، پارس‌ال‌ان‌جی با ظرفیت ١٠میلیون‌تن در سال، ایران‌ال‌ان‌جی با ظرفیت ١٠/٨میلیون‌تن در سال و همچنین پروژه‌های ال‌ان‌جی پارس‌شمالی با ظرفیت ٢٠میلیون‌تن در سال، گلشن‌ال‌ان‌جی با ظرفیت تولید ١٠میلیون‌‌تن در سال و دوپروژه با مقیاس کوچک و حجم تولید کلی سه‌میلیون‌تن در سال، طرح‌هایی بودند که برای دستیابی به هدف تعیین‌شده در سال٢٠١٥ میلادی یعنی تولید سالانه ٧٠میلیون‌تن ال‌ان‌جی تعریف شده بود. این برنامه اگر طبق زمان‌بندی اجرا می‌شد، هم‌اکنون ایران را به جایگاه بزرگ‌ترین صادرکننده گاز طبیعی مایع‌شده جهان تبدیل کرده بود. اما با روی کارآمدن دولت‌نهم و تنش در روابط بین‌المللی ایران بر سر پرونده هسته‌ای، ساخت این طرح‌ها با توجه به وابستگی تام آنها به تکنولوژی و سرمایه‌گذاری خارجی، از اولویت شرکت ملی نفت ایران خارج و از این میان تنها کلنگ ساخت پروژه ایران‌ال‌ان‌جی در تابستان سال١٣٨٦ به زمین زده شد اما این پروژه نیز متوقف شد تا جایی که شنیده می‌شود قرار است مطالعات و امکان‌سنجی این طرح باردیگر با ارایه آن به یک‌شرکت خارجی موردبازنگری قرار گیرد.

گذری بر وضعیت فعلی همسایه پارس‌جنوبی

قطر در حال حاضر بزرگ‌ترین تولید‌کننده GTL و ال ان جی جهان محسوب می‌شود. آمارهای مرکز مطالعات بین‌المللی انرژی حکایت از آن دارد که این کشور در سال ٢٠١٣-٢٠١٢ بیش از حد‌انتظار درآمد کسب کرده چراکه در این سال این کشور بودجه خود را براساس نفت ٦٥دلاری بسته و میانگین قیمت نفت ١١٠دلار را نشانه گرفته بود. اکسون‌موبیل، شل، قطرگس، کونوکوفیلیپس، شل، MARUBENI-MITSUI و شرکت حمل‌ونقل شناخته‌شده NAKILAT از جمله شرکت‌هایی هستند که این روزها شیخ‌نشینان را برای رسیدن به ثروتی بیشتر همراهی می‌کنند. این روزها قطر از قراردادهای مشارکت در تولید به سمت سرمایه‌گذاری مشترک (JV) حرکت کرده تا سهم مالی دولت را در پروژه‌ها افزایش دهد. از سویی‌دیگر سه‌میدان نفتی قطر ٨٥درصد تولید نفت این کشوررا برعهده دارد که پیش‌بینی می‌شود در سال 2017 تولید روزانه نفت این کشور از مرز 800 هزاربشکه در روز فراتر رود ضمن آنکه تحلیل‌ها حاکی از آن است که در سال‌جاری تولید میعانات گازی قطر از مرز 800 هزاربشکه فراتر خواهد رفت. این رقم در حالی اعلام می‌شود که رویکرد این کشور برای سال 2016 تولید یک‌میلیون‌بشکه میعانات گازی را هدف گرفته است.

در حال حاضر ذخایر گازی قطر 22 میلیاردبشکه تخمین زده شده است. قطر دارنده سومین ذخایر ثابت گاز جهان در ژانویه سال 2014 اعلام شد. تمام ذخایر قطر که شامل ٨٨٥تریلیون‌فوت‌مکعب گاز می‌شود، در قسمت شمالی این کشور و با پارس‌جنوبی ایران مشترک است. ٨٥درصد از صادرات گاز طبیعی در این کشور به‌صورت ال ان جی صورت می‌گیرد و مابقی آن از ‌طریق خط لوله به امارات‌متحده‌عربی و عمان صادر می‌شود. در سال گذشته حدود 3.4 تریلیون‌فوت‌مکعب گاز قطر صادر شده است. پرفیت صادرات ال ان جی قطر درحال‌حاضر 77 میلیون‌تن در سال اعلام می‌شود اما با توجه به اجرای پروژه‌های جدید این کشور به‌ویژه در پروژه مروارید، به نظر می‌رسد سال 2015 تولید این کشور روند افزایشی را طی می‌کند و همین امر بر درآمد این کشور خواهد افزود. اگرچه قراردادهای ال ان جی اغلب به صورت بلندمدت امضا می‌شود، اما این کشور در سال 2012 ، با اجرای قراردادهای کوتاه‌ مدت 9.19 میلیون‌تن ال ان جی را در بازار به‌فروش رساند.  نکته حایزاهمیت آنکه شرکت قطرگس مجری اصلی تولید ال ان جی در این کشور، این روزها با ارایه تسهیلات ویژه به کارکنان جوان خود و ارایه آموزش‌های مختلف، سعی بر تربیت نیروی انسانی کارآمد دارد. یکی از راهکارهای این شرکت برای ارتقای دانش فنی نیروهای جوان خود، برگزاری همایشی در قالب حضور مدیران ارشد و ارایه تجربیات آنان به نیروی انسانی جوان این شرکت است. این نیروهای انسانی که براساس توانمندی‌های خود طبقه‌بندی شده‌اند، قرار است مدیران فردای گاز این کشور باشند.

قطر درحالی روزبه‌روز بر تعداد مشتریان خود می‌افزاید که در روزهای ابتدایی سال 2015 تایلند هم به جمع خریداران ال ان جی این کشور افزوده شد که ایران همچنان برای تولید صدمیلیون‌مترمکعب از پارس‌جنوبی با مشکلاتی مواجه است. هرچند مدیرعامل شرکت ملی نفت وعده تولید 120 میلیون‌مترمکعب گاز از این میدان تا پایان سال‌جاری را مورد تاکید قرار داده، اما برخی‌از کارشناسان بهره‌برداری از این میدان را بنابر رقم تاکیدشده در هاله‌ای از ابهام جست‌وجو می‌کنند چرا که در‌حال‌حاضر برخی از فازهای در حال اجرای پارس‌جنوبی به دلیل نبود منابع مالی با مشکلاتی مواجه شده‌اند ضمن آنکه برخی از تاسیسات نصب‌شده برخی از این فازها نیز به‌دلیل متوقف‌شدن چندماهه کار در زمان دولت‌دهم دچار خوردگی شده‌اند و همین‌امر بر افزایش هزینه‌ها تاثیرگذار بوده است.

هرچند در فازهای پارس‌جنوبی سعی می‌شود با دو تا سه‌شیفت کار پروژه‌ها را به اتمام برسد، اما نبود برخی‌از تکنولوژی‌ها و قطعات و نبود منابع مالی، این روزها کار را برای مدیران نفتی دشوار کرده است. در این میان قطر از این غفلت ایران در پارس‌جنوبی به‌نحو‌احسن بهره‌برداری کرده است و امسال نیز این گمان می‌رود که شیخ‌نشینان این کشور برای داشتن ثروتی اینچنینی در خاک خود (گنبد‌شمالی یا پارس‌جنوبی) جشن بگیرند. این درحالی است که برخی از کارشناسان معتقدند برداشت‌های بی‌رویه قطر از میدان گنبدشمالی شیب میدان را بیشتر به سمت این کشور سوق داده است و برداشت گاز برای ایران کار چندان آسانی نخواهد بود. هرچند این تحلیل هیچ‌گاه موردتایید رسمی مسوولان نفتی کشور قرار نگرفته، اما این نگرانی در میان کارشناسان و حتی مدیران برخی از پروژه‌ها همچنان باقی است.


mjsed8sv0uzxjm953iic.jpg

بلیط هواپیمادیدگاه ها

دهه ی 60: 1393/10/2408:51:00،
316
18
خدا رو شکر روز به روز پسرفت میکنیم. امیدوارم روزی برسه که تموم نفت و گازمون هم تموم بشه. خسته ام از این کشور. خسته...
صدای داد مردم: 1393/10/2409:14:19،
248
22
مسئولین اگر به فکر مردم بودن ما هم مثل قطر بودیم !

کار سختی نیست ( که عرب تونسته ما نتونیم !)

همه چی صرف هسته ای شده

محصول استراتژیک ما نفته که مستونه همه جوونا رو با حقوق بالا ببره سر کار

مسئولین بی کفایت و به فکر مسایلی بودن که جامعه جهانی متوجه شد و از تبدیل اون به کره شمالی دیگر جلوگیری کرد
کوکی(مزدا): 1393/10/2409:22:24،
88
20

حالا این درآمد رو تقسیم بر جمعیت بکن.

و بعد نظرت رو بگو.
متنفرم از ایرانی بودنم : 1393/10/2409:32:25،
199
30
ای کاش یه زلزله هشت ریشتری بیاد و ایران کلا فرو بره تو زمین واقعا حیف این هوا که ایرانی ها دارن تنفس میکنن....
پاسخ به دهه ی ۶۰: 1393/10/2409:38:00،
71
106
کشوری مثل قطر نفهمه اگه مثل ایران دانا بود تمام هم و غم خودشو برای پیشرفت در انرژی هسته ای میزاشت واقعا که هیچی نمیفهمن
تکبیر: 1393/10/2410:34:38،
43
124
انرژی هسته ای حق مسلم ماست
رسول: 1393/10/2411:03:05،
132
18
حالا می فهمیم که انرژی هسته ای چه اثری در پیشرفت ما داره.:
اگر پول نفتی که برای خرید تجهیزات اتمی خرج کردیم رو به جای دادن به روسیه و پین و غیره صرف تولید انرژی برق می کردیم بسیار با صرفه بود. الان نه نفت رو داریم نه انرژی هسته ای و نه آبرو و نه اعتبار. نه برقی تولید شد و نه پولی ذخیره.
.: 1393/10/2411:07:14،
105
16
هر یک کیلو وات برق هسته ای برامون چند تموم شده؟!!!!!!!!!
ایرانی: 1393/10/2412:03:18،
99
16
خسته نباشید خدمت برادران قرارگاه خاتم!!
من: 1393/10/2412:11:59،
82
9
الان یه حساب سرانگشتی کردم. ما اگه به اندازه قطر هم استخراج میکردیم با این جمعیت 80 میلیونی به هر نفر آخر سال 3میلیون و 200 هزار تومن میرسید. بعد دوستان بالانشین میفرمایند: تولید فرزند نمایید!
بهلول: 1393/10/2413:12:10،
58
11
سلام به همه دوستان عزیز متاسفانه با حرفهای نسنجیده خود در دولت قبلی در سازمان مملل و به تواففق نرسیدن مذاکرات هسته ای کشور های منطقه رو میلیادر کردیم و حالا مردم را وابسته به یارانه کردیم .لطفا اقایان افکار خود را عوض کنید انرژی هسته ای بلای جان ما شده صد برابر دیگر داریم ضرر میکنیم ولی باز هم از رو نمی ریم .قطر 70 برابر ما جمعیت کمتر داره ولی 70 برابر ما درامد بیشتر داره به لطف رابطه خوب با امریکا اقتدار ما با خاک یکسان شد این درامد حق مسلم ماست نه کشور های دیگه. پس مواظب باشین حق شما را اشتباهی بهت یاد اوری نکنن.با تشکر
نسل سوخته تحریم ها: 1393/10/2413:18:36،
60
12
اقا اصلا پارس جنوبی رو بیخیال....

اخه چرا از نفت دریای مازندران استفاده نمیکنید، که روسیه داره همشو میبلعه؟؟؟...

مسئولان پاسخ گو باشند که علت عدم سرمایه گذاری در نفت و گاز مازندران چیست ایا از

روسیه میترسید؟؟
ایه زیبا: 1393/10/2416:08:55،
55
12
ایه زیبای قران می فرماید ' خداوند عاقبت هیچ قومی را تغییر نداد مگر اینکه خودشان ان را تغییردهند'...مشکل این مردم ناز و نعمت فراوون بود. بدجوری ناشکری کردن
جوون ایرانی: 1393/10/2421:41:07،
40
8
بچه ها نمی دونم شما هم مثل من هستین یا نه، خیلی دلم گرفته، به خدا زندگی ما جوونا رو نابود کردن،همش گفتن حمایت، تلاش و .... آخرش با مدرک ارشد و دکترا باید برای 1 میلیون بریم سر کار تاز ه اگه پیدا بشه تا آقایون روی حرفای فردی خودشون بمونن، بابا ما کی گفتیم انرژی هسته ای می خواییم حتی اگه نابود بشیم؟ از ما پرسیدین؟ ما می خواییم زندگی کنی، جرمه؟
ای کاش پدر و مادرامون 30 - 40 سال پیش ناشکری نمی کردن.
رضا: 1393/10/2408:52:06،
159
22
انوقت آقای روحانی نیروگاه اتمی بوشهر را نماد ایستادگی ملت ایران می دانند !!!!!!!
امید: 1393/10/2409:24:43،
124
19
یکی نیست بگه ایستادگی در برابر چی؟ یه دشمن خودمون ساختیم بعد حالا داریم ایستادگی می کنیم.
کوکی(مزدا): 1393/10/2409:43:42،
100
10

روزی میشه که تمام این دوره چندین جلد کتاب تاریخ برای نسل های بعد از ما خواهد شد.
Ali: 1393/10/2413:53:41،
44
7
اخه نيروي هسته اي به چه قيمتي؟؟ به قيمت از دست رفتن منابعمون؟؟ به قيمت ميليار ها ميليارد ثروت؟؟ اينا روزي تموم ميشه و بعد توافق ميشه و ما ميمونيم و يه كارتون توي جوب و يه نيروي هسته اي نور چراغ خونمون يا بهتر بگم خيابونو روشن نگهميداره.
مهدی: 1393/10/2419:06:45،
30
9
پارس جنوبی تا 15 سال ویگه بیشتر گاز نداره که قطر 13 برابر ایران داره برداشت میکنه اونم از 18 سال پیش. خودتون حساب کنید. یه چیز جالب دیگه: به علت برداشت بیش ار حد قطر ،افت فشار از سمت قطر ایجاد شده که نفت ایران داره به سمت قطر مهاجرت میکنه
مهدی: 1393/10/2501:26:29،
25
6
اقای تبریزی گل. این چیزی که گفتی بحث مزیت نسبی و مزیت مطلقه کهاز اولین اصول اقتصاده که متاسفانه در ایران این تصل ساده رو بیخیال شدن چه رسد به بقیش
دلواپس: 1393/10/2408:53:10،
106
15
همه جا سياست براي پيشبرد اقتصاد
ما اقتصاد برا پيشبرد سياست
يكي نابود ميشه ، يكي شكوفا ، انتخاب با خودتونه
اسفندیار: 1393/10/2409:47:02،
66
12
قطعا ما اگه برق هسته ای رو ب خودمون وصل کنیم دچار شکوفایی بسته ای میشیم.نمی دونم حالا اگه ما از قطری ها بیشتر نفت استخراج کنیم چه گیر مردم میاد؟!!!!!! مگه قیمتش بالا پایین میره برا مردم فرقی هم میکنه؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!
مجتبی: 1393/10/2410:39:58،
32
72
اینا همه فشارهایی هست که ما از مواضع خودمون در قبال انرژی هسته ای دست بکشیم.ما باید هوشیار باشیم و به هر قیمتی شده مقاومت کنیم .بیاین به مسائل مهمتر از پول فکر کنیم
مهرداد: 1393/10/2411:57:01،
57
14
آقا مجتبی وقتی طرف پس گردنیش خوبه شما سرتو ننداز پایین برادر ، چشم و گوشتو رو همه چیز نبند
احسان: 1393/10/2408:54:14،
96
16
خدا بگم چیکار کنه این مسولین نفتو

ما نی نوشابه گزاشتیم از منابع مشترک نفت میکشیم اونا لوله 5اینچی

بابا تو این مواقع دیگه لازم نیست توی فکر نیروی داخل باشید برید این چینی هارو هم شده بیارید از این قطر عقب نیوفتید


دلواپس: 1393/10/2411:47:30،
35
28
اين ديگه از توان چيني و هندي خارجه
نياز به پمپ و تكنولوژي شيطان بزرگ و اقمارش داره
رئيس جمهور راست ميگه بنده خدا ، داريم مقاومت ميكنيم كه بگيم با قطره چكان هم ميشه كار لوله ٥ اينچ رو انجام داد ، فقط مديريت جهادي و مقاومت لازمه كار هست
نادان: 1393/10/2408:54:27،
61
18
به جاش ما هسته ای داریم
حواله پارس Tu5: 1393/10/2408:54:37،
98
12
خدایا تا کی باید حسرت بخوریم که مملکنمون داره تاراج میشه.
کوکی(مزدا): 1393/10/2409:41:17،
63
18
یه ضرب المثل خوب داریم:::

بچه تا گریه نکنه مادر بهش شیر نمیده.
1: 1393/10/2408:54:48،
65
17
به این میگن خودکفایی...
محمد: 1393/10/2408:56:35،
65
12
بله چون مسوولان قطری بر عکس مسوولان ما به فکر مردم و منافع خودشون هستند و به جای حرف زدن و رویا داشتن کار میکنن
مجید تیزه: 1393/10/2408:57:05،
81
15
متاسفم روی دریایی از پول زندگی میکنیم بعد باید وضع زندگیمون این باشه!
محمد : 1393/10/2408:59:00،
41
21
اهای مسوولان نفتی خوابیده اید؟ کی میخواهید بیدار شوید؟
حقیقت: 1393/10/2408:59:06،
88
16
اگر جریان درآمد برعکس هم بود نوک سوزنی وضعیت مردم ایران بهبود نمی یافت. مشکل ایران سونامی فساد است. شما اگر آب دریا را در آبکش خالی کنید مطمئن باشید که هیچ گاه پر نخواهد شد. باید سوراخ ها را گرفت و عوامل ایجاد سوراخ را معدوم کرد. ولی به عمر ما قد نمی دهد
مهدی: 1393/10/2408:59:37،
80
14
نمیدونم این انرژی هسته ای چقدر منفعت داشت که هم شهید داد، هم اینقدر ضرر و زیان به همراه داشت.
وضعیت معیشت مردم هم که اسفناکه!!!
آرمان: 1393/10/2408:59:49،
72
14
عرب ها خوردند و بردند...

روحانی متچکریم
من: 1393/10/2409:02:41،
80
16
یارو آش و با جاش برده اونوقت ما دنبال حق مسلمیم
ناشناس: 1393/10/2409:03:59،
58
18
طوری نیست
عوضش ما داریم هسته ای میشیم
اما به چه قیمتی خدا میدونه
hasam: 1393/10/2409:17:27،
60
19
مردم قطرپولدار ترین مردم دنیا.کجایی کوروش هخامنشی
اقدام: 1393/10/2409:19:13،
51
16
آخه چرا؟چرا؟چراااااااااااااا؟؟؟؟
فکر کنم دست منافقی توکاره والا......
سرمایه با کلانی را واگذار کردن ، اونوقت چسبیدن به یارانه ها که انصراف بدین
کاغذپاره: 1393/10/2409:27:05،
66
15
این ضرب المثل کاملا صدق میکنه که میگن یه دیوانه سنگ وداخل چاه میندازه40نفرادم عاقل نمیتونن درش بیارن همان کاغذپاره که میگفت 100هامیلیارددلاربه ایران ایرانی ضربه زد
هخامنشی: 1393/10/2409:33:58،
63
14
ای کاش خدا یه کوروش دیگه به ایران میداد
Arman: 1393/10/2409:37:01،
65
13
مثل بعضی از این کشور های آفریقایی میمونیم که کشورشون پر از معدن طلاست ولی نمیتونن ازش استفاده کنن...!
اقتصاد: 1393/10/2410:43:10،
52
17
اون معدنهای طلا در داخل سرزمین خودشون است و هر وقت که توانائی استخراج پیدا کنند نفعش به خودشون میرسه ولی این میدان مشترک است دیر بجنبی طرف همه رو هاپولی کرده.
علی: 1393/10/2409:39:45،
63
13
شمایه اقتصادفاسد رو با یک کشوری که الان در دنیاحرفی برای گفتن در زمینه گردشگری ورزشی هواپیمایی وصنایع مختلف نفتی دارد مقایسه می کنید ما دنبال توهماتیم واونها بدنبال کارکردن هستند قطر وامارات وکویت وعربستان راه را درست انتخاب کرده اند ونتیجه ان را هر روز خواهند دید
حق طلب : 1393/10/2410:17:34،
45
17
وقتی آقای روحانی میگوید که آنها از کاهش قیمت نفت بیشتر ضرر میکنند به ما چه مربوط است ؟! به جهنم که ضرر می کنند . سالها است که آنها از این چاه هسته ای که در آن افتاده ایم سود بردند ! و ما با این شعارها و سخنان بیهوده مشغول سرگرم کردن مردم !!
س: 1393/10/2409:40:53،
68
17
ما فعلا یک دستگاه کپی نمی تونیم تولید کنیم نمیدونم انرژی هسته ای برای چی
م: 1393/10/2411:02:28،
57
15
زکی! شما بگو چوب بستنی! بگو باطری قلمی! بگو همون پراید!
خخخخخ: 1393/10/2418:18:48،
26
8
داداش شما بگو سوزنو نخ قر قره !! اینارم از چین میارن
رهگذر: 1393/10/2409:55:29،
36
18
مسئولا که به فکر نیستن تنها راه چاره اینه که یه حسین فهمیده پیدا بشه به خودش نارنجک ببنده سکوی انتقال گاز قطر رو بفرسته رو هوا
کشکول طلایی: 1393/10/2410:14:12،
46
15
خدایا به بزرگان کشور چشم بینا گوش شنوا وعقل سالم عنایت کن تا شاید مطالب بالا و دردملت را ببینند واحساس کنند ومشکلات مردم حل شود .
رهگذر: 1393/10/2410:24:11،
28
20
این مسئولا که به فکر نیستن، لااقل یه حسین فهمیده هم پیدا نمیشه به خودش نارنجک ببنده بره زیر سکوی قطریها که سهم ما رو اینجوری بالا نکشن!
w: 1393/10/2410:34:58،
60
12
ایران یک میلیارد دلار، قطر 73 میلیارد دلار، مشت محکمی است بر دهان تحریم کننده ها. اینقدر قعطنامه صادر کنید که قعطنامه دونتون پاره بشه.
ناشناس: 1393/10/2411:19:32،
41
18
عزیزم اکثر مسولین نفتی ما کارمند اونان!
kamran: 1393/10/2410:39:50،
59
17
کورش یا شخصی‌ مثل ایشون از دل یه جامعه مسٔولیت پذیر بیرون میاد.
یکی‌ از ایرادهای اصلی‌ اکثر ما ایرانیها اینه که منتظر قهرمان هستیم، به هیچ وجه حاضر نیستیم به سهم خودمون به مصلحت جمع حتی فکر کنیم و قسمت کمی‌ از منافع شخصی‌ زود گذر خودمون رو فدای منفعت جمع کنیم، با احترام به هموطن‌های متحد و مسٔولیت پذیرم، ایرانی‌ یعنی‌ نژاد پرست، ایرانی‌ یعنی‌ راحت طلب، ایرانی‌ یعنی‌ پر توقع، ایرانی یعنی‌ متوهم، ایرانی‌ یعنی‌ ظاهر بین .....
ABC: 1393/10/2410:47:19،
35
26
عیب نداره تو فوتبال جبران می کنیم !!!!
داغان: 1393/10/2410:53:23،
44
15
این نتیجه جنگ با دنیاست
م2: 1393/10/2410:59:18،
63
16
در سرزمینی که شیر ها خفته اند کفتارها یکه تازی می کنند
احمد : 1393/10/2423:23:41،
28
7
شیر کجا بود عزیز دل؟؟؟؟؟؟؟؟
پدرام: 1393/10/2411:19:16،
51
12
ان شاالله که همین روند رو ادامه بدن تا نابودی این وضع و تفکر. نفت هم هی ارزونتر بشه. من مطمئنم بعدها که تاریخ رو مینویسن زمان ما از دوره قاجار هم ننگ آورتره:(
ایران مظلوم: 1393/10/2411:34:13،
53
13
کسانی که در ایجاد این عقب ماندگی نقش داشته اند , اگر از این درد بمیرند راه صوابی اختیار کرده اند . هیچگاه در طول تاریخ این مملکت اینقدر خوار و ضعیف نشده بودیم .یک عده قلیل برای منافع پست مادی خویش چه بر سر مان آورده اند؟ باالا خره روز پاسخ گویی برای علت این عقب ماند گی ها فرا خواهد رسید.
بیطرف: 1393/10/2411:46:19،
48
17
تازه قطر با این همه درآمد فقط 2.5 میلیون نفر جمعیت دارد
ارشیا: 1393/10/2412:16:37،
39
10
ما رکورد زدیم..
مجید: 1393/10/2412:31:59،
38
10
روز به روز بد تر از دیروز زنده باد دولت تدبیر و امید انرژی هسته ای حق مسلم ماست
سپهسالار: 1393/10/2413:02:42،
37
10
اینجاست که با قدرت میتوان گفت: تحریمها کاغذ پاره ای بیش نیستند و هیچ تاثیری ندارد
نیما: 1393/10/2413:11:34،
25
6
به نظرتون نسلهای بعدی چی به ما میگند ؟!؟!
صدای ایران : 1393/10/2414:17:59،
29
7
اگر ایران زبان داشت فریادها می کشید که چه بر سر من آورده اید . منابع مرا به تاراج برده اید و یک هزارم آن را صرف آبادانی من نکرده اید.هوای مرا پر از سموم ساخته اید . آب های روان مرا پر از آلودگی کرده اید . جنگل های مرا به سوی نابودی می برید. دریا های مرا که بایستی در اختیار عموم مردم من قرارگیرد , انحصار خود در آوده اید.دریاچه های مرا خشک کرده اید . زمین مرا آلوده کردید.دوستان مرا یک به یک تبدیل به دشمن کرده اید. ای کسانی که بر روی خاک من حکومت می کنید. با این اعمال من و خودتان را به سوی نابودی می برید. آیا صدای ایران را می شنوید.؟
رضا: 1393/10/2414:42:14،
26
9
از سال ۸۲ تاکنون تو عسلویه کار میکنم .بخدا اینجا همه کارگرها و مهندس ها ناراضین ار وضعیت حقوقشون .وقتی حق کارگر زحمت کش که تو دمای ۵۰ درجه و شرجی ۹۰٪ اونم روزی ۱۰ تا ۱۳ ساعت کار میکنه و نمیدن ،میخواین وضع بهتر از این بشه ؟
وقتی خارجیها بودن همه چیز عالی بود .حقوق بالا و بموقع ،کیفیت بالای کار و رضایت همگان از درامد
ايراني: 1393/10/2414:49:47،
30
9
سران كشورهاي عرب حاشيه خليج فارس حداقل غيرت وطن پرستي دارن و ما فقط ادعاي كاذب ، قابل توجه برادران دلواپس و از جان گذشته در راه پول و قدرت و مقام!!!!!!
ایرانی: 1393/10/2414:59:08،
30
8
یعنی با این خبر داغونم کردی ها له له شدم ....
میثم: 1393/10/2415:02:15،
35
8
کلا ما ایرانی ها سیاست نداریم اصلا عقل نداریم که کارهای با فکر انجام بدیم لا اقل این عربهای اگه عقل ندارن از ادمها و شرکتهای با فکر مشورت میگیرن هیچ امیدی نداشته باشین میرسه روزی که فرزندان ما خواهند خواند سهم قطر از کل برداشت زخایر مشترک 90 برابر ما بوده و زخایر تمام شده حالا میگین چی کار کنیم و فرزندان ما باز کامنت میزارن....... به امید روزی که مردم ایران با دیدن 2 کیلو سیب زمینی گول نخورن
حسین: 1393/10/2415:38:55،
18
10
نمیدونم چرا اونهایی که دلواپس هستند، اونوقع که دولت مهرورز مشغول نابود کردن منابع مالی و منافع کشور و مردم بود، کک شون هم نمی گزید و دلواپس نمیشدند؟؟!!
اون آقایی هم که یادداشت گذاشته و نوشته:"بیاین به مسائل مهمتر از پول فکر کنیم" لطف کنه اینو به اونهایی بگه که تمام سرمایه ها و پول های کشور دستشون بوده هست و رانت خواری میکنند.
به اونهایی بگه که اختلاس میکنن و آخریش هم پدیده شاندیز با 90000 میلیارد تومان یعنی نزدیک به 26 میلیارد دلار ، بر مبنای دلار آزاد 3500 تومان.
سلطان: 1393/10/2416:03:30،
26
9
فقط يك كلام نادان را از هر طرف كه بخواني نادان است........
محمد: 1393/10/2416:23:00،
23
8
انوقت اینا بجای اینکه مشکلات مملکتو حل کنند تو مجلس تو سر وکله هم میزنند باعث تاسف .تاسف تاسف.
میتی کچل: 1393/10/2416:57:16،
19
8
من حرفی واسه گفتن ندارم و فقط به هسته فکر میکنم که چطور الکترونها دورش میگردند ولی هر کاری میکنم نمیتونم هم مکان و هم اندازه سرعت را دقیق اندازه بگیرم ،شاید حق با هایزنبرگ باشه .
سیاوش: 1393/10/2417:15:51،
27
6
گاز پارس جنوبی حق مسلم ماست.
بی نام: 1393/10/2417:28:07،
33
7
سالها به مردم گفتید صنعت نفت بومی شده و بدون کمک خارجیها
پروژه پارس جنوبی را به حداکثر تولید میرسانیم و در همان حال
قطریها با کمک شل و توتال گاز و نفت سهم مردم ایران را به
راحتی برداشت میکرد.
علی: 1393/10/2421:31:24،
32
7
ما در توهم و بلندپروازی و شعار و غرور کاذب،خودکفا شدیم.
مرتضی: 1393/10/2420:53:41،
30
8
ایران در سال 1380 رویای‌ تبدیل‌شدن به بزرگ‌ترین تولید‌کننده ال ان جیجهان را در سر می‌پروراند، اما قطر از سال 2014 رسما این لقب را در جهان نصیب خود کرده است ...
محسن: 1393/10/2421:28:18،
29
27
این حرفها را بیخیال فقط به فکر افزایش جمعیت باشید اینهمه پیشرفت داریم بنظر من 5تا بچه هم کمه!!!!!!
وحيد ر: 1393/10/2421:51:05،
23
5
وقتي پاكترين دولت در تمام ادوار و در كل عالم بشريت در ابتداي روي كار آمدن از شركتهاي خارجي در پارس جنوبي خلع يد كردن تا كار را به دستان پرتوان شركتهاي داخلي (همان برادران قاچاقچي بعدي) بسپارندو ماهي ده ميليون دلار كمتر هزينه كنند، نتيجش همين ميشه
آمار: 1393/10/2423:20:10،
17
7
جالبه ، آمار مثبت و منفی ها به نظرات رو نگاه میکنی
مشخصه که حداقل 90 درصد جمعیت کشور مخالف انرژی اتمی به قیمت از دست دادن بقیه فرصت ها هست
خب آقا ، اون 10 درصد اینقدر زورشون زیاده ؟
خب کوتاه بیایین ، بگید اشتباه کردیم ، دیگه چندبار سرتون باید به سنگ بخوره ؟
حالا میخوایین لجبازی کنید ، حرفی نیست
ولی صبر کنید 20 سال این گاز رو استفاده کنیم و بفروشیم
وگرنه دیگه قطر همه گاز رو میفروشه ، تا شما بیایین تصمیم بگیرید که از خر شیطون پیاده بشید ، قطر پولا رو هاپولی کرده
ایرانی : 1393/10/2423:22:23،
22
8
نوش جون قطری ها ؟؟؟؟؟؟؟؟؟
pepan : 1393/10/2423:57:26،
23
8
جایی که یه قرونش دستم نمیرسه بشه شونصد میلیارد دلار...
خدا کنه بیاد زیر ۵۰۰ میلیون دلار..
یتیم: 1393/11/2109:51:06،
21
17
قطر متشکریم... !!!!!!
بدو بدو حراجش کردم ...!

میدان پارس جنوبی 100 تومن آقا خانم بدو برس به بازار
بیا این ور بازار
چوب حراج زدم !

دریای مازندران 1000 تومن داداش !!!!؟؟؟؟؟
گیرت نمیادا بدو بدو حراجه ...!

میدان نفتی 1000 تومن
میدان گازی هر چی کرمت بابا ... !
...........: 1395/11/1922:12:35،
8
8
خلایق هرچه لایق...
ممد قلی خان: 1395/11/2003:13:25،
9
13
دنیا را دشمن ماکردن انداختن به جونمون یعنی جون این مردم فقیر فقرا خدااییش ما با کسی دعوا نداریم داریم،،?إ. نداریم که زت زیاد
ممد قلی خان: 1395/11/2023:24:03،
7
12
خداییش همش تقصیر این عربستان وقطروسایر شیوخ است که آمریکا را انداخته اند به جونمون تابا این کارا ما را سرگر م ومشغول کنند از انطرف خودشان تا میتوانند نفت و گاز میاد ین مشترک را بچاپند وببرند اخر سرهم میادین خالی تحویل ما ها بدن اینها را اینها بعد از سی و هشت سال نفهمیدن با با اینها دیگه کی اند اینا رو یه مغز معیوب هم میدونه من دیگه دارم مطمئن میشم که ایناایرانی نیستن که هیچ بلکه صد ایرانی هم تشریف دارند زت زیاد
ممد قلی خان: 1395/11/2100:10:36،
5
11
اوایل انقلاب تازه تو فرمانداری استخدام شده بودم حقوقم هم دوهزار وپانصد تومن بود مرحوم مهندس بازرگان هم تازه نخست وزیر شده بود بعد ا زمدتیکه ازعمر کابینه دولت ملی _ مذهبی که کابینه اش به این نام مشهور شده بود بخاطر حمله دانشجویان به سفارت امریکاسقوط کرد بعدازچندسال که کتاب خاطرات مهندس سحابی یکی از وزرای کابینه اش رامیخواندم نوشته بود که بعداز دوماه نخست وزیر برای وزرا دو هزار تومن وبرای خودش که نخست وزیر ما بود دوهزار وپاصد تومان حقوق تعیین کردهبود لازمه بدونیدکه سکه بهارازادی دوهزار و دویست سیصد تومن بود حالا مهندس بازرگان کم دین را مقایسه کنید با دولتمردان سرتا پا تقوای فعلی زت. زیاد

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
اولين نمونه از خودروی JAC J4 وارد ایران شد
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما