کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

بهترین زمان برای آزادسازی قیمت انرژی در ایران

کدخبر:۹۲۹۳دوشنبه، ۲۲ دی ۱۳۹۳ - ۰۹:۳۷:۴۳۳۸۶۵ بازدید

استاد اقتصاد دانشگاه ویرجینیا تک آمریکا گفت: دولت ایران در حال حاضر با توجه به کاهش قیمت نفت اگر قیمت حامل های انرژی را افزایش دهد کمتر ضربه می خورد.

جواد صالحی اصفهانی استاد اقتصاد دانشگاه ویرجینیا تک آمریکا شب گذشته با حضور در پایش اظهار کرد: نفت چیزی نیست که فقط بودجه دولت را تحت تاثیر قرار می دهد. زندگی اکثر ایرانی ها با نفت گره خورده است. اینکه می شود به جای نفت چیز دیگری از کشور صادر کرد یا نه باید مورد بررسی قرار بگیرد.

وی افزود: در دهه 60 میلادی کشور کره چنین مشکلی داشت ولی فعالیت های صادراتی و به ویژه تولیدی خود را در زمینه الکترونیک بیشتر کرده و به این حوزه ورود پیدا کرد. عده ای افراد را با یارانه به سمت صادرات این کالاهای الکترونیک هدایت کردند و این گونه صادرات وقتی رشد می کند چون از نوع بقیه کارهایی است که مردم انجام می دهند برای سایر بخش های اقتصادی هم خوب است.

این اقتصاد دان تصریح کرد:‌ در ضمن تشویق صادرات، افرادی که در مقابل وارد کننده ها رقابت می کنند نیز تقویت می شوند. مشکل نفت این است که چنین رابطه ای را با اقتصاد ندارد. مثلا نفت یک دفعه قیمتش بالا می رود ولی تولید کنندگان در بخش های دیگر به یکباره از این مسئله بهره برده اند.

صالحی اصفهانی بیان کرد:‌ به نظر من ثروتمندان خودشان این مسئله را که فرزندانشان بدون کار صاحب ثروت شوند را مشکل می دانند چون می دانند کسی که کار نمی کند و مولد نیست زندگی خوبی نخواهد داشت. جوانان باید حس کنند که جامعه به آنها نیاز دارد و این احساس نیاز باید بر اساس کفایت های هر فرد باشد.

وی عنوان کرد: مصرف چیز خوبی است اما در کنار آن مولد بودن هم مهم است. آوردن نفت به اقتصاد مانند این می ماند که پول میان همه به درستی تقسیم نشده و تبعیض ایجاد می شود.

استاد اقتصاد دانشگاه ویرجینای تک آمریکا یادآور شد: در جامعه ای که نفت منشا درآمدهاست، برای افراد شبهه به وجود می آید که ارتباطات باعث بالا رفتن درآمدها می شود. در دهه 60میلادی ایران رشد اقتصادی خیلی خوبی داشت ولی به علت برخی سیاست های اشتباه دیگر تکرار نشد.

صالحی اصفهانی تاکید کرد: اینکه افرادی فکر می کنند ایران اگر نفت نداشت مثل ژاپن می شد یک فرض خوشبینانه است. ایران از نفت خیلی استفاده کرده و زیرساخت هایی مانند برق، جاده، فرودگاه و غیره همه از نفت است.

وی ادامه داد: بسیاری از کشورهای جهان کاهش مصرف انرژی را برای محیط زیست خوب می دانند بنابراین مردم نیز پول بیشتری برای بنزین پرداخت می کنند.

صالحی اصفهانی گفت: چون قیمت انرژی در آمریکا آزاد بود به تبع آن مصرف کم شده و تولید نیز بالا رفت. قیمت بنزین در آمریکا دو برابر شد و مردم از وسایل نقلیه عمومی بیشتر استفاده کردند.

وی اظهار کرد:‌ صادرات نفت آمریکا در گذشته بسیار کم بوده و حتی به نیم میلیون بشکه در روز هم نمی رسید. علت این میزان صادرات پایین هم جریان سیاسی و عدم اجازه دولت برای صادرات بود.

این اقتصاددان تصریح کرد: هزینه تولید نفت شیل بسیار بالاست و اینگونه برداشت نفت به محیط زیست به ویژه آب های زیرزمینی آسیب می رساند. در واقع افزایش صادرات نفت در آمریکا از طریق نفت شیل است. در آمریکا وقتی قیمت انرژی بالا برود یک نارضایتی برای قیمت بنزین و نفت ایجاد می شود و سعی نمی کنند جلوی آن را بگیرند که این نارضایتی چندان زیاد نیست.

این استاد دانشگاه بیان کرد: ایران تنها کشور دنیاست که چون انرژی قیمتش نسبت به سایر کالاها افت پیدا کرده بنابراین تولید کنندگان و مصرف کنندگان وابستگی بیشتری در زمینه مصرف به نفت پیدا کردند. در دهه 50 ایران یک چهارم تولید مصرف داخل بود ولی اکنون چهار میلیون بشکه نفت و گاز مصرف داخل بوده و فقط حدود یک و نیم میلیون بشکه صادر می شود.

صالحی اصفهانی افزود: در حال حاضر وابستگی دولت به نفت کم شده است. در سال 53 وابستگی دولت به نفت 83 درصد و در سال های اخیر نیز حدود 40 درصد بوده است. البته پیش بینی برای سال آینده هم 26 درصد خواهد بود. درآمد نفتی ایران نسبت به دهه 70  میلادی خیلی کمتر است. درآمد نفت در آن زمان به ازای هر ایرانی پنج هزار دلار بود.

وی با اشاره به اینکه دولت هنوز هم بر قیمت دلار سوبسید پرداخت کرده و این فشاری است که به دولت وارد می شود گفت: اقتصاد آمریکا چون صادرکننده نفت نیست درسی برای ما ندارد ولی در زمینه مصرف برای ما درس دارد. همه باید بدانند که اگر دولت بخواهد رفاه خانواده را از طریق انرژی ارزان قیمت تامین کنیم مشکل بیشتری ایجاد می شود.

صالحی اصفهانی عنوان کرد: در ایران سرمایه انسانی بسیار اندوخته شده ولی این افراد چندان اثری نداشته و در تولید کاری انجام نداده اند. افراد باید به این مسئله توجه داشته باشند که انرژی گران تر یک زحمت بیشتر برای خانواده ها ایجاد می کند و یک تحرک خوب را برای آنها ایجاد می کند.

استاد اقتصاد دانشگاه ویرجینیا تک ادامه داد:‌ کشوری که ایران باید از آن درس گرفت نروژ است چون هم نفت صادر می کند و هم به خوبی در زمینه تولید فعالیت می کند. نروژ ساختار اقتصادی لازم را برای ورود نفت داشت ولی ایران برای اینکه اجازه رشد ساختارها را نداده بود باید هنوز مقداری هزینه کند.

وی تاکید کرد: متاسفانه خیلی از کارهایی که برای کشور لازم و ضروری است را به دلیل هزینه ها انجام نمی دهند. مردم باید قبول کنند که لازم است تا قواعد بازی تغییر پیدا کرده و به افزایش قیمت انرژی تن بدهند.

این اقتصاددان با اشاره به اینکه قوانین آمریکا اجازه احصا حساب های بانکی را نمی دهد ولی همه شهروندان موظف به ارائه اظهار نامه هستند گفت: در حال حاضر درآمد نفت پایین آمده و دولت می تواند مالیات بیشتری دریافت کرده و یا اینکه قیمت حامل های انرژی را بالا ببرد. اگر دولت قیمت حامل های انرژی را بالا ببرد قطعا کمتر آسیب خواهد خورد ولی اگر فعالیت های عمرانی را کاهش دهد باید گفت بدترین کاری بوده که انجام داده است. برای حل این مشکلات باید کارها را به ساختار و قانون سپرد.

صالحی اصفهانی با تاکید بر اینکه علت تفاوت ارزش پول ایران نسبت به سایر کشورها میزان نقدینگی در کشور است گفت: با کاهش قیمت نفت قطعا یک فشار در اقتصاد به وجود می آید ولی کنترل آن به رفتار مردم و انتخاب سیاست های دولت بستگی دارد. اگر کشور اقتصاد انعطاف پذیری داشته باشد باید در شرایط کاهش قیمت نفت در زمینه صادرات کالای دیگری فعالیت کند.

وی با اشاره به اینکه مردم ایران باید از صادرات نفت باید فاصله گرفته و به سوی صادارت کالاهای قابل رقابت در بازار جهانی بروند عنوان کرد: طی 12 سال گذشته شاخص پوشاک سه برابر شده ولی از سال 77 تا 89 قیمت بهداشت هفت و نیم برابر شده است. نساجی طی سال های اخیر خیلی ضربه خورده چون محصولات این صنعت به راحتی به کشور وارد می شد. البته اینکه دولت اجازه داده تا قیمت دلار تا این میزان بالا برود یک نوع حمایت از تولید است هرچند که صنایع نساجی را تنها با قیمت ها و یا حمایت مالی نمی توان حمایت کرد و نیاز به ساختارهای گسترده تری دارد.

وی در پایان یادآور شد: در حال حاضر دولت با سیاست های مختلفی از جمله بالا رفتن نرخ ارز کمک بسیاری به کاهش وابستگی نفت کرده است. دولت ایران برای اینکه بودجه خود را منظم کند باید با مردم ایران راجع به هزینه مصرفی انرژی به نحو جدی وارد گفتگو شود چون دولتی که چهار میلیون بشکه در داخل به فروش می رساند نمی تواند کشور ورشکسته ای باشد. مردم باید بدانند این پولی که در حال حاضر به طور نامساوی تقسیم می شود را لازم است تا بهتر تقسیم کرده و یا آن را برای کارهای عمرانی به دست دولت بسپارند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

سالار: 1393/10/2209:39:45،
177
41
"استاد اقتصاد دانشگاه ویرجینیا تک آمریکا" شکمش سیره که این حرفها رو زده...
جدی نگیرید...
فرشاد: 1393/10/2210:36:32،
111
15
بنده خدا خبر نداره خودرو اینجا3برابر قیمته و مصرفشون بالاست.خبرم نداره اینجا درآمدها یک بیستم آمریکاست و قدرت خرید مردم پایینه.یارو زیر پتو یه چیزی پرونده
ایرانی: 1393/10/2210:38:23،
28
36
. مردم باید بدانند این پولی که در حال حاضر به طور نامساوی تقسیم می شود را لازم است تا بهتر تقسیم کرده و یا آن را برای کارهای عمرانی به دست دولت بسپارند.
رضا: 1393/10/2212:04:46،
36
8
بابا الان تنها چیزی که تو ایران قیمتش بالاتر از کشورهای دیگه اس همین کالاهای یارانه ای به خصوص سوخت هستش قیمت سوخت هم آزاد بشه ولی قیمت سایر کالاها هم آزاد بشه
امیر: 1393/10/2212:38:54،
29
62
نرخ بنزین باید 2000 تومان باشد تا استفاده از خودرو واقعیتر شود.
و نه برای دور و پرسه زدن استفاده شود.
نرخ کرایه تاکسی هم باید 10 برابر شود.
مشکل الودگی مقدار زیادیش مال چرخ زدنهای الکی است.
ترافیک هم همینطور.
Mahdi: 1393/10/2215:52:39،
18
22
کلا ما ایرانیها عادت داریم یکی که حرف درست میزنه قبول نمی‌کنیم،فقط ادعامون میشه همش انتظار داریم یکی مثل دولت پیدا شه که ما رو از بدبختی نجات بده،واقعا ما خودمون برای پیشرفت ایران چیکار کردیم تازمانی که خودمون نخواهیم از این وضع نجات پیدا کنیم هیچکی نمیتونه بهمون کمک کنه همینو بس.........
دانا: 1393/10/2216:03:54،
14
17
حرف حساب جواب نداره
صغری: 1393/10/2209:44:00،
60
16
این پاراگراف آخرش تمام واقعیت رو گفت
رضا: 1393/10/2209:50:39،
83
14
من نمیدونم این آقا سواد داره یا نه نشسه تو آمریکا میگه لنگش کن آخه مرد حسابی زیر ساختای آمریکا رو با ایران مقایسه میکنی ما چند تا کارخونه درست حسابی داریم که جوونا برن کار کنن یا آیا حمل و نقل عمومی مون درسته و مترو در همه شهرها و اتوبوس به میزان کافی داریم یا نه

در کل واقعا الکی بود
محمد: 1393/10/2209:59:14،
80
7
آره بهترین زمانه بشرطی که خودرو هم به قیمت جهانی فروخته شه و واردات خودرو آزاد بشه.
@-@: 1393/10/2210:00:37،
80
7
اول آزاد سازی قیمت خودرو وسایر کالا ها بعد بنزین !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!همه اقتصاد دانهاتون یا بی سواد ن یا از این بورسیه ها غیر قانونی !!!!!!!
وحید@@@@@@@: 1393/10/2210:35:26،
31
9
اول بیایید مثل همه کشورهای دیگه خودروهای کم مصرف دست مردم بدید بعد قیمتهارو آزاد کنید.این آقای اقتصاد دان هم از شکم داره حرف میزنه.
آرش: 1393/10/2210:42:10،
28
6
واقعا تو تعجبم ... ما چرا زنده ایم
ایرانی: 1393/10/2210:43:46،
27
7
پس سطح درامدها رو چرا در نظر نمیگیره
آرمین: 1393/10/2211:13:42،
19
8
اونا این همه اظهار نظر راجب مردم کردند کسی اون رو بازتاب نداد حالا گفته بنزین گرون شه ایرانجیب عزیز داره جار میزنه
11: 1393/10/2211:31:16،
21
10
این همه نظرات اساتید دانشگاههای امریکا در مورد اقتصاد ایران را رها کردید به همین یک نظر چسبیدین. بعد از آزادسازی اگر نفت گرون شد با هیزم خودمون رو گرم کنیم.
؟: 1393/10/2211:41:09،
26
11
ازاد نشده اینه ازاد بشه چی میشه
شهروند ایرانی: 1393/10/2211:42:32،
27
10
فاکتورهای دیگه درنظر گرفته نشده
آزادسازی قیمت حامل انرژی خوبه درست
اما وقتی یک خودرو دهه 80 میلادی با مصرف بالا و آلودگی بسیار با قیمت گزاف به دست مردم میرسه و اجازه خرید خدرو روز رو ندارند چطور میشه توقع داشت که مردم استقبال کنن از آزادسازی قیمت انرژی
درامد،ایجاد اشتغال،کنترل قیمت ها و خیلی چیزهای دیگه هم باید درنظر گرفته بشه
رضا: 1393/10/2212:10:51،
30
7
قابل توجه استاد دانشگاه ویرجینیا
الان قیمت بنزین در بازارهای جهانی برای هر لیتر به کمتر از 1000 تومان رسیده
معنی آزادسازی یعنی هم قیمت با بازارهای جهانی
نه گرونتر از بازارهای جهانی
جالبه معنی جدید ازاد سازی قیمت ها رو هم فهمیدیم.
واقعیت: 1393/10/2219:35:26،
36
14
دوستان همه چی رو بی خیال ازاین اقای به اصطلاح استاد دانشگاه بپرسین این اخر سالی بااین وضعیت سغوط قیمت نفت چندگرفتی که این اراجیفو تفت بدی من که قبلا هم گفتم فیمت نفت بره بالا ماباید به قیمت فوب خلیج فارس مصرف کنیم بیادپائین باید کسری بودجه دولتو ازافزایش قیمت حاملهای انرژی پرداخت کنیم. ماملت چوب دوسرطلاهستیم.
مهدی: 1393/10/2301:20:34،
7
5
احتمالا این آقا دنبال پست سیاسی است.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت جدید محصولات سایپا اعلام شد / مهر 96 + جدول
شرایط پیش فروش خودروی پژو 207 اتوماتیک ویژه مهر 96 با ظرفیت محدود
بخشنامه جدید پیش فروش خودروی رنو ساندرو استپ وی منتشر شد - آبان 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد/ آبان 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - آبان 96
آغاز دور جدید پیش فروش رنو ساندرو استپ وی با ظرفیت محدود - آبان 96
معرفی جایگزین احتمالی پژو 405 در ایران
معرفی پرفروش‌ترین نوشابه‌های انرژی‌زا در جهان
آغاز دور جدید پیش فروش خودروی دنا پلاس از سوی ایران خودرو - مهر 96
ورود نسل جدید خودروهای ماهیندرا به ایران + حدود قیمت
شرایط جدید فروش نقد و اقساط محصولات شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو - آبان 96
آغاز دور جدید فروش محصولات شرکت پارس خودرو - آبان 96
کدام خودروها در بازار بیشترین اختلاف قیمت را با نمایندگی دارند؟
حواشی عجیب باز هم در ثبت‌نام ساندرو استپ‌وی امروز دوشنبه
خودروی جدید بسترن B30 به مشتریان تحویل داده شد + قیمت بازار
آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار