کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

موج اخراج‌های 29 روزه در راه‌ بازار کار

کدخبر:۹۱۱۷شنبه، ۱۳ دی ۱۳۹۳ - ۱۵:۵۱:۵۶۳۳۰۵ بازدید

در حالی که وزیر کار اعلام کرده تدابیری برای حذف قراردادهای سفیدامضا اندیشیده شده و با متخلفان هم به شدت برخورد می شود، در لایحه خروج ...

در حالی که وزیر کار اعلام کرده تدابیری برای حذف قراردادهای سفیدامضا اندیشیده شده و با متخلفان هم به شدت برخورد می شود، در لایحه خروج از رکود قرارداد زیر یکماه آن هم به صورت شفاهی پیش بینی شده است. موضوع مربوط به قراردادهای کار، نحوه همکاری، فسخ قرارداد، اخراج و مسائل مرتبط با آن از چالش برانگیزترین مباحث در روابط کار و در عین حال دارای پرونده های بسیاری در هیئت های حل اختلاف کارفرمایان و کارگران است.

مبحث قراردادها به عنوان یکی از موضوعات کلیدی و اساسی گفتگوهای سال های گذشته کارگران، کارفرمایان و دولت برای اصلاح قانون کار بوده که در عین حال نیز پرونده آن به عنوان یک مسئله اختلاف برانگیز و بدون دستیابی به هرگونه توافق جدیدی همچنان مفتوح است.

وزارت کار اخیرا در گزارشی از نابسامانی قراردادهای کاری در ایران خبر داد و اعلام شد بیش از ۹۳ درصد کل قراردادهای کاری در کشور هم اکنون به صورت موقت و غیردائم منعقد می شود و به طور کلی مجموعه قراردادها به زیر یکسال رسیده و قراردادهای ۳ ماهه، ۶ ماهه و ۹ ماهه با کارگران به امضا می رسد.

کارشناسان بازار کار می گویند یکی از دلایل افت بهره وری نیروی کار در ایران و تاثیر پایین سرمایه انسانی در روند تولید به قراردادها و تامین نبودن نیروی کار؛ در نتیجه احساس تعلق خاطر نداشتن به بنگاه و عدم تلاش کارفرمایان به ترمیم این نقیصه بر می گردد.


افت شادمانی نیروی کار

اینکه برخی کارگران به محیط های کاری خود علاقه ای ندارند و تنها از سر اجبار معیشتی هر روز صبح در محل کار خود حاضر می شوند یک پیغام بسیار مهم به همراه دارد که همان کاهش شادمانی نیروی کار کشور است که وزارت کار اعلام کرد. نیروی کار در ایران با داشتن قرارداد موقت اغلب فکر می کند ممکن است هر روز و هر لحظه شغلش را از دست بدهد، بیکار شود و دیگر امکان حضور در شغلی که روی آن حساب باز کرده است را نداشته باشد؛ اینها باعث می شود تا هیچگونه ارتباط و پیوندی بین نیروی کار و بنگاه حاصل نشود و نتیجه قرار گرفتن سرمایه کارفرما و نیروی کار به صورت اجباری در کنار یکدیگر، تولید محصولات بی کیفیت، ارتباطات کاری شکننده و در نتیجه تضعیف تولید ملی شکل بگیرد.

طبق قانون کار، اولا قرارداد در مشاغلی که دارای جنبه مستمر و دائم است باید به صورت تمام وقت و دائم منعقد شود و قانون کار می گوید این دسته از بنگاه ها نمی توانند نیروی موقت داشته باشند مگر برای آزمایش و آن هم حداکثر در مدت ۳ ماه. در حال حاضر، نامناسب شدن فضای کسب و کار کشور و نبود چشم انداز مناسب از فعالیت های اقتصادی در آینده و هراس سرمایه گذاران از ریسک در فعالیت های مختلف اقتصادی، باعث شده تا تمایل کارفرمایان به امضای قراردادهای دائم کاری تقریبا به صفر برسد .  که عقد قرار داد دایم  در بخش خصوصی   به کلی وجود ندارد.

همچنین این شرایط باعث شده تا نیروهای کار کشور نیز هیچگونه چشم انداز روشنی از آینده کاری خود نداشته باشند و همواره در نگرانی از دست دادن مشاغل خود به سر ببرند. اینکه چه عواملی باعث شده تا کارفرمایان در یکی دو دهه اخیر رفتارهای به شدت محتاطانه داشته باشند، نیروی دائم نپذیرند و تعهدات جدیدی ندهند؛ سوالی است که باید مجموعه سیاست گذاران اقتصادی و دولت ها به آن پاسخ بدهند.


پیشنهاد رواج قراردادهای شفاهی ۲۹ روزه

برخی مقامات کارگری می گویند در قالب لایحه خروج از رکود اقتصادی برخی تغییرات قانون کاری نیز به زیان کارگران در جریان است که در مورد قراردادها می توان به فراهم شدن زمینه قانونی انعقاد قراردادهای شفاهی زیر یکماه اشاره کرد.

حسین حبیبی در این باره گفت: اگر تا به امروز استخدام‌های موقت دلیل نبود امنیت شغلی کارگران بود، از این پس قرادادهای شفاهی فضای ناامن بازار کار را تشدید خواهد کرد.

وی اضافه شدن تبصره‌های جدید به ماده  ۷  قانون کار را باعث تضعیف مباحث مربوط به قراردادهای کاری دانست و افزود: در متن فعلی این ماده هم قانون شفاهی یا کتبی بودن قرارداد کار مورد تایید قرار گرفته و هم شرایط انعقاد قرادادهای موقت کار مشخص شده است.

این مقام مسئول کارگری افزود: متاسفانه دولت ها در دهه های گذشته با عدم تفکیک مشاغل دائم از غیردائم به فضای نامناسب امضای قراردادهای موقت کاری دامن زده اند؛ در حال حاضر نیزاجازه دادن به کارفرمایان برای جذب نیرو به صورت شفاهی  و زیر یک ماه، یعنی تسلط بر نیروی کار کشور افزایش می یابد و افزون بر آن امکان اخراج افراد زیر ۳۰ روز نیز وجود خواهد داشت.

وی گفت: در شرایطی که کارگران برای تامین معاش با هر شرایط حداقلی کار می‌کنند و حتی نسبت به اینکه کارفرما نسخه‌ های قرارداد را در اختیار آنها نمی‌گذارد اعتراضی ندارند، چگونه می‌توان مطمئن شد که کارفرمایان از قراردادهای ۲۹ روزه برای اعمال فشار بیشتر بر کارگران سوء استفاده نخواهند کرد؟

بلیط هواپیمادیدگاه ها

pepan : 1393/10/1316:09:51،
28
18
ما هم اعتراض داریم نسبت به کارفرما..کجا باید شکایت کنیم...
شرکتی که من در اون شاغلم با توجه به نیاز خودشون از کارگران کار میکشن بعد تو مواقع که کارشون تموم میشه به کارگرا میگن تا اطلاع ثانویه تعطیل هستین..بعد چند روز دوباره میگن بیایین.. در حالی که روزهای تعطیل رو بدون حقوق میگذرونن کارگران...دین اسلام اینه؟اگه آینه من یکی حرفی ندارم..عدالت نیست...
بهنام: 1393/10/1321:56:16،
23
16
آیا در قانون کار فعلی امتیازات بیش از حد به کارگران در عمل به زیان آنها تمام شده؟
بله ++++++
خیر -----------
مردم: 1393/10/1322:30:23،
21
10
ای کاش برای یه بار هم که میشد این قرارداد های ۲۹ روزه رو با نماینده های مجلس و مدیر کل ها و وزرا و کله گنده ها میبستن تا میفهمیدن یعنی چی....!!!
پارسا: 1393/10/1410:14:03،
10
6
اینست دولت تدبیر و امید
علی: 1393/10/1316:42:19،
26
83
ایکاش احمدی نژاد برگرده. همین
شهرام-بهرام: 1393/10/1317:03:32،
33
26
بزار مثه من چندتا کارگر زیر دستت باشن تا وقتی که از تامین اجتماعی میان بازدید سکته کنی بعد میفهمی چجوری باید مطلب بنویسی و یه طرفه به قاضی نری اگه بخواد همینجوری پیش بره همه تولید رو ول میکنن
کارگر: 1393/10/1319:18:16،
15
27
همه مثل شما از مردم بیگاری نمیکشن! همه هم مثل شما زرنگ نیستند! اما یک بار جستی ملخک! ایشالا همین روزها با دستبند میبرنت!
حسین: 1393/10/1319:41:34،
27
9
دولت تدبیر و امید...
علیN: 1393/10/1321:24:41،
22
11
مگرکسی می تواند به جرم اینکه اشتغال بوجودآورده دستبند بزنند. من خود اگربدانم کارگر اذیتم نمیکند حداقل ۴کارگر اضافه میکنم هنوزچیزی نشده تیترزدیدموج اخراج در راه است. مگرکارفرمادیوانه است نیروکاری که کارکردن یادگرفته اخراج کند الان هم قسمتی ازکارراخودم انجام میدهم که اگرقانون کارکمی نرم شود ۴نفر استخدام میکنم.
هادی: 1393/10/1321:30:25،
20
10
اونقدر به کارفرما فشار میارن از بابت بیمه، مالیات، هزینه های برق آب گازکه کارفرما بیخیال کار میشه. از اونطرف هم حقوق کارگر رو پایین در نظر میگیرن و هزینه زندگی رو بالا. اینجوریه که نه کارفرما راضیه و نه کارگر.
همش هم تقصیر دولت باسواده.
اونوقت اون خدا بیامرز که بیسواد هم بود، طوری کشور رو اداره میکرد که همه لذت میبردن.
معاینه فنی: 1393/10/1410:15:44،
10
8
پرسنل بدبخت معاینه فنی به اصطلاح شهرداری تهران رو خصوصی سازی کردن یا خودمونی سازی که پس از چندین سال کار در این مراکز الوده قرار داد یکماه میبندند و اقای تشکری معاون حمل ونقل و ترافیک محکمتر روی صندلی ریاستش بشینه و ..............

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
نرخ‌های جدید سود بانکی اعلام شد
لیست قیمت جدید محصولات ایران خودرو با افزایش قیمت اعلام شد - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
جدول پیش فروش محصولات ایران خودرو با سود مشارکت 25 درصد - شهریور 96
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما