کانال تلگرام ایران جیب
کیان برنا
ibshop
قیمت ضبط ماشین
نیسان
تاپیک شاپ

پاساژ علاءالدین بالاخره تخریب شد

کدخبر:۹۰۸۲جمعه، ۱۲ دی ۱۳۹۳ - ۱۰:۲۰:۴۳۱۰۲۶۵ بازدید

حکم تخریب طبقه هفتم بازار موبایل پایتخت معروف به پاساژ علاء الدین ساعتی پیش اجرا شد .
پاساژ علاءالدین بالاخره تخریب شد

مدتی است بحث  تخریب طبقه 7 علاء الدین بر سر زبان ها افتاده است ولی چند روزی این کار به دلیل تماس های شبانه متوقف شد ولی ساعتی پیش بالاخره قانون پیروز شد و این طبقه که به صورت غیرقانونی ساختنه شده بود تخریب شد. شورای اسلامی شهر تهران به محمد باقر قالیباف شهرداری تهران مهلت یک ماهه برای تخریب این طبقه از پاساژ داده  که چند روز دیگر مهلت به اتمام می رسد که امروز ماموران شهرداری با بیل و کلنگ به جان علاء الدین افتادند.

ابوالفضل قناعتی عضو شورای اسلامی شهر تهران در این باره گفت: طبقه  منفی ۳ این پاساژ تبدیل به پارکینگ می شود و  طبقه ۷ تخریب می شود چرا که غیرقانونی ساخته شده است. عضو شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه طبقه ۷ طبق طرح تفصیلی و مباحث شهرسازی ساخته نشده است، گفت: در این پاساژ باید  ۶ طبقه ساخته می شد  و هر گونه بارگذاری در این ساختمان باید با اجازه شهرداری انجام می شد که نشد.

به گفته قناعتی، ۶ طبقه دیگر پاساژ هم شرایط مفیدی برای پاسخگویی به نیاز شهروندان را ندارد و سازمان آتش نشانی هم ایمنی این ساختمان را تایید نکرده است. وی با اشاره به اینکه کمیسیون ماده ۱۰۰رای به قلع و قمع این ساختمان داد گفت: ابتدا  دیوان عدالت جلوگیری کار را متوقف کرد و  با پیگیری‌های صورت گرفته دیوان هم رای را تایید کرد و گفت باید این اتفاق بیفتد.

عضو شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: به شهردار تهران مهلت یک ماهه دادیم تا این کار را انجام دهد و  چند روز بیشتر از این مهلت  باقی نمانده است باید این حکم اجرا شود. چند روز پیش شهرداری تهران تصمیم به تخریب این پاساژ گرفت و بنا به دلایل ناممعلومی این امر رخ نداد. و شهرداری اعلام کرد که تخلیه طبقه منفی 3 انجام شده است و تخریب طبقه 7  ظرف چند روز آینده انجام می شود. حکیمی پور عضو شورای اسلامی شهر تهران در این باره گفت: تخلف در طبقه منفی 3 پاساژ علاءالدین هم است. بر این اساس چندصد مامور شهرداری برای اجرای حکم به پاساژ علاءالدین رفتند تا جلوی تخلف را بگیرند، اما ساعت 10:30 دوشنبه شب حکم پاساژ علاءالدین لغو شد و دلایل کار مشخص نشد.

بر اساس این گزارش، توافقی در سال 85 بین شهرداری و مالک بوده مبنی بر اینکه در صورت فضای پارکینگ منفی 3 در خارج از محدوده پاساژ شهرداری به مالک مجوز بهره برداری تجاری از طبقه منفی 3 را می دهد از آنجا که مالک به توافق عمل نکرده علاوه بر آن طبقه منفی 3 و 7 را به صورت غیر قانونی تجاری کرده است در نتیجه توافق ملغی شده است و کار تخریب آغاز شده است شهرام گیل آبادی رئیس مرکز ارتباطات شهرداری تهران در این باره به خبرنگار فارس گفت: با توجه به اینکه مالک به توافق خود عمل نکرد و کارهای غیرقانونی انجام داد در نتیجه شهرداری تهران کار تخریب را آغاز کرد.

وی ادامه داد: مالک قرار بود پارکینگ تعبیه کند ولی این کار را نکرد در نتیجه اقدام به ساخت و ساز غیرقانونی هم کرد. به گفته گیل ابادی، تخریب طبقه 7 علاء الدین رای کمیسیون ماده 7 را هم داشت. گیل آبادی  رئیس مرکز ارتباطات شهرداری تهران گفت: پاساژ علاء الدین به دلیل تخلفات صورت گرفته پایان کار ندارد و گرچه طبقه 7 شش ماه پیش از صدور رای ماده 100 احداث شده اما درباره منفی 3 مالک از همان روزهای نخست ساخت پاساژ در 18 سال پیش قول تامین پارکینگ در پلاک دیگری را داده بود که این کار انچام نشد. وی افزود: در هر ساعت 6400 نفر در این ساختمان تردد دارند ، شهرداری برای حفظ ایمنی مردم و رفع تخلف و پیشگیری از حوادث احتمالی و برخورد با توافقات غیرقانونی  مصمم به اجرای حکم ماده 100 است.

بزرگ‌ترین و معروف‌ترین بازار موبایل پایتخت، امروزه دستخوش چالش های فراوانی شده و مسئولان شهرداری به طور پی در پی اعلام می کنند که این پاساژ ایمنی لازم را ندارد و باید اجرا شود. محمدی معاون شهرسازی منطقه 11 با بیان اینکه این پرونده مثل سایر پرونده های شهرداری است، گفت: تفاوت پرونده علاء الدین این است که این پاساژ پرتردد و مهم است اما ایمنی و استحکام لازم را ندارد. وی ادامه داد:  با تدابیر نظام مهندسی ، تقویت سازه در آن در حال انجام است. همچنین ضوابط و تاییدهای آتش نشانی تاکنون در این پاساژ اخذ نشده که در حال پیگیری هستیم. علاوه بر این تخلفات ساختمانی هم دارد که وظیفه ذاتی شهرداری ایجاب می کرد پرونده را به ماده 100 بفرستند.

محمدی افزود: این پرونده با شماره 355918 در تاریخ 17/6/93 حکم ماده 100 مبنی بر قلع مستحدثات زاید در طبقه 7 و رفع خلاف از تغییر کاربری پارکینگ منفی 3 و اعاده کاربری .زیر زمین از تجاری برای آن صادر شد که اکنون شهردای به دنبال اجرای رای است. معاون شهرسازی منطقه 11 گفت: بند 14 ماده 55 مقررات ملی ساختمان در مورد طبقه 7 علاء الدین رعایت نشده است و بنا برقانون ماده 100 باید برای آن نظر می داد.

که در ابتدا این کمیسیون این پرونده را به منطقه بازگرداند اما بعد با استماع دفاعیات منطقه کارشناسان ماده 100 رای به قلع دادند. کارکنان شهرداری به تنهایی از پس تخریب بر نمی آیند و نیروی انتظامی باید در این زمینه ورود کند تا بتوان این کار را انجام داد. مهدی چمران رئیس شورای اسلامی شهر تهران به خبرنگار فارس درباره تخریب طبقه منفی سه پاساژ علاءالدین اظهار داشت: آنچه که قانون مشخص کرده است باید اجرایی شود. استفاده از پارکینگ به هیچ دلیلی نباید تبدیل به استفاده تجاری یا حذف شود. وی ادامه داد: در طبقه بالای پاساژ علاءالدین نیز اضافه اشکوب ممنوع است و شهرداری بخشنامه‌یی نیز در این خصوص صادر و بر ممنوعیت این کار تاکید داشته است.

حتی اگر مهندس ناظر نیز اعلام کند این کار ایرادی ندارد ولی این ساختمان چند سال پیش ساخته شده است و از آن زمان تا حالا ضرایب ساختمانی مجدد باید محاسبه شود. چمران یادآور شد: در کمیسیون ماده 100 تخریب طبقه منفی سه پاساژ علاءالدین رای آورده است و آنچه که این کمیسیون مصوب کرده است باید اجرایی شود.  رییس شورای شهر تهران بیان داشت: از نیروی انتظامی نیز باید در تخریب طبقه منفی سه پاساژ علاءالدین کمک گرفت و کارکنان شهرداری به‌تنهایی از عهده این کار برنمی‌آیند.  وی گفت: توصیه و تاکید اعضای شورای شهر این است که باید این قسمت از پاساژ علاءالدین براساس حکم ماده 100 تخریب شود.

از ناامنی علاء الدین تا رضایت

از تخریب احمد دنیا مالی عضو شورای شهر تهران بااشاره به تخریب پاساژ علاءالدین در خیابان جمهوری، گفت: در این پاساژ تخلف بزرگی صورت گرفته است. وی بااشاره به اینکه این موضوع در کمیسیون ماده 100 پیگیری شد، گفت: دیوان عدالت ابتدا رای را ابطال کرد و بعد که کار قوی‌تر شد، اجازه تخریب داد. به اعتقاد دنیای مالی، باید هرچه زودتر تکلیف این موضوع روشن شود. وی با بیان اینکه این ساختمان ایمنی لازم را ندارد، گفت: مجوزهای لازم برای ساخت این طبقه گرفته نشده و تخریب کار بسیار درستی است.  عضو شورای شهر تهران درباره حق و حقوق مالکان در این پاساژ گفت: براساس پیگیری صورت گرفته بسیاری از واحدها در طبقه هفت به فروش نرسیده است اما باید مالک خسارت را پرداخت کند. چراکه هنوز پروانه پایان کار داده نشده است.

حاجی علاء الدین در شمال

به گفته کسبه پاساژ، مالک پاساژ که در حال حاضر در شمال به سر می برد گفته اگر توانستید این کار را بکنید من ریش های خود را می تراشم. یکی دیگر از مالکان به خبرنگار ما گفت: من مالکم الان هم با همسرم آمده ام. به یک باره زیر گریه می زند می گوید زندگیم بر باد رفت. یکی دیگر از مالکان گفت: به آقای چمران رئیس شورا گفتم مستنداتی دارم بعد تخریب کنید ولی آنها بی توجه این کار را کردند. به گزارش فارس، به گفته شاهدان عینی مالکان در مغازه های خود خوابیدند و کرکره ها را پایین کشیده اند تا کسی کار تخریب را انجام ندهد ولی ماموران بر اساس قانون این کار را انجام دادند و شاخ علاء الدین بلاخره شکست.
اخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
X22
نگین خودرو

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

آسایشگاه خیریه
سکه ثامن
تورآنتالیا