کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

بازی روسیه با کارت ایران؟

کدخبر:۹۰۶۳پنجشنبه، ۱۱ دی ۱۳۹۳ - ۰۷:۵۳:۱۰۴۵۶۵ بازدید

«اقدامات ایالات‌متحده ابهاماتی را درباره چشم‌انداز همکاری‌های دو‌جانبه در حل و فصل مساله برنامه هسته‌ای ایران، بحران سوریه و دیگر مشکلات فوری ...

«اقدامات ایالات‌متحده ابهاماتی را درباره چشم‌انداز همکاری‌های دو‌جانبه در حل و فصل مساله برنامه هسته‌ای ایران، بحران سوریه و دیگر مشکلات فوری بین‌المللی به وجود می‌آورد. همان‌گونه که واشنگتن در گذشته مشاهده کرده، ما چنین اقدامات غیردوستانه‌ای را بی‌پاسخ نمی‌گذاریم.» این متن بیانیه وزارت خارجه روسیه است که روز سه‌شنبه (30 دسامبر) منتشر شد و بلافاصله خبرگزاری رویترز با برداشت تلویحی خود از این بیانیه گفت که وزارت خارجه روسیه گفته است که به‌خاطر منافعمان، ایران را قربانی می‌کنیم. حال تا چه حد بتوان از این گفته الکساندر لوکاشویچ سخنگوی وزارت خارجه روسیه این تفسیر را كرد که آیا با تشدید فشارهای آمریکا و اتحادیه اروپا بر روسیه، مسکو از کارت ایران در این بزنگاه استفاده خواهد کرد یا نه، موضوعی است که نیازمند تحلیل زوایای مختلفی است.

طی ماه‌های اخیر و در پی تشدید روزافزون تقابل آمریکا و روسیه بر سر موضوع اوکراین، گمانه‌زنی‌های متعددی درباره احتمال تاثیرگذاری این موضوع بر مذاکرات هسته‌ای ایران به ویژه در شکل کارشکنی روسیه در روند گفت‌و‌گوها و همراهی نكردن با دیگر کشورهای عضو گروه 1+5 مطرح شده است. سایت «تابناک» در تحلیلی به نقل از خبرگزاری رویترز آورده است که بیانیه وزارت خارجه روسیه در حقیقت تایید رسمی این گمانه‌زنی‌ها است و آشکارا نشان می‌دهد که مسکو بار دیگر در تلاش است از ایران به‌عنوان ابزار و اهرمی در روابط خود با آمریکا و مجموعه غرب استفاده کند؛ اقدامی که پیش از این نیز بارها در مواردی همچون عدم تحویل سامانه موشکی «اس 300» به ایران مشاهده شده بود.

در حقیقت، می‌توان گفت که از دید دولتمردان روس، روابط آنها با ایران تابعی از رابطه مسکو- واشنگتن است؛ به این ترتیب که هر زمان روابط روسیه با آمریکا بهبود یافته، روس‌ها با اقدامات مختلف غرب علیه ایران همراه شده‌اند و هرگاه روابط با غرب و آمریکا رو به تیرگی گذاشته، آنها تلاش کرده‌اند با استفاده از روند تقابل موجود میان ایران و آمریکا، ایران را به‌عنوان ابزاری در مقابل آمریکا قرار داده و از آن در راستای دستیابی به منافع خود استفاده کنند.

یکی از موضوعات مهم که نقش بسزایی در آینده و همچنین روند فعلی مذاکرات دارد، نقش تک‌تک و جداگانه هر یک از بازیگران در گروه 1+5 است. نقش و اهمیت سیاست روسیه در پرونده هسته‌ای ایران از ویژگی برجسته‌تری برخوردار بوده است. در این میان، برخی نگاهی تردیدآمیز به نقش‌آفرینی روسیه در جریان مذاکرات هسته‌ای ایران و غرب دارند و برخی دیگر به نقش میانجی این کشور در موضوع هسته‌ای معتقد هستند. واقعیت ملموس این است که در ظاهر، روسیه همراه ایران در مذاکرات با 1+5 است و تلاش می‌کند مذاکرات به نتیجه برسد؛ اما در عمل این نگرانی برای روسیه وجود دارد که به نتیجه رسیدن مذاکرات به لحاظ اقتصادی، سیاسی و استراتژیک به زیان این کشور باشد. روسیه سه اهرم در مذاکرات هسته‌ای با ایران در اختیار دارد. رای وتوی شورای امنیت سازمان ملل، نقش‌آفرینی در روند مذاکرات هسته‌ای با گروه 1+5 و روابط دو جانبه با ايران.

در تئوری بازی‌ها منظور از «سیاست پلیس خوب، پلیس بد» این است که بازیگران در راستای هدفی مشترک، وظایف متفاوت سیاسی بر عهده می‌گیرند. در واقع وقتی اجزای یک پازل را در جای خود می‌چینید، این اجزا با هم متفاوتند؛ اما در ‌‌‌نهایت تصویری واحد را منعکس می‌کنند. بنابراین هرچند اختلاف وجود دارد؛ اما این اختلافات در راستای یک تصویر کلی مشترک قابل تعریف است. در تبار‌شناسی گروه 1+5 به نوعی تکلیف بلوک غرب یعنی آمریکا، فرانسه، آلمان و بريتانيا برای تحلیلگران کاملا مشخص است؛ هرچند این کشور‌ها نیز در موضوع هسته‌ای ایران از آرا و اهداف یکسانی تبعیت نمی‌کنند؛ اما به هر حال می‌توان آنها را در یک گروه مشخص دسته‌بندی کرد. در این میان، نقش کلیدی دو کشور چین و روسیه در مذاکرات با توجه به نزدیکی و ارتباطات فراوان اقتصادی با ایران در ظاهر و منطقا باید حاکی از آن باشد که در موضوع هسته‌ای به اهداف ایران نزدیک‌تر باشند و در جریان مذاکرات مواضع ایران را تحکیم کنند.

در این میان دو تحلیل درخصوص نقش روسیه در مذاکرات هسته‌ای وجود دارد:

نگاه اول معتقد است که مذاکرات 

(27 آبان تا 3 آذر) موسوم به «وین ۸ » نشان داد که به‌رغم انتظار ایران از نقش فعالانه روسیه در مذاکرات، در خوش‌بینانه‌ترین حالت، مسکو موافق روند موجود ادامه مذاکرات برای فرسایشی کردن موضوع هسته‌ای ایران است و به هیچ وجه نمی‌خواهد که پرونده هسته‌ای ایران بدون داشتن امتیاز قابل توجیه برای این کشور به پایان برسد. بنابراین مشاهده می‌شود که روسیه به دلایل سیاسی، اقتصادی و استراتژیک با توجه به منافع کشور خود از تفاهم هسته‌ای مبتنی بر برد ـ برد که به ایران اجازه تامین سوخت مورد نیاز کشورش را در سال‌های آینده ،دهد؛ حمایت نمی‌کند. همچنین اگر مذاکرات هسته‌ای به نتیجه برسد، ایران فرصت استفاده از کشورهای دیگر  را که دارای تکنولوژی‌های پیشرفته‌تری نسبت به روسیه هستند، برای ظرفیت ایجاد تاسیسات هسته‌ای به دست می‌آورد و این به نفع روسیه نخواهد بود.

نگاه دوم اما معتقد است که پیش از آغاز دور اخیر مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 در وین، این گمانه در میان برخی از مطبوعات و رسانه‌های غربی مطرح شد که ممکن است به دلیل تقابل به وجود آمده میان روسیه و غرب بر سر اوکراین، مسکو برای انتقام‌گیری از غرب اقدام به تخریب روند مذاکرات کند. اما چرا چنین امری در عمل رخ نداد و روسیه از ورود به چنین فازی خودداری کرد؟ مارک کاتز، استاد علوم سیاسی در دانشگاه جورج میسن آمریکا و تحلیلگر مسائل روسیه، در مطلبی که در سایت «تابناک» انتشار پیدا کرد، به بررسی عواملی پرداخته است که سبب شده تقابل موجود میان روسیه و غرب در موضوع اوکراین، به روند مذاکرات هسته‌ای ایران راه پیدا نکند.

کاتز عوامل شکل دهنده این رویکرد روسیه را در چهار عامل مورد تحلیل قرار داده است:

- دولت ولادیمیر پوتین مایل به تقسیم بندی و تفکیک موضوعات سیاست خارجی است، عدم توافقات جدی با ایالات‌متحده در برخی از موضوعات، مسکو را از همکاری با واشنگتن در دیگر موضوعاتی که در آنها نفع مشترک وجود دارد، باز نمی‌دارد. هم روسیه و هم آمریکا، سیاست خود را بر مبنای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای جهت‌دهی کرده‌اند؛ بنابراین همکاری با واشنگتن برای دستیابی به این هدف، همچنان برای مسکو معنادار است. 

- بخشی از تلاش مسکو برای حل و فصل موضوع هسته‌ای ایران، با هدف کاهش مخالفت‌های بین‌المللی با سیاست‌های روسیه در قبال اوکراین انجام می‌گیرد، بسیاری از دولت‌ها به همان اندازه که نگران چشم‌انداز هسته‌ای شدن ایران هستند، از اقدامات روسیه در اوکراین نیز احساس نگرانی می‌کنند. رژیم اسرائیل، ترکیه، مصر، عربستان سعودی و حتی برخی از کشورهای اروپای غربی عضو ناتو، از جمله این دولت‌ها هستند. تلاش‌های جدی روسیه برای حل موضوع هسته‌ای ایران، می‌تواند سبب شود که این دولت‌ها از پیوستن به آمریکا علیه روسیه خودداری کنند.

- توانایی واقعی روسیه برای ایجاد مانع در مسیر توافق هسته‌ای ایران، محدود است، در صورتی که ایران و آمریکا در آستانه رسیدن به توافقی با یکدیگر قرار گیرند، هیچ‌یک از آنها حاضر نخواهند بود به نفع مسکو از چنین توافقی چشم‌پوشی کنند. در حقیقت، هرگونه تلاش روسیه برای جلوگیری از توافق میان ایران و غرب، می‌تواند اثر معکوس به بار آورده و سبب شود که مسکو ضعیف و ناکارآمد جلوه کند. 
- روسیه می‌تواند از توافق هسته‌ای با ایران منافع مهمی کسب کند: «اگرچه این موضوع حقیقت دارد که رسیدن به توافق نهایی و کاهش – اگرنه حتی برداشته شدن کامل – تحریم‌های غرب علیه ایران می‌تواند سبب افزایش رقابت روسیه و ایران بر سر صادرات نفت شود، این امر می‌تواند در عین حال به شرکت‌های روسی اجازه دهد در بخش نفت ایران سرمایه‌گذاری کنند. از سوی دیگر، یک ایران ثروتمندتر می‌تواند رآکتورهای هسته‌ای، تسلیحات و کالاهای بیشتری از روسیه خریداری کند.»

از سوی دیگر، واکنش سخنگوی وزارت خارجه ایران به این خبر نیز به نوعی تاییدکننده نگاه دوم است. مرضیه افخم سخنگوی دستگاه دیپلماسی در نشست هفتگی خود با خبرنگاران، در پاسخ به پرسشي درباره تنش بین روسیه و آمریکا و تهدید مقامات روس بر کاهش سطح همکاری‌ها با غرب درباره ایران و سوریه گفت: «تحریم علیه هر کشوری که باشد ابزاری نامشروع، ناکارآمد و غیرسازنده است و شرایط را پیچیده تر می‌کند.» افخم در عین حال ادامه داد: «لازم است مذاکرات هسته‌ای بین ایران و اعضای 1+5 در فضای مثبتی صورت گیرد و مستقل از مسائل پیرامونی دنبال شود.» او همچنین افزود: «روسیه مشارکت فعال، مفید و سازنده‌ای را در مذاکرات هسته‌ای بین ایران و 1+5 داشته و اطمینان داریم که این روند ادامه پیدا خواهد کرد.» 


بيانيه رسمي وزارت خارجه روسيه به مناسبت آغاز سال نو ميلادي

واشنگتن سال را با احساسات شدید ضدروسی به پایان می‌رساند و بر اعمال موجی از تحریم‌ها علیه شهروندان و سازمان‌های ما اصرار می‌ورزد. ما فکر می‌کنیم که برخی افراد در واشنگتن مشتاق هستند با شدت هرچه بیشتر پایه‌های روابط دوجانبه ما را متزلزل کنند و به دنبال روش‌های بیشتری برای این کار هستند.

کاملا مشخص است که گنجاندن نام چهار نفر از مقامات روسیه در «لیست ماگینتسکی» (فهرست تحريمي آمريكا عليه روسيه) کاملا انگیزه سیاسی دارد و به دلیل نگرانی از سرنوشت وکیلی که به شکل غم‌انگیزی کشته شد، نیست. واشنگتن یک بار دیگر آشکارا از سیاست‌های یک بام و دو هوا استفاده کرده است و در شرایطی که چشم‌های خود را به روی وضعیت آمریکا بسته است، نقض حقوق بشر را محکوم می‌کند. اخیرا در آمریکا، نیروهای امنیتی اجازه استفاده از شکنجه‌های قرون‌وسطایی را به دست آورده‌اند و نیروهای پلیس تنها به دلیل تفاوت رنگ پوستشان، برای کشتن مردم مجازات نمی‌شوند.  اعمال محدودیت‌های بی‌اساس علیه شرکت‌های روسی، اعمال تحریم علیه ایران و روسیه برمبنای قوانین داخلی آمریکا به شدت مورد انتقاد است و این نقض تعهداتی است که دولت اوباما درقبال روسیه متعهد شده است. آمریکا سرسختانه تلاش می‌کند قوانین خود را در کل جهان گسترش دهد و قواعد خود را دیکته کند. 

اما این اقدامات که برای اعمال فشار به کار می‌روند درمورد روسیه موفقیت‌آمیز نخواهند بود. علاوه براین، این اقدامات آمریکا، چشم‌انداز همکاری‌هاي دوجانبه در زمینه حل مساله برنامه هسته‌ای ایران، بحران سوریه و دیگر مشکلات اضطراری بین‌المللی را مورد تردید قرار می‌دهد. همان‌طور که واشنگتن مشاهده کرده است، ما هرگز از پاسخگویی به چنین اقدامات غیردوستانه‌ای ناتوان نیستیم.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

صغری: 1393/10/1108:18:31،
242
12
تاریخ نشان داده که روس ها چقدر بلا سر ایران آوردند
حالا هم که علنی موضع خودشون رو نشون دادن
بازم بچسبید به این کمونیست ها!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
اكبر: 1393/10/1109:59:35،
122
12
يادش بخير وقتي ايران رو سازمان ملل تحريم كرد وزير خارجه احمدي نژاد اين مساله رو يك افتضاح سياسي برا امريكا دونست و امريكا رو در حال فروپاشي خوند!ماي ساده هم باور مي كرديم
نيما: 1393/10/1113:00:11،
77
11
وزارت خارجه روسیه گفته است که به‌خاطر منافعمان، ایران را قربانی می‌کنیم.بازم بچسبيم به روسيه
رادمهر : 1393/10/1114:03:33،
10
31
صغری ما اونا رو ول میکنیم
اونا ما رو ول نمیکنن
برید تاریخ رو بخونید ایران همیشه 30 سال مال آمریکا بوده 30 سال انگلستان
این روال همینطور بوده تا دهه 50 که نوبت امریکا بود اما فکر نکرده بود که یه قدرت نوظهور به نام شوروی میاد و نظم جهان رو به هم میزنه

برید زندگینامه بزرگ مرد ازاده چگوارا رو بخونید تا بفهمید پرتقال فروش کیه ..
چگوارا کسی بود که همزمان با انقلاب ایران انقلاب کوبا رو انجام داد
ایرانی: 1393/10/1117:18:47،
22
6
من این مطلبو تو خود تابناک خوندم ولی این قضیه اینقد مبهمه که هر کی هر جور خواسته برداشت کرده ببینید اگر روسیه بخواد مذاکراتو شکست بده آمریکا و ایران بهونه میوفته دستشون تا گروه های مخالف داخلی رو راضی کنن که سطح همکاریشونو بالا ببرن این وسط سر روسیه کلاه میره ولی یرداشت دیگه اینه که روسیه تا الان با آمریکا سر مسیله هسته ایی ایران همکاری میکرد مثل سکوت در شورای امنیت و گرفتن طرف آمریکا در مذاکرات که منظورشون این بوده دیگه همکاری نمیکنیم باهاتون و طرف ایرانو میگیریم که دومی با عقل بیشتر جور درمیاد به هر حال مسلما ایران باید از این فرصت نهایت استفاده رو ببره و شرایط رو به نفع خودش رقم بزنه
جوان: 1393/10/1108:23:16،
151
8
هر دولتی برای منافع خودش تلاش میکنه . روس ها هم اگه ایران براشون منفعتی نداشت جلوتر از امریکا ما رو تحریمم میکردن
محمد: 1393/10/1116:17:51،
26
11
ززرباتی که روسیه به ایران زده هیچ کشوری به ایران نزده نصف ایران رو برد افغانستان تاجیکستان,ا................
کامران: 1393/10/1108:50:29،
178
15
مرگ بر روسیه / دشمن اصلی ایران روسیه است نه آمریکا
امیر: 1393/10/1112:47:26،
58
24
عربستان رو هم اضافه کن .
رادمهر : 1393/10/1114:06:51،
28
25
آقا امیر موقعی که مراجع و علمای ما میان از تریبون منبر مساجد و ... تو رسانه ها به یک میلیارد تسنن و علما و بزرگان اهل سنت توهین میکنند و خودشون رو برتر میدونند توقع دوستی از عربستان داری ؟

چرخ کج رو نیست تو کج بینی ای دور از حقیقت
گر همه کس را نکو خواهی برو خود را نکو کن
فرزاد: 1393/10/1116:00:56،
18
22
اقای رادمهر چرا کیلویی حرف میزنی یکبار نشده که مقام معظم رهبری تو این چند سال توطئه تفرقه را گوشزد نکنن و مردم رو به وحدت فرا نخونن وهمیشه از تمام تریبون ها وصدا وسیما تمام مراجع به اهل سنت احترام گذاشتن وپول خرج فلسطین سنی کردن واز کردهای عراق که سنی هستن دفاع کردن اگر منظور شما از اهل تسنن این وحشی های داعش وتکفیری ها هستن که مشکل شماست چون اهل سنت واقعی داعش را مسلمان نمیداند برعکس این عربستان بوده که در سوریه وعراق مشغول جنگ مذهبیه واختلاف افکنی.کدام تسنن ویا حتی تکفیری توسط شیعه سر بریده شده برو کمی فکر کن
ب.خ: 1393/10/1108:52:49،
129
9
سخنگوی دولت بازهم همان سخنان تکراری را می زند که تحریمها نا کارآمد است و غیر سازنده !!
چرا به کوبا نمی روند تا از نزدیک بلایی که تحریم ها بر سر کوبا آورده را به بینند؟!
حالا همه کوبایی ها از برداشتن تحریم ها که به همت اوباما انجام شد خوشحالند .
شعار ولاف زنی تا کی؟!
14: 1393/10/1114:05:28،
23
10
سير چه خبر از گرسنه دارد...
روح الله : 1393/10/1108:58:03،
130
10
این روسیه از اول قابل اعتماد نبوده ونخواهد بود
فرشید: 1393/10/1109:44:47،
81
7
جناب لاریجانی وقتی دبیر شورای امنیت ملی بود در مصاحبه با خبرنگار واحد مرکزی خبر ، آقای پوتین را بسیار قابل اعتماد تر از طرف غربی ملاحظه فرمودند ( عین سخنان ایشان ).
حسین: 1393/10/1109:50:12،
57
13
موضع روس ها کاملا از اول هم مشخص بود.
اگر آمریکائی ها رسما و علنا با ایران مخالفت میکنند دشمنی دانا هستند.
روسیه دشمنی دانا مانند گرگی در لباس میش است.
بنظر من سیاست نه غربی- نه شرقی تبدیل شده به نه غربی با شرقی
نوع نگاه سیاست گذاران ایرانی را میتوان در قضیه اکراین مشاهده نمود.
باید به سیاست مردان ایران کتاب تاریخ هدیه داد تا نگاهی دوباره به قرارداد هائی مانند تیلسیت بیندازند.
بنظرم در برخورد با روس های چپاولگر شیخ مسیحی دوباره باید...
reza firooz: 1393/10/1109:00:23،
110
14
خدا لعنت كنه اين روسها رو كه هر چي ميكشيم از اين نامرداست ! زمان رضا شاه مستعمره انگليس بوديم زمان شاه مستعمره آمريكا الانم مستعمره روسيه ! اين بازي هميشه ادامه داره و فقط جاي اينا عوض ميشه !
یاهو: 1393/10/1113:18:22،
39
9
ایران هیچوقت مستعمره نبو ده ولی همیشه زیر نفوذ قدرت های خارجی بوده ! رضاشاه تلاش کرد که با نزدیک شدن به آلمانی ها کشور را از زیر سلطه انگلیس خارج کند ولی این کار باعث خلع او از سلطنت شد .
تاریخ کشورمان را با دقت بخوانیم و واقعیت را بگوئیم .
رضا: 1393/10/1109:01:49،
106
9
واسه روسها وضعیت خیلی بدتر از خودمونو آرزومندم . چون در وضع امروز ما سهم به سزایی دارند .
اکبر: 1393/10/1109:07:25،
78
10
دیگه ازاین واضح تر که ابزار دست روسها شدیم بازم ول کن این کشور ملعون(روسیه)نیستین -به امید نابودی روسیه
:): 1393/10/1109:08:03،
85
11
اینم از روسیه... لطفا هشدار ملت رو جدی بگیرید
شهرام-بهرام: 1393/10/1109:50:19،
50
13
حق هسته ای چه موضوع بیخودیه وقتی که ثروتمند ترین کشور دنیا از نظر منابع و موقعیت جغرافیایی باشی و 70% مردمت زیر خط فقر باشند....و بخاطر این موضوع یه عده محدود تو کشورت پول پارو کنن
ازادی بیان(منتقد چین و روسیه): 1393/10/1109:53:54،
24
48
سال 88 بعد انتخابات یک سری افراد خود سر و سودجو و بی ایمان رفتن تو خیابونا و فقط با یه سربند{سبز رنگ} خواستن یه طیف وسیع که متشکل از 14میلیون انسان بود رو که همسو با تفکرات اصلاح طلبی بودن تخریب کنن و بگن ما جرگه ای از یه اقیانوس هستیم اما اونها چیزی جز عناصر داخلی و خارجی ضد مملکت و تفکر محدود بیشتر نبودن اما دوستان اونا خیلی پست بودن چون هدفشون ضربه به مملکت و ایران بود و ما همه اینو قبول داریم ولی خدایش با اینکه عددی نبودن و نیستن یه شعار قشنگ و منطقی داشتن اخیرا هم تو اخبار نشون میداد و اونم این بود...{{{مرگ بر چین...مرگ بر روسیه}} هر چقد دوست دارین منفی بدین
حق جو: 1393/10/1112:00:43،
35
10
شما که طرفدار آزادی بیان هستی هر چه فریاد دارید بر سر آنهایی بزنید که کشور را به این روز انداختند.
پاسخ به جناب آزادی بیان: 1393/10/1116:55:41،
20
12
مثل اینکه شما هنوز بعد 5 سال داری کابوس اون روزا و خراب شدن بساطتونو می بینی...
م.ا: 1393/10/1110:03:19،
42
16
ما ايرانيها لايق اين شرايط هستيم چون به هر سازي ميرقصيم
به اميد روزهاي خوب براي ايراني آريايي
بدبخت: 1393/10/1111:30:17،
48
12
مرگ بر روسیه
22: 1393/10/1112:54:29،
24
12
همه اين حرف هايي كه مي زنيد درست. اما اينو بدونيد كه هر كشوري در دنيا به فكر منافع خودشه و اگر فكر ديگري بكنيد اشتباه است لذا توانمندي هر دولتي اينه كه بتواند در اين دنيا با سياست هاي درست مملكتش را پيش ببره و به فكر مردم خودش باشه. لذا نه به روسيه و نه به امريكا و كشورهاي ديگه باج بده ولي با همه آنها هم روابط داشته باشه، ما مي دونيم فرقي بين روسيه، امريكا و حتي چين وجود نداره ، چرا ما فقط به امريكا گير داديم و خيال مي كنيم كه فقط آمريكا دشمن ماست. هر كدام از اين كشورها كه منافعشان در خطر بيفته دشمن اصلي ايران مي شوند. لذا سياست خيلي نقش مهمي بازي مي كنه.
نادون: 1393/10/1113:38:18،
16
11
سلام .
حرف منطقی رو reza firooz زده .
ما تا نفت داریم و گاز باید به کشورهای ابر قدرت سواری بدیم یه روز انگلیس یه روز آمریکا و حالا هم روسیه .
همیشه آدمهای خیانتکار بودند که واسه پورسانت خودشون این مملکتو به تاراج اجنبی ها دادند .
متاسفانه مردم ما هم تو خریت موندند یعنی نمیذارند از خریت بیان بیرون .
با این حال فکر میکنم کم کم داریم میریم به سمت آمریکا . چهل سال روسیه تمام شد .
داخلی: 1393/10/1201:20:25،
33
13
آقا کاری ندارم که روسیه از ایران سوء استفاده میکنه و......
ولی پس این همه میگن ایران یه کشور ضعیف و... هست,چی شده که روسیه میاد ایران رو جلوی کل غرب و بخصوص آمریکا میکشه وسط؟؟!!! آخه یه کشور ضعیف که دیگه اسرائیلم که زورش به حماس نمیرسه,میگه زورم به ایران میرسه, چه کاری میتونه بکنه؟؟!!!!!!!
حیرتا !!!!!

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار