کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

تولد دوباره دلار در مرگ روبل

کدخبر:۹۰۴۱چهارشنبه، ۱۰ دی ۱۳۹۳ - ۰۸:۰۹:۱۱۳۹۹۹ بازدید

درچند روز اخیر دلار به رکوردی بی‌سابقه طی 9 سال اخیر دست یافته است. این امر پس از آن اتفاق افتاد که آمار‌ها نشان داد اقتصاد آمریکا در ...

درچند روز اخیر دلار به رکوردی بی‌سابقه طی 9 سال اخیر دست یافته است. این امر پس از آن اتفاق افتاد که آمار‌ها نشان داد اقتصاد آمریکا در سه ماهه چهارم ‌سال ٢٠١٤ سریعتر ازحد معمول رشد کرده است. آخرین آمار نشان داد تولید ناخالص ملی این کشور در سه ماهه سوم ٥‌درصد رشد کرده که بیشتر از پیش‌بینی رشد ٤,٣‌درصدی در ماه ژوئن است.  شاخص دلار آمریکا که ارزش آن را در برابر ٦ ارز دیگر می‌سنجد با ٠.٣٢‌درصد افزایش به ٩٠.٢٣‌رسیده است که بیشترین میزان از دسامبر ٢٠٠٥ تاکنون محسوب می‌شود.

با این وجود حجم مبادلات در هفته قبل از تعطیلات‌ سال نو مسیحی همچنان بالاست. این درحالی است که انتشار آمار قدرتمند همراه خوش‌بینی درباره بهبود اقتصاد آمریکا و انتظارات برای افزایش نرخ سود بانکی در‌ سال آتی از دلار پشتیبانی کردند. براساس تازه‌ترین تحلیل‌ها شنیده می‌شود که به‌زودی باز هم دلار رکورد می‌زند. به گفته کارشناسان از زمان فروپاشی دیوار برلین تاکنون، وضع دلار این چنین خوب نبوده است. شاخص نقطه‌ای دلار، که از سوی بلومبرگ منتشر شده نشان داده است که وضع این ارز در مقابل ١٠همتای دیگرش بهبود داشته است. در بازار نیویورک این شاخص ١١‌درصد افزایش یافته و به ١١٣٠.٦١ رسیده است. این بیشترین افزایش سالانه ارزش دلار از ٢٠٠٤ میلادی تاکنون است.

دلار در انتظار اقدامات بانک‌های مرکزی

درهرحال مرگ دلار، آن‌طور که بعضی کارشناسان در ٢٠١٤منتظر آن بودند، اتفاق نیفتاد. درعوض دلار هر روز محبوب‌تر شد. ارزش آن در برابر چند رقیب و همتای بزرگ افزایش یافت. برخی از آنها مانند روبل روسی به دلایل مختلف با کاهش ارزش روبه‌رو شدند اما تلاش‌های بسیاری برای جلوگیری از ویرانی ارز انجام شد. درحالی‌که ارزش روبل در ماه‌های اخیر به نصف کاهش یافته است و در این کشور مردم برای تبدیل پول نقد خود به دارایی ثابت تلاش می‌کنند، ارزهای دیگر مسیر رشد را پیدا کرده‌اند. تا حدی که حتی سیاست تزریق ارز از سوی دولت روسیه هم پاسخ نداد و بالا بردن سود سپرده‌ها در روسیه نیز نتوانست مسیر سقوط روبل را متوقف کند. اما ارزهای دیگر مانند ین ژاپن هم تا مرز ویرانی پیش رفته‌اند. از سوی دیگر جنگ میان ارزها هر روز خصمانه‌تر می‌شود و همزمان بانک مرکزی اروپا سعی در حفظ موقعیت یورو دارد.بانک‌های مرکزی سعی دارند بازارهای ارز را در چنگ خود نگه دارند، اما این بازارها درحقیقت تجمعی بی‌قانون هستند که به آسانی رام نمی‌شوند. در بازار بدهی‌های ملی نیز قوانین بانک مرکزی با قبضه آهنین نرخ سود صفر یا منفی، خرید بدهی‌های ملی را اجبار می‌کند. چنین اقدامات صریحی سبب شد بازدهی ارزها به سطح غیرمعقولی برسد. مانند سهام دولتی ١٠ساله ژاپن که سود ٠,٣٢‌درصد دارد.چنین کنترلی در بازارهای ارز اختلال ایجاد می‌کند. البته آنها فعالیتی خارق‌العاده برای حفظ وضع موجود انجام می‌دهند. اما در چنین فضایی دلار در سال ٢٠١٥ چقدر رشد می‌کند؟

روند پرخطر برای دلار؟

«بلک راک» بزرگترین شرکت مدیریت ثروت در جهان در چشم‌انداز سرمایه‌گذاری ٢٠١٥ خود توضیح می‌دهد: هنگامی که چنین فضایی ایجاد می‌شود، ناخودآگاه ذهنمان هشدار می‌دهد مشکلی در کار است. امتداد یک وضعیت، حتی ناامیدی کوتاه سرمایه‌گذاران نسبت به دلار به کاهش ارزش ناگهانی آن منجر می‌شود.بلک راک دراین‌باره می‌گوید: نرخ متمایز ارزشی، تقاضا برای دارایی‌های به شکل دلار خلق می‌کند اما چشم‌انداز دلار در موقعیت‌های آتی بازارها نمایان خواهد شد و نمی‌توان به‌طور دقیق درباره آن اظهارنظر کرد. در بازارهای مختلف به‌خصوص مبادلات یورو و دلار با یکدیگر بسیار زیاد خواهد بود. در این حالت ارزش دلار از میانه قیمت اصلی منحرف خواهد شد. باید توجه داشت روندی که به افزایش ارزش دلار منجر می‌شود وضعیتی است که در آن رکود اقتصاد جهانی فضایی ایده‌آل برای خرید دلار رقم می‌زند. اما این روند هم بدون پیامد نیست.

 افزایش ارزش دلار به ضرر بازارهای نوظهور

درهرحال عواقب افزایش ارزش دلار برای بازارهای نوظهور که در آن پول داغ جمع می‌شود، خطرناک است. هنگامی که دارایی‌ها به شکل دلار در آمریکا جذاب‌تر می‌شوند و نرخ سود بانکی نیز افزایش می‌یابد، پول داغ به سرعت از بازارهای نوظهور تبخیر می‌شود و منابع مالی نیز خشک می‌شوند. بنابراین بازارهای نوظهور یکباره خالی از مشتری می‌شوند.این امر عکس‌العمل‌های زنجیره‌ای را به دنبال دارد. بانک‌های مرکزی این کشورها برای جلوگیری از کاهش ارزش پول خود باید ذخایر ارزی‌شان را بفروشند و ارز محلی بخرند. این روند شرایط مالی داخلی کشور را نابسامان می‌کند، آن هم در زمانی که صدور بدهی شرکتی به صورت دلار در کشورهایی با اقتصاد نوظهور با نرخ سود کم مشکلات بسیاری ایجاد می‌کند (مانند آنچه در روسیه اتفاق می‌افتد). چنین کشورهایی برای جذب نقدینگی باید نرخ سود بانکی را بیفزایند اما این افزایش نرخ‌ها به رکود منجر می‌شوند و درنتیجه آن بحران‌های جدی‌تری به وجود می‌آید.بنابراین رویای دلار گران‌تر در سال ٢٠١٥ قدرتمندتر می‌شود. موسسه بلک راک معتقد است بازارها منتظر سیاست‌های مالی هستند تا حرکت بعدی را به آنها دیکته کنند.

آنها ممکن است منتظر اقدامات فدرال رزرو آمریکا بمانند و بعد عکس‌العمل نشان دهند. در این حالت دلار آمریکا همزمان با افزایش نرخ سود روندی صعودی طی می‌کند. البته ممکن است این سناریو اتفاق نیفتد. درعوض فدرال رزرو تصمیم بگیرد به دلیل افزایش ناامیدی در بازار (همان‌طور که قبلا هم نیز اتفاق افتاده است) از افزایش نرخ سود بانکی خودداری کند. همچنین یک سناریوی بدتر برای دلار نیز وجود دارد و آن این است که نقطه اوج اقتصاد آمریکا به تأخیر بیفتد که این امر به انتظار برای چهارمین دوره اقدامات آسانگیرانه اقتصادی منجر می‌شود.تمام این عوامل سبب می‌شود دلار به حالت اولیه خود برگردد و دوباره راکد شود. بلک راک هشدار می‌دهد زیر پوسته چشم‌انداز ٢٠١٥ هشدارهایی وجود دارد که باید آنها را جدی گرفت ازجمله بی‌ثباتی اقتصادی و فروپاشی برخی از کشورها. اما براساس اعلام فدرال رزرو، بانک مرکزی آمریکا، به احتمال بسیار زیاد در‌ سال آینده میلادی نرخ بهره را افزایش خواهد داد که چنین اقدامی باعث تقویت بیشتر ارزش دلار در بازارهای جهانی خواهد شد. البته همین حالا هم وضع دلار در مقایسه با ارزهای مطرح جهان رو به بهبود است به‌خصوص که اقتصاد آمریکا طی ‌سال ۲۰۱۴ در مقایسه با دیگر اقتصادهای بزرگ جهان یعنی چین، منطقه یورو و ژاپن بهترین عملکرد را داشته است.

خبر بد برای طلا

بحث افزایش بهای دلار اما روی دیگری هم دارد که در‌ سال جدید میلادی می‌تواند برای برخی از کشورها مشکلاتی را ایجاد کند. اقتصادهای نوظهور و درحال توسعه شاهد افزایش نرخ سود اوراق قرضه و کاهش ارزش پول خواهند بود چرا که سرمایه‌ها از این اقتصادها راهی اقتصاد آمریکا خواهند شد. دولت‌ها و شرکت‌هایی که به دلار وام گرفته‌اند نیز با گران‌تر شدن دلار کار مشکل‌تری برای بازپرداخت وام‌ها خواهند داشت. تورم در اقتصادهای درحال توسعه افزایش خواهد یافت آن هم در شرایطی که رشد اقتصادی همچون گذشته جذاب نخواهد بود. کند شدن رشد اقتصادی در چین نیز خبر بدی برای صادرکنندگان نفت خواهد بود که همین حالا نیز به اندازه کافی نگران کسری بودجه در‌ سال آینده هستند. درواقع به‌طور خلاصه می‌توان گفت که افزایش ارزش دلار در ‌سال آینده اقتصادهای درحال توسعه را با مشکلاتی جدی مواجه خواهد کرد. همچنین افزایش نرخ بهره حتی برای بازار طلا نیز خبر ناخوشایندی محسوب می‌شود.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

جمال: 1393/10/1008:29:12،
242
23
بخاطر دارید که چندین سال بود صدا وسیما شیپور ور شکستگی آمریکا را میزد !! ودر این کار هم با تعدادی آدم های کم سواد با عنوان استاد و تحلیل گر مصاحبه می کرد !
امیر : 1393/10/1009:24:23،
118
23
جالب اینجا بود که میخواستند به جای دلار روبل رو قرار بدن !
شیرکیانوش: 1393/10/1009:58:16،
114
15
اون اساتیدی که میگی کم سواد نیستن بلکه جیره خوار هستن و گروه هدف اینها مردم عوام هستند.
آقا محمد : 1393/10/1017:41:47،
42
19
آقا جمال با نظرت خیلی حال کردم..خخخخخ..حرف دل همه مارو زدی
فرزاد: 1393/10/1008:32:42،
193
15
کی بود اونی که هی میگفت آمریکا درحال فروپاشیه ؟ والا اینی که مامیبینیم خودمون فروپاشیدیم و اونا هی دارن میرن بالاتر !
بی چیز: 1393/10/1008:48:45،
65
22
به ما چه ما که هیچی نداریم دلار...روبل...ین...درهم
مجتبی: 1393/10/1009:08:35،
46
15
بله دوستان تا زمانی که توی دنیا همه با دلار دادو ستد کنن همین میشه دیگه! و تا زمانی که این اتفاق میوفته ، دلار ارزشمند محسوب میشه
حامد: 1393/10/1009:17:53،
75
15
پس چرا تو صدا و سیمای ایران هر بار از بحران در آمریکا خبر منتشر میشه ؟
امیرعلی: 1393/10/1010:02:21،
22
72
آمریکا اقتصاد قدرت دارد اما الان امریکا و روسیه در حال رقابت سامانه موشک بیشتر شده و جان امنیت جهان خطر شده اوباما و سناتور احمق ترین سیاست امریکاست
فرگشت: 1393/10/1014:39:46،
53
18
شما ایرانی هستی و فارسی صحبت میکنی؟
یه مترجم همراهت داشته باشی بد نیست.
یه خورده هم مطالعه خیلی خوبه
حمید: 1393/10/1010:12:40،
76
25
یکی هم می گفت دلار کاغذ پاره هست!
رضا: 1393/10/1010:13:02،
31
75
مساله ای که وجود داره اقتصاد امریکا یا فرانسه یا... نیست . مساله فروپاشی نظام سرمایه داری هست . مساله عدم برقراری عدالت در توضیع ثروت در نظام سرمایه داری هست . بالا رفتن ارزش دلار فقط یک روی سکه هست . روی دیگر سکه ابر بدهکار دنیا به سیستم های بانکی هست . امریکا رکورددار بالاترین سقف بدهی بانکی رو در بین کشورهای دنیا داره . ارزش دلار بالابره یا پایین فرقی به حال 99% جمعیت مردم امریکا به واقع برده سرمایه داران 1% هستند نمی کند و این هست که باعث فروپاشی امریکا میشه .
م.ن: 1393/10/1010:33:56،
69
13
خوب راست میگی ، خودت داری تو کشوری زندگی میکنی که از نظر امکانات رفاهی و اجتماعی هیچ چیزی کم نداره و بعد درباره فروپاشی آمریکا حرف میزنی

چی بگم به قول یه دوست باید سرم و بکوبم به ........................
فرزاد: 1393/10/1010:47:01،
71
15
استاد یه خورده هم درباره بانکداری اسلامی و اقتصاد اسلامی و مهرورزی خودمون بنویس کیف کنیم !
بی خیال: 1393/10/1011:39:48،
49
13
چشم بسته غیب گفتیا...ترشی نخوری یه چیزی میشی
تکراری: 1393/10/1013:11:18،
35
14
فروپاشی-جوسازی-برده داری-کاخ نشینی-طاغوت-یاقوت و.......

چه حرفهای تکراری و اشنایین که 4 دهه هست که داریم میشنویم.پس خوش به حالمون که ما به اوج رسیدیم و شرق و غرب به گل نشستن
کارو: 1393/10/1014:19:14،
23
14
اینکه آدم بیاد هر حرفی بزنه مهم نیست. مهم واقعیته که میتونی سر سفره ات ببینی. ما شدیم حکایت همونی که خار را در چشم دیگران می‌بینه و تیر را در چشم خودش نمی‌بینه. آقایون خودشونو به خواب زندن پس نمیشه بیدارشون کرد استاد رضا
مهران: 1393/10/1012:43:57،
57
18
ای کاش به جای چین و روسیه آمریکا دوست ما بود .
رضا: 1393/10/1014:43:15،
33
41
طی قراردادی که بین چین و روسیه امضا شد مقرر گردید کلیه مبادلات اقتصادی بین چین و روسیه با ارزهای ملی دو کشور یعنی یوان و روبل انجام بشه . اجرای این قزارداد ضربه مهلکی بر اقتصاد امریکا و ارزش دلار وارد میکنه . و باعث برگشت دلارهای بدون پشتوانه به امریکا و افزایش تورم در امریکا میشه .
AR: 1393/10/1017:23:18،
24
27
بله قرار داد مهمی‌ است ، 400 میلیارد دلار ، اروپا هم یورو درست کردن که رقیبی برای دلار باشد و حالا تازه میفهمن که به جای امتیاز ، یورو برایشان پیشتر یک مشکل شده است.
آمریکا امکانات زیادی دارد ، فقط با بازی کردن با دلار میتواند وضع اقتصادی اروپا یا آسیا را به درد سر به اندازد ،
اینکه قرض خیلی‌ زیادی دارد درست است ، ولی‌ اگر روزی به رسد که نتواند وام را پرداخت کنه ، یک جنگ وسیع راه میاندازه و قرض هایش خود به خود منحل می‌شه ، فعلا آمریکا رئیس کل است .
داغدار: 1393/10/1014:59:53،
43
15
دوست عزیز(جمال) این فقط صدا وسیما نبود که ورشکستگی امریکا
را رسما اعلام کرد بلکه ریس جمهور محبوب!! احمدی نژاد در سال
نود در نیویورک مرگ سرمایه داری را اعلام کرد در پی تظاهرات مثلا
هزار نفر!! در برابر وال استریت بورس امریکا. خوب وقتی افرادی
اینچنینی دچار توهم هستند که سکان مملکت دستشان هست
چه انتظاری از پیشرفت مملکت میشود داشت.
احسان: 1393/10/1019:05:22،
40
25
آخ قربون قدت داغدار
مملکت داره از هم میپاشه اینا دارن راجع به حماسه! 9 دی حرف میزنن
نمیدونم میخوان با تبلیغات چیو به کی ثابت کنن

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
نرخ‌های جدید سود بانکی اعلام شد
جدول پیش فروش محصولات ایران خودرو با سود مشارکت 25 درصد - شهریور 96
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما