کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

حال و هوای این روزهای ارز و طلا در بازار

کدخبر:۸۹۸۷دوشنبه، ۸ دی ۱۳۹۳ - ۰۷:۴۴:۴۶۲۹۳۸ بازدید

بازار ارز روز یکشنبه دو نکته جالب توجه داشت: اول اینکه آرامش نسبی حاکم بر بازار که از نیمه‌های چهارشنبه گذشته آغاز شده بود، ادامه پیدا کرد و دوم اینکه ...

بازار ارز روز یکشنبه دو نکته جالب توجه داشت: اول اینکه آرامش نسبی حاکم بر بازار که از نیمه‌های چهارشنبه گذشته آغاز شده بود، ادامه پیدا کرد و دوم اینکه نوسان‌های شاخص بازار ارز در این روز از میانگین افت‌وخیزهای 7 روز نخست زمستان هم کمتر بود. دلار یکشنبه تحت‌تاثیر سه عامل «احتیاط بازیگران غیر رسمی و کاهش معاملات بزرگ»، «اصلاح نرخ برابری ارزها» و «عرضه محدود ارز برخی از صرافی‌های بانک‌ها» با نوسان اندک معامله شد تا قیمت آن به حرکت در محدوده 3570 تومان ادامه دهد.


دلایل کاهش افت‌و‌خیز بازار

گروه بازار پول: بازار ارز روز یکشنبه نیز شاهد نوسان‌های شدید نبود تا تداوم کاهش دامنه افت‌و‌خیزها بیشتر به چشم آید. بررسی‌ها نشان‌دهنده این است که دامنه نوسانات دلار از انتهای هفته گذشته کاهش یافته و قیمت این ارز در محدوده 3570 تا 3580 تومان قرار گرفته است. برخی تحلیلگران و فعالان بازار محدود شدن دامنه نوسانات را ناشی از سه عامل «احتیاط بازیگران غیررسمی و کاهش معاملات بزرگ»، «اصلاح نرخ برابری دلار به درهم در بازار داخلی» و «عرضه محدود ارز برخی از صرافی‌های بانک‌ها» عنوان کردند. نکته جالب توجه این است که محاسبات نشان می‌دهد نوسانات دلار در دومین روز هفته، دامنه کمتری از میانگین تغییرات قیمتی این ارز در 7 روز اول دی‌ماه داشته است.


 افزایش اندک دلار

در بازار دیروز قیمت شاخص بازار ارز به ندرت بر تابلوی صرافی‌ها تغییر کرد و دامنه نوسانات دلار کمتر از روزهای قبل بود. دلار یکشنبه معاملات خود را با قیمت 3570 تومان آغاز کرد که تغییری نسبت به روز شنبه نداشت. با این وجود بهای دلار در ادامه تا حدی افزایش یافت و تا پیش از ساعت 11 ظهر با 10 تومان رشد به 3580 تومان رسید. پس از این افزایش نرخ دلار تا ساعت 2 بعد از ظهر تغییری نکرد تا در این ساعت قیمت با 5 تومان کاهش تا 3575 تومان یعنی تقریبا همان قیمت اول روز پایین آمد. عامل اصلی این افت ورود صرافی بانک‌ها و عرضه ارز به بازار بود. با افت نرخ فروش نقدی دلار، نرخ صدور حواله نیز کم شد و از 3600 تومان ابتدای صبح به 3590 تومان در ساعات پایانی بازار رسید. دیگر خبر روز گذشته این بود که بهای دلار در منطقه آزاد کیش بالاتر از قیمت دلار در بازار پایتخت بود. یکشنبه اسکناس سبز آمریکایی در بازار آزاد کیش به قیمت 3580 تومان معامله شد، قیمتی که اختلافی 10 تومانی با قیمت بازار پایتخت داشت. 


 کاهنده‌های دامنه نوسان

چنان که اشاره شد گروهی از فعالان، کاهش دامنه نوسانات دلار و بازگشت آرامش به بازار ارز را ناشی از کاهش حجم معاملات، عرضه ارز برخی از صرافی بانک‌ها و اصلاح نرخ برابری دلار به درهم عنوان کردند. به گفته آنها از پنج‌شنبه هفته گذشته احتیاط بیشتری بین بازیگران غیررسمی بازار حاکم شده و به تبع این مساله حجم معاملات بزرگ بازار محدودتر از دو روز کاری ابتدایی دی‌ماه شده است. به‌نظر می‌رسد عامل اصلی احتیاط این بازیگران ریزش قیمت دلار از ظهر روز چهارشنبه هفته قبل باشد. قیمت دلار چهارشنبه گذشته به مرز 3600 تومان رسید، ولی از میانه‌های روز برخی از صرافی‌های بانک‌ها وارد بازار شدند و قیمت در مسیر کاهشی قرار گرفت. البته برخی دیگر از فعالان اعتقاد دارند کاسته شدن از دامنه نوسانات پس از چند نوسان سنگین طبیعی است و بازار معمولا پس از ورود به سطح جدید، به آرامی به تست قیمتی مشغول می‌شود. یکی دیگر از عوامل کاهش تغییرات قیمتی دلار مربوط به اصلاح نرخ برابری ارزها و هماهنگ شدن قیمت دلار بازار داخلی با بازار دبی است. چهارشنبه گذشته بازار شاهد «آربیتراژ ارزی» بود. عامل دیگری که به کاهش نوسانات دلار کمک کرده عرضه ارز برخی از صرافی‌های بانک‌ها به بازار است. در روزهای اخیر صرافی بانک‌ها با قیمتی کمتر از قیمت بازار به فروش ارز پرداختند و مانع از افزایش قیمت دلار شدند. 


 میانگین نوسان و رشد سکه

حالا محاسبات نشان می‌دهد دامنه نوسان دلار در دومین روز هفته کمتر از میانگین تغییرات قیمتی این ارز در 5 روز کاری دی‌ماه بوده است. دیروز قیمت دلار تنها 5 تومان تغییر کرد و این در حالی است که جمع دامنه نوسانات قیمتی این ارز در دی‌ماه و تقسیم آن بر 5 روز کاری بیانگر میانگین 13 تومانی تغییرات قیمتی دلار است. به این ترتیب در دومین روز هفته دامنه تغییرات قیمتی دلار 8 تومان کمتر از میانگین نوسانات این ارز در هفت روز اول زمستان بود. دیگر خبر مهم بازار در روز یکشنبه افزایش بهای سکه بود. سکه که روز شنبه تحت‌تاثیر افزایش بهای اونس به قیمت 996 هزار تومان رسیده بود، روز گذشته قیمت 997 هزار تومان را برای خود ثبت کرد تا نزدیک کانال قیمتی بعدی قرار گرفته باشد. با توجه به تعطیلی بازارهای جهانی طلا، رشد اندک سکه در روز یکشنبه را می‌توان به نوسان دلار نسبت داد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

کنجکاو: 1393/10/808:53:03،
40
18
جناب سیف و طیب نیا بس است. از بین بردن ارزش پول یک مردم بدبخت هنر نیست. کی پاسخگو ست؟ ضمنا آقای روحانی تا امروز یک کنفرانس مطبوعاتی واقعی داخلی داشته یا نه؟ من به یاد ندارم.
کنجکاو: 1393/10/809:13:33،
51
19
یکی هست به من بگویید چطور دلار از 70 ریال سال 57 به 36000 ریال رسیده؟ کی این کار را کرده؟ چرا فرانک سویس و کرون دانمارک و دلار سنگاپور و هنگ کنگ حتی 10 درصد هم سقوط نکرده؟ چرا مسولین ما خودشان را عاقلتر و بهتر از آنها می دانند؟ بی مسولیتی و ندانم کاری از این بیشتر؟
اقتصاددان: 1393/10/809:45:54،
60
20
دلیل گرانی ارز و طلا ناشی از اقتصاد ورشکسته ایرانه که در دست غارتگران اسلام شعار است
عاقل: 1393/10/811:04:44،
49
36
نه جناب اقتصاد دان اینطور نیست وقتی نپرداختن مالیات به یک کار عادی تبدیل شود دولتها هم مجبورند نقدینگی را با چاپ اسکناس و یا پول الکترونیک و یا خط اعتباری بانکی یا استقراض افزایش دهند تا امور مملکت را انجام دهند این افزایش نقدینگی یعنی تورم ذاتی و بی ارزش شدن پول دست همان کسانی که فکر میکنند مالیات یعنی پول زور!!!
ss: 1393/10/813:19:34،
21
24
اقای عاقل، مالیات رو که همه کارمندها میدن کسبه هم اغلب مالیات میدن،
عاقل: 1393/10/818:59:08،
32
19
دوست نازنینم اساسا گرفتن مالیات از کارگران و کارمندان اشتباه است به مالیات به طرز دقیق میگویند مالیات بر درآمد و مفهوم درآمد یعنی دریافتی ماهانه منهای مخارج ماهانه هر شخص ! که با این حقوق ها چیزی برای کارمندان و کارگران باقی نمی ماند تا مالیات بدهند در اصل باید از کسانی که درآمدهای نجومی دارند مالیات واقعی بگیرند نه مردمی که به نان شب محتاجند زیرا اصلا فایده ای برای رونق اقتصادی ندارد مضافا گرفتن مالیات از کارمندان دولت کمی مسخره است چون از این جیب به جیب دیگر میگذارند! بهتر است سیستم مالیاتی کشورهای دیگر را کمی بررسی کنید تا متوجه شوید چرا مردم بدون فاکتور هیچ چیزی نمیخرند!!!
مهدي: 1393/10/810:54:49،
30
20
دلار ثبات خودشو حفظ كرده گفتم كه بين 3500تا3600موقع فروشه فعلا كه خريد اشتباهه
عاقل: 1393/10/810:59:10،
37
30
منم کاملا با شما موافقم اما این جماعت پوپولیست فریب یک مشت شعار تو خالی را میخورند حالا میتونی بالای50 تا منفی را ببینی مثبت را من دادم
نوید: 1393/10/811:40:13،
45
19
ما با دلار زندگی نمی کنیم که با ریاله ---ریال.!!!!!!!!!!!!!!!!!!
اقتصاددان: 1393/10/816:05:03،
20
23
جناب " عاقل " شما در کجا درس خوانده ای که اینقدر ساده لوح قضاوت میکنی مالیات درآمدی است که صرف امور جاری کشور میشود و ربطی به اقتصاد کلان ندارد اقتصاد یعنی رعایت حاشیه سود و هر گاه بدهی از دارایی بیشتر شود یعنی ورشکستگی اقتصاد ایران در دنیا ورشکسته است و تراز مبادلات منفی است یعنی بدون درآمد نفت واردات کاهش مییابد بنده اقتصاددان واقی هستم
اقتصاددان: 1393/10/816:24:53،
28
17
اگر به دلار و طلا بعنوان یک کالا نگاه کنید زمانیکه این کالا ها به هر دلیلی وارد کشور نشوند و تقاضا هم برای آن وجود داشته باشد بالطبع گران میشوند وارزش ریال کاهش مییابد حالا شما هر چقدر هم از مردم مالیات بگیری دردی را دوا نمیکند چون مالیات ریال هست و گردش ریال در داخل ربطی به ارزش آن در خارج ندارد آقای عاقل یاد گرفتی یا بازم بگم

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار