کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

سامانه چکاوک , چراغ خاموش در تهران اجرایی شد

کدخبر:۸۹۸۱یکشنبه، ۷ دی ۱۳۹۳ - ۱۴:۲۱:۲۱۶۰۶۷ بازدید

بانک مرکزی در حالی از روز گذشته سامانه چکاوک را در استان تهران اجرایی کرده است که انتظار می رفت اجرای چنین طرح با اهمیتی با اطلاع رسانی بیشتری همراه باشد.

بانک مرکزی در حالی از روز گذشته سامانه چکاوک را در استان تهران اجرایی کرده است که انتظار می رفت اجرای چنین طرح با اهمیتی با اطلاع رسانی بیشتری همراه باشد چراکه گزارش‌های رسیده از شعب بانکی حکایت از تشدید ابهامات مردم درخصوص نحوه کارکرد این طرح دارد.

گفتنی است که بانک مرکزی در نامه ارسالی به بانک‌ها چهارم دی ماه را زمان اجرایی شدن سامانه چکاوک در استان تهران اعلام کرده و خواستار اجرای این طرح در تمام شعب بانکی شده است.

از انجایی که چهارم دی ماه آخرین روز هفته گذشته بود بانک‌ها به صورت عملی از اولین روز هفته جاری (ششم دی) چکاوک را اجرایی کرده اند؛ این البته درحالی است که قبلاً بنا بود 29 آذر ماه چکاوک در تهران اجرایی شود.

بر این اساس 14 استان شامل استان‌های زنجان، قم، البرز، قزوین، سمنان، همدان، کرمانشاه، کردستان، لرستان، ایلام، مرکزی، گلستان، مازندران و استان تهران به طرح مبادله چک به صورت الکترونیکی پیوسته‌اند. و طبق اعلام رئیس کل بانک مرکزی بناست تا پایان سال تمام استان ها به این طرح بپیوندند.

 در روزهای پایانی سال 91 شورای پول و اعتبار در مصوبه‌ای طراحی و پیاده‌سازی سامانه چکاوک را با هدف ساکن‌سازی لاشه چک و با قابلیت پذیرش و پردازش الکترونیکی چک‌های کاغذی بین‌بانکی و انجام تراکنش‌های الکترونیکی با استفاده از سامانه پایاپای الکترونیکی(پایا) الزامی اعلام کرد.

 با توجه اینکه یکی از ایرادات چک‌ها‌ علاوه بر کاهش اعتماد عمومی‌به این ابزار پرداخت، استاندارد نبودن آنهاست (چراکه چک ها توسط بانکها در رنگ ها و طرح ها و بعضا اندازه‌های مختلف صادر می شوند)، بانک مرکزی موضوع استانداد سازی چک ها را در دستورکار قرار داده است.

استاندارد سازی علاوه بر لحاظ فاکتورهای امنیتی امکان پردازش چک توسط سامانه را فراهم می کند. به همین خاطر بانک مرکزی درصدد آن برآمد که سامانه ای تحت عنوان چکاوک را برای سر و سامان دادن معاملات چکی راه اندازی کند.

با اجرای پروژه چکاوک، بانک مرکزی سامانه ای در اختیار بانکها قرار می دهد که عملا آنها را از  گردش لاشه چک بی نیاز می نماید. در واقع اصل چک پس از اسکن در بانک بستانکار و  درج اقلام اطلاعاتی آن در سامانه بایگانی خواهد شد.

یکی از مزایای این پروژه افزایش سرعت پردازش و نقدشوندگی چک ‌هاست‌. با این سامانه‌ چک‌ها در دورترین نقاط کشور حداکثرظرف مدت 24 ساعت وصول می شود در صورتی که در حال حاضر این فرایند با توجه به بعد مسافت و ضرورت حرکت فیزیک چک در شبکه ممکن است چند روز‌به طول بیانجامد .

ویژگی دیگر  این سامانه انسجام و یکپارچگی آن با  سایر سامانه های ملی پرداخت، مانند ساتنا و پایا است . این انسجام علاوه بر تسریع و سهولت فرایند تسویه بین بانکی و  واریز وجوه به حساب مشتریان ، امکان نظارت و کنترل بر فرایند نقدشوندگی چک و دسترسی به آمار و اطلاعات مربوط به چک های برگشتی را به صورت برخط در اختیار بانک مرکزی قرار می‌دهد. در واقع با ایجاد این سامانه یکی دیگر از اجزاء بانکداری الکترونیک محقق می گردد.

استاندارد نمودن و یکپارچگی در صدور دسته چک و پردازش الکترونیکی چک‌ها از طریق فناوری تصویربرداری، عدم نیاز به گردش لاشه چک، افزایش سرعت پردازش و نقدشوندگی چک ‌ها و انسجام و یکپارچگی با سایر سامانه‌های ملی پرداخت نظیر ساتنا و پایا از جمله مزایای سامانه چکاوک است.

در سامانه چکاوک به دلیل اینکه چک ها به صورت الکترونیکی مبادله می شوند،‌ اسناد دیگر بانک ها به راحتی تشخیص داده می‌شود و امکان سوء استفاده کاهش می یابد.

گفتنی است با اجرایی شدن چکاوک، مشتری چک را  به بانک خود تحویل می‌دهد. شعبه تحویل گیرنده چک پس از اسکن چک ، تصویر چک را به همراه برخی اطلاعات نظیر شماره حساب و نام ذینفع  یا به صورت دستی و یا با  استفاده از بارکد خوان به سامانه منتقل کرده و پس از تایید شعبه ، تصویرچک به همراه اطلاعات مورد نیاز به بانک بدهکار‌منتقل‌ می شود.

شعبه پرداخت کننده پس از کنترل اطلاعات و کنترل موجودی حساب مشتری در صورت کفایت حساب، چک را پاس کرده و در غیر این صورت در سامانه اعلام عدم کفایت موجودی می نماید. بانک بستانکار نیز بر اساس نتیجه اعلام شده توسط بانک بدهکار وجه مورد نظر را به حساب مشتری واریز می نماید. نکته حایز اهمیت این است که سامانه چکاوک مسئولیت تبادل تصاویر و اطلاعات چک را بر عهده دارد و عملیات تسویه بانک و مشتری و بانک بستانکار با بانک بدهکار از طریق سامانه پایا و ساتنا صورت می پذیرد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

hamed: 1393/10/714:33:34،
57
43
خوب که چی ؟
عجب شاه کاری عجب اعتباری داد به دسته چک.واییییییییییی خدا خوشحالم بانک من چکاوک داره وقتی صف وای میستم به صدای جیک جیک ش گوش میدم حوصه ام سر نره.بعدش میرم چک می خوابونم به حساب یه روزه برگشت میخوره اون من میرم به صاحب جک جیک جیک میکنم تورو خدا پول منو بده برررررررررممممممممممممممم.
سیما: 1393/10/714:58:17،
75
30
اینقدر منفی باف نباشید
همین که سرعت نقد شوندگی چکها بالا میره جای شکر داره و اینکه چک شما زودتر تکلیفش مشخص میشه و باپارتی بازی چک رو پیش کلر نگه نمیدارن تا دقیقه نود پاسش کنن .
اینکه شما دوست داری پیش صاحب چک جیک جیک کنی بخاطر پولت بخودت مربوطه. میتونی اون موقع که داری چک رو میگیری حواست به طرفت باشه تا مجبور نباشی سر موعد چک جیک جیک کنی
hamed: 1393/10/716:02:11،
43
37
سیما خانم شما ماشاالله نفست از جای گرم در میاد روزانه جندین هزار چک برگشتی صادر میشه به خاطر اینکه هر کی از راه رسیده دسته چک کردن تو جیبش واسه همینه که بانک داری ما اسلامی هستش.یه تیکه کاغذ که دیگه این همه دک و پوز نمیخواد واسه برگشت زدن چک گنجیشک پر بازی میکنن به جا این کارا بانک باید واسه دادن دسته چک از طرف ضمانت بگیره و بی برو برگرد چک وصول شه نه اینکه بشینن چک برگشت بزنن با سیستمهای مختلف ملت رو بندازن به جون هم این وسط کارمزد کلر هم بیگیرن بزنن تو جیب شما حواست باشه بانک کلاتو ورداشته نزول میدی شما حواست باشه با این سیستم بانک چقد جیبتو خالی میکنه صدات هم در نیاد شما حواست به رانت 12 هزار میلیاردی باشه غصه جیک جیک منم نخور واسه یه موجودی حساب گرفتن 100 تومان میخورن حساب کتاب کن ببین ماهانه جند هزار میلون جیب ملت خالی می شه با این سیستم ساتنا پایا چکاوک شاپرک انواع کارمزد و نزول بانک
سیما: 1393/10/716:22:00،
52
20
فرمایش شما کاملا درسته حامد جان تا وقتی که با صد هزار تومن به هر کسی دسته چک میدن اوضاع همین جور باقی خواهد ماند ولی اینکه بخوایم همش نفی کنیم همه چیزو درست نیست .تمام حرفای شمارو قبول دارم . هر شخص باید فقط بتونه توی یه بانک حساب داشته باشه و از همون بانک همه خدماتو بگیره نه اینکه توی جیب من و شما پر از کارتها و دسته چکهای رنگارنگ باشه که ته حسابش بزور پنج هزار تومن پول هستش ...
Hamed: 1393/10/714:36:50،
50
75
من و دوستام به اتفاق دایی عمو خاله امه از زحمات بانک مرکزی تقدیر و تشکر میکنیم امیدوارم خیلی خدمات خوبی هستش واقعا محشره از وقتی این خبر رو شنیدم 4 شب و روز خواب به جشم نیومد لحه شماری میکرم واسه این خدمات.راستی بانک من به همراه چکاوک اوجولات هم میده....خخخخخ
محسن: 1393/10/715:13:04،
52
20
با تلاش قابل تحسين وشگفت انگيز مسولين محترم بانك مركزي به اميد خدا شاهد دستاوردهاي جديد از جمله چك پرستو چك گنجيشك چك كلاغ چك شاهين چك عقاب و در نهايت با عنوان چك هاي بالدار خاتمه خواهد يافت
کارمندبانک : 1393/10/715:13:13،
42
19
سامانه خوبی است به شرط اینکه قبلابسترش اماده میشده نه اینکه بعضی بانکهایا شعب انجامش بدن بعضی هانه یااینکه بانکی با بدبختی ومکافات کنذ دی سیستم وکندی خطوط مخابراتی یچ چک رواسکن کنه وبفرسته وبانک مقصدبا کمال خونسردی تیک عودت بزنه
علی: 1393/10/715:16:41،
75
16
بانک مرکزی فعلا یه فکری برایه نوسانات موقتی ارز کنه که موقتی بالا میره ولی خبری از پایین اومدن نیست.ما هم گوشامون مخملی
مجید: 1393/10/715:27:17،
42
17
جه اسمهای قشنگی چکاوک .چک آورد... اما هیچ پولی با خود نیاورد... با این اقتصاد فرو ریخته مگربا عوض کردن صورت مسله و اسم چیزی درست میشه
امیر: 1393/10/715:27:20،
36
17
من پیش از این چک هر بانکی رو که تو حسابم می ذاشتم پس از وصول در تاریخ مورد نظر در همان روز پول به حسابم واریز می شد ولی الان با این سیستم پول تو تاریخ چک توسط بانک وصول میشه ولی یک روز بعد به حسابم واریز میشه. یک روز تو بانک مرکزی پولو نگه میدارن! این همه تبلیغ واسه نفع خودشونه والا کجای این طرح به اعتبار بیشتر چک کمک میکنه؟؟!
خوانساری: 1393/10/717:06:01،
39
22
از طلا گشتن پشیمانیم لطف کرده ما را مس که سهل است حلبی کنید . الان 2 ماه است که طرح چکاوک در قزوین اجرا میشه . خدا پدر کلر و فاکس قدیم را بیامرزد . الان دیگه بانک طرف حساب وصولی نمیده و خودش را راحت کرده در جواب بانک ارسال کننده مینویسد بعلت قطعی سیستم قابل پرداخت نمیباشد . ومعمولا این بدلیل کسر موجودی و به درخواست صاحب حساب از بانک خودش صورت میگیرد و هیچکسی نظارت نمیکند
کامران: 1393/10/717:17:34،
49
16
هر وقت چک شخصی برگشت خورد بانک از خودش پاس کرد بعد بانک با صاحب حساب طرف شد مثل کشور های اروپایی امریکایی اون موقع حرف از به فکر مردم بودن بزنید اقای مدیر بانک مرکزی اقای ســـــــــــــیف
ایمان: 1393/10/722:46:01،
49
19
بازم این ادم (من تو ما)نظر داده عجب ادم با فکرو تدبیری هستش
خداروشکر خیلی هم اعتماد به نفس داره در هر موردی هم اطلاعات داره و نظر میده
چون شرعا ایراد داره بساطش باید جمع بشه اوه اوه چهقدر این ادم فهمیدس
کاش تو رییس جمهور بشه
حسن: 1393/10/722:47:24،
36
20
رفتم با کارت خرید کردم تو رسیدش ازم مالیات سلامت گرفتن، به یارو گفتم این دیگه چیه، ابراز بی اطلاعی کرد گفت مال سیستم، لابد اینم چراغ خاموش داره اجرا میشه، ولی به جان خودم اونی که باید مالیات سلامت بگیره خودمم چون هوای الوده، اب نیتراتی و... دارن به خوردمون میدن
روحي: 1393/10/814:06:33،
39
18
آقا همش كه جكها رو عودت دادن..... 20 تا چك خابوندم 15 تاش عودت شده....يعني چي ؟
محمد: 1393/10/817:36:52،
37
16
بنده به عنوان کارمند بانک خدمتتون دوستانه عرض میکنم که به هیچ وجه چکهایی که پولش رو در زمان کوتاهی نیاز دارید رو الان به حساب نخوابونید. بجاش چک ها رو دستی وصول کنید.

تا توجه به محدودیت زیرساخت و منابع انسانی شعب چک هایی که به حساب واگذار بشود قطعا با تاخیر چندین روزه به حساب واریز خواهد شد.

ضمن اینکه به علت مشکلات سیستم بانک مرکزی و سایر بانکها چکهایی که حتی وصول هم میشوند به حساب ها واریز نمیشوند
سارا: 1393/10/1720:49:47،
20
11
من کارمند بانکم.از وقتی این طرح لعنتی راه افتاده کلا آرامش از بین رفته.کاری که تو دو ساعت میشد جمعش کرد کل روز وقت میگیره.آمار اشتباهات تو این سیستم وحشتناکه.حجم کار خیلی بالاست و به همین دلیل درصد خطا خیلی بالاست.الان تو شعبه ما حدودا 20 تا چک وجود داره که بلاتکلیف هستند. همه خسته ان.خیلی خسته.این سامانه هیچ کمکی به کاهش چکهای برگشتی نمیکنه و برعکس اعتماد همه رو کم میکنه.
ن: 1395/2/1915:00:12،
9
9
پنج روزه یه چک خوابوندیم به حساب هنوز هیچ خبری نشدنیه بانمک که میریم میگن کلر نیومده آخه باید چی مار کنیم خوب ما هم خودمونو لازم داریم

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار