کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

گلایه وزیر اقتصاد از نفرین‌هایی که روانه بورس می‌شود

کدخبر:۸۹۴۹شنبه، ۶ دی ۱۳۹۳ - ۱۱:۳۴:۰۰۲۹۱۲ بازدید

علی طیب‌نیا پیش از ظهر امروز در مراسم تودیع و معارفه رئیس سازمان بورس و مدیر عامل بانک توسعه صادرات به ایراد سخنانی پرداخت و اظهار ...

وزیر امور اقتصاد و دارایی با تاکید بر اینکه در مواقع نزول شاخص بورس نفرین‌هایی روانه این نوسانات می‌شود گفت: شفافیت و جلوگیری از رانت اطلاعاتی و ارتقاء استانداردها باید در دستور کار بازار سرمایه قرار گیرد.

علی طیب‌نیا پیش از ظهر امروز در مراسم تودیع و معارفه رئیس سازمان بورس و مدیر عامل بانک توسعه صادرات به ایراد سخنانی پرداخت و اظهار داشت: از سال‌های دور بنگاه‌های اقتصادی دچار تنگنای مالی و اقتصادی در حوزه تامین اعتبارات بوده‌اند که علت اصلی آن هم کمبود نقدینگی عنوان می‌شده است.

وی افزود: شاید رشد بالای نقدینگی در ایران عمدتا ناشی از عوامل برون‌زا و افزایش پایه پولی توسط بانک مرکزی بود چرا که رشد نقدینگی در این مدت ناشی از افزایش ضریب فزاینده نبوده است هر زمان افزایش ضریب فزاینده از عملکرد درون‌زای نظام بانکی باشد اثرات مثبتی در توسعه اقتصادی کشور به همراه خواهد داشت اما وقتی ناشی از افزایش پایه پولی باشد آثاری جز تورم و سرکوب تولید مشاهده نمی‌شود.

طیب‌نیا با تاکید بر اینکه توسعه بازار پول و سرمایه از پیش‌نیازهای اصلی تامین نیاز بخش تولید است تصریح کرد: بازارهای مالی در هر کشوری از چند رکن سرمایه، پول و تامین مالی خارجی برخوردار می‌شود؛ در دولت وظیفه بازار سرمایه تامین مالی بلندمدت و همچنین تامین سرمایه در گردش بنگاه‌های بزرگ اقتصادی دیده شده اما فعلا این کار را بانک‌ها انجام می‌دهند.

وزیر اقتصاد افزود: در سال جاری پیش‌بینی شده بود که بانک‌ها 60 درصد تسهیلات اعطایی را به سرمایه در گردش تولیدکنندگان بدهند که در 7 ماه امسال 59.8 درصد به این مهم اختصاص یافت.

طیب‌نیا همچنین افزود: طی‌ سال‌های گذشته در بازار سرمایه اقدامات موثر و مفیدی صورت گرفته و ارزش بازار سهام به شدت افزایش یافته است. کما اینکه تعداد سهامداران نیز تقویت شده است. هم اکنون اشخاص حقیقی به صورت موثر در بازار سرمایه فعالیت می‌کنند.وزیر اقتصاد ادامه داد: ابزارهای نوین در بازار سرمایه طی سال‌های قبل معرفی شده همچنین سامانه‌های الکترونیک نیز به صورت جدی در دستور کار بازار سرمایه قرار گرفته است؛ این بازار مشارکت جدی در اجرای اصل 44 داشته است.

وی با تاکید بر اینکه هم اکنون مردم در کنار نرخ ارز و نرخ سود به شاخص کل بورس هم حساسیت نشان می‌دهند گفت: این موضوع هم مهم و هم ارزشمند است و تا حدودی موجب دردسر برای همکاران ما در سازمان بورس و وزارت اقتصاد شده است چرا که هر زمان شاخص مثبت شود همه دعا می‌کنند ولی خدا نکند چند واحد شاخص کم شود، آن زمان نفرین‌ها که احیانا به مسببان آن سرازیر می‌شود.وی با تاکید بر اینکه هنوز بازار سرمایه به جایگاه واقعی خود نرسیده است افزود: هنوز بازارهای ما بانک محور هستند و ما باید سیاست‌هایی را به کار بگیریم تا بنگاه‌های اقتصادی از طریق بازار سرمایه تامین مالی انجام دهند.

طیب‌نیا در ادامه به بیان انتظاراتی که دولت از بازار سرمایه دارد پرداخت و گفت: بازار سرمایه باید با تقویت الزامات حاکمیت شرکتی و حمایت از سهامداران اطمینان و اعتماد را به نسبت به بورس افزایش دهد کما اینکه در سبد شرکت‌های پذیرفته شده در بورس نیز باید تنوع ایجاد شود نه اینکه چند بخش خاص نقش اصلی را در بازار سرمایه به عهده بگیرند.وی افزود: بازار سرمایه بر پایه اعتماد و عدالت ادراک شده بنا شده بنابراین هر عاملی که به این عدالت خدشه وارد کند پایه‌های این بازار را می‌لرزاند. بنابراین شفافیت و جلوگیری از رانت اطلاعاتی و ارتقاء استانداردها باید در دستور کار بازار سرمایه قرار گیرد.

وزیر اقتصاد ارتباط با کانون‌های تخصصی مردم نهاد را از دیگر انتظارات دولت از بازار سرمایه برشمرد و گفت: من از زمانی که وزیر شده‌ام ارتباطم را با با بخش خصوصی افزایش داده‌ام که نمونه آن فعال شدن جلسات شورای گفتگو است.وی همچنین بر ضرورت ارتباط با نهادهای بین‌المللی و فعال شدن سرمایه‌گذاری های خارجی در بازار سرمایه تاکید کرد و افزود: تحریم‌ها دیر یا زود ساقط می‌شوند هر چند هم اکنون نیز تحریم‌ها شکست خورده‌اند اما باید جهش لازم برای رشد اقتصادی کشور با سرمایه‌گذاری‌های خارجی بوجود آید.

طیب‌نیا همچنین گفت: توسعه ابزارها به تنهایی کافی نیست بلکه باید فرهنگ سهامداری نیز افزایش یابد.وزیر اقتصاد در ادامه به ارائه توضیحی درباره وابستگی کشور به درآمدهای نفتی اشاره کرد و گفت: با نوسانات قیمت نفت درآمدهای ارزی کشور نیز دچار نوسان می‌شود از همین رو برای قطع وابستگی درآمدهای نفتی باید سهم صادرات غیر نفتی افزایش یابد که این موضوع در اقتصاد مقاومتی نیز مورد توجه قرار گرفته است.

وی با تاکید بر اینکه توسعه صادرات غیر نفتی و جایگزینی فرآوردهای نفت خام جزو برنامه‌های دولت است گفت: باید جلوی خام فروشی نفت گرفته شود. این راهبردی موسوم به جایگزینی صادرات است که افزایش بهره‌وری و کیفیت محصولات بدون توسعه صادرات امکانپذیر نیست.وی گفت: بانک توسعه صادرات بین دو مقوله تامین مالی و توسعه صادرات ارتباط خوبی ایجاد کرده و امیدواریم این وضعیت در آینده تقویت شود.

طیب‌نیا افزود: در بانک‌های توسعه‌ای هدف اصلی سودآوری نیست بلکه توسعه صادرات و کمک به رشد اقتصادی است. در برنامه‌های دولت نیز تقویت جایگاه و نقش بانک توسعه صادرات به صورت جدی دیده شده از همین رو افزایش سرمایه بانک و سپرده‌گذاری در صندوق توسعه ملی در دستور کار قرار گرفته است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

X: 1393/10/611:53:43،
37
20
سيف بورسو خراب كرد اينو همه ميدونن
صدای داد مردم: 1393/10/612:05:19،
45
15
آین بابا هم که پاستوریزس

یه روز قهر میکنه الان هم که گلایه مندن !

مردم باید گله مند باشن شما پاسخگو ببم ..

مملکت گل و بلبله بخدا
غیر بانکی: 1393/10/612:26:05،
37
17
سیف کجا درست کرده که بخواد بورس رو درست

اصللا به من بگو توی این مملکت چه چیزی داره درست کار می کنه ؟
متضرر در بورس: 1393/10/612:43:11،
39
17
من که بدبخت شدم تو این بورس خراب شده
تارخ: 1393/10/614:30:29،
24
12
خبری از دل و دلواپس نیست .
مسعود: 1393/10/615:40:43،
28
12
بورس بر اساس قواعد قمار شکل گرفته. هر کی واردش میشه باید فکر باختهای پیشبینی نشدش باشه
ارش: 1393/10/611:55:38،
35
42
گلایه وزیر برای منافع جیب خودش است گول نخورید و سهام را بفروشید
محمد: 1393/10/612:30:45،
38
29
ببین شما آقای طیب نیا رو میشناسی ؟ من میشناسمش از نزدیک. خیلی آدم شریف و با سوادیه . زشته تهمت میزنی . یاد بگیر با اخلاق باشی . این باب حرف زدن نباید جزء میراث ما برای آیندگانمون شه.
احمد: 1393/10/617:52:02،
8
9
خدا وکیلی میشناسی یا واسه خنده میگی
اگه میشناسی یه سوال بپرس بگو کی وضع
مملکت درست میشه جوابشا بگو
مهدي: 1393/10/611:56:25،
54
15
بورس بهشت رانت خواران ودلالان بزرگ و يك گور بزرگ براي پول هاي مردم عادي و بيچاره است.
دو سه سال تو بورس باشيد اينو مي فهميد
امید: 1393/10/612:00:34،
48
16
ببخشید اقای وزیر ولی شما تو خواب بسر میبری نزدیک به یک ساله که شاخص بورس منفیه و سرمایه مردم با اعتماد به شما داره دود میشه و به هوا میره
علي: 1393/10/612:10:42،
26
13
دلار بايد پايين بياد تا بورس رونق بگيره
اقتصاددان: 1393/10/612:16:31،
37
12
با نگاهی به اوضاع اقتصادی گذشته بهتر درک خواهید کرد که سلسله وار اول ارز بعد طلا بعد مسکن بعد ماشین و بعد مایحتایع عمومی و بعد خدمات و... طی یک فاصله زمانی گران میشود ولی بورس ایران کلکه و سرمایه گذاری در بورس مساوی از دست دادن سرمایه هست
هادی: 1393/10/612:29:44،
32
13
خجالتم خوب چیزیه
علی: 1393/10/613:46:43،
32
21
این بابا یکی از ضعفترین وزرای اقتصادی کشور در دوران سی وپنج ساله است انتصاباتش در بانکها بازار سرمایه و......همچنین عملکرد پانزده ماهه ایشان که هپچ نکته مثبتی نداره فعلا فقط میگه شاهد نوسان ارز نخواهیم بود کاهش قیمت نفت تاثیری ندارد وقس علی هاذا ادمو یاد دولت قبل میندازه
reza: 1393/10/615:26:50،
29
15
بورس تو زمستان رونق می گیره هوا سرده برای کسانی که سرپناه ندارند پولای مردم و توش می سوزونند بقیه گرم بشند مصداق بارز آتیش زدم به مالمه

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
نرخ‌های جدید سود بانکی اعلام شد
جدول پیش فروش محصولات ایران خودرو با سود مشارکت 25 درصد - شهریور 96
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما