کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

رونق اقتصادی در کشور حس نمی‌شود

کدخبر:۸۹۳۸شنبه، ۶ دی ۱۳۹۳ - ۰۸:۲۶:۳۶۲۵۷۴ بازدید

اگرچه رئیس‌جمهور به گواه آمار و ارقام بار دیگر اعلام کرد اقتصاد ایران از رکود خارج شده و در ابتدای جاده رونق اقتصادی قرار گرفته است اما فعالان ...

 اگرچه رئیس‌جمهور به گواه آمار و ارقام بار دیگر اعلام کرد اقتصاد ایران از رکود خارج شده و در ابتدای جاده رونق اقتصادی قرار گرفته است اما فعالان اقتصادی، کسبه بازار و کاسبان جزء می‌گویند هنوز منتظر رونق کسب‌وکار هستند. حسن روحانی، رئیس‌جمهور بار دیگر به گواه آمارهای تازه انتشار یافته بانک مرکزی اعلام کرد اقتصاد ایران از رکود خارج شده، تورم از سوی دولت کنترل شده و قطار اقتصاد ایران در ابتدای جاده رونق اقتصادی قرار گرفته است.

او بر این نکته تاکید کرد که اکنون تورم ۱۷ درصد شده و آمارهای رشد اقتصادی نشانگر این است که اقتصاد ایران از رکود خارج شده است. رئیس‌جمهور همچنین به این نکته اشاره کرده که در سال‌های گذشته، رشد اقتصادی کشور منفی بوده و نه تنها حرکتی رو به جلو صورت نگرفته بلکه در مواردی نیز عقب‌رفت صورت گرفته، در حالی که طبق اعلام رسمی بانک مرکزی، میزان رشد اقتصادی کشور در 6 ماه نخست سا‌ل‌جاری نسبت به 6 ماه سال قبل، حدود ۴ درصد بوده است در حالی که ما دو سال گذشته را با رشد منفی سپری کردیم.

دولتمردان می‌گویند وقتی کشوری ۶ ماه را با رشد اقتصادی سپری می‌کند به معنای آغاز رونق اقتصادی است که اکنون اقتصاد ایران در چنین شرایطی قرار گرفته است اما در این میان، کسبه بازار و فعالان اقتصادی بر این باورند که این رشد اقتصادی مرتبط با صنایع بزرگ است؛ به این معنا که بیشترین رشدی که در دو فصل ابتدای سال‌جاری حادث شده که البته ملاک افزایش رشد اقتصادی و خروج از رکود نیز قرار گرفته، به دلیل افزایش رشد حاصل در صنایع بزرگ و عمدتا نفتی بوده است.

اوضاع واحدهای تولیدی خوب نیست

احمد پورفلاح، رئیس کمیسیون فضای کسب و کار اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران در این رابطه در گفت‌وگو با مهر می‌گوید: رشد صنعتی که اعلام شد، عمدتا مرتبط با بنگاه‌های صنعتی بزرگ است یا افزایش تولید خودرو، سیمان و فولاد است اما متاسفانه باید اعلام کرد که تحولی در واحدهای کوچک و متوسط صنعتی مشاهده نمی‌شود؛ همانطور که مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی اعلام می‌کند ۱۲ هزار واحد صنعتی ورشکسته شده‌اند و تولید آنها خوابیده است. وی افزود: این موضوع، رکورد منفی در دستاوردها ایجاد می‌کند. وی می‌گوید: خوشحال می‌شویم که از دهان آقای رئیس‌جمهور می‌شنویم رکود رفع شده و ما به توسعه می‌رسیم ولی واقعیت این است که من به‌عنوان یک فعال صنعتی که با بنگاه‌های زیادی در ارتباط هستم، دقیقا وقتی اوضاع را رصد می‌کنم، می‌بینم همه واحدهای صنعتی کوچک و متوسط مشکل دارند و متاسفانه مشکل نسبت به سال قبل، شدیدتر شده است چراکه در سال گذشته، حس خوش‌بینی ایجاد شده بود و جو روانی حاصل از روی کار آمدن دولت یازدهم با عنوان تدبیر و امید، منجر به این مساله شده بود که همه امیدوارتر حرکت می‌کردند. پورفلاح گفت: واقعیت این است که دولت به‌خاطر اینکه سیاست‌های ضد تورمی را که البته مورد تایید همه فعالان اقتصادی است، پیاده کند، آنقدر تورم را با شیب تند کاهش داد که به خاطر آن، نقدینگی از گردش خارج شد و تسهیلات به واحدهای تولیدی داده نشد، بنابراین امروز این واحدها، همه سر به گریبان مشکلات هستند و من خروج از رکود را در بخش صنایع کوچک و متوسط نمی‌بینم.

 خبری از خروج از رکود نیست

یکی از عمده‌فروشان خیابان مولوی در گفت‌وگو با ما می‌گوید: خبری از خروج از رکود نیست و به نظر می‌رسد رونق بازار، تنها یک شعار است؛ شاید هم در بخش‌های دیگری اتفاق افتاده باشد ولی حداقل در بازار تهران که به نوعی مرکز تعاملات اقتصادی کشور به شمار می‌رود، خبری از رونق اقتصادی نیست. وی می‌افزاید: همه ساله خریدهای عمده مغازه‌داران از آذرماه برای ایام پایانی سال به مرور آغاز می‌شد اما متاسفانه اکنون هیچ خبری نیست و باز هم کاسبان با نااطمینانی از بازار، خریدهای عمده خود را کم‌کم و با احتیاط بیشتری صورت می‌دهند. او معتقد است نقدینگی در دست مردم کم شده و به همین دلیل، خریدهای کمتری انجام می‌دهند بنابراین کاسبان هم با احتیاط بیشتری جنس می‌خرند. یکی دیگر از عمده‌فروشان بازار بزرگ تهران می‌گوید: به هرحال خرید و فروش در بازار به تناسب انجام می‌شود اما به‌طور قطع، مغازه‌داران از آن راضی نیستند، مثلا اگر در گذشته اجناس با چک و به صورت اقساطی میان کسبه فروخته می‌شد اما اکنون که نقدینگی کم است، هیچ‌کس حاضر نیست به این صورت کار کند و به نوعی نااطمینانی در بازار به وجود آمده است. او می‌گوید: خروج از رکود را هنوز حس نمی‌کنیم، چراکه مردم باید خرید کنند و چرخ تولید و فروش بچرخد اما به نظر نمی‌رسد رونق اقتصادی در راه باشد، چراکه به هرحال ما کسبه عمده‌فروش، آثار آن را قبل‌تر از مردم در بازار حس می‌کنیم اما اکنون چنین اتفاقی رخ نداده است. این کاسب بازار بزرگ تهران می‌گوید: رکود همچنان هست و بسیاری از مغازه‌داران در برخی ساعات روز، بیکار در مغازه‌های خود می‌نشینند و منتظرند یک مشتری به آنها مراجعه کند.

به این زودی‌ها رونق اقتصادی را شاهد نخواهیم بود

یکی دیگر از کسبه بازار بزرگ رضا می‌گوید: توان همیشگی خرید از سوی مردم در بازار وجود ندارد و کاسبی هم رونق چندانی ندارد، این در حالی است که به ازای همین کاسبی که رونق ندارد، باید مالیات را به صورت مرتب بپردازیم و هزینه‌های جانبی را تحمل کنیم؛ در حالی که دولت می‌گوید خروج از رکود صورت گرفته، به نظرم این طور نیست. وی می‌افزاید:  برخی صاحبان مغازه که در سال‌های گذشته فعال بودند، به دلیل کسادی بازار ترجیح دادند مغازه‌های خود را بسته نگه دارند تا حداقل مالیات ندهند و پول خود را به بانک‌ها برده‌اند و از سود آن استفاده می‌کنند. این در حالی است که به نظر نمی‌رسد اوضاع به این زودی‌ها هم به رونق اقتصادی منجر شود، چراکه پول دست مردم نیست که بخواهند خرید کنند و تولید و بازار را رونق دهند. به گزارش مهر، حال و روز بازار و البته حرف‌های فعالان اقتصادی نشانگر این است که دولت باید تمرکز بیشتری در بخش خرد اقتصاد ایران صورت دهد و حال که دو فصل از سال را با رشد اقتصادی مثبت سپری کرده است، حداقل در ادامه راه تمرکز بیشتری بر خروج از رکود واحدهای کوچک و متوسط و بازار و اقتصاد خرد صورت دهد تا این بخش‌ها هم بر قطار رونق اقتصادی سوار شوند.

همچنان باید منتظر رونق اقتصادی باشیم  

 نایب‌رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن تهران می‌گوید: موضوع اقتصاد خرد و کلان با هم متفاوت است. ممکن است زمانی در سطح اقتصاد خرد، احساس رونق و فعال بودن بازار به وجود‌ آید ولی در مجموع، شرایط کل اقتصاد کشور دچار عدم تعادل بوده و اقتصاد کشور مساله داشته باشد البته ممکن است برعکس هم باشد و در سطح اقتصاد خرد، رونق احساس نشود و بنگاه‌ها از رکود خارج نشوند ولی در کلان اقتصاد، اتفاقاتی رخ داده باشد که نشانگر خروج کشور از رکود باشد. سیدحمید حسینی افزود: قاعدتا اگر در سه فصل پیاپی، آمارها نشان دهد رشد اقتصادی کشوری مثبت شده است، آن کشور از رکود خارج شده است. البته ممکن است آثار این خروج از رکود، در شرکت‌های بزرگ و دولتی و در قالب فعالیت‌های دولتی باشد همانطور که الان رشد حادث شده، متعلق به بخش نفت و گاز بوده است. به اعتقاد حسینی، این رشد اقتصادی خیلی با بخش خصوصی کشور درگیر نیست و ظرفیت تولیدی داخلی کشور را فعال نمی‌کند، چراکه در حوزه نفت و گاز، افزایش تولید صورت گرفته و آثار آن در سطح وسیعی در کشور مشاهده می‌شود اما چون این پروژه‌ها عمدتا دولتی بوده و پروژه‌هایی هستند که چند سال پیش، بخش تولیدی کشور درگیر آنها بوده است، هم‌اکنون چندان تاثیری بر واحدهای تولیدی پایین‌دستی خود ندارد که آنها را از رکود خارج کند. حسینی معتقد است هنوز قضاوت برای شروع رونق اقتصادی در کشور زود است و باید حداقل یک فصل دیگر نیز صبر کرد تا آمارها منتشر شود.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

کشکول طلایی: 1393/10/608:36:44،
111
15
کاسب و کارمند و کارگر صورت خود را باسیلی سرخ میکند ولی باید با شیب ملایم مالیات وباج وخراج را بدهد.تا از ما بهتران زندگی رنگین (.......)داشته باشند.
ايراني بدبخت: 1393/10/610:15:46،
56
14
اگه اهل بصيرت باشيد مي تونيد رونق اقتصادي رو تو خواب نظاره گر باشيد!!!!!! والا ما که تو مملکت همش بدبختي و گروني و فلاکت و خواري و نا اميدي مي بينيم. بخداااااا راست ميگم
چایپارالی: 1393/10/608:37:22،
71
20
با کدوم ثبات ارز انتظار رونق بازار رو دارید.
ماکولو: 1393/10/611:39:49،
25
30
داداش! ثبات ارز و ميشه تعريف کني؟؟؟ عايا؟؟؟؟
متضرر: 1393/10/608:52:40،
69
18
ولی روغن اقتصادی با طعم پالم به خوبی احساس مس شود
اکو: 1393/10/608:56:46،
68
19
من یه ادم احساسیم ولی نمیدونم چرا هر کاری میکنم این رونقو احساس نمیکنم.میترسم مشکل مال دوران بچه گیم باشه و ازش کینه به دل گرفته باشم
رضا: 1393/10/609:04:11،
61
19
با آمار و ارقام ساختگي كه نميتوان رونق ايجاد نمود !!!!
حسین: 1393/10/609:04:15،
65
16
اصلا دوست ندارم منفی باف و بدبین باشم ولی هرچی بیشتر تلاش میکنم نه تنها رونقی حس نمیشه بلکه رکود بیشتر میشه مزه مزه کرد!انشالله که من اشتباه کرده باشم ولی نمیدونم چرا یاد حرفای پرزیدنت احمدی نژاد میفتم که میگفت تورم نیست همه چی آرومه!!!نکن حسن با احساس مردم بازی نکن خطر داره حسن!!!
ب.ج: 1393/10/609:12:15،
62
19
چطور می شود در حالیکه تحریم ها برقرار است ووضعیت آن نامعلوم و قیمت نفت هم در سرازیری انتظار رشد اقتصادی داشت ؟! کدام ابلهی در این شرایط سرمایه گذاری می کند؟
تاحالا هم یک کم امیدواری به آینده اوضاع را بدتر نکرده وگرنه شاهد اوضاع بدتری بودیم . باز هم جریانی که منافع اش در این وضع هست و شعار می دهند که آمریکا هیچ غلطی نمی تو اند بکند مانع اصلی توسعه و پیشرفت اند و تا وقتی که این طور است از رونق خبری نیست !
احمد: 1393/10/610:44:17،
40
19
من هم مثل شما این رونق رو حس نمی کردم، اما روی بصیرتم کار کردم و با چشم بصیرت الان کاملا این رونق رو کاملا حس میکنم!!!!!
شهرپارس: 1393/10/611:19:33،
35
20
این من تو ما کیه جوک میگه ؟؟؟؟
تو همه مطالب هم کامنت گذاشته داداش حالت خوبه ؟؟؟؟"
اقتصاددان: 1393/10/611:39:25،
39
27
چیزی که ما لمس و حس میکنیم گرانیه و تا زمانیکه گرانیه یعنی تولید کمتر و تقاضای بیشتر اصل ساده اقتاصادی اینو میگه اگر مسولین اینرا نمیدانند دچار خودشیفتگی هستندو یا نمیدانم
هادی: 1393/10/612:31:34،
23
14
یه ضرب المثل هست میگن حیا رو خورده، آبرو رو قی کرده!!!! مصداقش الان و تو حرفایی ایناس.
ایرانی: 1393/10/614:14:45،
27
15
ولی تا دلتون بخواد رونق اختلاسی حس می شه !
دانشمند: 1393/10/614:32:25،
22
10
این چه خبریه ایران جیب یه خبر تازه بنویس همه این موضوع را میدونن!
هر وقت رونق اقتصادی لمس شد اون موقع یه خبری بده!
ali: 1393/10/617:31:18،
33
16
نه رونق اقتصادی وجود داره و نه کاهش تورم
اینا همش جو روانی هست که دولت ایجاد میکنه فقط با این تدبیروامیدالکی مه چی رو راکد کرده اسن.
مهران: 1393/10/709:22:54،
10
10
دقیقا همین طوره فکر میکنن با تبلیغات میشه مردم رو دلخوش کرد و براشون اقتصاد و آینده ساخت.
دهها ساله هممون سرکاریم.
ولی بازم چهار ساله دیگه میریم تو صف آخه باید روی صف رو کم کنیم!!!!.
کاربر سایت: 1393/10/722:54:37،
9
9
رکود چیزی نیست که به آسانی و در کوتاه مدت برطرف شود نمونه اش اقتصاد آمریکا که در سال 2004 نشانه های رکود پدیدار شد ودر سال های بعد شدیدتر شد هنوز بعد 10 سال این رکود در اقتصاد آمریکا وجود دارد چطور می شود اقتصاد ایران با این همه تورم و بی کاری در کمتر از 3 سال از رکود خارج شود؟
واقعیت را باید در زندگی روزمره ببینیم نه در آمار های رسمی

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
لیست قیمت جدید محصولات ایران خودرو با افزایش قیمت اعلام شد - شهریور 96
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
نرخ‌های جدید سود بانکی اعلام شد
جدول پیش فروش محصولات ایران خودرو با سود مشارکت 25 درصد - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما