کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

دولت راه زیادی در پیش روی خود ندارد

کدخبر:۸۹۱۷چهارشنبه، ۳ دی ۱۳۹۳ - ۲۲:۱۵:۴۶۶۶۱۰ بازدید

چند وقتی است که قیمت نفت روند نزولی را در پیش گرفته است. با کاهش قیمت نفت در سال جاری درآمدهای ارزی ایران کمتر خواهد شد اما نگرانی اصلی ...

چند وقتی است که قیمت نفت روند نزولی را در پیش گرفته است. با کاهش قیمت نفت در سال جاری درآمدهای ارزی ایران کمتر خواهد شد اما نگرانی اصلی این است که قیمت نفت در همین سطح باقی بماند و این به معنی محدود شدن بیشتر درآمدهای ارزی ایران است.اگر صادرات نفت ایران را یک میلیون بشکه در روز فرض کنیم و قیمت نفت هم حدود ۷۰ دلار باشد به طور میانگین درآمد یک سال آینده کمتر از ۲۶ میلیارد دلار خواهد بود. این یعنی درآمد نفت نسبت به سال ۹۲ کمتر از نصف می شود.

jah6llbdueuo2jgr22j.jpg

از سویی دیگر اما وابستگی بودجه به درآمدهای نفتی هرساله مورد انتقاد بسیاری از کارشناسان اقتصادی بوده و هست. بنابراین می توان گفت این اتفاق فرصتی برای بررسی توانمندی های دولت هم از نظر علمی در مراحل تدوین لایحه و هم از نظر عملکردی در مراحل اجرای بودجه ۹۴ فراهم خواهد کرد.وضعیت درآمدهای ارزی ایران در چنین شرایطی با دوره پایان دولت اکبر هاشمی رفسنجانی و ابتدای دولت محمد خاتمی قابل مقایسه است. تنها تفاوت آن در این است که در آن دوران تحریم های ظالمانه علیه اقتصاد اعمال نشده بود. 

0jf0qkxet3v4a8uehkvd.jpg

دولت راه زیادی در پیش رو ندارد

شواهد نشان تاریخی سه دهه گذشته ایران می دهد که همواره سیل درآمدهای نفتی دولت را به سمت بی برنامگی و ریخت و پاش گسترده سوق داده و کاهش درآمدها دستکم دولت ها را واداشته است تا حدودی دخل و خرج خود را تنظیم کنند. بنابراین شاید این کاهش قیمت نقطه آغازی برای رهایی از وابستگی بودجه و حتی اقتصاد به درآمدهای نفتی باشد.

در همین زمینه دکتر علی سرزعيم، از كارشناسان ارشد اقتصادی معتقد است: «من فکر نمی کنم اینگونه باشد. ما این فشار را قبل از این تجربه کردیم و کاهش بیشتر از این جا ندارد. اقتصاد ما تازه در حال خروج از رکود است. بنابراین کاهش بیشتر قیمت نفت موارد مثبتی را برای اقتصاد ایران به ارمغان نخواهد داشت.»

در زمانی که اکثریت معتقدند که کاهش بیشتر قیمت نفت به ضرر اقتصاد ایران تمام خواهد شد، دولت باید در مسیر اقتصاد با احتیاط بیشتر قدم بردارد. اقتصاد بیمار ایران گرچه از شر تورم خلاص شده است اما هنوز سایه رکود بر نفس های آن سنگینی می کند. بنابراین در چنین شرایطی باید نوشدارو قبل از مرگ سهراب فراهم شود.

دکتر علی سرزعیم در مورد راه حل های دولت برای سر و سامان دادن به اوضاع می گوید: «در چنین شرایطی راه های زیادی پیش روی دولت قرار ندارد. مهم ترین راه این است که دولت معافیت های مالیاتی را کاهش دهد و درآنها تجدید نظرکند. وگرنه راه دیگری پیش روی دولت نیست. شاید دولت مجبور شود خدمات دولتی را مانند آب، برق و گاز گران تر کند و یا باید یارانه ها را هدفمندتر سازد.»

رکود عمیق تر خواهد شد

اتفاق دیگری که کاهش قیمت نفت بر بازار ایران رقم می زند، افزایش ارزش دلار است. بنابراین حتی تصور شتاب گرفتن دوباره تورم و بازگشت رکود تورمی، تن اقتصاد ایران را می لرزاند. سرزعیم در پاسخ به این سوال که «با توجه به گران تر شدن ارز با کاهش قیمت نفت، ممکن است دوباره وارد دوران رکود تورمی شویم؟» می گوید: «وارد رکود تورمی نخواهیم شد بلکه رکود عمیق تر خواهد شد و شکل رکود ما تغییر خواهد کرد.»

وی می افزاید: «این در حالتی اتفاق می افتد که سیاست های پولی را به خوبی اجرا کنیم، انتظارات تورمی مهار شده باقی بماند اما دولت نتواند هزینه کند. در این حالت وارد رکود خواهیم شد. حتی اگر دولت سیاست ها را به خوبی اجرا کند اما قیمت نفت کاهش یابد باز هم اقتصاد رکودی باقی خواهد ماند. چرا که دولت هر سیاستی که بخواهد اجرا کند به همین سادگی و در طی یکسال جوابگو نخواهد بود.»

این کارشناس اقتصادی معتقد است: «ما دیگر بر طرف تقاضا را نمی توانیم تاثیرگذار باشیم و دولت قدرت مانور بر روی تقاضا ندارد اما اگر به طرف عرضه کمک کند می تواند تاثیر گذار باشد. اما در کل با وضع کنونی بازار، گزینه های پیشروی دولت بسیار کم است.»


انگیزه خوانی از توطئه عربستان

اتفاق دیگری که در این کاهش قیمت نفت افتاد، نقش عربستان است. حسن روحانی، رییس جمهور کشورمان در جلسه هیات دولت کاهش قیمت نفت را توطئه ای علیه مردم منطقه خواند و گفت که مردم منطقه به این وضعیت واکنس نشان می دهند.همچنین بيژن زنگنه وزیر نفت با بيان اينكه كاهش قيمت نفت در ابتدا سياسی نبوده و به‌دليل عرضه مازاد نفت در بازار اتفاق افتاده است، تصريح كرد: ادامه روند كاهشی قيمت نفت يك توطئه سياسی همراه با افراط و تفريط است. 

از زمان اولین شوک نفتی، یعنی درست بعد از جنگ ۱۹۷۳ اعراب و اسرائیل، سعودی‌ها فهمیدند با باز و بسته کردن شیر نفت می‌توانند در معادلات منطقه‌ای و جهانی اثرگذار باشند. در ماه‌های اخیر، بعد از این‌که آمریکا تولیدش را بیشتر کرد، به نظر معقول می‌آمد که سعودی‌ها متناسب با آن عرضه را کم کنند که قیمت‌ها در سطحی قابل قبول باقی بماند. اما ریاض دقیقا برعکس این عمل کرد.

اگر از دریچه ریاض دنیا را نگاه کنید، همه‌چیز تیره و تار است. سعودی‌ها نگرانی‌های رنگارنگی دارند که حس می‌کنند کسی آن‌طور که باید بهشان توجه نمی‌کند، چه متحدان‌شان در غرب، چه دوستان‌شان در منطقه.

بسیاری ناظران معتقدند ایران و عربستان در وضعیت جنگ سردند، یعنی سعودی‌ها سود ایران را در هر مسئله مهم منطقه‌ای معادل ضرر خودشان می‌بینند و زنگ خطر برای آل سعود به صدا در می‌آید.
اکنون ایرانی که قرار بود نگذارند در خاک خودش اورانیوم غنی کند، نه تنها این کار را می‌کند که ۷ میلیارد دلار هم در ازایش می‌گیرد. اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها ماه‌ها تلاش می‌کنند مشوق‌های اقتصادی مناسبی پیدا کنند که حسن روحانی "معتدل" بتواند با ‌آن تندروهای تهران را راضی کند.

علی سرزعیم در این زمینه می گوید: «این موضوع را به دو نوع می توان تعبیر کرد. به عبارتی داستان انگیزه خوانی است. به عبارتی از یک سو می توان انگیزه عربستان را مقابله با ایران و تحت فشار گذاشتن ایران و روسیه دانست و از سویی دیگر بگوییم به تهدید تکنولوژی جدید استخراج نفت جدید تبدیل شده است و الان عربستان به عنوان قدرتمندترین عضو اوپک، با این تصمیم می خواهد آنها را از میدان به در کند که معلوم نیست بتواند این کار را انجام دهد.»

به عقیده وی :« در اواخر دهه ۷۰ با ورود تکنولوژی های جدید عربستان سعی کرد با این موضوع مقابله کند و قیمت نفت را کاهش داد. اما واقعا این اقدام وی بی فایده بود چرا که غرب تکنولوژی جدید را استفاده کرد و قیمت نفت نیز پایین ماند. الان هم به عقیده بعضی افراد، همین تجربه ممکن است در حال تکرار باشد. در واقع گرچه قیمت نفت را کاهش می دهد اما ممکن است رقبا از میدان خارج نشوند. به همین دلیل نتوانست به هدف خود برای از مدیان خارج کردن رقابت، برسد.» این کارشناس اقتصادی در ادامه می افزاید: «بنابراین دو انگیزه از این اقدام عربستان وجود دارد. برخی ها به عنوان یک موضوع سیاسی به آن می نگرند و برخی با هدف اقتصادی.»

بلیط هواپیمادیدگاه ها

على: 1393/10/322:19:24،
81
27
مبارك باشه!
رضا: 1393/10/323:37:02،
55
20
اینا رو ولش چند روزه میخوام قیمت روبل روسیه رو ببینم تو سایت پیداش نمیکنم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
هادی: 1393/10/323:49:34،
116
26
چند سال پیش که گرون تر میفروختید و پولش رو آتیش میزدید و بردید، اومدید بگید که حالا ارزونتر شده اینقدر آه و ناله میکنید؟؟؟
" اون روز که جیک جیک مستونت بود، فکر زمستونت بود؟؟؟ "
ارش: 1393/10/401:14:38،
51
30
سلام
ایرانجیب لطفا زمینه متنها را رنگ خاکستری یا زرد مات انتخاب نمایید تا هنگام مطالعه چشم آسیب نبینند . متشکرم
Mehran: 1393/10/401:42:41،
54
17
بي ام و خودرو المكتريكي زد ، تا چند سال ديگه نفت نَمَديسن بابا ، باد فراوون هست انرژي خورشيدي خفن هست ، ميشه از زباله برق گرفت ، چي شده ؟ تازه به فكرش افتادين اره ؟
رضا034: 1393/10/403:14:04،
76
36
دوستان با این وظعیت مطمین باشین حتی اگر مذاکرات سال اینده به توافق هم برسه دولت به خاطر جبران کسری بودجه نمیذاره قیمت دلار پایین بیاد و شاید بالاتر از این هم بره
==> دوستان عزیز که خیلی با علاقه نتیجه مذاکرات رو دنبال میکنن مطمین باشن اخرش هیچ فرقی به حال مردم نخواهد کرد
اریا ساسول: 1393/10/409:26:38،
21
17
حالا خوبه که نفتی وجود داره که نصف یا ثلث قیمت ازتون بخرن چن سال دیگه که تموم شد اون وقت باید چیکار بکنید؟؟؟؟؟؟؟؟؟اون وقت دیکه میشن مثل ماهی که از اب بیرون انداختنش چن لحظه تلاش واسه نجات میکنن ولی زود تسلیم سر نوشت میشن
اگه نفت بشکه ای هزار دلارم باشه تو برنامه دولت گرونی پلکانی کم و زیاد نمیشه باید عملی بشه پس بهتر که بشه 1 سنت
بهلول: 1393/10/511:39:03،
24
10
حالا جالبه دولت میخواد با مالیات خسارت نفت را جبران کنه ایا این روش درستی هستش ؟برای شما فرقی نداره شما کسری بوجه را مالیات از مردم جبران میکنید.مالیات 44 درصد بالاترین مالیات منطقه جالبه؟
بهلول: 1393/10/511:41:13،
27
22
ایران جیب یک چیز و خوب امدی راضی کردن تندروهای داخل کشور>
فقط: 1393/10/322:23:31،
35
132
فقط سانگ یانگ.کوراندو
مرتضی: 1393/10/322:33:57،
146
26
اخه ما با همه کشورهای قدرتمند سر جنگ داریم و هر چی گدا گشنه هست دور وره خودمون جمع کردیم همین میشه عاقبتمون . کشوری مثل ایران با این همه منابع و زمینها چیکار به این کشورهای گدا گشنه داره .هر دولتی میاد سر کار دولت قبلی رو مقصر میکنه حالا تکلیف مردم چیه؟
ایرانی مفلوک: 1393/10/323:58:01،
68
33
اصلا نترسید

همه این ضررها با ورود توریست به کشور جبران میشه

توریست افغانی-عراقی-پاکستانی-سوری-تاجیک-هندی برایمان ارزآوری دارند!!
مردم بدبخت: 1393/10/322:36:38،
95
28
تازه معلوم شد منظور از هدفمندتر کردن یارانه یا کلا کلمه هدفمند چیه
دستتون درد نکنه
تا بیخ هدفمند شدیم
اما هنوز وااسه هدفمندی بیشتر جا داریم
هر جا سودی هست . برادران بالا میخورنش . بقیش هم میره بیتالمال که ما نمیدونیم کجاست
هر جا ضرری هست پای مردم بدبخت در میانه
بله عاق هدفمندی یعنی همین
جنگجو: 1393/10/322:39:06،
106
60
شما که انقدر ادعا دارید چرا خانه خدا را از دست ظالمین نجات نمیدهید؟! فکر کنید روزی عربستان بشه ایالت جدید ایران پول نفت از یک طرف پول زوار از یک طرف دنیا واس ما گلستون میشه..
جلال: 1393/10/407:18:33،
45
24
نه عزیز همون بلایی که بر سر مواهب خدادادی خودمون آوردیم بر سر اونها هم میاریم. ما که خیری ندیدیم بزار اونا راحت باشن.
منصور: 1393/10/421:03:53،
14
18
كسي كه خانه خودش را نميتونه درست نگهداره .......ميخوره دنبال گرفتن خونه ديگرانه!!!!
مهندس: 1393/10/322:41:57،
82
31
اي بابا تو يكي از شهرهاي ايران تو قسمت بالا شهر بانك ملت يه ساختموني ساخته 30ميليارد تومان خرجش كرده دولت بايد هزينه هاشو كاهش بده بهترين و معقول ترين راه براي كمبود بوجه
شیب ملایم: 1393/10/322:49:42،
89
27
نترسید شیبش ملایمه
ياكوزا: 1393/10/322:50:13،
65
74
سال بعد سال انفجار مسكن اونا كه مسكن ندارن الان بدنشون ميلرزه
بهرام: 1393/10/323:53:01،
49
44
دوست عزیز
نمودار قیمت مسکن به طرز شگفت آوری بر نومدار قیمت نفت منطبق است
یعنی افزایش در آمدهای نفتی افزایش قیمت مسکن
و بالعکس
رضا034: 1393/10/406:08:46،
48
28
ملت نون ندارن بخورن!!
شما میگی سال انفجار قیمت!!
تا وقتی دست مردم پول نیست قیمت ها سر جاشه حداکثر 20% گرون شه میخواد خوشت بیاد یا نه
تنهای...................تنها: 1393/10/322:50:26،
98
34
وقتی باآمریکاوغرب ودنیابجنگی آخرعاقبتش این وبدترازاین میشه دیگه.


این وسط بازملت مظلوم کم درآمدمتحمل ضرروسختی بیشترمیشن.
محسن: 1393/10/400:56:13،
34
51
نه دادش بیخود جو نده . هیچی گرون نمیشه.
سعید: 1393/10/322:50:34،
63
29
تحلیل خوبی نبود. همه جوانب رو در نظر نگرفته بودی.
از من بشنو: 1393/10/322:52:23،
48
40
دولت به جاي دلار اهن و.....گرون كنه دا اين كار سرمايه ها ميره به سمت ملك كه به نفع دولت و اقتصاده
h: 1393/10/322:55:23،
96
30
هممون ميميريم
کسرا: 1393/10/322:59:22،
80
23
واقعیت اینه عربستان این کارو واسه حفظ بازار نفت سنتی در برابر نفت شیل آمریکا کرده، آخه مگه ایران چقدر صادرات نفت داره؟ اینجوری اگه حساب کنی که خودش 7 برابر ما ضرر کرده. این قدر نیت خوانی اشتباه نکنید.
مجید : 1393/10/322:59:38،
46
139
مرگ بر امریکا
مجید : 1393/10/323:01:56،
99
44
نفت ارزان بشه مهم نیست ما کشمش صادر میکنیم
k: 1393/10/323:28:27،
66
25
بهتر خدا کنه بشه بشکه ای یک سنت یه آدامس شیکم رو بشکه ها بدن...وقتی نفت بشکه ای120دلار بود چه نفعی داشت برای مردم برای کسایی که صاحب نفتن...نفعش بود فقط برای سوریه و فلسطین و عراق...بالاخره در آینده ای نزدیک خواهیم دید آمریکا هیچ غلطی نمیتواند بکند...آقا ما نمیخوایم اسراییل رو نابود کنین بجاش کشور خودمون رو آباد کنین...
جواد: 1393/10/412:38:27،
27
24
يمن هم اضافه كن
-: 1393/10/323:37:38،
54
23
درآمد نفتي سال 1390 تقريبا دو برابر درآمد سال 1392. نتيجه اينكه چه درآمد نفتي بالا باشه چه پايين فرقي به حال ماها نمي كنه!
امين: 1393/10/400:16:04،
34
17
عربا كه فروش و توليدشون زياد نكردن كه قيمت نفت بياد پايين!
سعید: 1393/10/400:55:22،
51
25
خدا کنه قیمت نفت بازم کاهش پیدا کنه می خوام بدونم زمانی که قیمتش بالای صد دلار بود کدوم هامون وضع زندگیمون خوب شد ؟ مثل آب خوردن سرمایه ملی کشور به تاراج میره اونم به ثمن بخس اونوقت ادعای مدیریت و عزتمون گوش فلک رو پر کرده بهتره بجای انرژی هسته ای چهارتا مدیر درست و حسابی تربیت کنند که مملکت از این وضع دربیاد
زال: 1393/10/401:09:27،
49
27
در أمد زياد بود مردم خيرى نديدن الا گرونى حالا درامد كم شده بازم گرونى ميشه فرقى به حالمون نمى كنه
کاربر سایت: 1393/10/401:40:05،
35
26
عربستان پول نفت خود را در کشورها و تجارت های مطمئن سرمایه گذاری کرده و سود حاصل از آن تا حدودی افت قیمت نفت را برایش جبران کرده است ولی ما دارایی های خود را هدر دادیم و به این روز افتادیم حالا هم دم از توطئه می زنیم.
در این وضع سال آینده دلار گران می شود و معیشت سخت تر.
hasan: 1393/10/401:55:17،
44
20
یه راه دیگم داره گران کردن دلااااااااااااااااااااااااااااااار
مهدي: 1393/10/404:01:16،
34
25
حالا كه چي!؟!؟!؟!
باشه فهميديم؟!؟!!!
قرار يكي مثل بابك زنجاني باز پيدا بشه!؟!؟!؟
چه ٧٠ دلار
چه ١٥٠ دلار
بدبخت بدبخته
مهسا: 1393/10/406:24:39،
46
30
به فول یارو تو کارتون گالیور . من میدونم دیگه کارمون تمومه
فرهنگ ایرانی: 1393/10/407:46:04،
40
25
کاهش قیمت نفت اولین اثرش روی حقوق فرهنگیانه.ایهاالناس بعد از هفت ماه حق التدریس فرهنگیان را 14% شا دادن و میگن تصویه شد
مهرداد: 1393/10/408:59:57،
35
12
بالاخره ظلم یه جایی اثرشو نشون میده. خدا کنه با همین روند کاهش پیدا بکنه و آخرش این دیار ظلم متلاشی بشه. اونایی که نفت 140 دلاری رو خوردن الان دارن به مردم بیچاره میخندن. بدونید روز حساب نزدیکه. همتون تقاصشو پس خواهی داد. میلیاردها دلار ثروت قذافی آخرش چی شد؟؟ الان کل دار و دستشو یا اعدام کردن یا تو سوراخ موش پنهان شدن. اندکی صبر سحر نزدیک است.
محمد: 1393/10/409:15:34،
17
20
عربستان اگر تولیدش را کاهش دهد چه اتفاقی می افتد؟ قیمت نفت بالا می رود. بعد چه اتفاقی می افتد؟ تولیدکنندگان نفت شیل تهاجمی تر می شوند و تولید را بالا می برند. با بالا رفتن تولید نفت شیل چه اتفاقی می افتد؟ قیمت ها دوباره سقوط می کند. عربستان چه باید بکند؟ دوباره تولیدش را کم کند؟ متخصصین ما یک مشاوره ای به عربستان بدهند که عربستان در این "دور تسلسل" تا کجا باید تولیدش را مرتب پائین بیاورد که قیمت ها حفظ شود؟ و تازه موضوع فقط نفت شیل نیست. ایران اعلام کرده به محض برداشته شدن تحریم ها صادراتش را دو برابر می کند. آنوقت عربستان باید چه کند؟ باز هم تولیدش را یک میلیون دیگر پائین بیاورد؟ از طرفی، استدلال عربستان این است که چرا ما فقط تولیدمان را پائین بیاوریم؟ کشور های غیر عضو اوپک از جمله بزرگترین تولید کننده نفت جهان، یعنی روسیه، دست به ترکیب تولیدشان نزنند که اوپک و عمدتا عربستان با کاهش تولید
علياري: 1393/10/409:34:14،
25
17
جناب فرهنگ ايراني كه اسمتونو فرهنگ گذاشتين
لااقل ديكته تسويه رو درست مينوشتين؛خواهشاً شما رعايت كنين!
k : 1393/10/409:34:59،
18
20
بابا یکی به من بی سواد بگه همه چی از پارسال تا الان چند برابر شده چطوری تورم کم شده اونم از 40 درصد 17 درصد اقا بگید چجوری حساب میکنید
رضا: 1393/10/409:51:37،
14
19
ولی جالبه که درسته درآمد دولت از فروش نفت به دلار نصف شده ولی برابری دلار هم بیش از 3 برابر شده. دولت این پول نفت را عمدتا برای مصارف داخلی نیاز داره که الان ارزش آن 3 برابر هست. حالا حقوق کدوم کارمند دولتی از 91 افزایش 3 برابری داشته؟
از طرفی وقتی تولید نفت نصف شده هزینه های آن هم کاهش پیدا کرده.

بنابراین با اطمینان خاطر می توان گفت هرگز دولت اجازه نمی ده دلار بیاد پایین تر.

حالا نهایت این قصه این می شه که درسته تورم کاهش پیدا کرده ولی قابل لمس نیست.
مسیح: 1393/10/410:06:18،
27
21
بعد از نفت بزرگترین درآمد عربستان از زائران حج است که ایرانی ها بیش از سایر ملل در این کار نقش دارند! علتش حج عمره است که در تمام سال هزاران نفر از ایران به آنجا می روند در حالیکه مذاهب سنی حج عمره ندارندو فقط حج تمتع دارند.
ما ایرانی ها حرف های پراکنده و بی پایه زیاد می زنیم و بدنبال راه حل های ساختاری و بنیادی برای گرفتاری های خود نیستیم !
خیلی راحت نخبه ها را فراری میدهیم و به کار کارشناسی و تخصصی اهمیت نمی دهیم و فقط غرغر میکنیم و بعدش بدنبال یک ناجی خیالی که بیاید و درد مارا درمان کند!!
بقول حافظ: وصال دولت بیدار ترسمت ندهند / که خفته ای تو در آغوش بخت خواب زده!
اقتصاد برتر: 1393/10/411:06:38،
24
17
مسیح جان فرمایشات شما کاملا درسته تلویزیون اعلام کرد امسال 65 هزار نفر رفتن مکه هر نفر یازده میلیون تومان هزینه سفرشون شده که جمعا میشه 715 میلیارد اگر با دلار 3300 حساب کنیم تقربا میشه 217 میلیون دلار حالا بماند پولی که از بابت سوغاتی و حج تمتع و وووووو من واقعا دیگه نمیدونم چی بگم
اقتصاد برتر: 1393/10/410:35:40،
28
17
واقعا فکر میکنید فشار ناشی از کم شدن درآمد نفتی رو چه قشری از جامعه است دوستان گرام اینو بدونید تو این شرایط پولدار ، پولدارتر میشه و فقیر ، فقیر تر ......باشد که رستگار شویم
میثم: 1393/10/414:51:16،
20
9
وقتی سازمان برنامه رو منحل میکنن، به همه میگن خس و خاشاک، تو هر سفر استانی هزار تا نصوبه اجرا میکنن، هزارتا بابک زنجانی خلق میکنن، 16 ملیارد تومن به دانشگاه خودشون هبه میکنن، تهش میشه همین. البته اینا رو به خودم میگم، چون اکثریت خود ما مردم بودیم که این انتخاب رو کردیم.
Alfred: 1393/10/415:46:27،
27
17
وقتي رييس جمهور مردمي!اقاي احمدي نژاد!!!!!نفت ١٤٠دلاري را فروخت وضع مردم مگه تغيير كرد فقط چندتا اختلاص كوچيك جند ميليارد دلاري انجام شد اطرافيان رئيس جمهور هم كه اكثرا ميليارد ر شدند پس با ارزان شدن نفت امروز هم مشكلي پيش نمياييد چون ما ملتي هستيم هميشه در صحنه و هميشه در صف !!!!!!!!
مجید : 1393/10/623:03:43،
19
18
دمت گرم %%%%%%%%%%%%%%%%%%%%
رهنگ ایرانی: 1393/10/416:03:12،
24
25
جواب تایتانیک آره حق با شماست اون فرهنگی که به شما فرهنگ یاد نداده واقعا بی فرهنگ بوده

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
اولين نمونه از خودروی JAC J4 وارد ایران شد
سورن توربو را انتخاب کنیم یا دنا؟
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
ملاقات ایرانی با هیوندای سوناتا 2018
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما