کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

اقتصاد 80 کشور جهان در سال 2015

کدخبر:۸۸۹۸چهارشنبه، ۳ دی ۱۳۹۳ - ۰۷:۵۵:۴۵۵۰۰۵ بازدید

نشریه اکونومیست پیش‌بینی خود را از وضعیت اقتصاد جهان در سال 2015 میلادی منتشر کرد.

نشریه اکونومیست پیش‌بینی خود را از وضعیت اقتصاد جهان در سال 2015 میلادی منتشر کرد.  در ویژه‌نامه سال 2015 اکونومیست نرخ رشد اقتصادی ایران 0/2 درصد و نرخ تورم 5/15 درصد پیش‌بینی شده است. بر این اساس، جمعیت کشورمان در سال 2015 بالغ‌ بر 5/79 میلیون نفر خواهد بود. اکونومیست، همچنین نرخ رشد اقتصادی کشورهای جهان را پیش‌بینی کرده و 10 کشوری که بالاترین نرخ رشد اقتصادی را به خود اختصاص می‌دهند، معرفی کرده است.

در این فهرست هیچ اثری از اقتصادهای نوظهور بزرگ مشاهده نمی‌شود و اکونومیست این موضوع را نشانه‌ای از دوران سخت اقتصادی برای نوظهورها دانسته است. بر این اساس، اقتصاد پاپوآ گینه نو، با رشد 8/14 درصدی رتبه نخست را در بین سریع‌ترین اقتصادهای جهان به خود اختصاص داده است. اکونومیست در مورد فضای کسب‌و‌کار جهان افزوده است: پنج سال پس از رکود بزرگ، اقتصاد جهان هنوز در وضعیت خوبی نیست؛ اما سال 2015 امید برای بهبود را زنده نگه می‌دارد. کشورهای در حال توسعه، رشدی 3/5 درصدی را تجربه خواهند کرد. کشورهای ثروتمند، خواهند توانست به مدد احیای اقتصاد آمریکا رشد 5/2 درصدی را تجربه کنند. اکونومیست قیمت هر بشکه نفت در سال 2015 را به‌طور میانگین 98 دلار پیش‌بینی کرده است. 

 

نشریه اکونومیست طبق روال هر ساله در آستانه سال نوی میلادی پیش‌بینی خود از وضعیت اقتصاد جهان در سال 2015 میلادی را منتشر کرده است.

در ویژه‌نامه امسال اکونومیست، نرخ رشد اقتصادی کشورهای جهان برای سال آینده میلادی پیش‌بینی شده و نام 10 کشوری که بالاترین نرخ رشد اقتصادی را به خود اختصاص می‌دهند، به ترتیب آمده است. در این فهرست هیچ اثری از اقتصادهای نوظهور بزرگ مشاهده نمی‌شود و اکونومیست این موضوع را نشانه‌ای از دوران سخت اقتصادی برای نوظهورها دانسته است.

هیچ یک از گروه‌های اقتصادهای نوظهور از جمله بریکس (شامل ابرقدرت‌های اقتصادی همچون برزیل، روسیه، هندوستان، چین و آفریقای جنوبی)، گروه سیوتس (شامل کلمبیا، اندونزی، ویتنام، مصر، ترکیه و آفریقای جنوبی) و گروه مینت (شامل اقتصادهای متوسطی چون مکزیک، اندونزی، نیجریه و ترکیه) در فهرست اقتصادهای دارای بالاترین نرخ رشد جایی ندارند. در عوض، بازارهای کوچکی که بر سرمایه‌گذاری روی یک صنعت در حال رونق تکیه کرده‌اند، در این فهرست جای گرفته‌اند.

بر این اساس، اقتصاد پاپوآ گینه نو، رتبه نخست را در بین سریعترین اقتصادهای جهان به خود اختصاص داده است و رشدی 8/14 درصدی برای آن در سال 2015 پیش‌بینی شده است. علت رشد این اقتصاد، رونقی است که پروژه بزرگ گاز مایع (ال ان جی) شرکت اکسون موبیل به آن می‌بخشد. این پروژه تولید خود را در سال 2014 آغاز کرده است. ماکائو دومین رشد سریع را در سال 2015 به خود اختصاص خواهد داد.

درآمد حاصل از کازینوها عامل رشد این اقتصاد خواهد بود، اما استخراج منابع طبیعی، سنگ بنای رشد اقتصادی سایر اقتصادهایی است که در فهرست 10 اقتصاد سریع جهان قرار گرفته‌اند. منابعی همچون معادن مس و طلا در اریتره این اقتصاد را در رتبه پنجم این فهرست قرار داده و توسعه گازی در ترکمنستان آن را در جایگاه چهارم قرار داده است.

استخراج گاز در تانزانیا هم آن را در رتبه دهم قرار داده و تولید نفت در کنگو آن را در رتبه نهم قرار داده است. کوهستان‌های بوتان به این کشور یک مزیت اقتصادی بخشیده است تا بتواند نیروی آبی خود را به هندوستان صادر کند. این مزیت بوتان را در رتبه دهم و هم‌تراز با کامبوج و تانزانیا قرار داده است. گذشته از منابع طبیعی، گردشگری و رونق اقتصادی در تایلند باعث می‌شود که لائوس در رتبه هفتم قرار گیرد و بالاخره در کامبوج صنعت پوشاک موجب رشد اقتصادی سریع و قرار گرفتن این اقتصاد در جایگاه دهم خواهد شد.

ر این اساس، جدول اقتصادهایی که در سال 2015 میلادی بیشترین رشد اقتصادی را به خود اختصاص خواهند داد به شرح زیر است:

 

02gmafl6mtuurhecnde9.jpg

 

در ویژه نامه سال 2015 اکونومیست، نرخ رشد اقتصادی ایران 0/2 درصد و نرخ تورم 5/15 درصد پیش‌بینی شده است. بر این اساس، جمعیت کشورمان در سال 2015 بالغ بر 5/79 میلیون نفر خواهد بود. اکونومیست همچنین نوشته است حسن روحانی، دورانی مصالحه‌آمیزتر را رقم می‌زند، اما احتمالا مخالفان او مذاکره برای پایان تحریم‌ها را به منزله ضعف تلقی خواهند کرد. پیشرفت مذاکرات هسته‌ای، گرچه اکنون متوقف شده است، به ایران کمک خواهد کرد و بازگشایی مسیرهای بلوکه شده اقتصاد، بر رشد اقتصادی ایران خواهد افزود.

اکونومیست در مورد فضای کسب و کار جهان در سال 2015 افزوده است: پنج سال پس از رکود بزرگ، اقتصاد جهان هنوز در وضعیت خوبی نیست اما سال 2015 امید برای بهبود را زنده نگه می‌دارد. کشورهای در حال توسعه، برخی از ضعف‌های خود را جبران می‌کنند و رشدی 3/5 درصدی را تجربه خواهند کرد. کشورهای ثروتمند، خواهند توانست به مدد احیای اقتصاد آمریکا رشد 5/2 درصدی را تجربه کنند. دوران تسهیل پولی که به‌خاطر برنامه خرید اوراق قرضه فدرال رزرو آمریکا ایجاد شده بود، به سر می‌رسد.

شرکت‌ها مشتاقانه افزایش نرخ بهره آمریکا را انتظار می‌کشند. واحد اطلاعات اکونومیست پیش‌بینی می‌کند که در حدود اواسط سال 2015 نخستین افزایش نرخ بهره در آمریکا تحقق یابد. این اقدام موجب خواهد شد سرمایه‌ها به سمت آمریکا راهی شوند و خطرات موجود در بازارهای نوظهور را با خود به همراه کشند. اما در هر صورت سرمایه‌گذاران هنوز دلایل خوبی خواهند داشت تا بازگشت سرمایه مناسبی را از جهان در حال توسعه انتظار داشته باشند. بزرگ‌ترین خطراتی که اقتصاد جهان را مورد تهدید قرار می‌دهند، در اروپای غرق در بدهی‌ها نهفته است.

در این قاره خطر تنزل قیمت‌ها نیز وجود خواهد داشت. اما چین در طرف دیگر داستان قرار دارد: رشد 7درصدی تولید ناخالص داخلی چین به ایجاد ثبات برای شرکای تجاری این کشور در آسیا و سایر نقاط جهان کمک خواهد کرد. اما مقامات چین با یک مشکل مواجه خواهند بود: حفظ بخش مالی که به شدت مقروض است و در عین حال حفظ رشد اقتصادی قدرتمند. احتمال خطر برداشتن یک گام اشتباه بسیار زیاد است. تجارت جهانی 5درصد رشد خواهد کرد و یوآن چین برای تامین بودجه تجارت بیشتر مورد استفاده قرار خواهد گرفت. اگر کشورهای حوزه پاسیفیک و اروپا هر کدام جداگانه معاهدات تجارت آزاد را با آمریکا امضا کنند، چشم‌انداز تجارت جهانی بسیار روشن‌تر خواهد شد. دستیابی به هر دوی این معاهدات در سال 2015 امکان‌پذیر خواهد بود. اکونومیست در این پیش‌بینی خود همچنین قیمت هر بشکه نفت در سال 2015 را به‌طور میانگین 98 دلار پیش‌بینی کرده و نوشته است که مصرف انرژی در سطح جهان تا 3 درصد افزایش خواهد یافت.

در جدول زیر پیش‌بینی اکونومیست از رشد اقتصادی، درآمد سرانه، نرخ تورم و جمعیت کشورهای جهان آمده است:


klec3sm0a87rmd6rpmz.jpg

بلیط هواپیمادیدگاه ها

حسن: 1393/10/308:07:26،
55
15
مثل این میمونه پدر خونه بگه ماهی 20 میلیون درامدمه ولی وقتی بچه هاش چیزی خواستن بگه ندارم .
محمد: 1393/10/308:42:21،
43
15
چه جمعيت ما زياده!!!
تقريبا از تمام كشورهاي پيشرفته و اكثر كشورهاي در حال توسعه مثل تركيه بالاتره در حالي كه شاخص رفاه با افزايش جمعيت كاهش پيدا ميكنه و اول بايد رفاه عمومي تامين بشه بعد جمعيت رشد فزاينده داشته باشه تا سطح رفاه عمومي تامين بشه مثلا براي بهبود وضع معيشت مردم اسپانيا، دولتش بايد نصف ايران تلاش كنه
یه ایرانی: 1393/10/310:22:17،
27
48
با سلام
آقای محمد عزیز همه جای دنیا جمعیت یه فاکتور برای موفقیت و پیشرفت کشورهاس
چین یکی از اصلیترین دلایل قدرتش بخاطر جمعیتشه
جمعیت زیاد میشه بازار بزرگتر،نیروی کار بیشتر و ارزانتر،قدرت دفاعی بالاتر و .........
وقتی اینجا حقوق کارگر 200 دلاره بهیود معیشتش با جایی که کارگرش 3000-4000 دلار میگیره خیلی فرق داره
یه کارگر اندازه 20 برابر اینجا حقوق میگیره
یا مثل کشورهای با سطح پایین شاید حقوق کارگر به ماهی50 دلارم نرسه ، جمعیتشونم خیلی کمه ولی .........
تو اون کشورها هم آیا معیشت با جمعیت نسبت مستقیم داره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
امیر: 1393/10/310:48:56،
40
17
دوست عزیز فاکتور جمعیت میتونه عامل رشد باشه وقتی که مدیریت منابع و نیروهای انسانی درست باشه.
الان که شما اعتقاد داره جمعیت زیاد برای کشور ما خوبه، یعنی اینکه عقیده داری توی این کشور مدیریت از بالا تا پایین خوبه؟

"همه چی آرومه"
یه ایرانی: 1393/10/311:49:29،
25
19
با سلام
امیر عزیز نظر منم درست همین بود یعنی زیاد بودن جمعیت دلیل کاهش رفاه نمیشه و برعکس
با مدیریت درست میشه کاری کرد جمعیت بشه یه دلیل برای پیشرفت و با مدیریت بد جمعیت میشه یه مشکل و بحران.............
عليرضا: 1393/10/312:34:25،
43
18
توي نروژ هر شهروند به طور متوسط سالانه 107280 دلار درآمد داره يعني به پول ما حدود 376 ميليون در سال و به عبارتي ماهي حدود 31 ميليون !!!!! و طبق جدول بالا تو ايران هر شهروند به طور متوسط سالانه 6070 دلار !!
احمد: 1393/10/312:52:43،
34
13
يعني حدود 18 برابر يه شهروند ايراني !!!
ss: 1393/10/322:01:38،
28
12
چه اماری!
یونان که با بحران سنگین اقتصادی طرفه تورمش 0.2 درصده؟؟؟
فرهاد7: 1393/10/400:20:07،
31
10
به خدا اینها خیلی صادق هستند.تمام واقعیات رو میگن.
حالا فکر کنین این مثلا کارشناسای صداوسیما میخواستن بگن:
ایران ودوستاش خوبن بقیه جهان رو به نابودین.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار