کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

وام ، دردی از بافت فرسوده دوا می کند ؟

کدخبر:۸۸۹۰سه شنبه، ۲ دی ۱۳۹۳ - ۱۷:۴۶:۲۱۱۸۷۹ بازدید

کوچه های تنگ و باریک، خانه های قدیمی و شکننده اما پرجمعیت تنها تصویر کوچکی از محدوده بزرگ بافت فرسوده تهران هستند. محدوده ...

کوچه های تنگ و باریک، خانه های قدیمی و شکننده اما پرجمعیت تنها تصویر کوچکی از محدوده بزرگ بافت فرسوده تهران هستند. محدوده 3 هزار و 268 هکتاری که بنا بود با همکاری مشترک دولت و شهرداری سالانه 5 درصد آن نوسازی شود روز به روز بر مساحت آن افزوده می شود تا جایی که اخیرا در جریان تدقیق نقشه های بافت فرسوده به حدود 3 هزار و 400 کیلومتر رسیده است. 

کارشناسان مدیریت شهری معتقدند غیبت دولت در جریان نوسازی و اجرایی نشدن طرح های کارآمد نوسازی دو عامل مهم در کند شدن جریان نوسازی طی سال های گذشته بوده اند. از این رو دولت یازدهم سال جاری مصوبه ای را برای راه اندازی چرخ نوسازی بافت فرسوده به تصویب رساند که براساس آن وام ۳۰ میلیون تومانی برای کمک به سازندگان بافت فرسوده پایتخت به ۵۰ میلیون تومان افزایش یافت. 

این در حالی بود که به گفته برخی کارشناسان افزایش رقم وام نوسازی به ۵۰ میلیون نمی تواند به صورت موثر و کارآمد عمل کند. چرا که اولا با هزینه ساخت وساز در شهر تهران مطابقت ندارد و ثانیا وام به تنهایی نمی تواند محرک جریان نوسازی از سوی مردم باشد. از یکی از اهالی منطقه ۱۲ که نظرش را درباره موثر بودن وام بافت فرسوده می جویا می شویم می گوید: «چه فایده ای دارد هرچقدر هم که رقم وام را زیاد کنند آنقدر بر سر راه گرفتن وام از بانک مانع تراشی می شود که دست آخر به این نتیجه می رسم که از نوسازی منصرف شوم.»

رقم وام مناسب است

با این حال عبادالله فتح اللهی مدیر عامل سازمان نوسازی معتقد است ۵۰ میلیون تومان رقم مناسبی برای نوسازی بافت فرسوده در تهران است. او در این باره می گوید: مطابق با قانون سالانه باید ۱۰ درصد بافت فرسوده، نوسازی شود. با توجه به عقب‌ماندگی که طی سال‌های گذشته در این بخش به وجود آمده است باید بیش از ۵۰ هزار واحد نوسازی انجام شود که بتوانیم در یک برنامه ۵ ساله به حجم مورد اشاره در قانون برسیم.

او ادامه می دهد: در این راستا اولا ما از حرکت دولت استقبال می‌کنیم و این حرکت دولت را به فال نیک می‌گیریم. دوم از چند منظر این حرکت دولت، حرکت مناسبی بود؛ یکی اینکه دولت به این واقع‌بینی رسید که بین کلان‌شهرها و مراکز استان‌ها و شهرهای کوچک تفاوت وجود دارد و این تفاوت را باید با تعیین سقف شناور در وام نوسازی لحاظ کرد. به نظر من این یک قدم رو به جلو بود. 

دیگر اینکه؛ گسترده‌ترین حوزه‌ای که دولت می‌تواند به مردم کمک کند در بحث نوسازی، همین وام است. چون اصل وام را موثرترین پدیده در نوسازی مردم تلقی می‌کنیم و از این جهت هم خوشحال هستیم. سوم اینکه سقف ملی هم که در نظر گرفتند سقف مناسبی است، اما دولت غیر از این وظیفه دیگری دارد و آن این است که دولت به همان نسبت که شهرداری برای نوسازی بافت فرسوده تخفیف در عوارض ساخت می‌دهد، باید در ردیف‌های بودجه‌ای خود برای تامین زیرساخت‌ها و کمک به زیرساخت‌ها منابعی را لحاظ کند.

رقم وام انگیزه ای برای سازنده ایجاد نمی کند

اما محمدمهدی مافی دبیر انجمن انبوه سازان تهران اعتقاد دیگری دارد. او می گوید: اگر جامعه هدف اعطای تسهیلات ساخت مسکن در قالب این مصوبه زوج‌های جوان و کم‌درآمد با مشخصه ساخت و ساز در محدوده بافت فرسوده تعیین شود شاید در بحث ازدواج قابلیت اجرایی داشته باشد و بتواند به عنوان یک اهرم کمکی در جهت صاحب‌خانه شدن زوج‌های جوان باشد اما در بخش بافت فرسوده نمی‌تواند آنچنان موفق باشد.

او اظهار می کند: از آنجا ساخت و ساز به عنوان فعالیتی سرمایه‌ای محسوب می‌شود میزان سود کسب‌شده از این فعالیت اولین فاکتوری است که سازنده و سرمایه‌گذار با ورود به این حوزه به آن فکر می‌کنند. اما ساخت و ساز در بافت فرسوده شهرهای مختلف کشور چنین سودی را نصیب سازنده و سرمایه‌گذار نمی‌کند. از این جهت است که همواره مناطق شمالی و پهنه‌های جدید شهر مورد هجوم سازندگان ساختمانی قرار می‌گیرد.

مافی ادامه می دهد: از یک سو حتی تسهیلات جدید اعطایی فقط به اندازه مابه‌التفاوت درصد این وام نسبت به بازار می‌تواند تحرک ایجاد کند که این شاخص نیز با گذشت زمان مبلغ ثابتی می‌شود. از سوی دیگر با آنکه پرداخت وام به سازندگان دارای زمین در محدوده بافت فرسوده تعلق خواهد گرفت اما چون از یک طرف تمام تقاضاها را پوشش نمی‌دهد و عده کمی از این ظرفیت می‌توانند استفاده کنند و از طرف دیگر ارزان‌تر بودن آن نسبت به نرخ سود متداول احتمال ایجاد رانت در بازار وجود دارد.

سخنگوی کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران نیز می گوید: مشکل اصلی مبلغ وام نیست. به اندازه کافی وام و مصوبه برای بافت فرسوده وجود دارد اما رغبت نوسازی در میان مردم وجود ندارد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

قارا داغ: 1393/10/218:13:42،
18
23
تجربه جهان بعد از جنگ دوم این بود که یک منطقه وسیع بین چند بزرگ راه در بافت فرسوده تخریب و شهرک سازی انجام میشد این روش ابتدا در المان وفرانسه اجرا شد وسپس تمام جهان از آن استفاده کردند ،ما چرا از این روشها استفاده نمی کنیم نمی دانم.
بی خانه: 1393/10/220:36:00،
53
24
تورو خدا فقط ملک و خونه گرون نشه
باز مالکا دارن بازارو داغ میکنن
فک کنم نوبته گرون شدن خونس
رضا: 1393/10/220:38:00،
22
24
داداش گرونی خونه تو راهه عجله کن که ایندفه بیچارن همه
alex: 1393/10/218:26:44،
40
22
این سخن گوی کمیسیون شهرداری میگوید که مردم رغبتی به نو سازی ندارند !!؟؟

آخر کجای دنیا مردم دوست دارند در یک خرابه زندگی‌ کنند ، این مردم بی‌ چاره صبح تا شب دنبال این هستند که شب یک لقمه نان در سفره آنها باشد ، بچه هایشان که به سن ازدواج رسیده ا‌ند نه کاری دارند و نه کاری وجود دارد نه آینده روشنی برای آنها ،

بعضی‌ از این مسولان ما ، مثل اینکه در کره مریخ هستن یا این که هیچ آگاهی‌ از این جامعه ندارند ، هر کس به فکر خویش است و هر حرفی هم که میخوان به راحت میگن.
من: 1393/10/312:38:13،
47
22
گل گفتی
احسنت
علی: 1393/10/218:29:14،
34
16
دیگه تو ایران وام به درد چیزی نمیخوره.خونه 400 500 میلیون و وام 40 میلیون اونم 8 میلیون ازت پیش بگیرن بخورن تا بهت بدنش و 35 میلیون هم سرش سود بکشن و 75 ازت پس بگیرن
محمد: 1393/10/218:50:46،
44
19
برن گم شن با این شرایط وام دادنشون 30میلیون وام بافت فرسوده دادن موقع قسط بندی متوجه شدیم وامشون 22 درصده13ساله سرجمع میشه 96 میلیون (بانک سپه) ----اجاره نشینی خیییییلی بهتر از خونه دار شدنه با این شرایط
آقا محمد : 1393/10/308:41:33،
42
27
آقا محمد نظرتو خوندم آتیش گرفتم..خدا بهت صبر بده...خدا لعنت کنه نزول خور رو
مردم: 1393/10/220:34:36،
38
35
مردم هم تمایل دارند وهم نیاز دارند ولی3تا مشکل بزرگ اجازه نمیده که مردم اقدام کنند.
1.اینکه مبلغ فوق نسبت به هزینه ها خیلی کمه.
2.یکی اگه ملک داره و میخادچند واحد بزنه طبق دستور باید هرواحد به اسم یکی دیگه باشه تا بتونه از این وام استفاده کنه.
3.اصلان وامی وجود نداره همش تبلیغات دروغه اگر هم وام باشه انقدر سختگیری و بروگراسی هست که نمیشه وام رو گرفت.
vs: 1393/10/309:12:48،
61
25
وام فرسوده ای که بیشتر از دو سال ندادن به چه درد می خوره تازه بدهند هم نرخ وام 20 درصده

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار