کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

بانک مرکزی «بازی با ارز» را تکذیب کرد

کدخبر:۸۸۱۵جمعه، ۲۸ آذر ۱۳۹۳ - ۱۰:۴۸:۰۴۲۷۰۳ بازدید

بانک مرکزی با ارائه توضیحات مبسوطی درباره دلایل نواسانات اخیر ارز، مصاحبه‌های رئیس کل بانک مرکزی را در جهت حذف دلالی از بازار ارزیابی و "بازی با ارز" با قصد متعادل کردن بودجه را نکذیب کرد.

موضوع اظهارنظرهای بانک مرکزی در خصوص تحولات بازار ارز یکی از محورهای نقد و بررسی مطبوعات و سایت‌های خبری بوده است. آخرین نقد منتشره از محتوای مصاحبه‌های رئیس‌کل بانک مرکزی  تحت عنوان "سه اظهار نظر سیف درباره بازار ارز: سه بار گرانی دلار" به یکی از سایتهای خبری باز می‌گردد. به منظور رفع ابهام و تنویر افکار عمومی، توضیحات زیر ارائه می‌گردد:

1-معمولاً روسای کل بانک‌های مرکزی تنها بر حسب ضرورت درباره موضوعات مربوط یا تحت نظارت خود صحبت می‌کنند. بانک مرکزی ج.ا.ایران نیز حسب وظیفه قانونی خود در قبال تحولات بازار ارز حساسیت داشته و در مواقعی رئیس کل آن در خصوص موضوعات ارزی اعلام نظر می نماید. بدیهی است در حال حاضر در خصوص بازار ارز ایران که متاثر از انتظارات است، این حساسیت بیشتر است. بازار ارز ایران و تحولات آن طی سال‌های اخیر (و در حقیقت پس از تلاطم‌های بی‌قاعده سال‌های 1390 و 1391)‌ از اهمیت ویژه‌ای برای افکار عمومی و فعالین اقتصادی و تجاری برخوردار بوده است. یکی از وظایف نهادهای متولی و سیاست‌گذار، ایجاد شفافیت در خصوص روند تحولات متغیرها و بازارها و کنترل تاثیرگذاری هیجانات زودگذر و ناپایدار بر تحولات بازارهاست. در سال‌های اخیر بانک مرکزی تلاش کرده با استفاده از روش‌های معمول ـ نظیر مدیریت موثر بازار، ‌افزایش هماهنگی‌ها، جهت‌دهی به انتظارات و استفاده از اعتبار سیاستی خود ـ فعالین اقتصادی و تجاری را در جهت تامین اهداف کلان اقتصادی و مصالح عمومی هدایت کند. مصاحبه‌های مورد اشاره رئیس‌کل بانک مرکزی نیز در همین راستا و برای تصحیح انتظارات و اطلاعات عمومی بوده است. با عنایت به مسئولیت قانونی این بانک در قبال بازار ارز، اطلاع رسانی و مصاحبه رئیس کل این بانک در خصوص تحولات این بازار کاملاً طبیعی و در برخی موارد ضروری است.

2-یادآور می‌شود یکی از بزرگترین دغدغه‌‌های بانک مرکزی در حوزه ارز، کاستن از دامنه نوسانات نرخ ارز و محدود کردن کرانه‌های تغییر آن است. این نکته در مصاحبه‌های مقامات بانک مرکزی نیز بارها مورد تاکید قرار گرفته و کاهش قابل توجه ضریب تغییرات نرخ ارز از جمله دستاوردهای مهم و ملموس دولت یازدهم شناخته می‌شود. بانک مرکزی هدف تثبیت دامنه نوسانات ریال را با اتخاذ رویه‌های بدون تورش و متقارن دنبال می‌کند؛ به این مفهوم که به همان میزان که نوسانات افزایشی نرخ ارز نکوهیده است،‌ نوسانات کاهشی آن نیز چنانچه ناپایدار بوده و صرفاً منبعث از انتظارات و رفتارهای سوداگرانه باشد،‌ مخل تولید و سرمایه‌گذاری ارزیابی می‌کند. بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد که نوسان‌های لحظه‌ای و غیربنیادین نرخ ارز بستر مناسبی برای شکل‌گیری حملات سفته‌بازانه و خرید و فروش‌های گروهی در بازار می‌شود و علاوه بر ایجاد تعلل و سکون در سرمایه‌گذاری و تولید، آثار بازتوزیعی درآمدی وسیعی نیز برجای می‌گذارد. اتفاقاً در این زمینه، جهت نوسان نرخ ارز، تاثیر خاصی بر انتقال درآمد یا ثروت ندارد. یکی از اهداف مصاحبه‌های ریاست‌کل بانک مرکزی در حوزه ارز، حذف زمینه‌های تلاطم تصنعی در بازار ارز و کاهش قدرت مانور غیرواقعی سوداگران و جریان‌سازان در آن است.

3-پس از گسترش دامنه تحریم‌های اقتصادی به حوزه نقل ‌و انتقالات ارزی و به موازات کاهش فروش نفت ایران، نرخ ارز در بازار غیررسمی در برخی مقاطع،‌ بیش از آنکه متاثر از عوامل بنیادین اقتصادی و روند بلندمدت خود باشد،‌ تحت تاثیر اخبار و هیجانات زودگذر در خصوص تعاملات بین‌المللی کشور نوسان کرده است. این خصوصیت سبب تلاطم‌پذیری قابل توجه بازار ارز شده و به صورت عامل جذب کننده رفتارهای گروهی و سوداگرانه به سوی بازار ارز عمل کرده است. به تبع آن، تلاطم‌های بازار ارز آثار تخریبی محسوسی بر سطح قیمت‌ها و عملکرد دیگر متغیرهای اقتصادی داشته است. این در حالی است که بانک مرکزی به عنوان متولی حفظ ارزش پول ملی و نهاد سیاست‌گذار ارزی، اهتمام بسیار جدی نسبت به کاهش‌ تلاطم‌های بازار ارز و حفظ نوسانات آن در محدوده قابل قبولی حول روند نرخ ارز مورد حمایت متغیرهای بنیادین دارد. نگاهی به مقاطع اطلاع ‌رسانی بانک مرکزی در زمینه بازار ارز نیز موید انطباق زمان استفاده از اعتبار سیاستی این نهاد با مقاطع چرخش بازار است.

4-اگر این مطلب را بپذیریم که نرخ ارز در میان‌مدت و بلند‌مدت در مسیری مشخص و متناسب با متغیرهای بنیادین خود حرکت می‌نماید، این نکته را نیز باید بپذیریم که قاعدتاً تحولات نرخ ارز متاثر از برخی هیجانات و انتظارات کوتاه‌مدت مقطعی بوده و صرفاً موجب افزایش تلاطم و نااطمینانی در بازار می‌شود و در میان‌مدت و بلند‌مدت عملاً نتایج مثبتی را برای اقتصاد کشور به همراه ندارد. این امر همانگونه که در جهش‌های افزایشی مقطعی صدق می‌کند در خصوص کاهش‌های مقطعی و هیجانی نیر مصداق دارد. بر این اساس، مصاحبه دوم مهر 1392 در شرایطی صورت گرفت که بازار ارز در واکنش به تغییرات سیاسی پس از انتخابات ریاست‌ جمهوری، در حال تغییر عمده و یکباره انتظارات بود؛ بدین مفهوم که انتظارات بدبینانه قبلی فعالین اقتصادی نسبت به آینده تعاملات سیاسی بین‌المللی کشور با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید با سرعت قابل توجهی در حال تصحیح بود که در پی ایجاد موج هیجانی عرضه ارز توسط افراد، به معنی یک کاهش مقطعی و زودگذر در بازار تلقی می‌شد.

      ارزیابی‌های میدانی نشان داد تعدادی از سفته‌بازان با سوء‌استفاده از این تحولات و از طریق ایجاد نوسان‌های غیرواقعی، درصدد بهره‌برداری از فرصت‌ پیش‌ آمده برای کسب انتفاع شخصی از محل ایجاد تلاطم و نوسان بیش از حد (و کاهشی) نرخ ارز هستند. بدیهی است به دلیل عدم حمایت متغیرهای بنیادین از سطوح جدید نرخ ارز، بازار در روزهای آتی خود را تصحیح می‌کرد؛ در نتیجه اقتصاد در آستانه جهش یکباره نرخ ارز قرار می‌گرفت. اتفاق‌های مشابهی (البته با جهت معکوس) در مقطع اجرای فاز دوم اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها (آخر فروردین 1393) و اعلام نتایج مذاکرات هسته‌ای (آذر 1393) ‌روی داد. مصاحبه رئیس‌کل بانک مرکزی در مهرماه 1392 مانع از فاصله گرفتن بیش از حد نرخ ارز از سطوح مورد حمایت توسط متغیرهای بنیادین شد و اگرچه برخی از صاحب‌نظران این مداخله را دلیل عدم تداوم کاهش نرخ ارز تعبیر می‌کنند، ‌لیکن در دنیای واقع، بانک مرکزی مانع از افت بیش از حد نرخ و ‌جهش سریع بعدی آن شد. بنابراین ماحصل آن گفتگو، حفظ بازار ارز از تلاطم‌های ناموجه بوده است. این امر قابل درک است که جامعه پس از تجربه‌های سال‌های جهش و بی‌ثباتی در بازار در سال‌های 1390 تا به ابتدای سال 1393، به کاهش نرخ ارز به عنوان پدیده مطلوب و خوشحال کننده می‌نگرد. قطعاً اگر این تحول بر اساس روند متغیرهای بنیادین اقتصاد می‌بود، نه یک مصاحبه، بلکه دهها مصاحبه نیز نمی‌توانست از کاهش نرخ ارز ممانعت نماید؛ لیکن وقتی تحول جدی در روند متغیرهای بنیادین رخ نداده است، وظیفه بانک مرکزی حکم می‌نمود که به جای شعف از کاهش کوتاه‌مدت نرخ، در پی اقدام صحیح و اصولی که همان حفظ ثبات بازار است، اقدام نماید. نگاهی به تحولات بازار و برگشت نرخ به مسیر مشخص خود نیز کاملاً این امر را تایید می‌کند.
      درادامه، با توجه به همزمانی تشدید نوسانات بازار ارز با اجرای مرحله نخست قانون هدفمندی یارانه‌ها و ایجاد ذهنیت عمومی مبنی بر تاثیرپذیری دوباره بازار ارز از اجرای مرحله دوم، بانک مرکزی تلاش کرد ضمن آرامش‌بخشی به افکار عمومی در آستانه اصلاح قیمت حامل‌های انرژی در اوایل اردیبهشت 1393، مانع از افتادن اقتصاد در چرخه بی‌حاصل افزایش نرخ ارز ـ افزایش قیمت‌حامل‌های انرژی شود. بخشی از بسته سیاستی این بانک در آن مقطع،‌ جلوگیری از شکل‌گیری دوباره حملات سفته‌بازانه در بازار ارز از طریق جهت‌دهی به انتظارات بود. مداخله کلامی و مصاحبه مورد اشاره در سی‌ام فروردین 1393 نیز به همین الزام و نیاز بازمی‌گشت.
      باید یادآور شد مذاکرات هسته‌ای اوایل آذرماه 1393 و نتایج آن بر تحولات هفته‌های قبل و بعد بازار ارز، تاثیرات قابل توجهی برجای گذاشت. انتظارات خوش‌بینانه موجب شد برخی از فعالین اقتصادی برنامه‌های خرید و فروش ارز را به امید حل‌وفصل کامل پرونده هسته‌ای کشور در سوم آذرماه، به بعد از پایان مذاکرات موکول نمایند. عدم تحقق این پیش‌بینی از یک‌سو و کم‌عمق بودن بازار ارز و کشش پائین عرضه از سوی دیگر، سبب شد نرخ ارز در واکنش به بروز یک هیجان و انتظار رو به بالا، در کنار ورود یکباره حجم قابل توجهی از تقاضا در دوره‌ای کوتاه در پی خیل عظیم زائران اربعین حسینی واکنش نشان دهد؛ در نتیجه نرخ ارز از مقطع مذکور روند افزایشی به خود گرفت. مداخله کلامی اواسط آذرماه رئیس‌کل نیز با هدف اطلاع‌رسانی به فعالین تجاری مبنی بر عدم حمایت متغیرهای بنیادین از افزایش بی‌رویه نرخ ارز و نوسانات مشاهده شده در آن مقطع صورت گرفت.

5-در فضائی که قیمت کلیه کالاها و خدمات سیر مداوم افزایشی دارد،‌ ارز نمی‌تواند از این قاعده کلی مصون بماند و این امر در ماده 81 قانون برنامه پنجم توسعه نیز مورد توجه قرار گرفته است؛ ثابت نگهداشتن نرخ ارز با مکانیزم‌های مصنوعی و از طریق تزریق بی‌‌حد و حصر دلار به بازار، یکی از مخرب‌ترین روش‌های مدیریتی است که البته در نیمـه دوم دهــه 1380 و در اثر برخی فشارهای بیرونی، به مدتی طــولانی و با حجم بالا به اتکاء درآمدهای فراوان نفتی تجربه شد. چنین رویکردی نه تنها نتایج پایدار و ماندگاری برای اقتصاد در بر نداشت، بلکه تضمین‌کننده از دست رفتن مزیت‌های تولیدی، کاهش رقابت‌پذیری تجاری و گسترش واسطه‌گری و فعالیت‌های غیرمولد بود که منافع درازمدت‌ گسترش تولید و افزایش نرخ رشد اقتصادی را فدای منافع زودگذر کاهش تورم در کوتاه‌مدت می‌کند. بنابراین، تخلیه تدریجی و کنترل شده بخشی از شکاف نرخ تورم داخلی و خارجی در نرخ ارز نه تنها در راستای ایفای الزامات قانونی (نظیر بند (ج) ماده 81 قانون برنامه پنجم توسعه)‌ می‌باشد،‌ بلکه از طریق عدم انباشت ناترازی در نرخ ارز و نیز کاهش رانت، عملاً هزینه‌های اجرای سیاست یکسان‌سازی نرخ ارز را نیز در آینده کاهش می‌دهد.

6-متوسط نرخ اسمی برابری دلار در بازار غیررسمی در یک ساله منتهی به 20 آذر ماه سال 1393 به 31494 ریال رسید که در مقایسه با رقم مشابه در یک ساله منتهی به 20 آذر 1392 (یعنی 33154 ریال) 5.0 درصد کاهش نشان می‌دهد. اهتمام بانک مرکزی به مهار نوسانات و تلاطم‌های ارزی نیز سبب کاهش معنی‌دار ریسک نرخ ارز برای فعالین اقتصادی و خروج بخش عمده تقاضای سفته‌بازی از این بازار شد. انعکاس این رویکرد مناسب را می‌توان در کاهش‌49.8درصدی انحراف معیار نرخ ارز در دوره مذکور مشاهده نمود. این دستاورد، نقش مهمی را در کاهش نااطمینانی در فضای اقتصاد، پیش‌بینی‌پذیر شدن برنامه‌های درآمدی و هزینه‌ای بنگاه‌ها و در نتیجه، بهبود فضای کسب و کار و سرمایه‌گذاری ایفا نموده است.

7- در رابطه با این ادعا که دولت با "بازی با ارز" قصد متعادل کردن بودجه را دارد، باید به این نکته اشاره کرد که نرخ ارز بودجه سال آینده نسبت به نرخ مشابه سال جاری تنها 7.5 درصد رشد داشته است که این میزان افزایش، تنها بخشی از شکاف تورمی داخل و خارج را جبران نموده است. بنابراین اقدام مزبور نیز کاملاً در سازگاری با بند (ج) ماده 81 قانون برنامه پنجم توسعه بوده و گامی در جهت کاهش انباشت ناترازی نرخ ارز ارزیابی می‌گردد. علی‌ایحال، بانک مرکزی در تعیین نرخ ارز اعلامی روزانه خود بر اساس شرایط و اقتضائات اقتصاد و بازار عمل می‌نماید و در عین حال نیم‌نگاهی نیز به نرخ ارز بودجه دارد. عملکرد بانک مرکزی در تعیین نرخ ارز اعلامی روزانه در سال 1393 به خوبی نشانه این مدعاست. از این بابت، وارد نمودن اتهام بازی با ارز جهت متعادل‌سازی بودجه و تحمیل هزینه تورمی از این بابت به جامعه، ادعایی عاری از حقیقت بوده و نتیجه آن ایجاد انتظارات بدبینانه و غیرواقعی در جامعه نسبت به تحولات بازار ارز تلقی می‌شود.

8-بخشی از افزایش نرخ دلار در بازار آزاد از ابتدای سال 1393 را می‌توان به تحولات جهانی رابطه برابری ارزها و تقویت دلار مربوط دانست. در فاصله روزهای پنجم فروردین تا 20 آذر ماه سال جاری، نرخ برابری دلار مقابل ریال در بازار آزاد به میزان 13.0درصد افزایش داشته است. این در حالی است که در همین مدت نرخ یورو مقابل ریال به میزان 1.3 درصد افزایش داشته است. مقایسه ارقام فوق با درصد تغییرات رابطه برابری دلار مقابل یورو در بازار جهانی در دوره مشابه (11.3 درصد)، حاکی از این است که افزایش نرخ دلار در بازار آزاد تا حد زیادی ناشی از تحولات بین‌المللی نرخ دلار و یورو و تقویت دلار در بازارهای جهانی بوده است. با توجه به سهم بالای یورو در مبادلات خارجی کشور و تغییر ارز مورد عمل بانک مرکزی از دلار به یورو، ارزیابی عملکرد بانک مرکزی در بازار ارز عمدتاً باید با تغییرات رابطه برابری یورو و ریال صورت گیرد. با توجه به ثبات نسبی نرخ یورو در بازار داخلی، عملکرد بانک مرکزی در زمینه مدیریت بازار ارز مثبت و کاملاً قابل دفاع ارزیابی می‌شود.

9- لازم به ذکر است که بانک مرکزی به منظور ایفای وظایف خود در هدایت بازار ارز،‌ مجموعه‌ای از اقدامات را به انجام می‌رساند که مصاحبه‌ها، تنها بخش ارتباطی آن است. تامین ارز مورد نیاز بخش‌های تجاری و خدماتی در قالب بازار مبادلات، فروش ارز به بانک‌ها برای پاسخگوئی به تعهدات و دیون ارزی بانک‌ها و تجار،‌ اصلاح مقررات ارزی و تسهیل دسترسی به ارز، کاهش هزینه‌های نقل ‌و انتقال ارزی، هماهنگی با صادرکنندگان عمده برای تقویت عرضه ارز در بازار، گسترش روابط کارگزاری بین‌‌المللی و نظایر آن،‌ مجموعه‌ وسیعی از اقدامات و فعالیت‌ها را تشکیل می‌دهد که متاسفانه، از دید برخی ناظران و منتقدان، مغفول می‌ماند. بانک مرکزی انتظار ندارد این مجموعه گسترده و پنهان فعالیت‌ها مورد توجه قرار گیرد، لیکن از عموم منتقدین و دلسوزان انتظار دارد در ارائه تحلیل‌های خود مبانی و اصول مسلم اقتصادی را همواره در نظر داشته باشند و حفظ ثبات و پایداری بازار ارز را خط‌ قرمز تحلیل‌های رسانه‌ای خود قرار دهند.

      در خاتمه مجدداً یادآور می‌شود که بانک مرکزی حسب وظیفه ذاتی و قانونی خود از تمامی ابزار‌های لازم جهت حفظ ثبات بازار ارز و استمرار حرکت آن در مسیر متغیرهای بنیادین آن استفاده می‌نماید و در این مسیر در مواقع ضروری نکات لازم و تحلیل خود از تحولات بازار ارز را جهت تنویر افکار عمومی و اصلاح انتظارات در مسیر صحیح ارایه می‌دهد. در همین ارتباط توصیه می‌نماید صاحبنظران محترم در نقد اقدامات بانک مرکزی در خصوص تحولات بازار ارز، تحولات این بازار در پانزده‌ ماه گذشته را مطالعه و ضمن مقایسه آن با تحولات مدت مشابه قبل از آن، به اظهار نظر و ارزیابی همه جانبه مبادرت نمایند. علاوه بر این، اظهار نظرها و مصاحبه های افرادی که از اطلاعات کامل برخوردار نیستند در خصوص تحولات نرخ ارز می تواند زمینه ساز تشدید نوسانات بازار ارز و پیامدهای منفی ناشی از آن باشد. در همین ارتباط از خبرگان و دست اندرکاران محترم انتظار میرود با توجه به حساسیتها وظرایف بازار ارز، نظرات سازنده خویش را با این بانک (به عنوان مسئول قانونی و اجرایی بازار ارز ) در میان گذاشته و با این بانک در مدیریت موثرتر بازار یاری فرمایند تا بدینوسیله از هرگونه بهانه برای نوسانات هیجانی و ناپایدار در بازار جلوگیری شود .

بلیط هواپیمادیدگاه ها

امید: 1393/9/2810:56:15،
70
15
نونخشکی سر کوچه ما مسولیت بازی با ارزو به گردن گرفت
ابومفلس: 1393/9/2812:40:22،
46
14
دروغ میگن همه نظرات مسئولین اقتصادی رو برعکس تحلیل کنید
سعید: 1393/9/2814:37:07،
26
16
قیمت دلار را عرضه وتقاضا تعیین میکند بانک مرکزی الان دخالت کنه مثل سالهای قبل چند مدت میتواند دلار ارزان را به بازار بدهد وتاخیر چندروزه درگران شدن ان بدهد ولی از گران شدن ان در دراز مدت نمیتواند جلوگیری کند
کنجکاو: 1393/9/2815:15:22،
35
13
نباید مردم را نادان تصور کرد.. کدام باتک مرکزی در دنیا به جای پاسخگویی درست چنین بیانیه های عریض و طویل صادر می کند؟ دولت عملا ورشکسته هست به ویژه با بدهی 290 تیلیاردی به بانک ها و نفت 40 دلار هر بشکه! کار بانک مرکزی شده افزایش نرخ دلار برای کسری بوده دولت و پرداخت یارانه. ولی هیچ چیزی بدتر از بی ارزشی پول ملی نیست.


banker: 1393/9/2810:57:17،
50
65
هم اکنون دلار 3520 تومان است
سوال ایا شنبه دلار را در کانال 3600 میبینیم؟


اری ++++


نه -------
سيد ضيا: 1393/9/2813:34:31،
38
11
زمان فروش دلارررر
صدای دلار: 1393/9/2811:03:29،
53
39
سلام دلار 4000 تومانی

صدای دلار:علیک سلام .استانبول و فردوسی را اب و جارو بکشید که من دارم می ایم
Figaro: 1393/9/2811:07:49،
63
15
بحث بازي نيست. قبول كنيم يك كشور ورشكسته ايم. البته در نتيجه سياست دولتمردان ن ن ن ن ن ن ن
دلواپس: 1393/9/2811:08:24،
48
7
از ايرانجيب متشكريم كه اين مسئولين به اصطلاح پاسخگو رو مجاب به جواب دهي هر چند سفسته انگيز نموده
تنها سوالي رو كه اين مسئولين صحيح جواب ميدن اسمشونه كه البته بعضي مواقع به اون هم بايد شك كرد
هادی: 1393/9/2811:15:50،
35
17
وقتی بانک مرکزی عمده ترین عرضه کننده ارز تو بازار هست پس نمیتونه بگه من مسولیتی ندارم.
بازاری: 1393/9/2811:18:22،
39
12
پس کار کی میتونه باشه.بخدا همه اش زیر سر بانک مرکزی.جناب سیف وعوامل خودشان در استانبول وفردوسی میباشدصد رحمت به بهمنی اگر درعمل کاری نمیکرد ولی درظاهرحرفی میزد که جو بازار کاهشی میشد ولی برعکس عالی جنابان بظاهر باسوادی مثل سیف ونعمت زاده (وزیزصنعت)علنا وآشکارا فرکانس افزایشی به بازار میدهند.روحانی ازرای که بهت دادم پشیمانم .ایران جیب توهم کتمان نکنی کامل نشون بده
اقتصاددان: 1393/9/2811:28:11،
33
15
افزایش قیمت دلار و عدم ثبات آن باعث سردرگمی فعالان اقتصادی شده است در نتیجه به سمت رکود بیشتر پیش خواهیم رفت دست دولت بی تدبیر و نا امید درد نکنه
بي رو در واسي: 1393/9/2811:28:44،
30
16
بازي با نرخ سود بانكي و كاهش ان نتيجه اي غير از خروج سرمايه ها از بانكها و روانه شدن سرمايه ها به بازار ارز و طلا و افزايش قيمت ارز و سكة ندارد
هادی: 1393/9/2811:29:55،
28
14
بانک مرکزی بجای اینکه قیمت دلار رو در اواسط آذر 92 و 93 مقایسه و عوام فریبی کند بهتر است قیمت رو در اول و آخر آذر 93 مقایسه کند .افزایش بیش از 10% در یک ماه به بهانه عدم خرید بازرگانان و یاخرید زایرین کربلا دلایلی غیر قابل قبول می باشد.اگروظیفه بانک مرکزی کشور جلوگیری از هرگونه نوسانات ارزی است افزایش بیش از 10% نرخ برابری دلار و ریال در کمتر از یک ماه نوسان محسوب نمی شود؟ مگر اینکه 10% جزو سیاست شیب ملایم دولت تدبیر و امید محسوب شود.
poorya_2: 1393/9/2811:50:14،
42
11
خدایی کی متن رو خوند ؟!
اصلا ارزش خوندن نداره
اینقدر از این بازی ها سر مردم در بیارید تا یه روزی خشمشون رو ببینید
enteresan: 1393/9/2812:05:44،
26
10
تو ایران اگه یه زمزمه یا حرفکی.شنیدین که یکی تکذیب یکی قبول یکی بگه نم دونم بزودی.ان مسیله به واقعیت تبدیل خواهد شد.نمونش گرانی نان دلار.و...
جیب خالی: 1393/9/2812:10:05،
32
10
بچه ها یادتونه چند سال پیش یه رکود اقتصادی در اروپا و آمریکا بود مسولان ما بهشون میخندیدن چه سریع خودشونو جمع وجور کردن بنظرتون با این نخبگان کشور من که نمیبینم جمع وجور میشیم.
mehran: 1393/9/2812:29:40،
22
15
من كه متن رو نخوندم ولي سياست يعني دروغ پس باور نكنين
جواد: 1393/9/2813:16:46،
27
10
كى بود كى بود من نبودم
ایرانی مسلمان: 1393/9/2813:37:47،
34
14
پول ملی هر کشور مانند آب و خاک و پرچم هر کشور جایگاه حیثیتی و شرافتی دارد که متأسفانه در چند سال اخیر به ذلت و خفت افتاده است. با کاهش شدید ارزش پول ملی سرمایه اکثر ایرانیان و قدرت خرید آنها نیز به همان نسبت کاهش پیدا کرده است، که ظلم بزرگی به ایران و ایرانی است. مدیرانی که امکان یا توانایی اصلاح این موضوع را ندارند و در مسئولیت خود باقی مانده اند، بایستی به خاطر تأثیرات وسیع منفی آن در زندگی مردم و سلامت جامعه، در دنیا و آخرت خود پاسخگو باشند.
سماک: 1393/9/2814:05:51،
30
12
چیز غریبی است بعضی ها از درک امور بدیهی عاجزند ! خیلی واضح است که وقتی ارزش پول ملی بهر دلیلی پائین می آید ارز و طلا بالا می رود . حالا چه خرید این ها توسط سفته بازان و دلال باشد یا توسط مردم عادی . مگر این اتفاق بارها و بارها نیافتاد ؟! وهر بار هم واکنش بازار همین جور بوده .
قیمت ارز آن عددی نیست که بانک مرکزی تعیین می کند . قیمت ارز را بازار های مالی دنیا تعیین می کنند . همین سقوط پول روسیه بخاطر چیست و چرا مردم برای خرید دلار به بانک ها هجوم آوردند؟!
چرا ارزی که به مسافر ان می دهند 300 دلار است ؟! اگر بانک مرکزی راست می گوید ومی خواهد جلوی سفته بازان را بگیرد چرا به مسافر ارز بیشتر وبا قیمت حدود بازار نمی دهد؟! اینکار چه اشکالی دارد؟! در همه جای دنیا مردم از بانک ها ارز مورد نیاز خودرا می خرند در اینجا برعکس است و باید از دلال ها بخرند!!
پس خود دولت است که مروج این بازار دلالی و سفته بازی
است !!
جلل خالق: 1393/9/2814:48:42،
27
11
جلل خالق از جوکای اینا نکنه جمشید بسم الله دیگه ایی ظهور کرده باشه؟!!!
تدبیر بی امید: 1393/9/2815:40:18،
23
15
خدایا اینا چقدر دروغگو و دوروند
جامونده: 1393/9/2815:43:59،
29
13
به کمک کشورهای دوست وبرادر روسیه وسوریه وعراق این بهران را پشت سر میذاریم
ن . ی: 1393/9/2819:34:05،
22
25
دلار بخرم یا نه فعلا؟!زمان مناسبیه؟؟ یا نه؟
اره +
نه _

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما