کانال تلگرام ایران جیب
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
نیسان
تاپیک شاپ

بی اثر شدن دلارهای هسته ای با سقوط قیمت نفت

کدخبر:۸۷۸۸چهارشنبه، ۲۶ آذر ۱۳۹۳ - ۱۵:۳۸:۱۳۵۷۸۴ بازدید

با تمدید توافق هسته ای ژنو تا جولای 2015 در طی 17 ماه اجرای این توافق 11.9 میلیارد دلار پول بلوکه شده ایران آزاد می شود که افت اخیر قیمت نفت کل این مبلغ را بی اثر می کند.

قیمت جهانی نفت از اواسط سال جاری میلادی همزمان با تمدید 4 ماهه مذاکرات هسته ای ایران و 5+1 روندی نزولی را طی کرده و به نصف رسیده است.

ایران و گروه 5+1 در 6 ماهه اجرای توافق موقت هسته ای نتوانستند به نتیجه ای دست یابند و مذاکرات را برای 4 ماه تمدید کردند.آزاد کردن بخشی از پول نفت ایران در بانک های خارجی یکی از امتیازاتی بوده است که در مقابل برخی عقبگردهای هسته ای به ایران داده شده است. در 6 ماه نخست 4.2 میلیارد دلار پول نفت ایران آزاد شد که معادل هر ماه 700 میلیون دلار بود.

در این دوره قیمت نفت روندی صعودی را طی می کرد و افزایش قیمت نفت به همراه آزاد شدن بخشی از دارایی های ایران تاثیر مهمی در تقویت بنیه مالی دولت و حتی تقویت موضع ایران داشت.اما در دوره تمدید توافق ژنو روند نزولی قیمت نفت آغاز شد و آزاد شدن بخشی از درآمدهای مسدود شده ایران با افت قیمت نفت بلا اثر شد.

در دوره 4 ماهه تمدید توافق ژنو کل درآمد نفتی ایران 13.884 میلیارد دلار محاسبه شده که با فرض قیمت 107 دلاری نفت ایران در ماه ژوئن این رقم باید 16.117 میلیارد دلار می شد. بر این اساس به دلیل افت قیمت نفت 2.232 میلیارد دلار از درآمد نفتی ایران کاسته شده است. طبق توافق ایران و گروه 5+1 در این دوره 4 ماهه 2.8 میلیارد دلار از درآمد نفتی بلوکه شده ایران آزاد شد. بدین ترتیب خالص دستاورد مالی تمدید توافق ژنو برای ایران تنها 568 میلیون دلار بوده است.

در این دوره نیز توافق جامع حاصل نشد و مذاکرات تا جولای 2015 تمدید شد. قرار شد هر ماه 700 میلیون دلار دارایی بلوکه شده ایران آزاد شود.قرار است از دسامبر 2014 تا جولای 2015 مجموعا طی 7 ماه 4.9 میلیارد دلار دیگر از دارایی مسدود شده ایران آزاد شود.

بر این اساس در مجموع از زمان آغاز اجرای توافق ژنو تا جولای 20145 بالغ بر 11.9 میلیارد دلار دارایی بلوکه شده ایران آزاد خواهد شد. کل درآمد نفتی ایران در این مدت با فرض ادامه قیمت نفت در سطح 58 دلار کنونی بالغ بر 26.064 دلار خواهد شد.

چنانچه قیمت نفت در سطح قیمت ماه ژوئن 2014 یعنی بالغ بر 107.45 دلار باقی می ماند درآمد نفتی ایران در این مدت 17 ماهه باید 378.681 میلیارد دلار می شد.

بدین ترتیب افت قیمت نفت طی 17 ماه اجرای توافق موقت ژنو و دوره های تمدید آن 13.617 میلیارد دلار از درآمدهای ارزی ایران را کاهش داده است و در همین دوره 11.9 میلیارد دلار از دارایی های ایران آزاد شده است.

به عبارت دیگر افت قیمت نفت کل پول آزاد شده ایران در پی توافق ژنو را بی اثر می کند و خزانه دولت ایران از توافق ژنو طرفی برنمی بندد. توافقی که در پایین آوردن قیمت نفت کم اثر نبوده است و با کم کردن نگرانی ها نسبت به تشدید درگیری ها در خاورمیانه به افت قیمت نفت کمک کرده است.

تمدید مکرر این توافق به جای حصول به توافق جامع باعث حفظ وضعیت «استند بای» برای اقتصاد ایران شده و از سوی دیگر آرامش معکوس بر بازار نفت را حفظ کرده و به سیاست افت قیمت نفت که از سوی دشمنان ایران دنبال می شود خدمت کرده است.
دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
X22
آژانس مسافرتی بهار پرستوها
نگین خودرو

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

آسایشگاه خیریه
دلینو
گیوه زنجان
تورآنتالیا