کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

به بهانه خداحافظی صالح آبادی از بورس

کدخبر:۸۷۶۲سه شنبه، ۲۵ آذر ۱۳۹۳ - ۱۵:۳۹:۲۸۳۳۶۸ بازدید

سرانجام دامنه تغییرات در دولت یازدهم، به علی صالح آبادی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار رسید و این مدیر جوان بعد از بیش از 8.5 سال فعالیت ...

سرانجام دامنه تغییرات در دولت یازدهم، به علی صالح آبادی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار رسید و این مدیر جوان بعد از بیش از 8.5 سال فعالیت در رأس بازار سرمایه کشور، با حکم وزیر اقتصاد، مسئولیت این بازار را به محمد فطانت فرد واگذار کرد.

نام علی صالح آبادی، نخستین بار در سال 1384، در اوایل ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، به زبان‌ها افتاد. آن زمان، حسین عبده تبریزی به عنوان دبیرکل سازمان بورس اوراق بهادار تهران، مسئولیت بازار سرمایه کشور را برعهده داشت. با انتخاب محمود احمدی نژاد به عنوان رییس جمهور و پس از آن، رأی اعتماد مجلس به دانش جعفری به عنوان وزیر اقتصاد، عبده تبریزی از سمت خود کناره گیری کرد. با کناره گیری عبده تبریزی، گمانه زنی‌های رسانه‌ای درخصوصدبیرکل جدید سازمان کارگزاران بورس اوراق بهادار تهران بالا گرفت و حتی نام محمد نهاوندیان نیز به عنوان گزینه نهایی تصدی این سمت، رسما اعلام شد، موضوعی که بعدا تکذیب و اعلام شد نهاوندیان این مسئولیت را نپذیرفته است.

تکیه یک جوان 28 ساله بر صندلی بورس

بازار گمانه زنی‌ها درخصوص سکاندار بازار سرمایه داغ بود که خبری دور از انتظار در رسانه‌ها منتشر شد: جوانی 28 ساله، دبیرکل بورس شد! علی صالح آبادی که در آن مقطع، مدیر تالار منطقه‌ای بورس کرج بود، حالا باید به عنوان بالاترین مسئول بازار سرمایه، ایفای نقش کند، آنهم در زمانی که بورس، در شرایط بحرانی به سر می برد و خارج کردن بورس از بحران، کار ساده‌ای نبود. انتشار این خبر، بازتاب‌های مختلفی در پی داشت و بسیاری از منتقدان دولت را به واکنش واداشت، تا جائیکه محمود احمدی نژاد نیز در حمایت از این انتخاب، رسما موضع گیری کرد و این جوان 28 ساله را شایسته ریاست بورس دانست.

شروع فعالیت صالح آبادی در سازمان کارگزاران بورس، همزمان بود با اول آذر 1384، سالروز تصویب قانون بازار اوراق بهادار. دبیرکل جوان و تیمش حالا باید علاوه بر اجرای قانون جدید که مهمترین بخش آن، تفکیک مقام نظارتی از اجرا و ایجاد ابزارها و نهادهای مالی جدید بود، اوضاع بورس را هم سر و سامان می دادند و تلاش می کردند تا شرایط بحرانی بورس را به تدریج بازیابی کنند.

دوران حدودا 9 ساله مدیریت صالح آبادی بر بازار سرمایه کشور، پر است از فراز و نشیب ها و رویدادهای تلخ و شیرین بسیار. از بحران اعتماد در بورس در اوایل ریاست جمهوری دولت نهم تا ابلاغ سیاست های کلی اصل 44 از سوی مقام معظم رهبری و ضرورت آماده سازی شرکت های بزرگ دولتی برای ورود به بورس. از بحران مالی جهانی در سال 2007 میلادی تا تغییر دولت ها و شوک های مختلف سیاسی و اقتصادی. از جامعه سهامداران سه میلیونی تا بیش از 7 میلیون سهامدار، با مطالبات متنوع و رسانه های متعدد که می توان از جمله رویدادهای مورد اشاره در این دوران نام برد.

با مروری بر کارنامه 8.5 ساله صالح آبادی، شاید بتوان اجرای قانون بازار اوراق بهادار و تفکیک نهاد ناظر بازار سرمایه از ارکان اجرایی، راه‌اندازی ابزارهای مختلف مالی، راه‌اندازی نهادهای مالی مختلف در بازار سرمایه، توسعه الکترونیک بورس، فراهم کردن قوانین و مقررات لازم برای گسترش بورس و توسعه فرهنگ سهامداری در کشور را از مهمترین اقدامات وی در بازار سرمایه کشور نام برد.

عملکرد صالح آبادی به عنوان یک مدیر ارشد اجرایی که در ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار، در دولت های نهم، دهم و یازدهم به فعالیت پرداخته است، قطعا بدون کاستی نیست. بازار سرمایه که دوران طلایی خود را در سال 1392 با بازدهی بیش از 100 درصدی سپری کرده و به گزینه ی اول سرمایه گذاری در کشور تبدیل شده بود، در دی ماه سال 1392 و بعد از مشخص شدن تصمیم دولت مبنی بر افزایش نرخ خوراک پتروشیمی هاو بهره مالکانه معادن روند ریزشی خود را آغاز کرد به طوری که سودهای کلان به زیان های هنگفت تبدیل شد و این روند به صورت مداوم تا مهر ماه امسال ادامه پیدا کرد تا جایی که سهامداران بورس به طور میانگین از ابتدای سال تاکنون 9 درصد زیان کردند.

از دیگر اتفاقات مهم دیگری که در دوارن ریاست صالح آبادی رخ داد حذف نام بورس تهران از فهرست جهانی بورس‌ها بود که این اقدام در راستای دولتی بودن بورس تهران رخ داد و تبعات زیادی را برای بورس داشت.

این اتفاق در حالی رخ داد که فدراسیون جهانی بورس‌ها که شامل بورس‌های معتبر دنبا بوده و یک نهاد رسمی بین‌المللی است که بورس‌های متشکل دنیا را تحت یک استاندارد و قواعد مشخص می‌پذیرد، اعضای این فدراسیون شامل موسسات مالی معتبر دنیا هستند که بخش بزرگی از دارایی‌های بازار‌های مالی دنیا را در اختیار دارند.بورس تهران نیز از سال 1992 میلادی با رعایت استاندارد‌ها و قواعد این فدراسیون به عضویت فدراسیون جهانی بورس‌های اوراق بهادار درآمد و نام بورس تهران نیز هر ماه با انتشار گزارش آماری این فدراسیون منتشر می‌شد.

اما در اقدام تعجب برانگیز نام این بورس حذف شد که دلیل آن هم دولتی بودن بورس تهران ذکر شد به طوری که فدراسیون جهانی بورس ها معتقد بود که شورای عالی بورس و اعضای سازمان بورس کاملا تحت انتخاب وزیر امور اقتصادی و دارایی هستند و حتی رییس سازمان بورس نیز به عنوان معاون وزیر تلقی می‌شود، این درحالی است لذا این سازمان می گوید برای عضویت مجدد بورس تهران در این فدراسیون باید ساختار بازار سرمایه از حالت دولتی بودن خارج شود.

حال باید منتظر ماند و دید که فرد انتخاب شده که سکان بازار سرمایه را به دست گرفته می‌تواند با امیدواری در بین فعالان بازار سرمایه، رویکرد توسعه ای‌ بازار سرمایه در عرصه ملی و بین المللی را با شتاب بیشتری ادامه دهد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

babak: 1393/9/2515:47:13،
76
17
باید میشد معلم دینی عربی...دیگه تو ایران همه چی ممکنه
نادر: 1393/9/2516:08:03،
29
21
نه من مطمعنم ایشون بنا به قابلیتاش تو این پست بوده وگرنه تو این مملکت ... کسی رو ندیدم پارتی بازی به جایی برسه
مهرداد: 1393/9/2516:12:02،
47
23
سیرک باز کردین به خدا ، جلوگیری از سقوط روزی 300 تا 1000 اون هم با ترفندهای عجیب و غریب دیگه خریدار نداره.
علی جون: 1393/9/2517:11:31،
50
28
خوشم میاد هیچ جا از گزند خرابکاری های احمدی نژاد مصون نمونده
بعد یه عده ای جوری سنگش رو به سینه می زنن که آدم نمی دونه چی بهشون بگه
1457: 1393/9/2519:36:40،
42
17
بابک جان ! دین وایمون بعضی ها مثل این جناب رابطه نزدیک و تنگا ننگی با مال ومنال وپول وسرمایه داره که در زدوبندهای بورس و یا موسسه مالی و بانک جا خوش میکنند وشب وروز هم به جای مهر روی سکه سجده میکنند که لکه کبود رنگ رو بر پیشانی به رخ برادران مذهبی امثال خوشون بکشند!
كوكي مگان: 1393/9/2520:19:44،
31
18
آدم عاقل مصلحت و عقل خود را فدای چند بورس باز ورشکسته نمیکند مخصوصا با تصمیم دولت به قصد کاهش سود بانکی تنها بازاری که از این تحولات ضرر نکرده بخش مسکن است . چه این مذاکرات نتیجه بخش باشد و چه شکست بخورد کلیه بازارهای مالی به غیر از مسکن دچار نوسان میشوند ولی بخش مسکن بدلیل انکه نیاز اساسی زندگیست کماکان جزو معدود کالاهایی است که همیشه سیر صعودی قیمت خود را طی میکند .
در پاسخ نادر: 1393/9/2522:27:57،
10
22
ايشون دانش آموخته دانشگاه امام صادق هستند
پارک بان: 1393/9/2516:32:29،
24
20
عجب الاکلنگی تو بورس درست کرده بودا یه روز شاخص هزار واحد مثبت بود روزه بعد هزار واحد منفی بنظرم بزارنش مدیره پارک بشه خوبه چون متخصص الاکلنگه این آقا
پدرام: 1393/9/2517:48:40،
35
22
بورس در ایران = جوکی برای سرمایگذاری قابل اطمینان در صنعت ایران
شهاب: 1393/9/2518:00:18،
45
17
میبینم که بلافاصله بعد از کناره گیری ار بورس قراره وارد بانک توصعه صادرات بشه!!!


برا اینا همیشه کار هست؟ اونم چه شغلهایی... چه سمتهایی... چه حقوقهایی...

اونوقت این همه جوون با مدرک لیسانس و فوق لیسانس بیکارن برا یه لقمه نون باید برن مسافرکشی کنن...

هه... عجب عدالتی...
بهی: 1393/9/2518:08:26،
40
16
تغییر مدیریت در اینجا از این جیب به اون جیب هست ، امروز رییس سازمان x هستی و فردا میشی رییس سازمان y پس فردا میشی رییس سازمان z ، دریافت مسئولیت ارتباطی هم به تجربه و سابقه ات نداره
arman: 1393/9/2518:14:54،
37
18
حقش بود !
اقتصاددان: 1393/9/2518:44:43،
24
18
بورس ایران محل کلکه و برای سرگرمی درست شده بیشتر به یک قمار خانه شباهت داره همه هم میدونن ولی برای سرگرمی وارد آن میشن بعد هم با طمع سرمایشون را از دست میدن بورس فرمایشی است و علی صالح آبادی و دیگری هم جیره خور آن هستند اگر بورس جای رشد داشت ایشان استعفاء نمیداد حال هر کس دوست دارد بورس بازی را ادامه دهد
محسن : 1393/9/2519:30:11،
32
23
روحانی عزیز متشکریم . این چند روز هی گرد و خاک کردن که بورس اومد پایین انشا ا... با رفتن این آقا چرخ تولید نیمه جان کشور رونق برگیره.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما