کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

دستور کاهش نرخ سود بانکی با شیب ملایم صادر شد

کدخبر:۸۷۴۳سه شنبه، ۲۵ آذر ۱۳۹۳ - ۰۶:۵۴:۲۵۵۰۶۱ بازدید

کاهش نرخ سود بانکی متناسب با کاهش تورم در حالی از ماه‌های پیش توسط برخی مسئولان و اقتصاددانان مطرح شده که رئیس جمهور روز گذشته به شورای ...

کاهش نرخ سود بانکی متناسب با کاهش تورم در حالی از ماه‌های پیش توسط برخی مسئولان و اقتصاددانان مطرح شده که رئیس جمهور روز گذشته به شورای پول و اعتبار تکلیف کرده، همگام شدن نرخ سود با کاهش تورم را آرام آرام انجام دهد. چند ماه قبل که بانک‌های دولتی و خصوصی با مجوز بانک مرکزی نرخ سود بانکی را تغییر دادند استدلالشان این بود که نرخ سود باید متناسب با تورم باشد و همین شد که رسماً اجازه گرفتند نرخ ها را تغییر دهند هرچند که قبل از آن بی اجازه دستی در نرخ ها برده بودند.

با همین استدلال نرخ سود سپرده های بانکی 22 درصد و سود تسهیلات غیر مشارکتی نیز حداکثر 22 درصد تعیین شد اما بعد از گذشت چند ماه از این تغییر نرخ، روایت رسمی دستگاه‌های مربوطه از جمله بانک مرکزی و مرکز آمار حکایت از کاهش نرخ تورم داشت و دارد و همین باعث تشدید زمزمه تغییر مجدد نرخ سود شد.این زمزمه ها البته با همان استدلالی مطرح شدند که پیش از آن از سیاست افزایش نرخ سود حمایت می کرد؛ بنابراین زمانی که نرخ تورم سیر نزولی را در پیش گرفت اقتصاددانان اعلام کردند که الان زمان تغییر نرخ سود بانکی است چراکه تورم کم شده و طبق اعلام دولت کمتر هم می شود.

همین باعث شد تا مردان اول تصمیم گیر در حوزه پولی و بانکی هم در ردیف اقتصاددانان قرار گیرند و تاکید کنند که در زمان کاهش نرخ تورم باید نرخ سود تعدیل شود. البته موضوع فقط به اظهار نظر ختم نشد چراکه طبق اعلام ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی تیمی مامور رسیدگی به این موضوع شده و گزارشاتی توسط بخش اقتصادی و کارشناسی بانک مرکزی در مورد نرخ سود تسهیلات در حال تهیه است که به شورای پول و اعتبار ارایه خواهد شد.

البته بانک مرکزی تأکید کرده ملاک برای تعیین نرخ سود بانکی تورم 12 ماهه شامل تورم میانگین، نقطه به نقطه و ماهانه است و با همین سیاست‌ هم ولی الله سیف کارگروه ویژه‌ای را مسئول رسیدگی به تعیین نرخ سود بانکی کرده است.این اظهارات در حالی بود که عبدالناصر همتی رئیس شورای هماهنگی بانک های دولتی چند ماه پیش در گفت‌وگو با تسنیم تأکید کرده بود، در تعیین نرخ سود باید تورم انتظاری ملاک قرار گیرد و برای ارزیابی تورم انتظاری هم باید چند ماهی صبر کرد.

همتی البته در این گفت‌وگو تلویحاً اشاره کرد که تغییر نرخ سود بانکی فعلاً منتفی است و احتمالا یکی دو ماه آینده در اینباره تصمیم گیری جدی خواهد شد.

اما قبل از همتی یکی از معاونان بانک مرکزی هم در سخنانی تامل برانگیز به خبرنگار تسنیم گفته بود که تغییر نرخ سود در حد حرف است و چیزی به شورای پول و اعتبار نرفته است. این اظهارات درحالی از سوی تهرانفر طی ماه های اخیر مطرح شد که در همان مقطع مقامات ارشد پولی به دفعات از تغییر نرخ سود بانکی همزمان با کاهش نرخ تورم سخن می گفتند.

معاون نظارتی بانک مرکزی در پاسخ به پرسش خبرنگار تسنیم مبنی بر "طی هفته‌های اخیر به‌دفعات از سوی رئیس کل بانک مرکزی و وزیر اقتصاد شاهد اظهاراتی مبنی تغییر نرخ سود بانکی در شورای پول و اعتبار هستیم، آیا بناست در هفته‌های آتی نرخ سود تغییر کند؟"گفته بود: سود سپرده‌ها به‌خاطر تورم نزولی باید مجدداً بررسی شود اما الآن تصمیمی نداریم و چیزی در دستور کار شورای پول و اعتبار ندیده‌ایم.
وی افزود: اینکه روشی را برای تغییر نرخ سود به شورای پول و اعتبار ببریم مطرح نیست. هنوز چیزی در این خصوص روی کاغذ نیامده و آنچه گفته شده است در حد حرف است.

تهرانفر در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار تسنیم مبنی بر "نمی‌خواهید طرحی را برای تغییر نرخ سود به شورا ببرید؟" گفته بود: فعلاً خیلی زود است که بخواهیم این کار را بکنیم چراکه باید منتظر ادامه روند تورم باشیم.

ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی اواخر مهرماه در حاشیه جلسه هیات دولت در خصوص تجدید نظر در نرخ سود بانکی متناسب با کاهش تورم بیان داشت: این مسئله در دستور جلسه شورای پول و اعتبار است و حتما نرخ‌ها متأثر از واقعیت‌های تورم خواهد شد، طبیعی است که خود بازار این عکس العمل را نشان خواهد داد و البته خود بانک مرکزی به این موضوع جهت می‌دهد.شورای پول و اعتبار هم با گزارشی که در حال تهیه است به این مسئله به صورت تسهیل برای کاهش عمومی نرخ ها در نظام بانک جهت خواهد داد که البته نرخ ها نباید به صورت دستوری باشد و حتما بانک‌ها در این مسیر حرکت خواهند کرد.

اظهارنظرها در باره نرخ سود بانکی در آذرماه هم ادامه داشت و اکبر ترکان رئیس مناطق آزاد در جایی بر کاهش نرخ سود بانکی تصریح کرده بود و سیف رئیس کل بانک مرکزی هم در نشست اخیر خود با بانکی‌ها از رقابت آنها بر سر نرخ سود گله کرده بود؛ هرچند کمیجانی قائم مقام بانک مرکزی به تازگی اظهار داشته بود که معلوم نیست نرخ سود بانکی تا پایان سال تغییر کند.

در تازه ترین اظهارات، روز گذشته رئیس‌جمهور در جمع مدیران بانک مرکزی و بانک‌ها با بیان اینکه اگر مردم به دولت و سیاست‌های پولی اطمینان داشته باشند، در رونق تأثیرگذار خواهد بود، خواستار متناسب شدن نرخ بهره همگام با کاهش نرخ تورم شد و گفت: پرداخت تسهیلات با این نرخ سود به بخش تولید کشور نادرست است و معقول نیست و شورای پول و اعتبار و دستگاه‌های دیگر باید در این زمینه اصلاحات لازم را آرام آرام انجام دهند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

salman: 1393/9/2507:00:07،
135
24
وااااای , باز هم شیب ملایم!!!!!!!1
بختیار: 1393/9/2508:17:07،
99
20
میشه یه بار هم شیب تند رو رو مردم امتحان کنید ببینیم چه جوریه!! یا ما معنای شیب ملایم رو نمی دونیم یا واقعا شیب ملایم اینجوریاست.
آراد : 1393/9/2508:48:43،
62
123
بسیار کار خوبی است
مردم بجای تولید و اشتغال زایی یاد گرفتند که سود بانکی بگیرند
کجای دنیا اینجوریه ؟حداکثر 2 - 3 درصد سود میدهند
پول باید بسمت تولید حرکت کند نه بانک و ارز و طلا
کسانی رو میشناسم که چند میلیارد تو بانک دارند و
فقط سود میگیرند
کاشکی مسئولین به فکر حمایت از تولید بودند !!!!
مهرداد: 1393/9/2509:27:18،
89
37
وقتی میگن با شیب ملایم ادم هفت جاش میسوزه.
كمبوجيه: 1393/9/2509:52:45،
69
25
ما كه آثاري از كم شدن تورم نديديم؟همه چي رو به بالاست تورم رو به پايين!!!
پيدا نيد پرتقال فروش را؟
واقعا" علم اقتصاد تو ايران خيلي پيچيده ست!!!!
محمود: 1393/9/2510:42:53،
32
16
من نميدونم كه اين اقايون واقعا خودشون نميفهمن يا مردم رو نادان فرض ميكنن اخه اين چطوره كه نرخ سود بانكي سالانه حساب ميكنند ولي نرخ تورم نقطه اي و ماهانه . مثلا سودبانكي بيست وچهار درصد ، صد ميليون تومان در ماه ميشود دو ميليون تومان ، حال تورم بيست درصد ماهانه براي اين مبلغ ميشود بيست مليون تومان ، كاهش ارزش اين مقدار پول ، يعني ١٠٠مليون بعد از يك ماه ارزشش ميشود معادل ٨٠مليون ماه قبل ،
ali: 1393/9/2512:16:24،
18
17
وقتی نفع دولت توش باشه شیب ملایم رو به بالاست . اگه نفع مردم دخیل باشه شیب ملایم رو به پایین است !! ببینید کی دارم میگم با شیب ملایم نرخ سود بانکی خیلی ملایم و آرام به 12 درصد میرسه همون درصدی که اون آقای رییس جمهور دوره قبل اعمال کرد!!
پاسخ به آراد: 1393/9/2512:33:04،
21
22
دوست نسبتن محترم ؛ آراد :

این جمله که سرمایه باید به سمتتولیدبرود رو از کتابها وجزوههاتخوندی باریکلا ولی نمیدونیکه این کاراجاش اینجا نیس توو این مملکت نیس .
نمونش من خودم بایکی شراکتی رفتیم تووکار تولید درعرض دوسال سرمایه ام به باد فنا رفت الانم بیکار توو خونه در خدمتم. لوکی؟؟
علی: 1393/9/2517:02:45،
16
10
به زور میخوان پول مردم رو واسه حباب دادن به جیب خودشون از بانکها بکشن بیرون
فرهنگی : 1393/9/2601:40:58،
19
16
اینها زورشون به همهٔ بانکها نمیرسه؛

مخصوصاً اونهایی که دور زدن رو بلدند.
بیچاره مردم عادی: 1393/9/2507:22:35،
157
24
متاسفانه قشر ضعیف هستند که می توانند از این سود بانکی بهره مند شوند و گرنه کاسب جماعت که چند برابر در می اورد
دولت در این حوزه (کاهش سود)نباید وارد شود چون با این گرونی 5درصد سود بالا و پایین تاثیر زیادی برای انها نخواهد داشت اگر سود را زیاد کنند نقدینگی به سمت بازارکاذب ارز و طلا نمی رود
اگر خیلی مرد هستند جلوی کالاهای قاچاق را بگیرند
اگر خیلی مردند جلوی رانت و فساد رو بگیرند
اگر خیلی مرد هستند مالیات رو به درستی محاسبه و از قشر به اصطلاح زرنگی که بی زحمت درآمد کسب می کنند بگیرند
اگر خیلی زرنگند ...
علی: 1393/9/2507:37:15،
102
21
کاش یه بارم دستور کاهش نرخ تسهیلات بانکی رو می دادید!!! دریغ و افسوس... اینجا ایران است.
کنجکاو: 1393/9/2508:11:27،
64
21
موافق هستم.
کنجکاو: 1393/9/2508:25:38،
49
21
و کاش یک بار هم دستور کاهش نرخ واقعی تورم (نه خیای) و دستور کاهش قیمت دلار و یورو و دستور کاهش فساد و فقر و از همه مهمتر دستور ساازش و همکاری با گروه 5+1 را صادر میکردند که شاید این شیب ملایم فلاکت بار که مملکت دچار آن شده است کمی کتدتر شود! فکر کنم عملکرد تیم اقتصادی دولت شده انکار تورم حاد و پایین آوردن سود بانکی به هر بهانه واهی هر 4 ماه! ببینید که کنترل اگر اقتصاد چین چه برسد به اقتصاد غرب دست دولتمرد های ما بود ما چه می کردیم؟
ایرانی اصل: 1393/9/2508:37:01،
43
25
فکرمیکنیداگه نرخ تسهیلات بانکی کاهش یابد بانکها از جیب خودشون تفاوت اونو پرداخت میکنند؟معلومه که نه پس باید نرخ سود سپرده ها روکاهش بدن اونوقت هم اگه متناسب با تورم واقعی نباشه رانتی ایجاد میشه که وامهای چند میلیاردی به دست عده ای میرسه نه به من وشما.
lwxtd: 1393/9/2507:56:42،
39
24
آغا دمتون گرم , عجب شیب ملایمی،کلا اصول شیب سازی رو رعایت کردین ، ممکن بااین شیب ملایم هر 99 سال 1% کاهش سود داشته باشیم، عایا؟

روحانی مچکریم

بقول عمو قناد : دست و جیغ و هورااااااااااااااااااااااااا
حق جو: 1393/9/2508:45:51،
51
23
در کدام کشور پیشرفته این حالت دخالت دولت در همه امور هست؟! این اقتصاد دولتی و رانتی که مثل اختاپوس بر همه جیز چنگ انداخته و مانع بزرگ پیشرفت و ایجاد یک اقتصاد سالم بر پایه رقابت است تا کی ادامه دارد ؟!
کنجکاو: 1393/9/2509:13:10،
37
29
موافقم. ولی کار دیگری بلد نیستند جز دخالت همه جانبه و سعی در کنترل همه امور پیشاپیش. و البته به نظر من هیچ اعتقاد قلبی چه برسد عملی به اقتصاد آزاد در بین دولتمردان وجود ندارد.
هرکی: 1393/9/2510:28:53،
37
11
دولتی با این عملکرد وبا این اعتماد به نفس تو این چهل سالم ندیده بودیم که دست به هرچی میزنه .... میشه!!
سهيل: 1393/9/2510:29:00،
63
14
نفت داره ارزون ميشه ، دولت تو بودجه اواخر سال ٩٣ و كل سال ٩٤ شديدأ كسري بودجه داره ، دولت داره كم مياره به ناچار ارز و طلا ميره بالا و به دنبال ان با تاخير فاز چند ماهه تورم و مسكن ميره بالا
حالا اينا مي خوان واسه اين كه تورم كمتر بره بالا سودارو بيارن پايين ولي غافل از اين كه اين كار باعث خروج نقدينگي به سمت بازاراي كاذب مثل ارز و سكه و مسكن ميشه
سال بعد سال سختيه و حتمأ گروني با شيب يكم ناملايم و همراه با روغن كاري داريم
ولي به هر حال دست امريكا درد نكنه سختي بكشيم بهتر از اينه كه جنگ بشه و ما بين اين روسيه و امريكا يك موشك بخوره زيرمون و يا خدا نكرده همه خانوادمونو از دست بديم
ما جهان سوميم نه صنعت داريم و نه ،،،،،،، و هر وقت موقعش بشه همديگرو هم ميخوريم
ممد: 1393/9/2513:30:51،
71
17
اصلن نبايد حرفات منفي داشته باشه چون عين واقعيته
elaheh: 1393/9/2511:27:21،
40
22
اگه راست میگین اول نرخ سود تسهیلات را بیار پایین بعد نرخ سود سپرده مردم را که اکثرا بازنشسته هستند و این پول کمک خرجشونه بیار پایین !!
شهر پارس: 1393/9/2511:32:23،
37
25
آقا کسی میدونه کدوم بانک سود خوب میده ؟
میخوام پول بزار و سودشو بگیرم...
فریبرز: 1393/9/2518:56:33،
30
21
بانک قوامین 25 درصد سود می دهد
رضا1346: 1393/9/2511:35:37،
86
17
اگر مبناي محاسبه تورم، نقطه به نقطه باشد بايد گل گرفت اين ديوان شعر را كه هيچ سودي در ان نيست.
مهمان: 1393/9/2513:01:33،
13
30
ی نفر هم که داره حرف درست میزنه بهش منفی میدین
بزرگترین خیانتی که ی دولت میتونه به مردمش بکنه همین سود بالاست این سود باعث میشه ثرتمندا ثروتمندتر و فقیرا فقیرتر بشن سرمایه دارا قدرت ریسکشونونو از دست میدن و بیکاری و فقر جامعه رو میگیره.توی کشورای پیشرفته دیگه کسی دغدغه خرید خونه و ماشین نداره نه مثل اینجا برای ی وام مسکن 30 تومنی مجبور شی چند برابر پس بدی
محمد رضا: 1393/9/2513:19:11،
16
15
بابا دیگه گندش در اورید
کارشناس بازار: 1393/9/2513:34:32،
32
13
دولت تدبیر و امید با تصور کاهش تورم بصورت فرضی میگه باید سود بانکی کاهش پیدا کنه تا با این دستور ارزش پول ملی کاسته و مردم به سمت خرید دلار و سفته بازی بروند!!!!

در حالیکه دولت ما هم میتونه با جذب نقدینگی در بانک ها از طریق تشویق به سپرده گزاری در بانکها با سود بیشتر این پول و منابع رو بصورت تسهیلات با یارانه در اختیار تولید قرار بده...
اما متاسفانه دولت تدبیر غرق در شعار و بی تدبیر عمل میکنه!!!!
كوروش و داريوش: 1393/9/2513:37:34،
17
24
روز به روز تورم ميره بالا و سر مردم رو با آمار نادرست گرم ميكنند . سود بانكي رو كاهش ميدن و فقط زورشون به مردم ميرسه بازم ميخوان از كيسه خليفه ببخشند و در همين حال تورم روز به روز ميزنه بالا و اجناس گرون ميشن . اونوقت با اوون چندرغازي كه بانك سود ميده نميتوني چيزكي چيز بخري . آخه اين مردم چه گناهي كردن تو ايران به دنيا اومدن. الان نرخ تورم واقعي بالاي ٣٥ درصده. اينو ديگه مردم ميفهمند حس ميكنند.
طهران: 1393/9/2513:51:45،
27
9
اين اقتصاد داغون ايران رو ميخوان با كاهش سود بانك ماس ماليش كنن يه آمار فرغوني ميده همه چيز درست ميشه . بابا سود بانك هم كاهش بدن باز هم تورم صعود ميكنه .بانك ها نقدينگي نخواهند داشت . اين برنامه هسته اي ايران رو از بيخ بزاريد كنار بهتون قول ميدم ملت همه در خوشي خواهند بود . بابا روحاني كمر ملت شكست زير بار اين همه گروني . حالا زورتون به پول مردم بدبخت رسيده تو بانك ها ؟ دولت تدبيرو اميد مردم ديگه ناي زندگي نداره بس كنيد مملكت ويران شد
ايران: 1393/9/2514:00:41،
19
14
ماهي ١٥٠ هزار تومن سود ميگيرم اونم كم كنيد له شيم . ديگه چيزي واسه از دست دادن نداريم تو اين گروني . روحاني اصلا مچكر نيستيم . مملكت به باد فنا بردي رفت
آرش: 1393/9/2516:12:40،
18
10
من حاضرم نرخ سود بانکی بشه 1 درصد
ولی وقتی پول لازم دارم بتونم با 3 در صد وام بگیرم
یک معلم بازنشسته: 1393/9/2517:22:21،
22
11
از زمان آقای روحانی من هر چه در روزنامه ها خواندم ' مربوط به حذف یارانه بوده یا گرانی یا کم کردن سود بانکی !!! تنها اعتماد من به بانک است که پولم رو نمیخوره و من میتونم کرایه خانه بدهم !!! حالا چکار کنم !!!
pu: 1393/9/2519:53:25،
14
9
اخ جون باز هم شیب ملایم
شیب ملایم: 1393/9/2520:01:13،
16
9
هم این دولت+هم دولتهای قبلی+هم کلان دولتمردان قصدشون این بوده و خاهد بود که با شیب ملایم فقر رو از بین ببرند.اما چجوری؟
اینجوری که فقرا رو از پا در بیارند و وقتی همه فقرا از گرسنگی کشته شدند دیگه فقر و فقیری نیست

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار