کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

نقش سرمايه‌گذاری در مسكن بر رونق اقتصادی

کدخبر:۸۶۳۴پنجشنبه، ۲۰ آذر ۱۳۹۳ - ۰۸:۰۳:۳۷۳۱۴۸ بازدید

دولت يازدهم درحالي به مسند قدرت اجرايي دست پيدا كرد كه سياست‌هاي اقتصادي نادرست دولت قبل و افزايش تحريم‌ها در كنار ساير مشكلات داخلي ...

دولت يازدهم درحالي به مسند قدرت اجرايي دست پيدا كرد كه سياست‌هاي اقتصادي نادرست دولت قبل و افزايش تحريم‌ها در كنار ساير مشكلات داخلي و خارجي كشور باعث شده بود، ركود سنگيني تمام بخش‌هاي اقتصاد را فرا گيرد. به اين ترتيب، نخستين برنامه دولت دربخش اقتصاد كشور در قالب لايحه‌يي تحت عنوان بسته پيشنهادي خروج غيرتورمي اقتصاد از ركود رونمايي شد. در اين بسته دولت تلاش دارد با حركت موازي دربخش‌هاي كليدي اقتصاد، همزمان با خروج از ركود، سرمايه‌گذاران داخلي و خارجي را نسبت به رونق يافتن اقتصاد كشور اميدوار كند. يكي از حوزه‌هاي موردنظر دولت در بسته مذكور، مسكن است. ويژگي مسكن به‌عنوان كالاي اساسي و كالاي سرمايه، همواره در كانون توجه سرمايه‌گذاران است.

اين درحالي است كه تقويت و تحرك‌بخشي به حوزه مسكن مي‌تواند رونق در ساير صنايع را در پي داشته باشد. به اين منظور وزارت راه‌وشهرسازي به‌دنبال تقويت بخش مالي و جذب سرمايه در حوزه مسكن است تا رونق سال‌هاي گذشته اين حوزه را تجربه كند. به هرحال، بررسي سابقه اجراي اين‌گونه سياست‌هاي توسعه مسكن در ساير كشورها نشان مي‌دهد، اين طرح‌ها عاري از مشكل نيست. چراكه بحران‌هاي جهاني سال 2007 حاصل سياست‌هاي نادرست مالي در مسكن بود كه گريبان بانك‌ها و بازارهاي سرمايه را هم گرفت. البته سابقه اجراي اين طرح در ساير كشورها، فرصتي خوب براي مسوولان وزارت راه‌وشهرسازي است تا بتوانند با مطالعه تجربيات آنها در اجراي سياست‌هاي خود موفق باشند.

دولت درحالي تحرك‌بخشي درحوزه مسكن در پيش گرفته است كه ارزيابي رابطه سرمايه‌گذاري در بخـش مسـكن و توليـد ناخـالص داخلي كشور در 50سال اخير نشان مي‌دهد سرمايه‌گذاري در بخش مسكن پيشرو و هم‌جهت با ركود و رونق اقتصاد است. به عبارت ديگر، اتخـاذ سياست‌هايي كه باعث رونق سرمايه‌گذاري دربخش مسكن مي‌شود، مي‌توانـد باعـث ايجـاد رونق اقتصادي شود. درواقع، تقريبا با بازده زماني يك‌سال آثار و پيامدهاي افزايش يا كاهش سرمايه‌گذاري دربخش مسكن، در اقتصاد كشور به ترتيب به شكل رونق يا ركود پديدار مي‌شود. چراكه بخش مسكن به‌طور مستقيم و غيرمستقيم 130 گروه شغلي را در كشور تامين مي‌كند، به‌خاطر اين ارتباط گسترده بخش مسكن و ساختمان با ساير بخش‌هاي اقتصادي، بايد انتظار داشت كه با رونق صنعت ساختمان، تقاضا براي محصولات و خدمات ساير بخش‌هاي اقتصادي افزايش ‌يابد در نتيجه در كل اقتصاد نيز رونق ايجاد ‌شود.

بررسي وضعيت اقتصاد كشور در 30سال اخير حاكي از آن است كه شديدترين كاهش در سرمايه‌گذاري بخش مسكن كه معمولاً ناشي از حضور كمرنگ بخش خصوصي در توليد ساختمان و سرمايه‌گذاري در ماشين‌آلات مربوط به مسكن بود، درسال‌هاي 1385 و 1391 روي داد. اين درحالي است كه فعالان اقتصادي كشور طي سال‌هاي مذكور شاهد شكل‌گيري ركود و تشديد آن بودند.

به اين ترتيب، باتوجه به محدوديت منابع مالي در شرايط ركودي و همچنين باتوجه به اثرات مثبت سرمايه‌گذاري دربخش مسكن بر اقتصاد كشور، انتظار مي‌رود، در شرايط ركودي پيش‌رو، سياست‌هاي اقتصادي به‌گونه‌يي اتخاذ شود كه بخش قابل توجهي از منابع مالي موجود دركشور به بخش ساخت‌وساز مسكن و ساختمان تخصيص يابد و سياست‌هاي تشويقي در ساير بخش‌هاي مسكن، در راستاي استفاده از ظرفيت‌هاي موجود باشد. اين درحالي است كه در شرايط ركودي فعلي اقتصاد، به‌دليل كاهش توان اقتصادي خانوارها، تقاضاي مسكن و به‌دنبال آن سرمايه‌گذاري دربخش مسكن كاهش يافته است. لذا براي افزايش سرمايه‌گذاري در اين بخش و خروج از ركود اقتصادي، بايد قدرت خريد خانوارها از طريق سياست‌هاي تقويت طرف تقاضا ازجمله افزايش وام خريد مسكن، افزايش يابد.

از آنجايي كه در شرايط ركودي، به‌دليل عدم توان مالي دولت جهت سرمايه‌گذاري در زيرساخت‌ها و ايجاد تاسيسات روبنايي مورد نياز پروژه‌هاي مسكن در مناطق حاشيه‌يي شهرها است. بافت فرسوده و سكونتگاه‌هايي غيررسمي در شهرها، فرصت خوبي براي جذب سرمايه‌هاي سرگردان دركشور است. همين وي‍ژگي خاص و منحصربه فرد اين بخش از شهرها باعث شد، وزارت راه‌وشهرسازي نخستين سياست‌هاي تشويقي جهت افزايش سرمايه‌گذاري دربخش مسكن و در نتيجه خروج از ركود از اين حوزه آغاز كند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

پویا: 1393/9/2008:38:45،
62
66
باید قیمت مسکنو ارزون کنن برگردونن به قبل که مردم قدرت خرید داشته باشن در این صورته که رونق میگیره
مردم: 1393/9/2009:20:42،
64
34
افزایش 350 درصدی سال 92 تا 10 سال قدرت خرید مردم را کور کرده ..

با مقاله نوشتن نمی توانید مردم را تحریک به خرید کنید ..

والا مردم دیکه به نان شب تفکر میکنند !!!

مرگ بر بی تدبیری
احسان: 1393/9/2011:33:38،
64
28
همه مردم ميگن پول نداريم اما اگه الان مسكن شروع كنه به
گرون شدن همه هجوم ميارن كه بخرن.نميدونم اون موقع از كجا
يه دفعه پولدار ميشن
مسلمان: 1393/9/2010:12:56،
54
25
در شرایطی که بازار مسکن تحت نفوذ سفته بازان بوده است معادل چندین برابر نیاز طبیعی کشور بنگاههای معاملات املاک و دلالان و واسطه ها در این بخش شکل گرفته اند. وضعیت فعلی بازار مسکن حاکی از یک روال طبیعی و منطقی در این بازار است که مصرف کنندگان واقعی در آن وجود دارند و بازار در حال خروج از دست سفته بازان و واسطه ها می باشد. مشخص است که گروهی به بهانه وجود رکود در بازار به دنبال ایجاد آشفتگی و عدم ثبات در این بازار و کسب سودهای نجومی خود هستند. آیا بر اساس تجربیات موجود درک نمی کنند که در اقتصاد بیمار و ضعیف ما ورود هر گونه شوک می تواند باعث التهاب در بازار و افزایش قیمتها شود؟ آیا برای کسب منافع شخصی بایستی میلیونها نفر انسان ضعیف را به نابودی کشاند؟
كامران: 1393/9/2011:09:30،
39
33
در حال حاظر مسك در ركود كامل قرار گرفته و تا 2 سال ديگر هيچ افزايشي نخواد داشت.من با توجه به سالها تجربه در مسكن و با توجه به نبود نقدينگي موثر در دست مردم اين وضعيت همينطور ادامه دارد.چون افزايش ناگهاني و نامتعادل باعث افزايش حبابي قيمتها بويژه مسكن شده و بدليل اينكه براي خريد مسكن بهايي گزاف بايد پرداخت كرد و اين هزينه براي 90 درصد مردم قابل پرداخت نيست اي بازار حداقل تا 2 سال بدون مشتري خواهد ماند تا خريداران بتوانند تا حدي بودجه خود را بالا ببرند.كه اين احتمال با شرايط كنوني امكان پذير نيست.و مسكن مانند دهه هاي قبل از سبد كالاي مردم خارج ميشود.در حال حاظر تمام مشتريان حاضرند مسكن خود را با قيمت پيشنهادي خريدار بفروشند ولي خريداري وجود ندارد.دليل ديگر فرار دلالان و خروج يب صداي آنها از اين بازار تاييد گفته هاي بنده ميباشد.
اجاره نشین: 1393/9/2014:28:26،
19
9
کامران جون یه چند تا وام جور کن یه اپارتمان 30 متری بگیر تو هم مثل من از اجاره نشینی در بیا.
لرزاده: 1393/9/2011:10:04،
22
30
والا تاجاییکه من میدونم مسکن تو کل دنیا یه فعالیت اقتصادی جانبیه نه اینکه کل سرمایه کشور تو فعالیتی کاذب(چون معمولن علم زیادی توش نیست تو ایران) تلف بشه تا دوستان سریعتر حساب بانکیشون پر شه! دوستان تواین همه مدت چه تغییر معماری مهم و اصولی داشتن که یه نفر حداقل اونوراب یه مقاله ای در موردش بنویسه جز تقلید و سمبل کاری!
اميد: 1393/9/2011:38:47،
39
21
اين كه مسكن تو دنيا يه فعاليت جانيه را خودت تنهايي به اين نتيجه
رسيدي يا با چند نَفَر فكر كردين بعد به اين نتيجه رسيديد؟!!!!!
تو تمام دنيا مسكن يكي از پايه هاي مهم اقتصاده
لرزاده: 1393/9/2013:35:44،
11
12
البته بنده اشتباه منظورمو رسوندم بلکه مورد اصلی اینه که ساختن برج ها و ساختمان های بلند کار خیلی راحتیه هر کس هم پول داشته باشه بدون هیچ ضوابطی میتونه برا خودش ساخت و ساز کنه . مسکن خوراک و پوشاک اولین نیاز بشری بودن هستن و خواهند بود ولی اینکه مسکن سهم ۷۰ درصدی در اقتصاد یک کشور داشته باشه در مقایسه با میانگین جهانی. چه چیزی میشه گفت؟
لرزاده: 1393/9/2012:38:52،
27
24
هست اما نه این مسکنی که شما داری می بینی پایه اقتصاد علم + ثروت هست حالا شما چه علمی رو تو این مساکن می بینی که ما نمی بینیم؟!فعالیت اقتصادی امروز و پرسود دنیا برپایه فناوری و برندسازی هست گذشت اونزمانی که مناطق به صورت فئودالی اداره می شدند.نمونه اش هم بحران اقتصادی ۲۰۰۸ که مسکن باعثش شد.
سلام : 1393/9/2014:19:01،
37
44
نظرسنجی

400میلیون خانه بخرم -----------------------
بزارم بانک سود بگیرم++++++++++++++
Aventador: 1393/9/2015:28:45،
19
22
سلام دوست عزیز
1.الان دورانی هست که مسکن در حداقل قیمت خودشه
اگه بگردی یک واحد آپارتمان نوساز 70 - 80 متری تو گیشا و کوی نصر ( و یا اون مناطق) بخری شک نکن ظرف 3 سال سودی که می بری دو برابر سود بانکی میشه ( بدون اجاره ای دریافت میکنی)
2. الان چون چند وقت که بازار تو رکوه رفته خیلی از سازنده ها به مشکل نقدینگی خوردند ( برای نمونه موعد چک هایی که برای ساخت ساختمون کشیدن رسیده) اینه که میتونی ارزون تر از قیمت منطقه خرید کنی
من به عینه شاهد بودم فردی به دلیل کسر مالی حاضر بود تا 100 میلیون زیر قیمت ملک خودشو رد کنه
3. تو کشور ما همیشه تورم از سود بانکی جلوتر و این یعنی شما با گذاشتن پول تو بانک و گرقتن سود فقط خودتو گول میزنی که درآمدی واسه خودت درست کردی
پویا: 1393/9/2016:02:37،
19
19
وقتی احتیاج نداره واسه چی بخره بزار پولشو بزاره تو بانک سودشو بگیر حال کن واسه خودت . بزار کسایی که واقعا مسکن احتیاج دارن بخرن. خدا لعنت کنه کسایی که باعث گرونی میشن
حمید: 1393/9/2016:19:47،
24
11
بستگی داره که الان خونه داری یانداری-اگه خونه نداری بخر .چون هم توش زندگی می کنی هم در بلندمدت سود .ولی اگه فقط واسه سرمایه گذاری می خوای سپرده توبانک واستفاده از بهره مرکب خوبه
Aventador: 1393/9/2017:32:08،
16
21
پول تو بانک کجا سرمیه گذتری میشه؟
میشه وام و به سازنده مسکن داده می شه مجددا
اما این دفعه یک واسطه به اسم بانک هم هست که طلب سود داره پس در نهایت این پول باعث گرونتر شدن مسکن خواهد شد (و میشه همان کسی که مورد لعن شما بود)
من اگر بودم مسکن رو می خریدم و وقت اجاره کمی بیشتر با مردم (مستاجر) راه میومدم و ارزونتر اجاره می دادم
اینجوری هم خدا رو خوش میاد و هم سرمایه گذاری کردی
کلا وقتی اقتصادی ثبات نداشته باشه ( مثل ایران) و تورم های ناگهانی ارزش پول رو ازبین می بره گذاشتن پول تو بانک اشتباه
شما 5 سال پیش با 100 میلیون صاحب یک خونه متعادل می شدی اگه پول رو میذاشتی بانک با همون بهره مرکب به 270 تومن با سود 22درصد میرسیدی
درصورتیکه تورم تو این دوره 45 درصد در سال هم بود
حمید: 1393/9/2019:44:59،
11
14
دوست عزیزAventadorیعنی شما اعتقادداری پس از این رکود -بازار مسکن با جهش 200-300درصدی مواجه میشه ؟؟؟؟ممکنه دلیلتونو بیان کنین واینکه دوره رکود فعلی چه مدت طول خواهدکشید؟؟؟؟؟
الناز: 1393/9/2023:53:31،
16
12
به دلیل روشن نبودن سیاستهای دولت در بخش مسکن از جمله مالیات به نظر میرسه سرمایه گذاری در این بخش در حال حاضر با ریسک همراه باشه.
Aventador: 1393/9/2115:14:00،
30
18
1.آقا حمید سلام
2.من عرض کردم 5 سال پیش این اتفاق افتاد
3.من تاکید می کنم الان وقت خرید هست چون قیمتها در کف قرار گرفته به همون دلیلهایی که قبلا عرض کرم
4.به طور " میانگین" در تهران قیمت مسکن هر ده سال ده برابر میشه
پیشنهاد می کنم صحت این مطلب رو خودتون از اینترنت و دیگر منابع ببینید.
5.اگر بخواهم این دوره رو تشریح کنم به این صورته :
اول یک رکود 1 تا دو ساله داریم بعد از اون رونق دوباره شروع میشه و پس از 5 سال تورم "فزاینده" در مسکن کم کم پیدا میشه و در پایان سال ششم و هفتم دو باره آثار رکود در این بخش پیدا میشه تا پایان سال دهم که قیمتها بر اثر رکود به کف "موضعی" خواهد رسید.
در کل این فرایند نظر بنده است و افراد تحت نظر و تحلیل خود عمل می کنند
نظر شما رو (گرفتن سود بانکی) من برای افراد بالای 55 سال پیشنهاد میکنم که دیگه براشون بهتره که پول معینی همه ماهه داشته باشند
Aventador: 1393/9/2115:18:23،
29
15
به این نکته محوری نظر داشته باشید
"مگه میشه بانک سودی به ما بده که از تورم بیشتر باشه؟"
بانک فقط برای جذب مشتری به ظاهر عدد سود رو کمتر اعلام میکنه اما وقتی وام رو میگیریم یه پولهایی به اسم کارمزدهای گوناگون باید پرداخت کرد که در مجموع شاید تا ده درصد هم برسه
نمونه نحوه اخذ وام مسکن هست مه الان باید حدود 8 میلیون خرج خرید تسهیلات و .... کرد تا 40 - 50 تومن وام 16% بگیریم

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار