کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

مردم و نانوا هر دو ناراضی از افزایش قیمت

کدخبر:۸۶۰۷چهارشنبه، ۱۹ آذر ۱۳۹۳ - ۰۸:۴۲:۲۶۱۹۴۴ بازدید

روزنامه جوان در گزارشی که امروز به چاپ رسانده به مبحث گرانی نان پرداخته است.

وقتی دولت با سر و صدا نان را گران می‌کند و بی‌صدا بخشی از آرد سهمیه‌ای نانواها را کاهش می‌دهد، بیانگر این موضوع است که دست نانواها را برای پایین آوردن وزن خمیر چانه‌هایشان باز گذاشته‌ است
هر از چندی شایعه گران شدن نان در جامعه می‌پیچد و بعد از چند وقت قیمت انواع نان بالا می‌رود و هر مسئولی نظری می‌دهد و کم‌کم که آب‌ها از آسیاب افتاد، آقایان می‌نشینند تا سال بعد و گرانی بعد و بی‌خیالی‌های بعد. نشان به آن نشان که در کنار گران شدن نان‌، هرگز به افزایش نظارت بر نانوایی‌ها و رسیدگی به وزن و کیفیت نان‌ توجهی نمی‌شود و گواه این ادعا راضی نبودن مصرف‌کننده در تمام شهرها و روستاهاست.

همین چند روز پیش بود که یکباره خبر گران شدن نان، تیتر اول رسانه‌ها شد. در ابتدا معلوم نبود که علت و معیار این گرانی‌ها چیست و مردم پذیرفتند باید نان را گران‌تر بخرند و هیچ اتفاق دیگری به نفع آنها رخ نخواهد داد.  وقتی نان با قیمت بالاتر به دست مصرف‌کننده رسید، آنها دیدند که نه تنها برخی از نان‌ها آب رفته و کیفیت‌شان هم اگر بدتر نشده، تغییری هم نکرده، فهمیدند که مسئولان هیچ برنامه‌ای برای بهبود وضعیت نان ندارند و نظارت‌ها هم کمافی‌السابق در حد حرف است تا دل شهروندان خوش باشد.

  کسی سود نکرد به جز دولت!

بر اساس آمارهای موجود بیش از 60 هزار واحد نانوایی در اقصی‌نقاط کشور پراکنده و مشغول فعالیتند که گران شدن نان می‌توانست آنها را خوشحال کند. گرانی‌هایی که دولت آن را 30درصد و به خاطر افزایش قیمت حامل‌های انرژی اعلام کرد اما با توجه به وزن و کیفیت و نوع پخت‌ها در برخی موارد بیش از اینها بالا رفت.  هرچند نانوایی‌ها در گام نخست فکر کردند که از این به بعد سود بیشتری خواهند برد اما این اتفاق وقتی به وقوع می‌پیوست که همچنان از سهمیه آرد یارانه‌ای بهره‌مند باشند، غافل از اینکه با کاهش بخشی از آرد یارانه‌ای و جایگزینی آن با آرد نرخ آزاد سود نانوایی‌ها هم کم شد.

  آرد بی‌کیفیت توزیع می‌شود

در این میان اولین چیزی که گلایه مردم را در بالا رفتن قیمت نان به همراه داشت عدم کیفیت نان بود. نانواها کیفیت پایین نان‌هایشان را به کیفیت پایین آردی گره می‌زنند که به آنها تحویل داده می‌شود.  یکی از نانواهای تهران می‌گوید: «دیگر مهم نیست که چه نوع آردی را به کدام نانوایی می‌دهند. آرد نان تافتون را به بربری‌ها یا سنگکی می‌دهند. حالا چطور انتظار دارید همان سنگک چند سال قبل به دست مردم برسد.» البته نانواها در کنار آرد بی‌کیفیت آزاد، افزایش هزینه‌ها و دستمزد و ثابت ماندن درآمدها را هم به میان می‌کشند. نانواها از وزن چانه و خمیرشان کم می‌کنند و نان با قیمتی بالا به دست مصرف‌کننده‌ای می‌رسد که صدایش به هیچ جا نمی‌رسد.  در همین رابطه، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در جواب علت افزایش قیمت آرد می‌گوید: «در سال 91 قیمت خرید گندم 420 تومان، سال 92 قیمت 800 تومان و در سال جاری یک هزار و 50 تومان بود. البته پیش‌بینی برای سال 94 نیز یک هزار و 55 تومان است. بنابراین یک افزایش قیمت در خرید تضمینی گندم داشتیم و کارخانه‌های آرد نیز به دلیل افزایش دستمزد و بعضاً به دلیل بالا رفتن نرخ خرید ارز و به تبع آن افزایش هزینه‌های ارزی، به صورت کلی افزایش هزینه داشتند.» مجتبی خسروتاج با عنوان کردن این مطلب که کل صنعت نان به همراه ذینفعان از شرایط موجود ناراضی هستند، ادامه می‌دهد: «این صنعت نیاز به یک جراحی اساسی دارد تا شرایط رقابتی ایجاد کنیم و در این شرایط نان مورد نظر مردم با کیفیت آردهای مشخصی تولید می‌شود. البته کارخانجات آرد هم باید این آمادگی را داشته باشند که بتوانند آرد مورد نیاز نانوایی‌های خاص را تأمین کنند. »

  وزن چانه‌ها کاهش یافته

چند روز قبل از بالا رفتن قیمت نان، وقتی محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت تأکید کرد که «دولت برنامه‌ای برای افزایش قیمت نان ندارد و این افزایش قیمت صرفاً محصول افزایش هزینه‌هاست که به نانوا‌ها وارد می‌شود!» مردم متوجه نشدند که وقتی نان را گران می‌خرند، نان گران شده یا نشده! هر چند نوبخت گفت که این افزایش قیمت نباید از 30 درصد بیشتر شود اما چند ساعت بعد از او، نعمت‌الله ترکی، معاون برنامه‌ریزی و اشتغال استانداری تهران اعلام کرد: «با اتحادیه‌های نانوایان تهران در خصوص افزایش 34 درصدی قیمت انواع نان به توافق رسیدیم» و این در حالی بود که مردم چیز دیگری را در نانوایی‌ها تجربه می‌کردند.  بر اساس قیمت‌های جدید قرار شد قیمت هر قرص نان لواش از 160 تومان به 225 تومان، نان بربری از 500 تومان به 700، نان تافتون از 300 تومان به 425 و نان سنگک از 600 تومان به 800 تومان برسد.  البته در کنار این گرانی‌ها تعدادی از نانواها پذیرفته‌اند که وزن چانه‌هایشان را هم کاهش داده‌اند که دلیل این کارشان را نامه سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران و بر اساس مصوبه تاریخ نهم آذرماه 1393 استانداری تهران عنوان کردند.  بر اساس این مصوبه، نان بربری باید با وزن چانه 600گرمی، سنگک 650گرمی، لواش گردان و تافتون 170گرمی و تافتون سنتی با وزن چانه 280گرمی تولید و به دست مصرف‌کننده برسد.حال اگر می‌بینیم سنگک‌‌ها از لواش هم نازک‌ترند و کیفیت پایینی‌تری هم دارند باید باور کنیم که افزایش قیمت‌ها 30 درصد نبوده بلکه خیلی بیشتر از این حرف‌هاست.
 
قیمت‌ها براساس استدلال‌های شخصی

وقتی دولت با سر و صدا نان را گران می‌کند و بی‌صدا بخشی از آرد سهمیه‌ای نانواها را کاهش می‌دهد، بیانگر این موضوع است که دست نانواها را برای پایین آوردن وزن خمیر چانه‌هایشان باز گذاشته‌ است.

البته از شهرهای دیگر نیز خبر می‌رسد که در برخی شهرها نانواها بر اساس برداشت خودشان نان را گران کرده‌اند، مثلاً یک سایت خبری در مورد نحوه بالا رفتن قیمت نان و فروش آن در شیراز با نرخ‌های بسیار گران‌تر‌ گزارش داده: «در شیراز با استدلالی شبیه به اینکه نان لواش و تافتونی بیشتر مورد استفاده قشر کم‌درآمد است و سنگک و بربری بیشتر توسط افراد با درآمدهای بالا‌تر مورد استفاده قرار می‌گیر‌د، به نانوایی‌هایی که سنگک و بربری پخت می‌کنند، آرد سهمیه‌ای نداده و افزایش 100 درصدی نرخ این نوع نان‌ها را مجاز دانسته‌اند. البته این افزایش در نان‌های فانتزی بیشتر اعمال شده و از 100 درصد هم فرا‌تر رفته است.» کوتاه سخن اینکه در شرایطی که هنوز نان صنعتی و حجیم نتوانسته جای خود را در سفره ایرانی باز کند، رها کردن نان‌های سنتی به حال خود و نظارت نکردن برکیفیت و کمیت آنها دودی است که مستقیم به چشم مصرف‌کننده می‌رود.
 

انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران بازنشر می‌شود.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

سمند: 1393/9/1908:50:25،
73
21
دولت راضی . زورمون به عربستان نمیرسه به خودمون میرسه!
hhhh: 1393/9/1911:44:53،
53
22
دولت احمدی نژاد ۳۰ درصد به قیمت نان اضافه کرد ودولت روحانی ۴۰ درصد نان رو گرون کرد !
هر دو دغدغه قشر آسیب پذیر رو در کارنامه شون دارند !
جلیل: 1393/9/1912:44:44،
44
25
یه زمانی بود شما یادتون نمیاد میرفتیم 20 تا نون میخریدیم حالا چی؟ میریم دم نونوایی بو میکشیم به یاد قدیما
یارانه: 1393/9/1914:25:25،
38
25
در جواب hhhh محمود با گران شدن نان یارانه را از 40 به 45 افزایش داد ولی الان چی؟!!!؟
hhhh: 1393/9/1915:02:37،
40
19
یارانه ! احمد نژاد فقط وفقط پیشنهاد بانک بین المللی پول رو به مرحله عمل درآورد و به دستور این بانک دولت آقای روحانی هم ادامه میده ! می خوام به شما ودیگران تذکر بدم که اگه قراره از سیاست هدفمندی یارانه تعریف وتمجید بشه باید دعا گوی بانک بین المللی پول باشید بگذریم از اینکه این بانک برای آقای احمدی نژاد کارت آفرین فرستاد واز او به خاطر انجام وظیفه تحسین کرد.ولی الآن همه میدونند ومی بینندکه هر چه از عمردولتها ی غیر مسؤل میگذره به اقشار پایین جامعه بیشتر فشار و اجحاف میشه.یکی میاد بد میشه دیگری میاد بدتر میشه و بعدی بدترین میشه . این نمای واقعی شراط قبل و حال کشور مظلوم ماست!
محمود جان: 1393/9/1908:54:51،
65
98
قدر احمدی نژاد رو ندونستیم
بهار نزدیک است
بیا که خودم بهت رأی میدم
روح ا...: 1393/9/1910:22:02،
76
31
والا من تا جائي كه يادمه تا حالا عملكرد هيچ دولتي قابل قبول و راضي كننده نبوده ولي دولت احمدي نژاد ديگه واقعا نوبري بود كه اميدوارم هيچوقت ديگه تكرار نشه توي دوره اون آقا مملكت آنچنان به سرعت به قهقرا رفت كه سالها طول ميكشه زخم اتفاقاتي كه توي اون دوره افتاد يك كم بهتر بشه.
حمید: 1393/9/1909:08:40،
37
16

ایرانجیب! نظر منو منتشر کردی بعدش حذف کردیا، نگی کسی نفهمید...
حمید: 1393/9/1909:10:08،
38
74
چرا اینقده به دولت تهمت می زنید؟ی چن درصد رفته رو نان همه دارن اذیت می کنن.زمان احمدی نژاد یادتون رفته که چه بلاهایی سر مردم در نیوردن.اگه نان گرونه پس چرا برا دوتا نون یک ساعت باید تو صف وایسیم؟اینقده ناشکری نکنید ملت.
دانا: 1393/9/1909:58:03،
36
37
با حمید موافقم
خسته: 1393/9/1911:14:32،
25
17
حمید جان طولانی بودن صف که دلیل رضایت نمیشه.
زمان جنگ مردم 8ساعت تو صف نفت و بعد از جنگ هم چند ساعت تو صف جنس کوپنی می ایستادن. یعنی اون موقع از صف و از شرایط راضی بودن ؟
نه عزیزم اینکه دلیل نمیشه.
ایرانی: 1393/9/1912:38:55،
36
17
آقا حمید مردم مثل شما سیر نیستن شکم زن وبچه رو با نون خالی سیر میکنن .
حسام: 1393/9/1910:04:32،
42
36
مردم ما و رسانه ها لياقتشون همون قبلیه , بنزين ۶٠ تومني رو كرد ۴٠٠ تومن يعني نزديك ٧٠٠ درصد ميانگين سالي ٩٠ درصد, نون لواش ٢٠ تومني رو كرد ١۵٠ تومن يعني نزديك ٨ برابر يعني سالي ١٠٠ درصد, بعد تو دولت روحاني سوخت متناسب با تورم ۴٠ درصد رشد كرد و سال بعد هم ۵ درصد رشد داره, نون هم ٣۵ درصد بعد از سه سال گرون شده يعني سالي ١٢ درصد, لواش ٧٠ تا تك تومن گرون شده حساب كنيد اگه روزي دوتا بخوريد ميشه تفاوتش ١۴٠ تومن ماهي ميشه ۴٠٠٠ تومن سالي ۴٨٠٠٠ تومن براي هر نفر تازه همينم نميشه, سنگك هم همينطورهمينطور آخه واسه چي الكي جو ميدين , به آمار اين دولت و اون دولت توجه كنيد ببينيد كي سفره هاي مارو كوچيك كرده
کوکی(مزدا): 1393/9/1911:07:30،
37
21
دوست عزیز واسه چی نباید تورم منفی بشه؟؟؟
چرا ما واسه همه جا انداختیم که باید همه چیز گرون بشه؟؟
اگه اینجوری باشه که کشورهای دیگه باید بگن خب 2 سال پیش نفت بشکه ای 100 دلار بود الان باید 130 دلار بشه.ببخشید ولی صحبت هات کاملا غیر منطقیه.قیمت نفت و به تبع اون محصولات نفتی در حال کاهشه.که بنزین یکی از محصولاتشه.پس چرا سال بعد ما باید افزایش داشته باشیم؟؟
دوست عزیز مشکل ما اینه که همش به گرونی عادت کردیم.واسه همین مسولین عزیز تو همه زمینه ها دارن قشنگ با این باور مردم بازی میکنن.1000 تومن گرون میکنن بعد 500 ارزون میکنن میگن ارزون کردیم.
کوکی(مزدا): 1393/9/1911:11:46،
40
25
دقیقا به وضوح مشهوده که هزینه تحریم ایران کاملا داره از جیب مردم میره.نفت رو کسی نمیخره؟؟؟خب اشکال نداره.دلار رو میبریم بالا تا کاهش فروشمون اینجوری جبران بشه.الان سال هاست که دارن صورت مساله رو پاک میکنن.به جای اینکه یه راه کار کلی و درست پیدا کنن فقط به مردم فشار میارن.مثل اینه که پدر یه خانواده بره بیرون قمار بکنه پولش رو ببازه بعد بیاد طلای زنش و فرش خونش رو بفروشه باز بره قمار بکنه.
متاسفم واسه مسولینمون که واسه هیچی همه چیو باختن.
کاش حداقل دلمون خوش بود با وجود تحریم تونستیم کاری بکنیم ولی هم کاری نتونستیم بکنیم.هم از دنیا و آخرتمون عقب افتادیم.
ایران دیگه هیچی نداره.
حسام: 1393/9/1914:37:55،
40
19
کوکی جان من نگفتم این دولت خیلی خوبه. به اون دوستی که از محمود تعریف کرده بود جواب دادم. در پاسخ حرف های شما هم باید بگم هیچ جای دنیا تورم منفی نیست. یعنی ضررش بیشتر از مثبت بودن تورم هستش. دوما نفت جهانی هست و ما یه تورم جهانی نداریم هرکشوری برای خودش تورم داره. قیمت نفت به خیلی چیزها بستگی داره. کمتر شدنش به ضرر ما و به سود وارد کنندگان نفته. دوما روحانی چیکار کنه تورم 40 درصد بود؟ مگه میشه تورم رو رو 2 ساله تک رقمی کرد؟ ولی میشه 1 ساله 20 درصد بیشتر کرد همون کاری که محمود احمدی نژاد خدمتگذار کرد. روحانی بزرگترین حسنش نصف کردنه تورمه و اینکه جلوی بریز و بپاش های آقایون رو گرفته. فساد که نباشه، تورم که نباشه، اقتصاد رو به رونق میره. رو به رونق که بره کنترل نباشه تورم زا میشه. یادمون نرفته 2 سال آخر دولت بهار رونق بود تو بازار ولی چرا؟ چون همه چیز داشت گرون میشد و مردم ریخته بودن میخریدن.
پرشیا: 1393/9/1910:15:51،
27
20
پاسخ به حمید
الان تو فکر میکنی چون 1 ساعت تو صفه نون وایمیسی همه راضین و دارن حال میکنن که با این قیمت نون میگیرن؟ نه آقا حمید اینجوری
نیست و خیلی از مردم شکمشون و دارن با نون سیر میکنن.یکم مردمو درک کن
مهدی: 1393/9/1910:22:58،
37
20
زمان احمدی نژاد صف نون که هیچی باید صف روغن و برنج و رب گوجه فرنگی و ... هم میموندیم.یادتون رفته برنج و چایی نایاب شده بود.میرفتیم وسیله برقی بخریم مغازه دار می گفت وایسید تا قیمت دلار و بپرسم.متاسفانه ملت ما فراموشکار شدن و جفا هایی که دولت احمدی نژاد در حقشون رو کرد فراموش کردن.ما که ازین دولت راضی ایم اگه مقداری هم گرونی هست در عوض همه چی فراوونه.فقط چند قلم کالا قیمتشون رفته بالا
بی پول: 1393/9/1911:06:24،
24
22
تو وضعت فکر کن خیلی خوبه جز قشر سرمایه داری نه فقیر و متوسط
امیر: 1393/9/1919:04:17،
29
25
قیمت دلار ربطی به احمدی نژاد نداره که بالا رفته اون بخاطر تحریم بود و اینکه 7 سالی بود قیمت دلار دستوری ثابت مونده بود رو 1000 و خورده ای یه هو فنرش باز شد اگه زمان احمدی سالی 20 درصد قیمت دلار بر اساس تورم میرفت بالا باز همین میشد چنانچه الان مشاهده میفرماید قیمت دلار از 2800 اومده به 3400
علی: 1393/9/1910:24:04،
44
24
مشکل گران شدن نان نیست مشکل این است که دولت شرایط رونق اقتصادی را فراهم نکرده مالیاتها را بالاتر برده و در نتیجه مردم نمی توانند هم درآمد کمتر و هم قیمت بیشتر را به صورت همزمان تحمل کنند. یاد داروغه ناتینگام می افتم دولت فقط به فکر دآمد خود است
منصور: 1393/9/1911:44:03،
27
19
روزنامه جوان یادش رفته انتهای گزارش پیشنهاد کنه کاشت گندم و نگهداری سیلوها و اداره کارخانه های آرد و کنترل نانوایی ها را به قرارگاه خاتم الانبیا واگذار کنند تا همه چی درست شود.
زمان دولت قبل که قرارداد های چند میلیارد دلاری بدون مناقصه میگرفتین لال بودید
الوین: 1393/9/1912:10:50،
40
21
فقط میتونم بگم بدبخت شدیم وای بر شما وای بر شما..............ما از فلسطین و سوریه بدتر شدیم اونا با جنگ وما هم از گرسنگی..................ای خدا

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت جدید محصولات سایپا اعلام شد / مهر 96 + جدول
شرایط پیش فروش خودروی پژو 207 اتوماتیک ویژه مهر 96 با ظرفیت محدود
بخشنامه جدید پیش فروش خودروی رنو ساندرو استپ وی منتشر شد - آبان 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد/ آبان 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - آبان 96
آغاز دور جدید پیش فروش رنو ساندرو استپ وی با ظرفیت محدود - آبان 96
معرفی جایگزین احتمالی پژو 405 در ایران
معرفی پرفروش‌ترین نوشابه‌های انرژی‌زا در جهان
آغاز دور جدید پیش فروش خودروی دنا پلاس از سوی ایران خودرو - مهر 96
ورود نسل جدید خودروهای ماهیندرا به ایران + حدود قیمت
شرایط جدید فروش نقد و اقساط محصولات شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو - آبان 96
حواشی عجیب باز هم در ثبت‌نام ساندرو استپ‌وی امروز دوشنبه
آغاز دور جدید فروش محصولات شرکت پارس خودرو - آبان 96
کدام خودروها در بازار بیشترین اختلاف قیمت را با نمایندگی دارند؟
خودروی جدید بسترن B30 به مشتریان تحویل داده شد + قیمت بازار
آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار