کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

برندهای معتبر ایرانی هم چینی شدند

کدخبر:۸۵۸۲سه شنبه، ۱۸ آذر ۱۳۹۳ - ۰۸:۴۰:۲۰۵۶۷۴ بازدید

طی چند‌سال اخیر با پدیده‌ای مواجه هستیم به‌عنوان رشد تولیدات محصول ایرانی البته نه در داخل کشور بلکه در خاک چین. این موضوع که به‌دلیل هزینه‌های بالای ...

طی چند‌سال اخیر با پدیده‌ای مواجه هستیم به‌عنوان رشد تولیدات محصول ایرانی البته نه در داخل کشور بلکه در خاک چین. این موضوع که به‌دلیل هزینه‌های بالای تولید در ایران شکل گرفته نوعی خروج سرمایه ایرانی محسوب می‌شود. نگاهی گذرا به مشکلات صنایع کشور بیانگر این حقیقت است که هزینه تمام شده تولید در ایران بسیار بالا‌تر از کشورهای دیگر و حتی کشورهای همسطح است. رشد تورم به همراه نوسانات قیمت ارز از مواردی است که قیمت تمام شده را در ایران بالا برده است.

این افزایش قیمت تمام شده باعث شده تا برخی از تولیدکنندگان داخلی برای ادامه فعالیت و حیات ناچار باشند تا تحت برند خودشان در چین تولید کنند. مسلم است که این نوع تولید باعث کاهش نرخ اشتغال و خروج سرمایه از کشور می‌شود اما ظاهرا برخی از تولیدکنندگان برای ادامه فعالیت چاره‌ای جز این ندارند. «شهروند» برای بررسی این موضوع با «محسن بهرامی ارض اقدس» عضو هیأت رئیسه اتاق بازرگانی و مشاور معاون اجرایی رئیس‌جمهوری گفت‌وگویی انجام داده که در ادامه می‌خوانید.

طی چند‌ سال اخیر رویه‌ای در بخش تولید کشور شکل گرفته و آن‌هم تولید تحت برند ایرانی در کشور چین است. به نظر شما چرا این اتفاق رخ می‌دهد؟
این موضوع مدت‌هاست که جریان دارد و متاسفانه بسیاری از تولیدکنندگان داخلی به تولید در چین با برند ایرانی مبادرت می‌ورزند. دلیل این موضوع این است که هزینه‌های تولید در کشور ما به اندازه‌ای بالاست که می‌توان گفت تولید در برخی موارد به‌صرفه نیست. نرخ بالای تورم در ایران باعث شده تا هزینه‌های تولید نیز با افزایش همراه باشد اما در چین، نرخ تورم تک رقمی هزینه‌های تولید را کاملا پوشش داده و موجب شده تا قیمت تمام شده کالای تولیدی پایین بوده و تولید به‌صرفه  باشد.  

چه عواملی در رشد هزینه‌های تولید و افزایش قیمت تمام‌شده تولید داخلی سهیم است؟
در نظر بگیرید قیمت دلار در ‌سال ٩٠ حدود ١٢٠٠ تومان بود اگر کالایی در آن زمان با هزینه تمام شده ١٠٠ دلار تولید می‌شد اکنون و باتوجه‌به نرخ دلار ٣٢٠٠ تومان، رشد تورم که نسبت به آن زمان ١٢٥‌درصد رشد داشته، افزایش مالیات بر ارزش افزوده، رشد قیمت آب، برق، گاز و سایر موارد این قیمت امروزه به ٣٠٠ دلار رسیده است. این موضوع خود مبین این است که تولید در ایران با هزینه بالا روبه‌روست و به همین دلیل تولیدکنندگان ترجیح می‌دهند که در کشوری مانند چین که هزینه تولید پایین است اقدام به تولید با برند ایرانی کنند. همین موضوع باعث شده تا قیمت کالاهای خارجی از قیمت کالاهای ایرانی کمتر باشد.

تولید در چین برای تولید‌کننده ایرانی چه مزیت‌هایی دارد؟
برای برخی از تولیدکنندگان صرف می‌کند که کالای تولیدی تحت برند آنها در چین تولید شود. در نظر بگیرید که یک تولید‌کننده که سال‌ها با آبرو تولید کرده و جای خود را در بازار ایران باز کرده است با این افزایش هزینه‌ها که پیشتر به آن اشاره کردم چاره‌ای جز ادامه فعالیت به این شکل را ندارد. تولید‌کننده وقتی می‌بیند که تولید در چین حتی با در نظر گرفتن هزینه‌های حمل و نقل، گمرکی و ... باز هم ارزان‌تر از ایران تمام می‌شود برای حفظ اعتبار خود در بازار کالا را با برند خود در چین تولید می‌کند.

دولت برای رفع این مشکل چه اقداماتی باید  انجام دهد؟
امیدواریم با اقداماتی که دولت در زمینه خروج از رکود و کاهش نرخ تورم و ارز انجام داده شاهد رونق تولید در ایران باشیم. به نظر می‌رسد با اقدامات دولت یازدهم در توقف رشد قیمت دلار و کاهش تورم که در سایه ثبات و کنترل اقتصادی انجام شد و همچنین کاهش تنش‌های بین‌المللی شاهد وجود امنیت در بحث سرمایه‌گذاری باشیم. به‌طوری‌که این امنیت موجب مقرون به‌صرفه‌شدن تولید در داخل شود. این موارد در کنار حمایت‌های اساسی دولت نقش مهمی در رفع مشکل دارد.

حمایت‌های دولت باید در چه مواردی خلاصه شود یا به عبارت دیگر اولویت‌بندی دولت برای حمایت از صنایع چه مواردی باید باشد؟
یکی از مهم‌ترین حمایت‌هایی که دولت می‌تواند از تولید انجام دهد، اختصاص یارانه تولید در فاز دوم هدفمندی است که باعث می‌شود تولید‌کننده با خیال راحت‌تری نسبت به کاهش هزینه‌های تولید به فعالیت ادامه دهد. چیزی که در دولت قبل شاهد آن نبودیم و باوجود آنچه مقرر شده بود در مرحله اول باید ٣٠‌درصد از درآمد‌های حاصل از آزادسازی قیمت حامل‌های انرژی به بخش صنعت کشور اختصاص یابد اما هیچگاه این اتفاق رخ نداد و تولید‌کننده داخلی به این وضع نابسامان دچار شد. علاوه‌بر آن چند برابر شدن قیمت حامل‌های انرژی، رشد قیمت دلار و هزینه‌های ثبت و سفارش در کنار عدم پرداخت تسهیلات از سوی بانک‌ها شرایط بحرانی برای تولید داخل ایجاد  کرده است.

اطلاع دارید که درحال حاضر چه نوع کالایی تحت برند ایرانی در چین تولید می‌شود؟
درحال حاضر برخی از کالا‌های ایرانی در چین تولید می‌شوند که شاید ذکر نام آنها درست نباشد، اما نکته مهم این است که برخی از برندهای معروف ایرانی نیز در چین تولید می‌شوند. یک تولید‌کننده پیراهن می‌گفت که پیراهنی که تحت برند ایرانی در چین تولید می‌کنیم بسیار ارزان‌تر از ایران تمام می‌شود به‌طوری‌که با هزینه تولید در چین تنها می‌توان جعبه پیراهن را در ایران تولید کرد. این نشان‌دهنده هزینه‌های پایین تولید در چین است که قیمت محصول تمام شده، آن‌قدر پایین است که برای تولید‌کننده ایرانی صرف می‌کند در این کشور تولید کند. حال این تولید‌کننده به صورت رسمی اقدام به تولید در چین می‌کند اما در نظر بگیرید اگر این تولید چینی به صورت قاچاق وارد کشور شود هزینه‌هایی بسیار کمتر از تولید رسمی در بر دارد. براساس آنچه مسئولان گمرک و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اعلام کرده‌اند درحال حاضر حجم قاچاق کالا در کشور به ٢٠‌میلیارد دلار رسیده است. همین موضوع نشان‌دهنده جذابیت تولید در کشور چین است.

این موضوع چه تاثیری در کاهش اشتغال داخلی دارد؟
مسلما این‌گونه تولید تأثیر منفی در اشتغال کشور دارد. تعطیلی کارخانه‌ها و رشد بیکاری گواه این موضوع است. وقتی که کالای ایرانی در چین تولید می‌شود یعنی کاهش اشتغال و رشد بیکاری. رشد منفی حدود ٧‌درصدی تولید ناخالص داخلی در ‌سال ٩١ خود موید این موضوع است. درحالی‌که دولت قبل بیش از ١٠٠‌میلیارد دلار درآمد نفتی داشت اما اقدامات نادرست و سیاست‌های اشتباه اقتصادی آن باعث شده تا تراز اشتغال منفی شود.

اختلاف قیمت بین تولید در ایران و چین چقدر  است؟
بستگی به نوع کالا و میزان تعرفه آن دارد. هر کالایی که تعرفه آن بالا‌تر باشد مسلما به دلیل افزایش هزینه‌های گمرکی قیمت بالاتری پیدا می‌کند. ولی همان‌گونه که گفته شد برخی کالاهای تولید شده در چین به‌خصوص کالاهایی که تعرفه گمرکی بالایی دارند را به صورت قاچاق وارد کشور می‌کنند که هزینه آن به میزان چشمگیری کاهش می‌یابد. 

   رشد تورم، مالیات بر ارزش افزوده و نوسان ارز، هزینه تولید را بالا برد
   سالانه ٠٢ ‌میلیارد دلار کالای قاچاق وارد کشور می‌شود
   تولید کالای ایرانی در چین بیکاری را افزایش می‌دهد
   دولت قبل با ٠٠١‌میلیارد دلار درآمد نفتی تراز اشتغال را منفی کرد
   چینی‌ها کالاهای داخلی ایران را هم تولید می‌کنند
   هزینه بالا، تولید ایران را به چین برد
   ندادن یارانه تولید در دولت قبل، صنعت را به این روز انداخت
   رشد منفی ٧‌درصدی تولید ناخالص داخلی نتیجه سیاست  نادرست بود

بلیط هواپیمادیدگاه ها

تقی: 1393/9/1808:46:30،
109
13
تو ایران فقط و فقط دبه کردن و بعد دلالی جواب میده ،بقیه موارد سر کاریست و تا این قوانین حاکم است ،هر روز بدتر از دیروز.
قلی: 1393/9/1809:09:59،
80
13
مگه ایرانی هم برند داشته ما خبر نداشتیم؟! لابد ایران خودرو و سایپا برند هستند؟ یا شاید ایران 140 ؟
علی: 1393/9/1809:12:21،
40
17
خدا خیر بده چین رو. اگه نبود بدبخت میشدیم همه
جهان بین: 1393/9/1809:56:43،
137
11
ما با اونا فقط یه فرق کوچولو داریم. اونا همه دنیا رو میچاپن ، میدن مردم خودشون بخورن. ما مردم خودمون رو میچاپیم میدیم کشورای دیگه بخورن
ابراهيم بوستاني: 1393/9/1810:02:55،
24
11
ايران داره به كجاها مي رسه!
گمنام: 1393/9/1811:00:52،
32
11
جوابت عالی بود جهان بین
آرمان: 1393/9/1808:51:34،
28
15
خسته نباشید...
احمد: 1393/9/1808:56:47،
37
16
همه این حرفا بهانه ست
تو این دو سه سال که ارزش پول ما یک سوم شده بازم باید هزینه تولید تو چین کمتر باشه؟؟؟؟
تولید کنندگان از پایه ضعیفند
پیر مرد: 1393/9/1809:17:06،
16
14
البته ارزش پول یک سوم شده ولی هزینه ها هم چند برابر شده که کمکی نمیکند مشکل اینست اگر بخواهی گوشت بخری یا زمین مسکونی یا تعمیرکار خبر کنی قیمتها گران است اما اگر گوشی تلفن یا تلویزیون یا لوازم خارجی !قیمت ارزان میشود شما دوستان از 40 سال قبل تا همین 10 سال پیش چیزی بیاد ندارید قیمت بازار پراید اولش برابر یک آپارتمان نوساز داخل نارمک بود چندسال پیش من مهندس حقوق یک ماهم رو دادم نوکیا 3650 خریدم در صورتی که الان میشه چند تا مشابه و بروز خرید!!!
ایرانی اصل: 1393/9/1810:42:09،
21
12
دوستان احمدآقادرست تحلیل میکنند،درحالت عادی وقتی ارزش پول کشوری میاد پایین اصولاصادرات اون کشوربیشتر میشه وتولید رونق پیدا میکنه وحتی چند ساله که چین وآمریکاسر این موضوع بحث دارند که چین عمداارزش پولش را پایین نگه داشته ولی در کشوری که بصورت پلیسی اداره میشودگرفتار هزار درد بیدرمان میشودکه نوشتن آنها خودش چند صفحه مقاله میشود.
madiazad: 1393/9/1809:25:39،
17
15
والا اینقد از چین بد نگید درسته هرچی جنس بی کیفیته چینیه میاد ایران اما اجناس با کیفیت بالا هم تو چین تولید میشه چین بزودی بزرگترین اقتصاد جهان میشه هرچی سرمایه جهانی میره چین ما خودمون بد کردیم میریم جنس بد چینی میاریمو صنعنتمونو نابود کردیم چین بزودی این اجناس بی کیفیتشو تولید نمیکنه کم کم باید توبازار جهانیو ایران دنبال اجناس با کیفیت چین باشیم همیشه موفق باشن چینیا بجای این حرفا ماباید خودمونو اصلاح کنیم فقط اینم بگم هرچی میخرین جنس کره ای و ترکیه ای نخرین پشیمون میشین شدید چنسال دیه کشور ب فنا رفت میفهمین چی میگم
a: 1393/9/1809:51:05،
21
12
اصلا ما چه کار به کیفیت کار چین داریم. این خبر راجع به انتقال برند "معتبر" ایرانی و ساخت آن توسط چین هست. فکر کرده داره iphone درست می کنه. افراد در خرید لباس از نظر من دو دسته هستند، افرادی که دنبال برند هستند آن هم برند خارجی مثل آدیداس، لیوایس و ...، ، دوم افرادی که دنبال جنس با کیفیت و قیمت مناسب هستند. کسی که جنس ایرانی می خره از دسته دوم هستند مگه ایران برند معتبر هم داره؟
madiazad: 1393/9/1810:18:34،
13
10
وقتی اسم چین میاد بیشتر مردم فکرشون میره رو کیفیتو اه و افسوس میخون کاشکی بجای چین یک برندیا کشور معتبر بیاد ایران اینم هستش
سعيد ١: 1393/9/1809:34:12،
31
10
حالا به اين هزينه ها ، هزينه دادن رشوه به نماينده و كارشناس بانك براى دريافت وام و ... را هم اضافه كنيد ،
١) بدليل تورم بالا و پولدار شدن روستائيان با پول يارانه ها
ميرى روى هر زمينى و مرتعى كه يه طرح توليدى بذارى ١٠ تا روستايي ميان و مى گن شريك مى شيم
٢) نماينده مجلس يه كارشناس تو اداره صنايع و منابع طبيعي گذاشته كه بايد طرح رو تائيد كنند اينقد دنبالش مى دوى تا بلاخره آبدارچى بهت مى گه برى پيش فلان نماينده يه زنگ بهش بزنه حله ، ميرى پيش نماينده مى گه ١٥٪ مى خوام يا ٢٠ ميليون پول بده
اون مشكلاتى كه اون توليد كننده بدبخت هم گفته كه بماند
خلاصه اين مملكت درست نمى شه
a: 1393/9/1809:42:13،
34
13
گفته بهتره نام این برندها را نیاورم. واقعا ایران مگه برندی دارد که واقعا مردم در خرید آن پایبند باشند؟ برند فقط در جنس خارجی مطرح می شه و فقط برای کلاس آوردند بعضی مردم. برای کسی که خرید جنس ایرانی می کنه فرق نمی کنه کدام شرکت ایرانی ساخته. برایشان مهم اینه که کیفیت و قیمت مناسبی داشته باشد. من خودم تا حالا هیچ وقت نپرسیدم که لباسی که خریدم ساخت کجاست. اصلا کسی اینو می پرسه؟
این حرفا همش بهانه است تا قیمت تولیدات ایرانی را زیاد کنند به بهانه تولید بیشتر در ایران و اینکه سازمان به اصطلاح حمایت از حقوق مصرف کنندگان بهانه افزایش قیمت را داشته باشد (مانند قیمت ماشین که تا قبل از تحریم ها به قول خودشان ساخت داخل بود و بعد از تحریم ها معلوم شد چه خبره). فقط دنبال افزایش سود خودشان هستند.
شرمنده: 1393/9/1812:26:32،
35
10
برندهای ایرانی خیلی زیاده ، مثل : اختلاس ، دروغ ، ریا ، گرانی ، واگذاری امتیازات به همسایگان ، اهمال کاری در حفظ منابع ملی ، تخریب محیط زیست ،.............
آرمین: 1393/9/1813:49:49،
16
7
دیروز یه بسته تخمه خریدم روش نوشته بود made in china
:o :O :O
یعنی خاک تو سرمون

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار