کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

متضررترین سهامداران بورس را بشناسید

کدخبر:۸۵۵۱یکشنبه، ۱۶ آذر ۱۳۹۳ - ۱۲:۵۴:۰۵۴۶۶۶ بازدید

بورس اوراق بهادار تهران در آذر ماه دو روی سکه را از خود نشان داد؛ ابتدا با افزایش قیمت امیدواری در دل سهامداران ایجاد ...

بورس تهران که بعد از 9 ماه رکود در دو ماه اول پاییز به روند صعودی خود برگشته و امیدواری زیادی در دل سهامداران ایجاد کرده بود، بعد از سوم آذر و مشخص شدن نتیجه مذاکرات روی دیگری از خود نشان داد و به شدت نزولی شد.به طوری که ریزش دوباره قیمت ها و در نتیجه افت شاخص بورس از سوم آذر به بعد منجر به افزایش زیان سهامداران و کاهش ارزش سهام شرکتها شد تا جایی که بعد از برآورده نشدن انتظارات سهامداران از مذاکرات وین و در کنار آن افزایش قیمت دلار و ریزش قیمت نفت، موجب شد تا به طور میانگین سهامداران زیان 4.5 درصدی را با خود به خانه ببرند؛ این اتفاق موجب شد تا زیان بورس از ابتدای سال تا کنون از محدوده 9 درصد عبور کند

با حاکم شدن فضای ابهام و تردید در بورس تهران، ارزش بازار سهام شرکتها افت قابل توجهی را تجربه کرد و شاخص بورس که تا کانال 76 هزار واحد پیش رفته بود به سطح 71 هزار واحد رسید؛ به این ترتیب بازدهی مثبت 30 شرکت بورسی در آبان ماه، به 8 شرکت کاهش پیدا کرد و در مقابل زیان شرکتها تشدید شد.

آمارها نشان می‌دهد که سهامداران بورس تهران در آذر ماه به‌طور میانگین 4.5 درصد ضررکردند به این ترتیب از میان 38 صنعت حاضر در بورس، تنها هشت صنعت موفق به کسب بازدهی مثبت شده و 30 صنعت باقیمانده با زیان مواجه شده است. بر این اساس اغلب کسانی که در آذر ماه همراه تالار شیشه ای بودند،با دست خالی به خانه برگشتند.

در حالی اکثر سهام شرکتها منفی شده و سهامدارانشان متضرر شده اند که سهامداران صنعت خدمات فنی و مهندسی زیان 16 درصدی را در یکماه گذشته کسب کرده و از ناراحت ترین سهامداران بورس لقب گرفتند.سهامداران استخراج کانه های فلزی با 13.53 درصد و محصولات کاغذی با 13.3 درصد از دیگر سهامداران ناراحتی بودند که در انتهای جدول متضررها ایستادند.

سهامداران صنایعی همچون سایر واسطه‌گری های مالی با 12.31 درصد،ابزار پزشکی با 11.05 درصد،بانکها با 10.14 درصد و استخراج سایر معادن با 10.03 درصد از سهامدارانی بودند که در یکماه گذشته بیشترین زیان را با خود به خانه بردند.

علاوه بر این صنایعی مانند محصولات چوبی با 9.93 درصد،واسطه گری های مالی با 9.91 درصد، سرمایه‌گذاری‌ها با 9.23 درصد و فلزات اساسی با 7.54 درصد به همراه استخراج ذغال سنگ با 6.25 درصد و سایر محصولات کانی غیر فلزی با 5.95 درصد از صنایعی بودند که بازدهی منفی بیشتر از شاخص را نصیب سهامدران خود کردند.

سهامداران محصولات شیمیایی،شرکتهای چند رشته ای صنعتی و خودرو هم از سهامداران بد شانسی بودند که تحت تاثیر اخبار اقتصادی و سیاسی متضرر شده و زیان 5 درصدی را با خود به خانه بردند.

در این میزان صنایع دارویی ،ارتباطات رادیویی و محصولات غذایی ،انتشار چاپ و تکثیر به همراه دباغی و کشاورزی و دامپروی زیان یک تا 4 درصدی را تجربه کردند.این در حالی است که در تالار شیشه ای سهامداران خوش شانسی هم بودند که علی رغم زیان 80 درصدی سهامداران، با خوشحالی به خانه رفتند به طوری که سهامداران صنعت ماشین آلات و تجهیزات با بازدهی مثبت بیش از 17.6 درصدی بیشترین بازدهی را در بین 38 صنعت بورسی کسب کرده و به عنوان پربازده ترین صنعت در صدر جدول قرار گرفتند.

بعد از آن صنعت ساخت محصولات فلزی با 11.18 درصد و لاستیک و پلاستیک با 9.6 درصد از صنایعی بودند که با وجود حاکم شدن جو منفی در بورس تهران توانستند همراهان خود را با سود همراهی کنند.در این میان صنایعی مانند سایر ماشین آلات و دستگاه های برقی با 7.7 درصد، منسوجات با 3.3 درصد، املاک با 2.8 درصد و حمل و نقل و انبارداری و سیمان هرکدام با یک درصد از صنایع مثبت بورس طی یک ماه گذشته بودند که موجب خوشحالی هر چند اندک سهامداران خود شدند.

اطلاعات آماری نشان می‌دهد شدت نزول بورس در دوره جدید به‌ مراتب سنگین‌تر است به‌طوری که در طول 10 روز جمعا 20 هزار میلیارد تومان از ارزش بورس تهران و فرابورس کاسته شده است که از این میزان 3 هزار میلیارد تومان سهم فرابورس و 17 هزار میلیارد تومان سهم بورس تهران بوده است.در طول 10 روز‌ گذشته شاخص کل بورس تهران که بیانگر میزان بازده سرمایه‌گذاری در بورس است با 4.5 درصد نزول به سطح 71 هزار واحد سقوط کرده است.

این دو صنعت از جمله صنایعی بود که از سوم آذر‌ماه تا پایان هفته گذشته بیشترین اثر را در نزول شاخص بورس داشتند، به این ترتیب نمی‌توان به‌طور دقیق وزن 2عامل گفته شده و میزان اثرشان را در شاخص بورس محاسبه و ارزیابی کرد. همچنین گروه معادن و فلزات، شرکت‌های خودروساز، مخابرات و شرکت‌های سرمایه‌گذاری از دیگر صنایعی هستند که بیشترین اثر را در نزول بورس داشتند.

براساس این گزارش، درحالی اکثر کارشناسان و مسئولان معتقدند که مذاکرات هسته ای نتیجه مثبتی داشته و آینده بازار سهام نیز روشن است، اما به دلیل افزایش قیمت ارز، افت قیمت نفت و مبهم بودن آینده صنایعی همچون پتروشیمی، پالایشگاهی و معدنی در بودجه 1394 ، همچنان فضای مبهمی در بورس تهران حاکم بوده و تا منتشر نشدن اخبار مثبت سیاسی و اقتصادی وضعیت موجود در بورس حداقل تا پایان آذر ماه ادامه پیدا می کند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

امید: 1393/9/1613:46:00،
60
31
زرشک چه بورسی چه قدر سهام قرمز
کارا: 1393/9/1708:05:55،
22
14
در این کشور ؛ همه چیز دولتی هست یا با تائید دولت ، بورس دولتی بیک دستور صعود می کنه و با یک خبر پائین میاد .
زیاد نگران زیان نباشید ، دوستان بورس در ایران زیان ندارد . حداقل مثل اونور آب زیان نداره که به خاک سیاه بخوره ، دولت خودش درست می کنه که نه سیخ بسوزه و نه کباب!!! فقط کمی صبر کنید.

تنها چیزی که در این کشور زیان دارد یا افرادی زیان شدید خواهند کرد که از خود خلاقیت بخرج دهند و بدون وابستگی بخواهند کار کنند یا تولید کنند
شهاب: 1393/9/1614:14:23،
88
38
زرشک نداره خب بیچاره تلنگش در رفته که بیییییییشترش قرمز شده
هه هه: 1393/9/1614:24:00،
64
28
بدرود بورس قلابی .
رضا1346: 1393/9/1614:56:27،
74
27
اگه گفتين فرق سهامدار بزرگ و كوچيك چيه؟
جواب ) بزرگه از نتيجه نشست 1+5 خبر داره ولي كوچيكه نداره
مژده مژده: 1393/9/1617:43:37،
54
42
فردا ولبهمن و سیدکو مثبت میشن هواستون باشه اگه ضرر کردین این دوتا سهامو بخرین تا جبران ضررتون بشه درضمن ولبهمن چون کلن سی میلیون سهام داره حرکتش واسه مثبت شدن بهتره پیش به سوی خریدن ولبههههههههههمن
فرید: 1393/9/1709:27:05،
20
23
دلتونو به بورس خوش نکنید
برید سهام پدیده بخرید سود کنید حالشو ببرید
جلسه افزایش سرمایه میخواد برگزار بشه از موقعیت طلایی استفاده کنید
حالا اوناییکه اطلاعات ندارن منفی بدن
محسن هاشمی: 1393/9/1910:00:38،
19
16
سهامها را بفروشید و بیایید بیرون
محسن هاشمی: 1393/9/1910:01:31،
19
14
زندگیتان را در این بازار خراب نابود میکنید فقط بفروشید و جلوی ضرر را بگیرید

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
لیست قیمت جدید محصولات ایران خودرو با افزایش قیمت اعلام شد - شهریور 96
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
نرخ‌های جدید سود بانکی اعلام شد
جدول پیش فروش محصولات ایران خودرو با سود مشارکت 25 درصد - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما