کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

کشف 12 هزار میلیارد تومان فساد بانکی

کدخبر:۸۵۳۵یکشنبه، ۱۶ آذر ۱۳۹۳ - ۰۷:۳۷:۰۱۴۲۱۱ بازدید

روز گذشته علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی به مناسبت هفته مبارزه با فساد به همراه معاونان خود به میان خبرنگاران آمد تا ضمن تشریح برنامه های دولت ...

روز گذشته علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی به مناسبت هفته مبارزه با فساد به همراه معاونان خود به میان خبرنگاران آمد تا ضمن تشریح برنامه های دولت برای مبارزه با فساد و ارتقای سلامت اداری، پرسشهای گوناگون خبرنگاران را پاسخ دهد. علی طیب نیا از کشف فساد 12 هزار میلیارد تومانی در شبکه بانکی، ارائه لایحه بودجه 94 بدون کسری، تحقق 95 درصدی درآمدهای مالیاتی در سال جاری و پرداخت 21 هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی در سال جاری خبرداد.

فساد بانکی 12 هزار میلیارد تومانی

وزیر امور اقتصادی و دارایی درمورد کشف فساد 12 هزار میلیارد تومانی اعلام کرد: این رقم مربوط به گردش فعالیت در یک دوره مالی است. براین اساس با مدیرعامل بانک ذیربط مذاکراتی انجام دادم و مشخص شد که تمام وجوه به بانک بازگشته است. وی با اشاره به اینکه حدود دو سال پروسه زمانی فساد مذکور به طول انجامید، گفت: البته آسیبی از این موضوع به بانک و منابع سپرده گذاران وارد نشده است. طیبنیا با اشاره به اینکه عوامل فساد مذکور هم اکنون در زندان هستند، ادامه داد: با توجه به خلأ صدور ضمانت نامه های بانکی از طریق سامانه ای که در این زمینه راه اندازی شده است دیگر امکان صدور ضمانت نامه جعلی وجود ندارد و راه آن بسته شده است. سامانه های الکترونیک به صورت سیستمی یک راه حل اصولی جدی برای مقابله با فساد هستند. در عین حال محمد پاریزی معاون بانک و بیمه وزیر اقتصاد در این مورد گفت: این فساد مربوط به چند ماه قبل است که کشف شد و 100 درصد منابع با اقدامات قضایی به سیستم بانکی بازگشته است. این عضو کابینه دولت یازدهم در پاسخ به سؤالی مبنی براینکه طی روزهای اخیر وزیر دادگستری اعلام کرده بود با این وضع نظام بانکی هر لحظه امکان تکرار یک فساد 3 هزار میلیاردی وجود دارد و اینکه چه تضمینی است که این نوع فسادها تکرار نشود؟ گفت: کسی نمی تواند تضمین دهد ولی تلاش ما این است که زمینه بروز و ظهور فساد را کم کنیم، ولی همیشه امکان بروز فساد در سیستم های اقتصادی است زیرا هرچقدر هم تجهیزات پیشرفته شود باز افرادی هستند که در این حوزه پیشرفته تر عمل کنند. وی گفت: در کنار بحث پیشگیری بحث کشف فساد هم در دستور کار بوده و طی یکسال گذشته مواردی بوده که کشف و به قوه قضائیه ارسال شده است. طیبنیا درباره مصادیق پرونده های کشف شده گفت: شاید در یک مورد 12 هزار میلیارد تومان خلاف کرده باشد. همچنین یک شرکت کاغذی تشکیل شده بود که با همکاری مأموران برخی از دستگاه ها و افراد بازنشسته بعضاً در حوزه جعل سند در مالیات و دریافت وام از بانک فعالیت میکردند. یکی از شرکتها از فاکتور جعلی این شرکت استفاده کرده و داوطلبانه 120 میلیارد تومان به سازمان مالیاتی پرداخت کرده تا کارهایش پیش برود. در گمرک هم مواردی بوده اگر اولویت پیشگیری است ولی در نظارت و برخورد هم فعال بودهایم. وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه نسبت بنگاهداری بانکها الان 50 درصد است. تصریح کرد: بانکها باید طی سه سال اموال مازاد خود را بفروشند، البته این نسبت در بانکها متفاوت است؛ بانکی هم داریم که نسبت 40 درصد بنگاهداری آن شاید بیش از 200 درصد باشد. بعضی از بانکهای دولتی در یک سال گذشته بخشهایی از شرکتهای خود را فروخته اند و ما فشار می آوریم که مابقی را نیز بفروشند.

برنامه راهبردی مقابله با فساد

وی ضمن اشاره به اینکه مقابله با فساد و افزایش شفافیت و سلامت مالی و اداری از انضباط ویژه ای برخوردار است، افزود: در این وزارتخانه برنامه راهبردی تنظیم شده که هفت اولویت دارد؛ مهمترین آنها افزایش شفافیت، سلامت، انضباط مالی و اداری و ایجاد و یکپارچه سازی سامانه های اطلاعاتی و مدیریتی است. طیب نیا ادامه داد: در مقوله مبارزه با فساد سه رویکرد کلی قابل تصور است، رویکرد اول غوغا سالاری و جنجال آفرینی در رسانه های مختلف است که به صورت مکرر در رسانه ها مبارزه با فساد را با ذکر مصادیق باید مطرح کنیم، این رویکرد پشت تریبونی نام دارد که صرفاً با مصادیق جنجالی برخورد میکند.بودجه بدون کسری بسته میشودوزیر امور اقتصادی و دارایی در ارتباط با برنامه های دولت برای جبران درآمدهای نفتی باتوجه به کاهش قیمت جهانی نفت، اظهار داشت: برای سالجاری نگرانی نداریم، بودجه امسال بدون کسری بسته خواهد شد. تحقق نیافتن درآمد امسال به میزان کم پیشبینی میشود چون در شش ماهه اول فروش نفت مان خیلی خوب بوده حتی 4 دلار بالاتر از میزان پیشبینی شده بوده است.وی ادامه داد: در حوزه مالیات عملکرد بسیار مناسبی داشتهایم اما عملکرد نظام مالیاتی تاکنون بیانگر تحقق 95 درصد درآمدهای مالیاتی است.  

21 هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی تا الان پرداخت شده است

طیب نیا درآمدهای دولت را از دیگر محل ها بخصوص گمرک مناسب دانست و گفت: هزینه های غیرضروری کاهش یافته و هزینه های عمرانی بهبود یافته و تا دو سه روز قبل 21هزار میلیارد تومان پرداخت هزینه های عمرانی دولت بوده و امیدواریم تا پایان سال به بیش از 30 هزار میلیارد تومان برسانیم. تا الان پرداخت عمرانیمان بیش از 50 درصد بوده است. وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: بودجه 94 بدون کسری بودجه پیشبینی شده و براساس برآوردهای کاملاً واقع بینانه از درآمدهاست.

مؤسسـات اعتـبـاری راحتتــر از سوپرمارکتها تأسیس شدند

این عضو شورای پول و اعتبار در ارتباط با فعالیت مؤسسات مالی بدون مجوز به ایراد توضیحاتی پرداخت و گفت: مشکلی که داریم همین است، یک سری مؤسسات براحتی طی سالهای گذشته با چند ده یا چند صد شعبه راه افتادهاند درحالی که یک سوپرمارکت یا جوراب فروشی برای راه اندازی باید مراحل پیچیده ای را طی کند تا مجوز بگیرد. طیب نیا ضمن اشاره به اینکه البته بانک مرکزی برای مقابله با این مجوزها در تلاش است و اقداماتی نیز انجام داده است، افزود: دیگر به مؤسسه ای مجوز داده نمیشود و ساماندهی مؤسسات قبلی به صورت جدی شکل گرفته است. مؤسساتی که برای ساماندهی مقابله میکنند ولو تا مرحله انحلال خواهند رفت. این اختیار را قانونگذار به مراجع ذیربط داده است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در پاسخ به سؤالی درباره واگذاری باشگاه استقلال و پرسپولیس، گفت: سازمان خصوصی سازی مسئول قیمت گذاری است، با پیچیدگی خاصی مواجه نیستیم، موارد پیچیده تر را قیمتگذاری کرده ایم. طیبنیا ادامه داد: امکان ورود این باشگاه ها به بورس یا فرابورس به دلیل وضعیت نامناسب صورتهای مالی شان وجود ندارد، مراحل قانونی قیمتگذاری و واگذاری در حال انجام است و تا پایان سال انجام میشود.  

تشکیل کمیته ویژه مطالبات معوق

وزیر امور اقتصادی و دارایی در ارتباط با بدهکاران بانکی گفت: از یک طرف فشار زیادی روی بانکها قرار دارد که چرا دنبال وصول معوقات هستید؟ بدهکاران عمدتاً به نام تولیدکننده تسهیلات را از نظام بانکی دریافت میکنند ولی ظاهر وامگیرندگان تولیدکننده است. سؤال این است که چرا در شرایطی که واحدها با مشکل مواجهاند دنبال وصول معوقات هستید؟ سؤال دیگر هم این است که چرا بانکها دنبال وصول معوقات سپردهگذاران از بدهکاران نیستند؟ این برای ما معما شده است. به همین خاطر بدهکاران را تفکیک کردیم به دو گروه خوش حساب و بد حساب. وی افزود: اگر بنگاهی تا دو سال قبل صورت مالی مناسب داشته و در این مدت دچار مشکل شده برای ما مشخص میشود که این واحد بدحساب نیست. چه طلبکار سازمان مالیاتی باشد چه نظام بانکی. اما اگر فردی از بیست سال قبل مشکل بازپرداخت وامهای بانکی و پرداخت مالیات را داشته دیگر نمیتوانیم بپذیریم این فرد به دلیل وضعیت حاضر دچار مشکل شده است. از همه ابزارهای لازم برای وصول این معوقات استفاده میکنیم.

طیب نیا با بیان اینکه کمیته ای در بانک مرکزی برای بررسی پرونده دانه درشت ها تشکیل شده است، گفت: اقدامات لازم برای وصول معوقات از این گروه در دوره اخیر انجام شده است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

رضا: 1393/9/1607:41:16،
80
22
هردم از این باغ بری می رسد
سعید: 1393/9/1609:31:09،
44
18
یا خدا , طرف رفته 120 میلیارد از جیب خودش مالیات داده تا همه فک کنن واقعا همچین شرکتی وجود داره.پاهام سست شد اینو خوندم.یا ابرفرض.
پردیس: 1393/9/1609:40:52،
67
17
خسته نباشین واقعا طرف 12 هزارمیلیارد پول ملت رو برده باهاش بیزینس کرده و سودشو برده پولم اورده گذاشته سرجاش اینا تازه کشف کردن که نکنه یه اتفاقی افتاده.خخخخ
نادر: 1393/9/1607:43:55،
84
21
واااای این خبرارو اعلام نکنید خدارو خوش نمیاد لطفا چشماتونو ببندید خبری نیست
علی: 1393/9/1607:49:57،
94
21
باعث افتخار و غروره این کشف بزرگ
بازم ی رکورد دیگه
12هزاااااااااااااارمیلیاردتومن ینی4برابر3هزارمیلیارد
تبریک میگم ب همه کاشفیم مکشوفین ناظرین ضابطین و سایرین
داریوش: 1393/9/1608:29:45،
19
107
خوشگل اون 3 هزار میلیارد دلار بود نه تومان
سعید: 1393/9/1609:33:30،
79
20
دانشمند 3 هزار میلیارد دلار ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ نه واقعا 3 هزار میلیارد دلار؟؟؟؟؟
دکتر در جواب داریوش: 1393/9/1610:04:00،
51
18
من نمیدونم این واژه های خوشگل و قشنگ و ... چیه که دارن مد میشن تو مملکت، بهتره استفاده نشه. بار منقی داره بیشتر.
و اما جناب داریوش، اون 3هزار میلیارد بود که در زمان سال 90 که به لطف امداد غیبی کشف شد، "تقریبا" 3میلیارد دلار بود،چون ارزش دلار اون موقع نزدیک 1200 تومان بود.به پول الان میشد 1میلیارد دلار.
و 12هزار میلیارد الان میشه "تقریبا" 4 میلیارد دلار.
از کنار این واژه های "تقریبا" که نوشتم به آسونی نگذریم.
هرکدومشون میتونن هزاران زندگی رو از نظر اقتصادی نجات بدن.
امین: 1393/9/1610:28:07،
46
18
بابا این داریوش توهم زده در حد لالیگا
نه خداییش میدونی 3 هزار میلیارد دلار چقدره ؟؟؟!!!!
وقتی اینترنت دست بچه ابتدایی و راهنمایی بیوفته نتیجش همین میشه دیگه.
کشته مورده سطح سوادتونم.
جواب دکتر: 1393/9/1610:39:20،
30
42
دکتر جون دلار تقریبا 3 برابر شده نه 3000 برابر !
البته با این تقریبا تقریبا های شما شاید فرقی بین 3 برابر با 3000 برابر نباشه !!!!
شیفته این سوادتونم دکتر . راستی چند خریدیش ؟ دکتراتون رو میگما؟!!!
علی: 1393/9/1611:17:42،
37
19
جواب داریوش:

حالا فهمیدی خوشکل کیه؟؟؟؟؟؟؟
میدونی سه هزارمیلیارد دلار چقده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
خداوکیلی ی چیزو ک از ی جایی کجوکوله شنیدی ور ندا بیا اینجا کامنت بذا همه بت بخندن
پاسخ دکتر در جواب دکتر: 1393/9/1611:52:41،
40
21
جناب یا احیانا سرکار "جواب دکتر"
اگر کمی ملاحظه کنید متوجه میشید که من گفتم 12هزار میلیارد امروز یعنی 4میلیارد دلار امروز و 12میلیلارد دلار دیروز.
حالا من متوجه فرمایشات شما نمیشم که میگید من گفتم دلار 3000 برابر شده!! شما همچین متنی میبینید داخل گفته های بنده؟
دوستان بیایید کمی به هم احترام بذاریم.
منم میتونستم به شما بی اخترامی کنم.
اگر میخوای بدونی من چجوری دگترا گرفتم،بیا بشین پای دلم.
من نه از رانت،نه از پارتی، از هیچی استفاده نکردم. خون دل خوردم. الانم هیچی ندارم غیر خدا.
منم میتونستم به داریوش توهین کنم ولی نکردم. بی اخترامی نشانه تیز بودن نیست.
مهرداد: 1393/9/1613:10:03،
30
20
همتون ریختین سر این بنده خدا داریوش ، حالا یک چیزی گفت شما دیگه داغ نکنید
غلومی: 1393/9/1616:28:03،
17
18
داریووووووش؟با ابی توهم زدی یا تنهایی؟؟؟؟؟؟؟
پرشیا: 1393/9/1607:55:15،
51
16
واقعاچه کشور پولداری داریم که هرکی میاد هزاران میلیارد میبره و کسی کاریش نداره.حالا یه عده ای هم شب شام ندارن بخورن.واقعا ما از همه بهترو عادلتریم.مررررررگ بر آمریکا مرگ بر اسرااااییل. ما از همه بهتریم
رسول: 1393/9/1607:59:04،
41
19
به به عجب مملکتی داریم فقط یاد دارند اجناس را گران کنند.کسری بودجه را دارند از جیب ملت بیچاره جبران می کنند.
علی: 1393/9/1608:08:33،
45
25
ما رکورد زده ایم.
هادی: 1393/9/1608:10:16،
52
23
خداییش عجب مملکتی داریمااا.وقتی آقای خاوری که به قول خودشون رییس بزرگترین بانک جهان اسلام بود اونجوری در اومد از بقیه چه انتظاری داری.
اقتصاددان: 1393/9/1608:33:10،
40
21
دولت بعدی هم برای سرگمی مردم مدتی دست شما را رو خواهد کرد خانه از پای بست ویران است .
سعید: 1393/9/1608:38:32،
44
17
حالا تازه این یکی کشف شده ما بقی که کشف نکردند چی معلوم نیست چند تا بوده خدا به داد این مردم برسه
حسام: 1393/9/1608:41:54،
34
27
مرسی وزارت اقتصاد. از وقتی دولت یازدهم اومده رو کار فساد های زیادی رو زمین زده و دست خیلی هارو رو کرده. دورد بر شما. به کارتون ادامه بدید و فساد رو ریشه کن کنید
ب.ر: 1393/9/1608:53:54،
37
20
این ها خبرهایی است که به بیرون درز پیدا کرده وگرنه در خفا کارهایی شده که ابعاد آن بعدها معلوم خواهند شد ! بهر حال ما ایرانی ها از آنجا که مردمی نجیب و شریف و با گذشت هستیم چندان سخت نمی گیریم و با شرایط خودمان را وقف می دهیم!
والي: 1393/9/1609:11:46،
21
26
اي آقا فقط نگوييد كه متعاقبا" اسامي كشف شده اعلام خواهد شد ويا به اطلاع عموم رسانده ميشود بفر ماييد اموالي را كه كشف كرده ايد كجا ست چه اين كشفيات وچه كشفيات قبلي؟
وحید: 1393/9/1609:13:18،
47
22
بادا بادا مبارک بادا ایشاالله مبارک بادا
راسا: 1393/9/1609:32:14،
28
19
3000 میلیارد کم نبود که اینم اضافه شد؟!!
عجب: 1393/9/1609:34:20،
29
15
اين مدل اعلام كردن ارقام رو والاه تو اين چند ساله راه انداختن،وگر نه تو دوران ابتدايي بعد از ميليارد ،تريليون بود،نه هزار ميليارد!!!!!!!!!!
در واقع به واحد پول كشور ما ١٢٠ تريليون ريال اختلاس انجام شده..به همين سادگي اعداد رو تو ذهن ها كوچيك نشون ميدن.
غلام: 1393/9/1609:44:58،
30
17
اینجوری درست است لیکن اسامی بایستی اعلام گردد
کریمی: 1393/9/1609:47:29،
21
19
خوبه حالا یه چند سالی هم مقاله برای روزنامها وخبر برای 8-30 وسرگرمی برای قوه قضاءیه ردیف شده ..!
علی: 1393/9/1610:55:33،
39
19
این دستاورد بزرگ را به ملت ایران تبریک عرض مینمایم واز زحمات این عده که دست اون عده را رو میکنن تشکر میکنیم مثل اینکه معادلاتشان به هم خورده اگر کسی جلو شان را نگیره خبرهای خوبتر هم میشنویم
hesam20: 1393/9/1616:30:23،
19
13
سلام.پیشنهاد میکنم طی نوبت به هر ایرانی...البته باحقوق

1میلیون تومن به پایین حداقل 1هزارم آن 12هزارمیلیاردو ...

بصورت وام بلند مدت مثل همین الیتها که میبرند !!بدهند قول

میدم طی 10سال هرگزآدم فقیر ویارانه بگیر بخورونمیری ...

نخواهیم داشت.مطمئنا صدای کسی هم درنمیآد...!!

نوش جان: 1393/9/1708:22:07،
29
15
بازهم موقعی رسید که برگی دیگر از فساد این ... رو بشود.
فقط حرف میزنن تا دل مردم رو خون کنن چه فایده داره هنوز اولی رو هیچ کاری نکردن چندتای دیگه رو پیدا میکنن این فسادها دیگه عادی شده برا مردم . درد این مردم فراتر از این چیزاس درک کنید.
این پولا رو بگیرید چه سود به حال مردم؟؟؟؟؟؟؟
اینقد پول بلوکه شده اومد تو این مملکت چی شد؟؟کجا رفت؟؟؟
کو؟؟؟؟؟
سيمين: 1395/1/1617:12:50،
4
9
بچه ها مگه يادتون رفت. گفتند اين قدر موضوع را كش ندهيد

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت جدید محصولات سایپا اعلام شد / مهر 96 + جدول
شرایط پیش فروش خودروی پژو 207 اتوماتیک ویژه مهر 96 با ظرفیت محدود
بخشنامه جدید پیش فروش خودروی رنو ساندرو استپ وی منتشر شد - آبان 96
آغاز دور جدید پیش فروش رنو ساندرو استپ وی با ظرفیت محدود - آبان 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - آبان 96
معرفی جایگزین احتمالی پژو 405 در ایران
معرفی پرفروش‌ترین نوشابه‌های انرژی‌زا در جهان
آغاز دور جدید پیش فروش خودروی دنا پلاس از سوی ایران خودرو - مهر 96
ورود نسل جدید خودروهای ماهیندرا به ایران + حدود قیمت
شرایط جدید فروش نقد و اقساط محصولات شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو - آبان 96
آغاز دور جدید فروش محصولات شرکت پارس خودرو - آبان 96
کدام خودروها در بازار بیشترین اختلاف قیمت را با نمایندگی دارند؟
خودروی جدید بسترن B30 به مشتریان تحویل داده شد + قیمت بازار
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد/ آبان 96
اعضای جدید خانواده کوئید در آستانه ورود به بازار ایران
آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار