کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

ادامه بلاتکلیفی‌ها بر سر 3G همراه اول

کدخبر:۸۵۱۱شنبه، ۱۵ آذر ۱۳۹۳ - ۰۷:۲۵:۲۰۲۳۸۷ بازدید

سه ماه از ارائه مجوز ارائه آزمایشی 3G یا نسل سوم تلفن همراه در همراه اول می گذرد و هنوز پروانه رسمی ورود به نسل سه به این شرکت اعطا نشده است.

به گزارش خبرنگار ایسنا، تجربه استفاده از 3G طی ماه‌های گذشته برای کاربران اینترنت تلفن همراه در اکثر شهرهای بزرگ کشور به امری معمولی تبدیل شده و حتی به تازگی براساس میزان استفاده‌ای که از این تکنولوژی صورت می‌گیرد از سوی کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات تعرفه اینترنت تلفن همراه نیز تغییر کرده است با این وجود همچنان اپراتور اول کشور که بیش از نیمی از سیم‌کارتهای فعال کشور را دربرمی‌گیرد پروانه رسمی ورود به نسل سوم را دریافت نکرده است.

البته طی ماه‌های گذشته مسوولان مخابراتی وعده‌های متعددی درباره زمان دریافت پروانه رسمی داده‌اند اما طبق آخرین صحبت‌های صورت گرفته، رییس سازمان تنظیم مقررات ارتباطات این گونه اعلام کرده است که این شرکت برای دریافت این پروانه مهلتی دو هفته‌ای درخواست کرده تا در این دوره بتواند شاخص‌های لازم را احصاء کند.

اما در این میان جای چند سوال وجود دارد؛ زمانی برای ورود اپراتورهایی که تا آن زمان تنها به ارائه نسل دوم ارتباطی می‌پرداختند این گونه مصوب شد که لازم است شرایط مختلفی توسط آن‌ها مهیا شود تا بتوانند به نسلهای بالاتر عبور کنند از جمله این شرایط پرداخت مبلغ 300 میلیارد تومان به وزارت ارتباطات بود که این رقم در قالب حق امتیاز ارتقای پروانه فعالیت یاد شده بود.

البته در مصوبه 186 کمیسون تنظیم مقررات ارتباطات که به اصول حاکم بر نحوه اصلاح و ارتقای پروانه فعالیت‌ اپراتورهای تلفن همراه مربوط می شد، موارد دیگری نیز در نظر گرفته شده بود و به عنوان مثال اعلام شده بود اپراتورها موظف هستند برای ورود به نسل‌های بالاتر تمامی بدهی‌های خود به وزارت ارتباطات را پرداخت کنند، موضوعی که تا مدت‌ها جای بحث میان وزارت ارتباطات و مخابرات را پیش آورد و در نهایت این گونه اعلام شد که مخابرات بدهیهای خود را به این وزارتخانه پرداخت کرده است تا بدین ترتیب بتواند مجوز ورود به نسل های بالاتر را دریافت کند.

از دیگر مواردی که در مصوبه 186 کمیسیون مورد توجه قرار گرفته بود بحث اجرای رومینگ ملی و اشتراک گذاری سایتها بود که این موضوع توسط اپراتورها عملیاتی شد.

حتی مصوبه 186 در دل خود حاوی نکاتی بود که در نهایت موجب بحث‌هایی میان وزارت ارتباطات و مخابرات شد چرا که براین اساس لازم بود در پروانه همراه اول تغییراتی اساسی صورت بگیرد؛ موضوعی که شرکت مخابرات ایران در ابتدا در برابر آن مقاومت کرد اما درنهایت خواسته‌های وزارت ارتباطات در این حوزه نیز عملیاتی شد؛ با این حال به نظر می‌رسد این قصه همچنان سر دراز دارد.

از سوی دیگر اپراتور دوم ارتباطی کشور یا ایرانسل که در تاریخ 13 مردادماه مجوز ارائه آزمایشی خدمات نسل سه را دریافت کرده بود، در مدت زمانی کمتر از یک ماه شهریورماه پروانه رسمی فعالیتهای خود را دریافت کرد و ظرف چند روز گذشته حتی ارائه خدمات نسل چهار را نیز آغاز کرد اما با این حال چند ماهی از دریافت مجوز آزمایشی همراه اول برای ورود به نسل سه می گذرد و همچنان پروانه رسمی برای این شرکت صادر نشده است.

طی ماه‌های اخیر این اپراتور با اختلالات متعدد مواجه بود و اکنون این گونه عنوان می‌شود که عدم ارائه پروانه رسمی به این شرکت به دلیل مشکلات فنی همراه اول بوده و تا زمانی که کیفیت ارائه خدمات در این شرکت به حد لازم نرسد چنین مجوزی به آن ارائه نخواهد شد.

اکنون این نکته وجود دارد که پس از مذاکرات متعددی که میان اپراتور اول ارتباطی کشور و سازمان تنظیم مقررات ارتباطات صورت گرفته مدیران مخابراتی میلیاردها تومان برای تامین تجهیزات مورد نیاز سرمایه‌گذاری کرده‌اند و بی‌شک لازم است در این باره توجیه مناسبی برای آن‌ها وجود داشته باشد تا آنها پا به چنین عرصه‌ای بگذارند چرا که اپراتوری بدون دریافت ضمانت‌های لازم چنین کاری نخواهد کرد.

علاوه بر این وزارت ارتباطات در ارائه مجوز دوره آزمایشی نه مدت زمانی را به عنوان سقف در نظر گرفته و نه محدودیتی ازنظر تعداد شهر برای اپراتور گذاشته است. به عبارت دیگر براساس مجوز ارائه خدمات 3G به شکل آزمایشی اپراتور می تواند تمام فعالیت‌های مورد نظر خود در حوزه 3G را انجام دهد و در عمل تفاوتی بین مجوز رسمی و مجوز آزمایشی وجود ندارد.

حال سوال این است که اصلا فرض را بر این بگذاریم که تا چند ماه دیگر هم وزارت ارتباطات چنین مجوزی را به مجموعه مخابرات ارائه نکند در این صورت چه ضرری متوجه همراه اول و از سوی دیگر مشکلاتی برای کاربران ایجاد می‌کند؟! چرا که شبکه همراه اول که طبق آمارهای مختلف گفته می شود بیش از نیمی از سیم کارت‌های فعال کشور را در اختیار دارد اکنون به واسطه ورود به نسل سوم ارتباطی با اختلالات و مشکلات متعدد همراه شده و هر بار مسوولان وزارت ارتباطات از مردم خواسته‌اند که در برابر این مشکلات صبوری کنند.

حال فرض را بر آن بگذاریم که اگر به این زودی‌ها چنین مجوزی به اپراتور اول ارتباطی داده نشود با این حساب تکلیف مشترکان این اپراتور چه خواهد شد؟ چه همراه اول مجوز ورود به نسل سه را بگیرد چه نگیرد آنهایی که مایل به استفاده از 3G همراه اول باشند اکنون امکان دسترسی به این سرویس را دارند اما با این حال آنهایی که از اختلالات اپراتور اول به تنگ آمده‌اند هیچ چاره‌ای در برابر این موضوع ندارند.

از سوی دیگر مشخص نیست وقتی معاون وزیر ارتباطات این گونه می گوید که از مهلت دو هفته‌ای همراه اول تنها یک هفته باقی مانده در این یک هفته قرار است چه اتفاقی افتاده و اگر آن اتفاق نیفتد چه خواهد شد؟

حال با تمام این تفاسیر باید منتظر ماند تا در نهایت مشخص شود تا وزارت ارتباطات و کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات برای حل این مشکلات و برون رفت از این اوضاع چه راهکاری را مدنظر قرار خواهد داد و دوره صبوری کاربران همراه اول از چه زمانی به پایان خواهد رسید.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

حسین: 1393/9/1507:39:36،
45
15
همراه آخر از اینکه مثل ۱۰ سال قبل نمی تونه سیمکارتشو ۱ میلیون بفروشه ناراحته،حالا نسل سوم پیشکش
شمال: 1393/9/1509:00:24،
40
23
ایرانسل 4G هم رسما راه اندازی کرده و داره پوشش 4G رو هم گسترش میده بعد همراه اول هنوز مجوز هم نگرفته! من چند جا که IR-TCI 3G رو در سرچ شبکه پیدا میکنم , نمیتونم وصل بشم در حالی که با ایرانسل میشه,ظاهرا شبکه ی 3G همراه اول که بعضی جاها راه افتاده , درست کار نمیکنه (هر چند 3G ایرانسل که داشتم سرعتش خوب نبود و چون گوشیم 4G هست منتظرم پوشش 4G راه بی افته). نظم و وقت شناسی و فناوری ایرانسل بهتره.
ارشیا: 1393/9/1510:27:11،
66
15
اختلال که داره هیچ، پوشش واسه هر سیمکارتی هم فرق میکنه، من با دو تا گوشی میرم تو یه محدوده یکیش تری جی میگیره یکیش نمیگیره..اینجوری فقط پول سرویس رو دارن میگیرن ولی عملا نه پوشش سراسری داره نه اینکه مطمئنی همیشه تری جی هست،چون فردا بری تو اون محدوده دوباره میبینی همون E فقط هست
پیام: 1393/9/1516:36:06،
27
17
من بسته های اینترنتی همراه اول رو ثبت نام کردم ، حالا جدا از اینکه تو اون زمانی که به اینترنت نیاز داشتم ، همیشه یا قطع بود یا اینقدر کند بود که نمی شد استفاده کرد . علاوه بر اون قبض دو ماه برام اومده 280000 تومان که 160هزار تومان از اون مربوط به اینترنته . زنگ می زنم کارشناساشون میگن آره می دونیم این یه اشتباه شده شما پول رو بریزید بعد بستانکار میشید. از اونور یه اس ام اس برام اومده که تا سه روز دیگه مشکل بررسی میشه الان 10 روزه که یک روز در میون پیگیری می کنم ، آب از آب تکون نخورده

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما