کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

فرزند ناقص احمدی‌نژاد را روحانی بزرگ كرد

کدخبر:۸۴۹۲پنجشنبه، ۱۳ آذر ۱۳۹۳ - ۰۸:۲۱:۲۲۶۹۷۴ بازدید

سنگ بنای اصلاح قيمت‌ها و يارانه اعطايی به انرژي با هدف توزيع برابر درآمدها و اصلاح الگوی مصرف در دولت دهم غلط بنا شد و عدالتي كه قرار بود ميان فقرا و اغنيا ...

سنگ بناي اصلاح قيمت‌ها و يارانه اعطايي به انرژي با هدف توزيع برابر درآمدها و اصلاح الگوي مصرف در دولت دهم غلط بنا شد و عدالتي كه قرار بود ميان فقرا و اغنيا به‌درستي اعمال شود تا سطح و كيفيت زندگي دهك‌هاي پايين بهبود پيدا كند محقق نشد

دولت يازدهم فرزند ناقص دولت احمدي‌نژاد را تحويل گرفته است اما بعد از گذشت يك‌سال و نيم از فعاليت خود هنوز هيچ طرح و برنامه اصلاحي براي اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها ندارد و همچنان با همان روش آن را اجرا مي‌كند. حال در آستانه اجراي فاز سوم قانون هدفمندي يارانه‌ها و سال پاياني اجراي اين قانون همچنان بر سر چگونگي اجراي آن بحث و حديث وجود دارد.

سنگ بناي اصلاح قيمت‌ها و يارانه اعطايي به انرژي با هدف توزيع برابر درآمدها و اصلاح الگوي مصرف در دولت دهم غلط بنا شد و عدالتي كه قرار بود ميان فقرا و اغنيا به‌درستي اعمال شود تا سطح و كيفيت زندگي دهك‌هاي پايين بهبود پيدا كند اما اين امر نه‌تنها محقق نشد بلكه در گزارشي كه وزارت اموراقتصادي و دارايي در تير امسال منتشر كرد مشخص شد «طبق آخرين اطلاعاتي كه از اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها منتشر شده، مردم ايران پس از اجراي اين طرح فقيرتر شده‌اند و ميزان قدرت خريد خانوارهاي ايراني طي دوره اجراي فاز اول طرح هدفمندي يارانه‌ها به ميزان 1.5درصد كاهش يافته است. طي اجراي فاز اول قانون هدفمندي يارانه‌ها قيمت حامل‌هاي انرژي 500 درصد افزايش داشته است. بررسي‌هايي كه وزارت مسكن و شهرسازي براي اجراي طرح‌هاي مسكن انجام داده، نشان مي‌دهد قدرت اقتصادي خانواده‌ها طي دوره نخست اجراي طرح هدفمندي يارانه‌ها 25 درصد كاهش داشته است حتي پيش از اين از هر100 خانواده‌يي كه وارد بازار مسكن مي‌شدند حداقل 60 خانوار به‌سمت مسكن ملكي ‌مي‌رفتند ولي اين عدد درحال حاضر وارونه شده و از هر 100 خانوار 65 خانوار به‌سمت مسكن اجاره‌يي مي‌روند.

همچنين براساس آمارگيري سالانه هزينه و بودجه خانوار مركز آمار ايران در سال 84 نرخ مالكيت 71.5 درصد بوده كه در سال 91 به 66.6 درصد رسيده است. تا سال 85 حدود 25درصد خانوارها زيرخط فقر بودند ولي بررسي‌هاي جديد نشان مي‌دهد اين عدد به 31 درصد رسيده است. نتيجه تحقيقي دانشگاهي نشان مي‌دهد كه افزايش قيمت‌ها حداقل در امريكا به كاهش تعداد فقرا منجر شده ولي در مورد ايران افزايش قيمت‌ها بر تعداد خانوارهاي فقير افزوده است زيرا هيچ دليلي وجود ندارد كه اجراي يك سياست اقتصادي دركشورهاي مختلف نتايج مشابه در پي داشته باشد. با اين شرايط باز هم دولت يازدهم روش دولت قبلي را در اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها در پيش گرفت. اين دولت نيز با اتكا به نبود اطلاعات از وضعيت ثروت خانوارهاي ايراني به تمام كساني كه درخواست دريافت يارانه را داشتند ماهانه 45500 تومان پرداخت كرد اما به‌دليل آنكه جمعيت كشور ثابت نبوده و درحال افزايش است، جمعيت يارانه‌بگير در سال جاري از 73ميليون نفر به 76ميليون نفر رسيده است.

اكنون در آستانه اجراي فاز سوم قانون هدفمندي يارانه‌ها كه طبق قانون سال پاياني آن است همچنان بر سر اجراي آن بحث وجود دارد. برخي نمايندگان پيش از آنكه دولت براي تمديد زمان اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها درخواستي داشته باشد، مي‌گويند درصورت ارايه چنين درخواستي بايد آن را بررسي كنند حتي در مورد ميزان افزايش حامل‌هاي انرژي برخي معتقدند بايد متناسب با ميزان تورم باشد و عده‌يي ديگر شيب آن را متناسب با وضعيت معاش مردم مي‌دانند. هر دو گروه فراموش كرده‌اند كه قانون هدفمندي يارانه‌ها با هدف حذف يارانه انرژي و در مقابل اصلاح كيفيت زندگي دهك‌هاي مختلف مردم بوده‌ است.

 

 عدم اجراي هدفمندي يارانه‌ها با ۴۰هزارميليارد يارانه نقدي توجيه ندارد

عضو كميسيون اقتصادي مجلس گفت: قطعا بايد در بودجه ۹۴ كشور، فاز جديد هدفمندي يارانه‌ها پيش‌بيني شود زيرا هيچ توجيهي ندارد كه سالانه ۴۰ هزارميليارد تومان يارانه نقدي پرداخت شود.

ايرج نديمي در مورد تكليف دولت در اجراي فاز جديد هدفمندي در سال آينده گفت: هدفمندي طبق قانون بايد در عرض 5 سال اجرا شود كه هنوز وقت آن پايان نيافته همچنين اهداف ترسيمي آن محقق نشده است. به گفته او قيمت حامل‌هاي انرژي با اجراي هدفمندي يارانه‌ها بايد به 95 درصد فوب خليج‌فارس برسد اما تاكنون هيچ‌يك از اين حامل‌ها به اهداف خود از نظر زمان و ميزان قيمت نرسيده‌اند.

يكي از دلايلي كه اين قيمت‌ها به فوب خليج‌فارس نرسيد، نرمشي بود كه دولت يازدهم در افزايش قيمت‌ها به‌خرج داد تا فشار تورمي آن بر مردم وارد نشود به‌خصوص اينكه دولت تمام هم و تمركز خود را بر كاهش نرخ تورم قرار داده بود.

نديمي با اشاره به اينكه هنوز اجراي قانون هدفمندي كامل نشده است، گفت: قانون موجود بايد با تغييرات و اصلاحاتي اجرا شود اما همه بر ادامه اجراي آن توافق دارند.

عضو كميسيون اقتصادي مجلس در پاسخ به اين شايبه كه در بودجه 94 سقف درآمد هدفمندي همان 48هزارميليارد تومان پيش‌بيني شده و گام جديدي اجرا نخواهد شد، گفت: قطعا بايد در روش اجرا تغييراتي داشته باشيم، بسياري از افراد نبايد يارانه نقدي بگيرند. نديمي با اشاره به اينكه اجراي نظام سلامت با شيوه موفق كنوني ادامه يابد، افزود: بايد ارقام پرداختي به بخش‌هاي مختلف و سياست‌هاي اجرايي تغيير كند و با اين روش در بخش اقتصاد و يارانه به اهداف برسيم.

وي ادامه داد: مجلس به اجراي اصل قانون اصرار دارد و قطعا در مورد افراد تحت پوشش يارانه نقدي و حمايت‌هاي غيرنقدي اصلاحات نياز است.

چندي پيش سخنگوي دولت اعلام كرد كه شيوه پرداخت يارانه نقدي در سال آينده نيز مانند امسال ادامه خواهد يافت. اين امر به‌معناي بزرگ كردن همان فرزند ناقصي است كه از دولت پيشين بر جا مانده است و مجلس از يك‌سال و نيم قبل متوجه نقص آن شده و مدام بر اصلاح آن اصرار دارد. البته دولت نيز از ميراث بر جا مانده چندان دلخوشي نداشت و از قبل بر شيوه اجراي آن معترض بود و آن را روش درستي براي اجراي عدالت و برابري نمي‌دانست بر همين مبنا بود كه پس از آنكه در اقناع افراد از دريافت يارانه ناكام ماند، شروع به توزيع بسته‌هاي حمايتي ميان گروه‌هاي خاص كرد تا به اين شيوه بهبودي در وضعيت برخي دهك‌هاي جامعه ايجاد كند. همچنين بعد از آنكه نتوانست 20 درصد از درآمدهاي حاصل از هدفمندي يارانه‌ها را به توسعه خدمات بهداشت و درمان و آموزشي مردم اختصاص دهد، حالا پيشنهاد داده تا از سال آينده براي كاهش سهم مردم در هزينه‌هاي درماني يك‌درصد از ماليات بر ارزش‌افزوده به اين امر اختصاص پيدا كند. البته همچنان سهم 30درصدي بخش توليد از درآمدهاي هدفمندي يارانه‌ها مانده است كه قطعا باتوجه به افزايش جمعيت كشور كه در مرز 78 ميليون نفر قرار دارد و بار دولت در پرداخت يارانه‌هاي نقدي را سنگين‌تر مي‌كند، دولت مجبور است از ديگر درآمدهاي خود براي تامين اين هزينه‌ها برداشت كند و ديگر سهمي براي بخش توليد باقي نخواهد ماند.

با روشي كه دولت‌ها در اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها در پيش گرفته‌اند به‌نظر مي‌رسد نه‌تنها نمي‌توانند اين قانون را 5 ساله در كشور اجرا كنند بلكه مانند پروژه‌هاي عمراني كه هر سال عمر اجراي آنها تمديد مي‌شود و مشمول عدم‌النفع مي‌شوند، اين قانون نيز گرفتار چنين سرنوشتي خواهد شد و بيش از چشم‌انداز 5 ساله‌يي كه براي آن ترسيم كرده‌اند بايد براي آن وقت صرف كرد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

جمال: 1393/9/1308:29:27،
78
26
اینکه دولت نمی تواند پرداخت یارانه ها را هدفمند کند روشن است چون امکان تعیین دهک های اجتماعی بدلیل شفاف نبودن در آمدها مقدور نیست . نمایندگان مجلس بجای نطق و خطابه خوبست راه حل اجرایی پیشنهاد کنند نه اینکه چیزی را تصویب کنند که غیر قابل اجرا است و بعدش هم همه کاسه و کوزه ها را سر دولت می شکنند!!
مهرداد: 1393/9/1309:19:50،
80
29
با اینکه قیمت ها تو امریکا رفته بالا البته نه اینجوری تعداد فقرا کمتر شده. به این میگن مملکت.
بی تدبیر: 1393/9/1311:43:15،
105
23
انرژِی هسته ای کی و کجا یه دفعه شد اولویت کشور ؟؟؟؟

زندگی ( کار جوانان تحصیلکرده ، حقوق مناسب . بهره مندی از امکانات رفاهی در شان ، عزت و اعتبار بین المللی ، تولید و رفاه اجتماعی ، ازدواج جوانان و .... )

حق مسلم ماست .

اگر میتونید محیا کنید .
جوان: 1393/9/1313:37:19،
91
54
دولت روحانی هیچ برتری نسبت به دولت احمدی نداشت.
هم قیمت ها افزایش یافتند هم تورم هم رکود شدیدتر شد
++++: 1393/9/1314:12:27،
65
16
جمال! کدام دولت توانست گلی به سر این مردم واین کشور بکارد که شما برای این دولت سینه چاک میکنی ؟
همه نهاد های رسمی وغیر رسمی جمهوری اسلامی از یک جنس ند ! همگی برای فشار به قشر آسیب پذیر هم رأی وهم دستند! وفقط در حمایت از اقشار متمول یعنی آقازاده های دلال ازهم سبقت میگیرند!
arman: 1393/9/1314:46:10،
58
28
کشته مرده ی این جمله ی دوستانم: رسیدن به قیمت فوب خلیج فارس. مگه میشه خرج زندگی یه کارگر ک حقوقش زیر 7صدهزار تومنه به اندازه خرج زندگی تو کشور های حاشیه خلیج فارس باشه؟ جایی ک اینقدر پول دارن و نمیدونن باهاش چیکار کنن.میرن ماشین سفارش میدن از طلا
درامد مردم برسونین به فوب خلیج فارس.اوضاع زندگی مردم برسونین بع فوب خلیج فارس بعد برین سراغ قیمتها
اونها هم نفت دارن ماهم نفت داریم ما کجا و اونا کجا!
ناقص ایرانجیب: 1393/9/1410:38:59،
21
26
اینقدر حقیر نباشید و تیتر های مودبانه بزنید
چطور روحانی ادعای ۱۰۰روزه داشت و تا الان هیچ کاری نتونسته بکنه غیر از طرح هایی که جلو سواستفاده دلالان رو میگرفت رو ابطال کرد نمونش هم طرح شاپرک و ...
بعد این کارو نمیتونه درست انجام بده شد فرزند ناقص احمدی نژاد
فرزند نااقص فرزند اونی که خودکشی کرد
نوروزی: 1393/9/1421:23:21،
24
21
پولدارها نازپرورده دولت هستند . اتفاقا دولت به راحتی می تواند دهک های پردرآمد را شناسایی کند . وقتی حتی نزدیکترین افراد به دولت هم برای یارانه ثبت نام می کنند یعنی به دولت اعتماد ندارند . از طرفی دولت به رای این مردم احتیاج داره مطمئن باش بیل دولت که دسته بشه کارخودشو میکنه !
مهدی: 1393/9/1421:50:17،
27
17
بابا. احمدی نژاد میگفت نفری ۲۵۰/۰۰۰ تومن میدم همه چی رو آزاد میکنم
اما این دولت جدید همه چی رو داره سوبله میکنه تازه یارانه ملت رو هم میزنه....
واقعا که دولت تدبیرررررررررررره
ali: 1393/9/1519:23:46،
30
25
الان سوالي كه خيلي ذهن مسئولين رو درگير كرده اينه :
چرا هركاري ميكنيم ملت از گرسنگي نميميرن !!؟؟
Rezs: 1393/9/1308:47:57،
100
20
بجاي ايجاد اشتغال،گدا پروري را رواج داد تا عده اي به كارهاي غلط و ويرانگري هايي كه در همه عرصه هاي اين كشور انجام داد دلخوش شوند واعتراض نكنند. با چندر غاز سر مردم را گرم كردند بعد هم خودشون هزاران ميلياردي و................
کشکول طلایی: 1393/9/1308:56:50،
73
20
مشکلات فرزند ناقص را ملت مظلوم باید باشیب ملایم تحمل کنند. خوب شد فرزند نا خلف نبود تا چه شود؟؟؟؟!!!!!!!!!!!
مهرداد: 1393/9/1308:56:59،
76
21
تا بوده چنین بوده. هر کی اومده با شعارهای خوشایند مردم اومده بعد برای خودش کار کرده و این تا زمانی که مردم جاهل وجود دارند ادامه دارد.
مهرداد: 1393/9/1309:26:25،
40
21
ظاهرا دوست عزیز اسمهامون یکی هست عقایدمون هم یکی هست.مرسی
کارشناس: 1393/9/1308:58:12،
46
23
باشه همه دیگه فهمیدن احمدی نژاد بد بد اصلا آدم بده روحانی خوبه خوبه همه چی درست
کیان: 1393/9/1309:33:53،
33
19
خدا کمکت کنه انشاله...!
ستارخان: 1393/9/1309:10:32،
48
104
پرداخت یارانه ها از ابتدای انقلاب بوده و در دولت شهید رجایی ، با تحویل کوپن به خانواده ها منضبط شد.
مردم انتقادات زیادی به شیوه پرداخت یارانه با شیوه کوپنی داشتند. از جمله اینکه اجناس کوپنی ، کیفیت نامطلوبی داشتن و دیگر اینکه مردم در انتخاب نوع کالا، تصمیم گیرنده نبودند.
دولتهای هاشمی و خاتمی هم قصد داشتند نوع پرداخت یارانه را تغییر دهند ولی شجاعت لازم را نداشتند.
کوپن تا دولت احمدی نژاد باقی بود و در این دولت برای اولین بار نوع پرداخت یارانه تغییر کرد. او دراواخر دولت دهم، حتی از یارانه دویست هزار تومانی برای هر نفر در ماه سخن گفت که برخی از آن به یک سخن تبلیغاتی برای انتخابات ریاست جمهوری تعبیر کردند .
احمدی نژاد مخالفین بسیاری هم در خارج از کشور و هم در داخل داشت که از موفقیت و محبوبیت روزافزون او هراس بسیار داشتند . لذا تصمیم گرفتند به نحوی موج روزافزون این محبوبیت را متوقف نمایند.
کیان: 1393/9/1309:32:45،
88
34
یه کم دیگه بگو شاد شیم... مردم به خنده نیاز دارند.از شجاعت های ایشان همین بس که پراید 7ملیونی رو 19تومن کرد.واقعا متاسفم برای طرز تفکرت...
ستارخان: 1393/9/1309:44:08،
45
28
چون مدیر این سایت ، بقیه مطالبم را تأیید نکرد، دیگه در این سایت نظراتم را نمی نویسم.
رضا: 1393/9/1310:01:33،
31
22
آقایون قشنگ تا اینجاش فقط اخبار بود چرا منفی دادین چرا ناراحت شدین خبر جدیدم نبود ما هم یادمونه همه شون میدونیم
ناصر: 1393/9/1309:50:24،
32
19
یکی بیاد به این دولت بگه که تو میخواستی ارزو تک نرخی کنی؟پس چی شد؟دولت اگه ارزو 3000 تک نرخی کنه هم برای خودش و افزایش درامداش خوبه هم برای ملت و بازار دلالی از بین میره و مثلا حد نوسانش از 5% بیشتر نشه در اول واخر سال!!!
م.د : 1393/9/1310:47:12،
29
17
هرکسی که اندکی دانش اقتصادی داشته باشد می داندکه با این وضعیت غیر عادی که ما داریم تک نرخی کردن ارز غیر ممکن است ! چرا؟! چون زمانی این کار شدنی است که اولا بانک مرکزی ارز کافی داشته باشد که با بلوکه شدن پول های ایران و پرداخت ماهیانه 700میلیون دلار همین ارز کالاهای اساسی و دارو هم بزحمت فراهم می شود . ثانیا باید قیمت ارز در بازار ملاک تک نرخی گردد وهمه بانک ها در خرید و فروش ارز بدون محدودیت اقدام کنند . آیا چنین چیزی ممکن است؟ اینکار زمانی میسر است که تحریم ها برداشته شود و ما هم مثل همه کشورها در بازار های جهانی حضور فعال داشته باشیم و دولت دستوری قیمت ارز را تعیین نکند ! به امید آنروز
اکبر: 1393/9/1311:50:44،
28
26
تو مطمعنی که اینها اصلا میتوانند صاحب بچه بشوند؟
amir: 1393/9/1312:18:53،
24
41
منتظر چی هستیم همتی ارادهی غیرتی
مگه شیعه علی و حسین نیستیم
Z: 1393/9/1313:10:41،
32
28
پس یا ا...
شما شروع کن ما هم پشت سرت!!!!
مسلم: 1393/9/1322:09:01،
24
28
ما فقط منتظر منتقم خون حسینیم
آقا بیا که وقتشه...
بابك: 1393/9/1419:42:13،
31
20
من مي خواستم يه ماشين بنز بگيرم نتونستم حال ميخوام پرايد بگيرم ببين خط فقر چقدر بيشتر شده
ددی جواد تبریزی: 1393/9/1621:51:51،
28
23
باید خدمت اساتید عرض کنم که دولت تو این کشور نما هست سیستم مشکلدار هست با دین نمیشود هیچ کشوری را اداره کرد هر وقت دین از سیاست جدا شد انوقت راه نجاتی هست اگر نشه اش همان اش و کوزه همان کوزه

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما