کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

رتبه جهانی ایران در زمینه شاخص‌های پرداخت مالیات

کدخبر:۸۴۸۸چهارشنبه، ۱۲ آذر ۱۳۹۳ - ۲۰:۰۳:۴۲۳۷۸۵ بازدید

مالیات‌ها و میزان و نحوه وصول آنها همواره یکی از مباحث مورد مناقشه بین دولت‌ها و بخش خصوصی و مردم بوده ...

مالیات‌ها و میزان و نحوه وصول آنها همواره یکی از مباحث مورد مناقشه بین دولت‌ها و بخش خصوصی و مردم بوده است. اگرچه افزایش مالیات‌ها دست دولت‌ها را برای پرداختن مخارج و کاهش کسر بودجه و حتی کمک به بخش‌های نیازمند باز می‌کند، اما از سوی دیگر می‌تواند موجبات دلسردی کارآفرینان و صاحبان کسب‌وکار و انحراف روند مولد اقتصادی را فراهم کند. براساس بررسی بنگاه‌های بانک جهانی نرخ مالیات‌ها یکی از پنج‌عامل اصلی و سیستم اجرایی اخذ مالیات جزو 11مورد اول محدودکننده کسب‌وکار در اغلب اقتصادها محسوب می‌شوند.

نتایج نظرسنجی از مدیران اجرایی ارشد بنگاه‌های جهانی نشان می‌دهد 63درصد آنها افزایش بار مالیاتی را مهم‌ترین عامل تهدید کسب‌وکار دانسته و در تعیین محل فعالیت مدنظر قرار می‌دهند. تحقیقات بین‌المللی گویای این است که نرخ‌های مالیاتی بالا اثرات منفی بر سرمایه‌گذاری بنگاه‌ها و کارآفرینی داشته و منجر به شکل‌گیری اقتصاد غیررسمی و کاهش رشد اقتصادی می‌شود. تمایلات جهانی حاکی از اصلاحات متعدد کشورها برای بهبود و تسهیل مقررات مالیاتی (از قبیل کاهش زمان لازم و تعدد مالیات‌ها و مدرنیزه‌کردن مکانیسم پرداخت) بوده و هم‌اکنون نزدیک به 80کشور از نظام‌های پرداخت مالیات الکترونیک استفاده می‌کنند.

براساس مطالعات انجام‌شده توسط بانک جهانی، در دوره هشت‌ساله (12-2004) متوسط نرخ مالیات، زمان انجام امور و تعداد پرداخت‌های مالیاتی در سطح جهان به‌ترتیب 21، 20 و 26درصد کاهش کلی داشته است.  طبق گزارش انجام کسب‌وکار 2014 بانک جهانی بالاترین نرخ‌های مالیاتی مناطق جهان در آفریقا و آمریکای‌جنوبی و پایین‌ترین آنها در آسیا و خاورمیانه اعمال می‌شود. در خاورمیانه با کمترین نرخ متوسط مالیاتی (23/7درصد)، کشورهای امارات، عربستان، بحرین، کویت و قطر با نرخ‌های کلی بین 11 تا 15درصد کمترین میزان اخذ مالیات‌ها را به خود اختصاص داده‌اند. نرخ کلی 44درصدی مالیاتی ایران از همه کشورهای منطقه (شامل ترکیه: 40، پاکستان: 35 و مصر: 43درصد) و متوسط همه قاره‌ها (آسیا: 36، اروپا و آمریکای شمالی: 41درصد) به‌جز آفریقا و آمریکای‌جنوبی بالاتر است.

زمان انجام امور مالیاتی ایران 344ساعت برآورد شده که نه‌تنها از متوسط جهانی (268ساعت) و خاورمیانه (159ساعت)، بلکه از متوسط همه مناطق جهان حتی آفریقا به‌غیراز آمریکای‌جنوبی نیز بیشتر است. در زمینه تعداد پرداخت‌های مالیاتی ایران با 20پرداخت از وضعیت نامناسب‌تری نسبت به متوسط خاورمیانه (18پرداخت) و بهتری نسبت به جهان (27پرداخت) برخوردار است. اگرچه تعداد کمتر پرداخت‌های مالیاتی به خودی‌خود امر مثبتی تلقی می‌شود، اما تعداد نسبتا پایین آن در ایران که سیستم مالیاتی پیشرفته‌ای ندارد تا حدی حاکی از معاف‌بودن بعضی از بخش‌های اقتصادی از پرداخت مالیات است. رتبه کلی ایران در زمینه شاخص‌های پرداخت مالیات 139 در بین 189 کشور است. کشورهای امارات، قطر و عربستان به ترتیب دارای رتبه‌های اول تا سوم جهانی شاخص پرداخت مالیات (نرخ‌های پایین و سهولت انجام) هستند.

مالیات‌ها‌ در ایران

طی سال‌های 1380 تا 1392 در شرایطی که تورم موجب افزایش بهای کالاها و خدمات به میزان 6/2 برابر شد، حجم مالیات وصولی کشور 11/9برابر شد. به‌عبارت دیگر با تعدیل تورمی، میزان اخذ مالیات نزدیک به دوبرابر افزایش یافت. در این دوره ضمن آنکه سهم مالیاتی شرکت‌‌ها (اشخاص حقوقی) با 22درصد افزایش به 36درصد از کل و سهم کالاها و خدمات (شامل ارزش‌افزوده) با 73درصد افزایش به 28درصد از کل بالغ شد، از سهم بخش‌های مالیاتی ثروت، واردات و درآمد کاسته شد. منابع درآمدهای مالیاتی سال1392 شامل مالیات شرکت‌‌ها (36درصد)، کالاها و خدمات (28درصد)، واردات (16درصد)، درآمد (15درصد) و ثروت (4درصد) است. رشد شدید سهم ایجاد مالیات کالاها و خدمات از 9درصد کل در دوره 10‌ساله 88-1378 به 56درصد کل در دوره 92-1388 (شامل مالیات ارزش‌افزده) نشان می‌دهد به چه شدتی کسب درآمدهای مالیاتی دولت به این نوع مالیات وابستگی پیدا کرده است. درآمد مالیاتی در هفت‌ماهه نخست سال‌جاری 330هزارمیلیاردریال اعلام شده که این رقم 54درصد نسبت به‌مدت مشابه سال قبل رشد داشته است.  مقایسه اقلام مالیاتی ایران با دیگر کشورها و به‌ویژه اقتصادهای توسعه‌یافته حاکی از سهم بالای مالیات بنگاه‌ها در کشور است.

در شرایطی که سهم مالیات بنگاه‌ها از کل مالیات‌ها در کشورهای عضو «سازمان همکاری و توسعه اقتصادی» (OECD) به‌صورت متوسط 7/8درصد بوده و در آمریکا (4/9درصد)، آلمان (4/7درصد)، کره‌جنوبی (15/5درصد) و ترکیه (7/5درصد) است، در ایران 36/4درصد از کل مالیات‌ها در سال1392 را شامل شده است. با وجود نقش بسیار بزرگ بخش‌های دولتی و عمومی در اقتصاد کشور بیش از دوسوم مالیات بنگاه‌ها مربوط به بخش خصوصی بوده و بخش‌‌های خصوصی، دولتی و عمومی به‌ترتیب 68، 31/6 و 0/3درصد از کل مالیات بنگاه‌‌ها را بر عهده داشته‌‌اند. سهم مالیات املاک از کل مالیات‌‌ها در کشورهای عضو «سازمان همکاری و توسعه اقتصادی» 5/4درصد، در آمریکا 12/4درصد و در ایران میزان ناچیز 0/8درصد را دربر می‌گیرد. مالیات مصرف در ایران 27/5درصد از کل مالیات‌‌ها را به خود اختصاص داده که 76درصد آن مربوط به مالیات ارزش‌افزوده (21درصد از کل مالیات‌ها در سال1392 و 26درصد برنامه درآمد مالیاتی سال1393) می‌‌شود. ماهیت و نفس اخذ مالیات ارزش‌افزوده، اخذ مالیات بر مصرف است که در مراحل زنجیره عرضه (از مواد اولیه تا خرده‌‌فروشی) توزیع می‌شود اما بخش مهمی از آن در مراحل تجاری (عمده‌‌فروشی و خرده‌فروشی) وصول می‌شود. گسترش شبکه خرده‌فروشی مدرن در اقتصادهای توسعه‌یافته و حتی بعضی از کشورهای منطقه موجب شده تا نظر به متشکل‌بودن و سازمان‌یافتگی آنها امکان اخذ مالیات ارزش‌افزوده در این بخش از زنجیره عرضه میسر شود. سهم بخش خرده‌فروشی مدرن و متشکل در آمریکا 85درصد و در کشورهای امارات (58درصد)، مالزی (55درصد)، عربستان (37درصد) و چین (20درصد) است که این مقدار در ایران میزان ناچیز سه‌درصد را شامل می‌ شود.

بنابراین با توجه به عدم‌پرداخت مالیات ارزش‌افزوده توسط بخش‌های توزیع (عمده‌‌فروشی و خرده‌فروشی) کشور، پرداخت بخش اعظم مالیات ارزش‌افزوده کشور برعهده بخش تولید افتاده است.  بنابراین با توجه به انتقال بار مالیات ارزش‌افزوده از بخش واقعی مصرف به بخش تولید، برآورد می‌شود بیش از 50درصد از بار مالیاتی کشور بر دوش بنگاه‌ها و به‌ویژه بخش صنعت باشد که در سطح جهان بی‌سابقه و بی‌مانند است. با توجه به سهم 25درصدی بنگاه‌های خصوصی از کل مالیات بنگاه‌ها، سهم بخش خصوصی مولد در حدود 30درصد (20درصد مالیات شرکت‌ها و 10درصد مالیات ارزش‌افزوده) کل مالیات وصولی کشور خواهد بود. انتقال سهم اصلی بار مالیاتی کشور به بخش خصوصی مولد که عمدتا شامل صنایع کوچک و متوسط می‌شود ضمن تضعیف این بخش مهم اقتصادی و ادامه روند تعطیلی واحدهای تولیدی کوچک و متوسط و کاهش اشتغال مولد، موجبات تداوم و تشدید رکود اقتصادی کنونی را نیز فراهم خواهد کرد. 

مالیات تورمی

حجم بزرگ و کارآیی و کارآمدی پایین دولت‌ها در ایران و عدم وجود اراده لازم در اخذ مالیات از بخش‌های مهمی از اقتصاد کشور به همراه سیاست‌های عوامفریبانه و ضعف مدیریت‌ها و بی‌انضباطی مالی، منجر به کسر بودجه و در پی آن اتخاذ رویه سهل‌الوصول و کم‌دردسر استقراض از بانک مرکزی و خلق پول بی‌پشتوانه شده است. رویکرد متداول همه دولت‌های اخیر کشور در تامین مالی کسری بودجه از طریق انتشار پول، منجر به بروز تورم شده و با کاهش ارزش پول مانند اخذ مالیات (تورمی) عمل می‌کند، اما با این تفاوت که بار آن به صورت عادلانه بین اقشار مختلف توزیع نمی‌شود. بدترین و نادرست‌ترین نوع مالیات، مالیات تورمی است که بیشترین میزان آن از اقشار با درآمد کمتر اخذ شده و فشار آن به طبقات پایین و متوسط وارد می‌‌شود (در حالی که یکی از اهداف مترقی اخذ مالیات برقراری عدالت اجتماعی و کاهش سطح نابرابری‌های اقتصادی است).به نظر می‌رسد دولت‌‌ها به‌جای کاهش حجم و هزینه‌ها و افزایش کارآیی خود و از طرفی اخذ مالیات و عوارض از بخش‌های اقتصادی سودآور یا معاف از مالیات و اقشار مرفه، راه‌گذار از مشکلات بودجه‌ای را در انتقال فشارهای اقتصادی و تورمی به بخش‌های مولد خصوصی و اقشار ضعیف جامعه، می‌‌بینند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

حق: 1393/9/1220:40:44،
97
25
دولت كافيه به جاى افزايش ماليات جلوى رانت واختلاسهـاى ميلياردى را بگيره در اين صورت توليد كننده و كار افرين دل سرد نمى شوند بلكه مردم هـم خوشنود مى شوند
محمد مهدي: 1393/9/1221:33:57،
69
27
يکي به من بگه کجاي اين مملکت درست و حسابيه تا من يه دلخشوي از زندگي تو ايران داشته باشم
بهلول : 1393/9/1222:31:01،
61
26
در کشوری که به علت تورم بالا مردم مالیات مستقیم میدن .کارخانجات تعطیل.بی کاری بیداد میکنه .و......حالا این مالیات کجای دلمان بزاریم.که پدر ما رو در اوردن .جالبه ما از کشورها ی عربی که سرانه بسیار بالایی دارن و تورم تقریبا صفر دارن مالیات بیشتری میدیم خیلی جالبه . .گرانی بیداد میکنه یعنی مالیات . وام با سود بالا یعنی مالیات . و.....واقعا ادم یاد رابین هود میافته.
مهرداد: 1393/9/1300:16:39،
37
34
تو امریکا صاحبان ملک نسبت به ملکشون باید مالیات بدن. این کار باعث میشه همیشه قیمت خونه ثابت بمونه نه اینکه روز به روز بالا بره و مردم فقط در تکاپوی خونه خریدن و زمین خریدن باشن. چون به حاشون فرقی‌نمیکنه چه مالیات بدن چه اجاره خونه.
کامیار: 1393/9/1220:41:56،
77
25
پس حالا معلوم شد که یکی از عوامل عدم توسعه در بخش تولید وصنعت نا عادلانه بودن ضوابط مالیاتی است ! و آنهایی که مدام سنگ عدالت اجتماعی را به سینه میزنند ( بخصوص نمایندگان جنجالی مجلس ) بهتر است بجای شعار دادن و فحاشی به استکبار جهانی به مسائل داخلی کشور توجه کنند واز تدوین قوانین بیهوده مانند طرح عفاف وحجاب و...... دست کشیده کمی هم بفکر ایجاد ضوابط عادلانه مالیات باشند!
شهرام: 1393/9/1322:59:43،
27
19
در كشوري كه همه چيش بي حساب و كتاب هست مالياتش هم همينه،
ماليات در كشورهاي مثل ما يعني زور و پول زور و بس
زال: 1393/9/1220:43:19،
103
24
جالبه تو اين شرائط اقتصادى بد و ركود دولت ماليات را افزايش ميده و باعث تعطيلى أكثره شركتهـا ميشه
کوکی(مزدا): 1393/9/1220:49:52،
39
33
هدف دلار 3500
علی: 1393/9/1220:53:11،
46
29
از همه مهمتر موضوع عدالت مالیاتی و فرار مالیاتی هست که متاسفانه بزرگترین معضل است
سپهسالار: 1393/9/1220:53:25،
58
28
توی مملکت ما مالیات فقط برای قشر حقوق بگیره ... یه حقوق بگیر قبل ازاینکه حقوقش پرداخت بشه مالیاتش با نرخ تصاعدی نسبت به دریافتی ازش کم میشه (حداقلش از 10 درصد شروع میشه)
دوستان بازاری بعد از یک سال و با درآمد چندین برابر حقوق بگیر، به اندازه مالیات یک ماه حقوق بگیر، براشون مالیات میاد که اونهم با کلی تبصره و ... تخفیف بهش میخوره
راستی میدونستین مالیات فوتبالیستها فقط 5 درصد مبلغ قراردادشونه !!!
ت: 1393/9/1309:56:10،
30
24
حالا خوبه کار داره درامد داره که ازش مالیات میگیرن بقیه مردم بدبخت چی که کارم ندارن یا ماشین تو ازنس کار میکنن یا شغل کاذب دارن مالیاتم میدن
علی: 1393/9/1220:54:03،
43
33
اگه یه خیابان به جای صد تا مغازه یک فروشگاه هایپر مارکت وجود داشت اون موقع هم واسطه گری کمتر می شد هم مالیات بهتر مدیریت می شد و هم مصرف کننده می تونست جنس را به صورت مستقیم و حداکثر با یک واسطه از تولید کننده بخره
پیام: 1393/9/1221:49:23،
44
32
نظر شما درست اما اگر توجه کنید بیشترین بخش جامعه ایران را کاسب کاران و دکان داران خرد و سنتی تشکیل می دهند که این جماعت با ایجاد فروشگاه های بزرگ مخالفت می کنند و مهمتر از آن علت گسترش بی اندازه مغازه و دکان که در مقایسه با کشورهای صنعتی چندین برابر است عاملش بیکاری است و این گسترش بی قواره هم موجب اتلاف انرژی و بهره وری میشود وهم باعث ایجاد نیروی کار غیر مو لد در مقیاس بزرگ ! و این یکی از معضلات جامعه غیر صنعتی و غیر مولد است .
ی جوان پیر: 1393/9/1221:17:24،
50
26
آقا با این وضع مملکت من چطور زندگی تشکیل بدم.بخدا همش کارمیکنم ولی ب بن بست میرسم.نمیتونم زندگیمو ادداره کنم.آخه آخرش میخاد چی بشهه هه ه ه ه ه ه ه ه هههه
رسول: 1393/9/1221:28:48،
43
32
پزشکان با درامد چند صد ملیونی حتی یک ریال هم مالیات نمیدن و حتی برای او منشی بیجاره که هم نظافت و هم امپول زدن و بعضی ها هم .... ماهانه دویست پرداخت میکنن و قانون کار اونجا صادق نیست نمی دونم چرا به پزشکان این همه امتیاز میدن بازاریها هم درامد ملیونی دارن ولی مالیات هزاری هم پرداخت نمی کنن در عوض من کارمند قبل از کاری فقط مالیات میدم
Sami: 1393/9/1222:30:36،
36
26
قابل توجه شما كه پزشكان مالياتشونو مستقيما دولت از حقوقشون كسر ميكنه و مثل بقيه اصناف نيستن كه سالى ملياردى در ميارن و كل مالياتشون ١٠٠٠٠٠تومنه!
بهلول : 1393/9/1223:04:15،
35
26
در کشوری که به علت تورم بالا مردم مالیات مستقیم میدن .کارخانجات تعطیل.بی کاری بیداد میکنه .و......حالا این مالیات کجای دلمان بزاریم.که پدر ما رو در اوردن .جالبه ما از کشورها ی عربی که سرانه بسیار بالایی دارن و تورم تقریبا صفر دارن مالیات بیشتری میدیم خیلی جالبه .به این میگن حکومت اسلامی .گرانی بیداد میکنه یعنی مالیات . وام با سود بالا یعنی مالیات . و.....واقعا ادم یاد رابین هود میافته.
اقتصاددان: 1393/9/1223:48:30،
36
25
اگر هر چیزی سر جای خودش مثل دیگر کشورها باشه چه اشکالی داره که ما هم مثل کشورهای پیشرفته مالیات بدیم ولی افسوس که ما دمکراسی و آزادی و راستگویی و پیشرفت و... سایر کشورها فاصله زیادی داریم اونوقت دولت میخواد فقط قسمت مالیات را توجیه کنه والا شما نه شرقی هستید نه غربی کشوری با افکار هرج و مرج و هرکی به هرکی دست از سرمردم بردارید هر روز یک داستان جدید همه اش گرفتاری اقتصادی و...
پویا: 1393/9/1300:58:26،
42
28
اخيرا برای کاری اداره ماليات رفته بودم. متوجه شدم که برای يکی از قنادی های معروف (شما فرض کنيد با درآمد ساليانه 20 ميليارد) 4 میلیون ماليات بريده اند. يارو اومده بود که تخفیف بگيره و آنقدری که آنجا بودم مبلغ را به نصف تقليل داد.
اين در حالي است هر ماه از حقوق پرداختی به من در دانشگاه، قبل از اينکه حقوق دستم برسه مبلغ 500 هزار تومان کسر می شه.
کنجکاو: 1393/9/1301:17:27،
27
26
همه چیز به کنار حداقل اکثریت طبقه متوسط دیگر توان مالیات بیشتر نداره! و در عین حال حتی یک ریال این مالیات باید با برنامه بسیار منظم و منصفانه دریافت شود وبعد با نظارت بسیار شدید و روی حساب و کتاب خرج شود. اما در ایران؟! جای تعجب ندارد اکثریت جامعه از ما لیا ت دادن فراری هستند.
kk: 1393/9/1307:22:29،
25
25
بیایید کیش مالیات ندین ولی بجاش گرونی پدر ادم رو در میاره من فقط موندم این بوتیک هاش چجوری کرایه مغازه هاشون رو میدن شنیدم کرایه هاشون تو 7 میلیون به بالاست البته معلومه جیب مشتریهارو با چرب زبونی خالی میکنند
حسابدار: 1393/9/1308:52:19،
39
26
جالبی این مملکت اینه که همه نوع مالیاتی هم داریم مالیات بر درآمد - مالیات حقوق - مالیات موضوع 104 تکلیفی و ... و از همه با حال تر مالیات بر ارزش افزوده که دولت شیب ملایم امسال یک جا 2 در صد گذاشت روش و کردش 8 درصد که اونم در آخر همش از مصرف کننده (مردم)اخذ میشه بعنوان مثال یک کارمند با حقوق 2000000 تومانی 100هزار مستقیم در زمان اخذ حقوق و حدود 160 هزار تومان هم مالیات ارزش افزوده در زمان خرج تتمه پولش مالیات میده بگذریم که چه قدر دیگه هم در زمان اخذ کالا و خدمات اون فروشنده از بابت ذخیره مالیات عملکرد سالیانه و سایر موارد کشیده رو سودش
شهرام: 1393/9/1322:57:05،
30
24
بايد منتظر رابين هود باشيم
حرف حساب: 1393/9/1317:15:39،
28
27
مي خواستم بپرسم يك پزشك متخصص كه ماهيانه حداقل ٢٠ ميليون درامد دارد به اضافه زير ميزي هاي احتمالي ، حدودا چقدر ماليات مي گيرد؟ يا اينكه چرا مالياتي كه طلا فروشان مي دهند از كارمندان بيسار كمتر است؟
به غير از حفظ ظاهر و شعارهايي كه مي دهيم چند قرن ديگر بايد صبر كنيم تا جامعه ما به عدالت حضرت علي نزديك شود
دكتر: 1393/9/1523:03:06،
29
32
حدود ١٠مليون تومان
علی: 1393/9/1321:05:59،
34
17
به عنوان مدیر عامل یه شرکت تولیدی کوچک تو تبریز ... این مالیات و مالیات ارزش افزوده به علاوه ورود سپاهیا به صنعت و عدم امکان رقابت با اونا یه بلایی سر شرکتم اومده که الان به قران دست تو جیبم میکنم خاک بلند میشه .. جوونیمو وقتمو واسه صنعت گذاشتم الان صد در صد پشیمونم .. ایکاش میرفتم بازار دلالی ...

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار