کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

بیکاری پنهان باعث گسترش سوپرمارکت در شهرها !

کدخبر:۸۳۹۴یکشنبه، ۹ آذر ۱۳۹۳ - ۰۸:۵۱:۲۱۴۱۵۲ بازدید

این روزها افراد جویای کار پیوسته در جست‌وجوی شغل مناسب خود هستند، آزمونهای استخدامی را با جدیت دنبال می‌کنند، پیگیر آگهی‌های روزنامه‌ها ...

این روزها افراد جویای کار پیوسته در جست‌وجوی شغل مناسب خود هستند، آزمونهای استخدامی را با جدیت دنبال می‌کنند، پیگیر آگهی‌های روزنامه‌ها هستند و رزومه خود را برای شرکتها ارسال می‌کنند اما بعضا با وجود تلاش بسیار موفق به پیدا کردن شغل مناسب خود نمی‌شوند.

کارشناسان حوزه کار عدم تناسب نظام عرضه و تقاضا در بازار کار را در این امر موثر می‌دانند و نسبت به پیوستن جویندگان کار به صف نیروهای بیکار و گسترش پیامدهای اجتماعی و اقتصادی آن هشدار می‌دهند؛ گذشته از آن امروز کمتر کسی را می‌توان یافت که به دنبال کسب و کاری کم زحمت اما پر سود و درآمد نباشد چرا که صرفنظر از ملاک‌ها و معیارهایی که افراد معمولا برای انتخاب شغل مورد نظر خود دارند، در این مقطع زمانی پیدا کردن یک کار مناسب با درآمد راضی کننده به یک دغدغه اساسی میان جوانان جویای کار تبدیل شده است؛ دغدغه‌ای که جویندگان کار را از رسیدن به شغل مناسب و مورد علاقه خود در بازار کار باز داشته است.

کارشناسان حوزه کار می‌گویند ممکن است بسیاری از دانش آموختگان وفارغ التحصیلان دانشگاهی با معدل بالا فارغ التحصیل شده باشند ولی هنگام ورود به بازار کار این اولویتها هستند که حرف اول را می‌زنند از این رو پیشنهاد می‌کنند که افراد برای بالا بردن فرصتهای شغلی خود صرفنظر از حقوق و درآمد دلخواه و تناسب با رشته تحصیلی، نیاز بازار کار و امکان پیشرفت خود در آن حرفه را بررسی کنند و شاید به همین دلیل باشد که حسن طایی - معاون اشتغال وزیر کار - به جوانان جویای کاری که قصد ورود به بازار کار را دارند توصیه می‌کند که شرایط موجود بازار کار را درک کرده و بپذیرند چرا که ممکن است یک شغل در ابتدا جذابیت لازم را برای آنها نداشته باشد ولی با ورود به آن حرفه، آشنایی با محیط کار و افزایش بهره‌وری زمینه‌های پیشرفت برایشان فراهم می‌شود.

به اعتقاد وی هیچ فرد شاغل موفقی نبوده که با فراهم بودن همه امکانات کار خود را آغاز کرده باشد از این رو فارغ التحصیلان دانشگاهی و جوانان کارجو بهتر است که از فرصتهای موجود استفاده کنند و خود را ارتقا دهند.

در حال حاضر یک شغل مناسب از ابعاد و زوایای مختلف بررسی می‌شود و به طور عمده ملاک‌هایی نظیر مدرک تحصیلی، رضایتمندی، کسب درآمد و داشتن آینده را در انتخاب آن موثر می‌دانند. توصیه کارشناسان به جویندگان کار این است که برای رسیدن به یک موفقیت شغلی به دنبال شغلی باشند که با رضایت کامل‌ آن را انجام دهند حتی اگر مطابق سلیقه و علاقه آنها نباشد.

داوود امیری - کارشناس حوزه کار - در این باره می‌گوید: شغل مناسب از دید فرد شغلی است که به آن علاقه داشته باشد و با انجام آن احساس رضایت درونی پیدا کند.

وی می‌افزاید: جویندگان کار می‌توانند مشاغل مختلفی را انتخاب کنند ولی نباید نیاز جامعه را نادیده بگیرند بلکه باید پیش از هر چیز بررسی کنند و ببینند که نیاز جامعه به سمت چه حرفه‌ها و کسب و کارهایی است و چه رشته‌هایی در بازار کار اولویت دارد.

به گفته امیری امروز مشاغل خدماتی گوی سبقت را از دیگر حرفه‌ها ربوده و نوعی بیکاری پنهان را بر اقتصاد کشور تحمیل کرده است زیرا مشاغل پایداری که مولد و زاینده باشند کاهش یافته و این امر اقتصاد کشور را آسیب‌پذیر کرده است.

وی معتقد است مشاغل خدماتی لزوما بد نیست ولی نباید از نیاز بازار کار فراتر رود مثلا در یک محله وجود چند سوپرمارکت به جای یکی نشان از بیکاری پنهان دارد چرا که آن محله به اندازه نیاز خود فروشگاهی که تامین کننده نیازهای اولیه افراد محله باشد را دارد ولی به دلیل آنکه صاحبان سوپرمارکتها نتوانسته‌اند شغل مولد و فزاینده‌ای داشته باشند، به یک شغل خدماتی روی آورده و به تقسیم سطح درآمد خود رضایت داده‌اند.

این کارشناس حوزه کار درعین حال با انتقاد از افزایش تعداد رانندگان تاکسی در سطح شهر می‌افزاید: قبلا در خیابانها شاهد حضور خودروهای تک سرنشین بودیم ولی امروز این تعداد تاکسی‌ها است که بیشتر شده و نشان می‌دهد افراد جویای کار از سرناچاری به مشاغل خدماتی گرایش پیدا کرده‌اند.

امیری در پاسخ به این پرسش که درآمدزایی چه میزان در انتخاب شغل مناسب مهم است؟ می‌گوید: طبعا کسب درآمد مهم است ولی اینکه جوانان در همان گام نخست به درآمد شغل فکر کنند میسر نیست زیرا نابرده رنج گنج میسر نمی شود لذا باید روی برنامه و اهدافی که مدنظر دارند حرکت کنند.

پیشنهاد وی به جویندگان کار این است که خلاها و عطش بازار کار را به خوبی شناسایی کنند و به دنبال کسب وکارهایی بروند که کمبود آنها در جامعه احساس می‌شود.

او از مشاغل فنی و تخصصی و عرصه‌های کشاورزی، تولید و بسته‌بندی، تامین مواد اولیه و فراوری به عنوان حوزه‌هایی نام می‌برد که در حال حاضر خلأ آنها در جامعه به شدت احساس می‌شود.

به گزارش ایسنا، پژوهش‌ها نشان می‌دهد افرادی که در یک زمینه شغلی پیشرفت کرده و زندگی شغلی هدفمندتری داشته‌اند به دلیل برنامه‌ریزی شغلی موفقی بوده که برای خود ترسیم کرده‌اند؛برنامه‌ریزی شغلی گامی موثر در دستیابی به موفقیتهای شغلی و حرفه‌ای است و تصمیم‌گیری شغلی برای افراد را دقیق‌تر و آسان‌تر می‌کند.

در حال حاضر بسیاری از افراد به دلیل عدم اطلاع از شغل متناسب با ویژگی‌ها و خصوصیات خود، در انتخاب مسیر شغلی مناسب و پیشرفت در آن دچار سردرگمی می‌شوند.

این افراد از فرصت‌ها و منابع اطراف خود بهره‌برداری صحیح و مناسبی نداشته و اغلب در زندگی حرفه‌ای خود احساس نارضایتی می‌کنند در حالی که با داشتن برنامه‌ریزی شغلی ضمن افزایش امکان فرصتهای موجود با دقت و آگاهی بهتری درباره آینده شغلی خود تصمیم می‌گیرند.

بخش اعظمی از فارغ التحصیلان و جوانان جویای کار با وجود داشتن تحصیلات عالیه و مدرک دانشگاهی حرفه‌ مناسب خود را پیدا نمی‌کنند و پس از اتمام تحصیل تازه به این نتیجه می‌رسند که باید وارد حرفه دیگری شوند تا کسب درآمد و امرار معاش کنند در نتیجه گاهی از شغل دلخواه و متناسب با تخصص خود دست می‌کشند.

تحلیلگران بازار کار تاکید دارند که در انتخاب شغل توانمندی و شایستگی‌های افراد برای برخورداری از آن حرفه و شغل لازم است از این رو در کنار میزان شایستگی و توانمندی عوامل متعددی همچون انگیزه، علاقه، شناخت، توان علمی، استعداد تحصیلی، اعتماد به نفس، نوع شخصیت،نفوذ والدین، بازار اشتغال، محیط دانشگاهی، توجه به علایق و ارزشها و سطح اقتصادی را در انتخاب شغل خوب تأثیرگذار می‌دانند، با این حال باید پذیرفت که این روزها انتخاب یک شغل خوب با درآمد مناسب از گذشته خیلی سخت‌تر شده و بالا رفتن سطح توقعات و انتظارات، عدم تناسب عرضه و تقاضا در بازار کار، افزایش کسب و کارها و تغییر پذیری شغل‌ها در این امر بی تاثیر نبوده است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

شیرازی: 1393/9/909:11:27،
136
17
تو شیراز چند سالیه به برکت قضیه هسته ای هر 50 متر به همون تعداد صندوق صدقات دکه های فلافلی ، باقالی ، آش و این جور چیزا راه اندازی شده به جاست که از تمام دست اندرکاران اشتغالزایی تشکر بعمل بیاید
از شیراز: 1393/9/909:21:56،
60
16
شیراز چون شهردار دلسوز و بومی نداره اینطوری شده! هر کی هر کاری کنه هیچکی کاریش نداره! اون از مترو نیمه رها شده، اون از پل کابلی ولیعصر که هنوز نساختنش 40 مترش ریخت، اون از پل نیمه تمام قصر الدشت، اون از فلکه ستاد که به خط لوله انتقال گاز خوردن و رها شده، جدیدا هم میدان معلم رو کندن و ولش کردن، اون از فرودگاه که الان 3 ساله تمامه هنوز تو سالن جدید پروازهای داخلی گیر کردن، بازم بگم؟!
كيان: 1393/9/909:28:12،
62
30
تو كشوري كه كار مولد ارزش نداره همه ميوفتن به دلالي.
همش ميخوان سود بكشن بدن به مردم.
مردم بدبخت هم بايد هزينه زن و بچه اونا رو از جيبه خودشون بپردازن.
آرمین: 1393/9/909:30:24،
63
30
و این گونه است که آمار بیکاری در دولت تدبیر کاهش پیدا می کند!!!
MGH: 1393/9/916:37:10،
43
10
جدید ترین شغل پر درآمد، همین اس ام اس هایی هست که روزی 100 بار برام می آد. با این عناوین:
رنگ سیاه، سفید است؟ یا مشکی؟ ارسال هر پیام 100 تومان
.....
.....
..... فکر کنم خیلی سود داره چون خیلی زیاد شده
سعید: 1393/9/909:12:25،
63
15
آژانسهای مسافرتی این روزها مثل قارچ سبز شده اند و اکثرا هم کلاه بردارن و قیمت بلیط و تورها رو چند برابر قیمت واقعی میفروشند
ابراهيم بوستاني: 1393/9/909:15:37،
60
21
تا بوده همين بوده
+++++
مملکت: 1393/9/909:18:55،
80
19
تو این مملکت که 10 ملیون بیکار داره همه دنبال کارند حالا هر چی بود
دولتم که تو اشتغال زدایی مهارت داره مردم مجبورند خودشون آستین بالا بزنن
حمزه: 1393/9/909:39:41،
59
15
مردم اگه خودشون هم بخوان استین بالا بزنن باز هم دولت نمیزاره نون بخورن.ما الان دو تا همکاریم که دفتر چاپ و تبلیغات داریم و قانونی هم کار میکنیم ولی هر هفته یکبار از اماکن زنگ میزنن و به کارمون گیر میدن و وقتی هم علت گیر دادنشون رو میپرسیم میگن با من بحث نکن و باید کار و کاسبیت رو جمع کنی وگرنه میایم دفترت رو پلمپ میکنیم,بهشون میگیم ما از وزارت ارشاد مجوز داریم, در جواب میگن: حتی اگر مجوز هم داشته باشی نباید کار کنی.بله دوستان, اینجا ایران است
لال: 1393/9/909:41:53،
47
15
یه سری آزمون استخدامی هم هر از گاهی برگزار میشه که من با اطمینان صد در صد میگم همش واسه اینه که بگن دارن جذب نیرو میکنن در صورتی که عملا هیچ نیرویی گرفته نمیشه
eghdam: 1393/9/909:33:10،
41
17
سلام بنده یک تولید کننده هستم وبدترین سال کاری را دارم تجربه میکنم تنها دلخوشیم این بود که تعدادی دارن از این مجموعه نون میبرن ولی متاسفانه بعلت عدم حمایت دولت دراین وضعیت وفشار مضاعف سازمانهای دولتی تصمیم به تعطیلی یا کوچک کردن مجموعه نمودم که منجر به بیکارشدن تعدادی نیروی کاری کار اموخته میشود ...که باعث این اتفاقات ناخوش ایند دولت مردانی هستند که فقط شعار میدن. ونتیجه همیشه بدتر ازبد است با این وضعیت..........قضاوت کنید.
essee: 1393/9/909:41:48،
71
20
نمونه بارزش با مدرک مهندسی و چند سال سابقه کار از فشار بیکاری شدم راننده اتوبوس جای یه بدبختی ام گرفتم
لطفا اونایی که شرایط مشابه دارن نظر بدن
پدرام: 1393/9/909:52:18،
54
19
در هیچ کجای دنیا این همه مغازه و پاساژ و مال وجود نداره اینها نشانه بیکاریه و وقتی تعدد فروشگاه ایجاد شد در نتیجه مشتریها بین تعداد بیشتر تقسیم می شود و لذا سهم هر فروشگاه تعداد کمتری از مشتریها می شود و در نهایت فروشنده ها مجبورند برای تامین هزینه های خود سود بیشتری بر روی اجناس خود بکشند و این در انتها موجب گرانی بیشتر می شود ..
هیچ جای دنیا این همه قدم به قدم شهرداری کاربری تجاری نمی فروشد!!!!!
behrang: 1393/9/910:01:24،
52
21
با این اوضاع بیکاری من که دارم ارشد مکانیک میخونم موندم قراره چه اتفاقی برام بیفته.خدارحم کنه فقط افسرده نشم.
میثم: 1393/9/911:04:26،
59
17
نماینده بیمه هم در کرمانشاه تعدادش از سوپرمارکت بیشتره که به خاطر دولت خدوم احمدی نژاد که همه اشتغال مولد رو ازبین برد و اورانیوم و نفت رو اورد سرسفره ها من سال86 که شروع بکار کردم تا شعاع 5کیلومتریم جمعا 14 تا دفتر بود الان در شعاع 200 متریم 18تا دفتر بیمه هست اونوقت طرفدارهای اون آقا چطور روشون میاد حرف میزنن یا دلالن یا بی .....
منطق : 1393/9/911:23:21،
43
44
متاسفانه کشور دچار کارمند سالاری دولتی شده واین شرایط بیکاری باعث پیشرفت کارمندان دولت و بد بختی مشاغل ازاد شده الان کارمندان دولت دارن از این رکود اقتصادی بیشترین استفاده را میکنند بهترین زندگی را میکنند تازه طلب کارم هستن
حسن: 1393/9/911:40:26،
38
25
چه عجب يك بارم يكي گفت وضع كارمندا خوبه!!
جك زيبايي بود كلي خنديديم
amiroo: 1393/9/911:51:47،
36
19
ای آقا کار دولتی گیر بیادم به درد نمیخوره منتظر یه قرون دوقرون بودن سرماه کسی رو بجایی نرسونده.من کارم نمایشگاه مبلمان و دکوراسیونه و مدرکم مهندسی شیمیه اونموقع که مغازه نداشتم تو شرکتا دنباله کار بودم هیچ جا حقوقش بالاتر از 800تومن نبود.بعده 5سال میشد 1.300!!!!!
علی: 1393/9/911:57:22،
56
15
من لیسانس دارم هم دنباله کار میگشتم و هم برای خرج کرایه ماشین بابته دنباله کار گشتن و پس انداز، حمالی هم میکردم.
آشنایانم مسخرم میکردن و بهم از مسخره میگفتن مهندس.
مدرکه لیسانسمو بوسیدمو گذاشتم کنار و رفتم دنباله کاره آزاد و هدفمو مشخص کردم.

کسی که بیکاره همش احساسه پوچی و بدبختی میکنه و نمیدونه کدام هدفو دنبال کنه.سردر گمه و غصه میخوره.در واقع نمیدونه که چه خاکی برسرش بگیره.بیکاری برای کسانی که بچه مایه دار نیستن بددردیه و من همه اینا رو کشیدم.
بیکار: 1393/9/916:21:04،
42
14
منم مدرک مهندسیمو گذاشتم کنار و دنبال کار کارگری می گردم جالب اینجاست که رفتم یه شرکت برای کار کارگری بهم گفت ما نمیتونیم شما رو استخدام کنیم چون مدرک لیسانس داری و ما دیپلم میخواهیم!!
بیکار: 1393/9/919:00:57،
38
15
من آزمون وزارت نیرو امتحان دادم آخرش کارتو که گرفتم دیدم یه نفر میخوان تو اون رشته!! اگه قبول میشم
+++ بزن!
مسعود: 1393/9/922:48:28،
35
15
اوضاع خیلی بده /کار به جای رسیده که تمام اعضای خانواده ها به هر نحوی که شده مشغول کار هستند ولی هزینه های سرسام آور زندگی باعث شده که مردم بیشتر از توانشون کار کنند و این یعنی به وجود آمدن ناهنجاری ها...
مهدی: 1393/9/923:20:37،
31
14
باعرض سلام وخسته نباشیدبه هم وطنی های عزیز بنده فارغ التحصیل رشته برق در مقطع ارشد هستم ودر حدود 17 ماه هست که دنبال کار می گردم ولی متاسفانه تا کنون موفق نشده ام اخه یکی نیست بگه برای چی اینقدر دانشجو جذب کردید که جواب گوی نیاز کاریشون نباشید.بنده بااین شرایط اقتصادی خراب چه کاری میتونم یکنم .با این که1سالی هم هست ازدواج کردم.
هر روز صبح نیازمندیهای روزنامه رونگاه میکنم.و به هر چی کاریابی هم هست سر زدم

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار