کانال تلگرام ایران جیب
کیان برنا
ibshop
نیسان
تاپیک شاپ

بازار خودرو پس از تمدید مذاکرات هسته‌ای + قیمت روز

کدخبر:۸۳۴۱پنجشنبه، ۶ آذر ۱۳۹۳ - ۰۸:۵۰:۴۵۱۸۱۲۹ بازدید

نه اینکه بی‌رونقی بازار خودرو کشور فقط به دلیل «انتظار هسته‌ای» بوده، اما به هر حال این موضوع نیز در رکود بازار اثر داشت و مشتریان در انتظار نتایج مذاکرات ...

در شرایطی که مشتریان و فعالان بازار در انتظار نهایی شدن پرونده هسته‌ای بودند، مذاکرات باز هم تمدید شد تا انتظار آنها نیز به نوعی تمدید شود.

نه اینکه بی‌رونقی بازار خودرو کشور فقط به دلیل «انتظار هسته‌ای» بوده، اما به هر حال این موضوع نیز در رکود بازار اثر داشت و مشتریان در انتظار نتایج مذاکرات نشسته بودند تا پس از اعلام نتیجه نهایی، اقدام به خرید و فروش خودرو کنند. به اعتقاد کارشناسان پیش از نهایی شدن نتیجه مذاکرات بازار خودرو نیز مانند دیگر بازارهای کشور، در شرایط رکود و انتظار قرار داشت و البته هنوز هم شرایط فعلی پابرجا است، به همین دلیل بسیاری از مشتریان برای خرید و فروش خودرو دست نگه داشتند تا ببینند تکلیف مذاکرات هسته‌ای چه می‌شود.

یکی از دلایلی که مردم خرید خودرو را به بعد از اعلام نتایج مذاکرات هسته‌ای موکول کرده‌اند، احتمال حضور خودروهای جدید و خودروسازان خارجی در بازار کشور است، چه آنکه در حال حاضر برخی برندهای معتبر دنیا منتظر مختومه شدن پرونده هسته‌ای ایران هستند و حتی تا پای سرمایه‌گذاری نیز پیش رفته‌اند. رنو، پژو، اشکودا، نیسان و ... از جمله خودروسازانی به شمار می‌روند که اگر پرونده هسته‌ای ایران بسته شود، حضور فعال و گسترده‌ای در «جاده مخصوص» خواهند داشت، منتها در حال حاضر که چشم‌انداز چندان دقیق و روشنی از آینده مذاکرات ندارند، نمی‌خواهند ریسک سرمایه‌گذاری در یکی از بزرگ‌ترین بازارهای خاورمیانه را بپذیرند.اما هرچند نتایج مذاکرات آن طور که انتظار می‌رفت قطعی نشد، به هر حال تمدید آن امیدهایی برای ایجاد شرایط بهتر در آینده به‌وجود آورده و حتی به گفته کارشناسان، احتمال افزایش خرید و فروش خودرو نیز قوت گرفته است.

آن طور که کارشناسان عنوان می‌کنند، بخشی از مشتریان که به اصطلاح، دیگر صبرشان سر آمده، طی روزهای آتی راهی بازار خواهند شد تا خودرویی را برای خود دست و پا کنند. آنها بر این باورند که تمدید مذاکرات تا تیرماه سال آینده منجر به آن شده که برخی مشتریان دیگر بیش از این حوصله به خرج ندهند و هر چه زودتر اقدام به خرید خودرو کنند. البته از آنجاکه احتمال به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته‌ای ایران و غرب تا اسفند ماه نیز هست، قطعا بخشی از مشتریان نیز همچنان منتظر خواهند ماند و احتمالا برای شب عید خودرو خواهند خرید.اما بازار خودرو در حالی تحت‌تاثیر مذاکرات هسته‌ای قرار دارد که پس از اعلام تمدید این مذاکرات تا حداقل اسفند و حداکثر تیرماه 94 ، قیمت‌ها به جز در یکی دو مورد، تغییر خاصی نداشته‌اند. آن یکی دو مورد افزایش قیمت نیز بیشتر به دلیل کاهش عرضه رخ داده، وگرنه تمدید مذاکرات هسته‌ای هنوز اثر خاصی بر نمودار قیمت خودروها نداشته است.

بازار خودرو داخلی

به بازار برویم و ببینیم حال و هوای آن پس از اعلام تمدید مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 به چه شکل است.

آن طور که نمایشگاه‌داران خودرو پایتخت می‌گویند، در یکی دو روز گذشته، فقط تندر-90 و مگان و پژو 206 تیپ 5 بوده‌اند که با تغییر قیمت روبه‌رو شده و سایر خودروها نوسان خاصی را به خود ندیده‌اند.  البته تندر در مدل اتومات و فیس لیفت (پارس تندر) خود افزایش قیمت داشته، چه آنکه مدل اتومات یک میلیون تومان افزایش قیمت را تجربه کرده است. با این حساب، هم‌اکنون برای خرید تندر-90 اتومات باید 54 میلیون و 200 هزار تومان هزینه کرد. در حال حاضر، تندر-90 مدل E2 ( ایران خودرو ) که ظاهرا افزایش قیمتی را تجربه نکرده است، 42.7 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. این در شرایطی است که پارس تندر (فیس لیفت تندر-90) هم‌اکنون 43 میلیون و 500 هزار تومان به فروش می‌رسد و این به معنای افزایش قیمت نیم میلیون تومانی پارس تندر است.

گفته می‌شود در حال حاضر تندر-90 اوضاع تولید مناسبی ندارد و تیراژ روزانه اش در دو شرکت تولید کننده، به حدود 30 دستگاه رسیده و با توجه به تیره شدن رابطه رنو با خودروسازان ایرانی، هیچ بعید نیست تولید این محصول متوقف شود. دیگر رنویی بازار ایران یعنی مگان نیز مدت‌هاست اوضاع مناسبی در تولید ندارد و حتی به تازگی اعلام شده که این خودرو دیگر در «جاده مخصوص» به تولید نخواهد رسید. ظاهرا رنویی‌ها تمایل دارند که مگان دوباره در ایران به تولید شود، اما یکسری اختلافات میان آنها و خودروسازان ایرانی وجود دارد که مانع بازگشت مگان به «جاده مخصوص» شده است. به گفته فعالان بازار، در حال حاضر مگان ( تیپ 2 ) را با قیمت 118 میلیون تومان هم در بازار نایاب است و اگر همین 118 میلیون تومان را فرض بگیریم، مگان حدود 2 میلیون تومان افزایش قیمت را مجددا تجربه کرده است که برای خود رکوردی به حساب می‌آید. اما دیگر خودرویی که با تغییر قیمت روبه‌رو شده، پژو 206 تیپ 5 است که 300 هزار تومان ارزانی را به خود می‌بیند. این محصول هم‌اکنون 36 میلیون و 300 هزار تومان خرید و فروش می‌شود که این خودرو در بسیاری از نمایندگی های ایران خودرو بصورت کاردکس و تحویل روز به همان قیمت کارخانه عرضه میشود .

 فعالان بازار اما در مورد قیمت دیگر خودروهای بازار، واژه «تثبیت»را به کار می‌برند و تاکید می‌کنند که نمودار قیمتی بیشتر خودروهای داخلی نوسان خاصی را طی یکی دو روز گذشته نداشته است. در این بین، تیبا در مدل صندوقدار خود قیمتی برابر با 24 میلیون تومان دارد و این یعنی قیمت تیبا تغییر خاصی را به خود نمی‌بیند.  مدل صندوقدار پژو 206 نیز که همان V8 باشد، قیمتی برابر با 37 میلیون تومان دارد که این موضوع از ثبات قیمت آن حکایت می‌کند. در بين ديگر مدل‌هاي پژو، هم‌اکنون پژو 405 ( دو ایربگ ) با قيمتي برابر با 31 میلیون و 600 هزار تومان به فروش مي‌رسد که البته این قیمت به مدل SLX آن مربوط می‌شود.405 در مدل GLX ( تک ایربگ ) خود نیز قیمتی برابر با 28 میلیون تومان دارد. همچنین پژو پارس سال بنزینی ( دو ایربگ ) نیز که تغییر قیمت خاصی نداشته، هم‌اکنون با قیمتی معادل 37 میلیون و 200 هزار تومان در مدل داشبورد جدید و دو ایربگه خود خرید و فروش می‌شود.  این خودرو مدلی تک ایربگه و داشبورد قدیم است که 34 میلیون و 700 هزار تومان به فروش می‌رسد. از سوی دیگر سمند مدل LX ( تک ایربگ ) نیز در حال حاضر 29 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود و مدل سورن آن نیز قیمتی برابر با 35.3 میلیون تومان دارد. رانا هم که روزهای با ثباتی را در بازار سپری می‌کند، قیمت آن هم‌اکنون 32 میلیون و 800 هزار تومان است. 

در بین پرایدها نیز مدل 131 قیمتی برابر با 19 میلیون و 900 هزار تومان دارد و مدل 132 هم 20 میلیون و 100 هزار تومان به فروش می‌رسد. از سوی دیگر پراید 111 یا همان مروارید نیز در حال حاضر قیمتی حدود 20 میلیون و 300 هزار تومان دارد. 
 

بازار خودرو وارداتی 2015

آن طور که فعالان بازار می‌گویند، خودروهای وارداتی هم روزهای نسبتا با ثباتی را تجربه می‌کنند، هرچند در مواردی محدود، افزایش قیمت‌هایی نیز در بازار وارداتی‌ها طی هفته جاری، رخ داده است. به‌عنوان مثال، کیا اپتیما 2015 وارداتی فول در حال حاضر 149 میلیون تومان به فروش می‌رود که این موضوع از کاهش قیمت چهار میلیون تومانی آن حکایت دارد. همچنین اسپورتیج نیز با توجه به افت قیمت دو میلیون تومانی اش، در حال حاضر 152 میلیون تومان به فروش می‌رسد.

در بین دیگر خودروهای وارداتی نیز سوناتای مدل 2015 قیمتی برابر با 164 میلیون تومان دارد و کرولا نیز با قیمت 135 میلیون تومان به فروش می‌رسد. همچنین هیوندایی مدل  I40 با قیمتی برابر با 171 میلیون تومان به فروش می‌رود و مدل IX35 هم 153 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. هیوندایی مدلی به نام النترا نیز در بازار ایران دارد که برای خرید آن باید 123 میلیون تومان هزینه کرد. همچنین یاریس‌هاچ بک نیز در حال حاضر 107میلیون تومان به فروش می‌رسد و توتویا کمری GLX فول نیز خودرویی 171 میلیون تومانی است.
اخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
X22
نگین خودرو

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

آسایشگاه خیریه
سکه ثامن
کلینیک دی
جار میزنم
تورآنتالیا