کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

جزئیات مصوبه هیأت دولت برای افزایش قیمت نان منتشر شد

کدخبر:۸۳۳۶پنجشنبه، ۶ آذر ۱۳۹۳ - ۰۷:۰۶:۱۶۳۲۵۸ بازدید

با وجودی که مدت‌هاست مسؤولان گران شدن نان را تکذیب می‌کنند اما دیروز بناگاه مصوبه رسمی هیات وزیران مبنی بر افزایش 30 درصدی قیمت نان ...

با وجودی که مدت‌هاست مسؤولان گران شدن نان را تکذیب می‌کنند اما دیروز بناگاه مصوبه رسمی هیات وزیران مبنی بر افزایش 30 درصدی قیمت نان از اول آذر سال 93 منتشر شد. این در حالی است که این مصوبه هنوز به نانوایی‌ها ابلاغ نشده است.  البته در این مصوبه اصلا به افزایش، کاهش یا کلا تغییر یارانه نان که هم‌اکنون 5500 تومان است اشاره‌ای نشده است ومشخص نیست که با ابلاغ این مصوبه یارانه نقدی نان افزایش می‌یابد با خیر.  به عبارت بهتر نان تا 30 درصد گران می‌شود اما دولت یارانه نان را افزایش نمی‌دهد. سخن از افزایش یا اصلاح قیمت نان چند ماهی است برسر زبان‌هاست و‌لی متولیان امر از جمله وزارت صنعت و استانداری‌ها افزایش قیمت نان را تکذیب می‌کردند اما روز گذشته سندی دال بر تصویب افزایش قیمت نان در هیات دولت منتشر شد.

آخرین افزایش قیمت نان به 30 ماه پیش برمی‌گردد، آنجا که دولت سعی کرد در راستای اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها با کاهش یارانه نان، قیمت‌ها را افزایش داده و کیفیت را اصلاح کند اما به دلیل تورم 40 درصدی در سال 91 و تورم سال‌های 92 و 93 دولت قیمت نان را ثابت نگه داشت و نانوایان هم دوباره دست به دامن روش‌هایی مانند کاهش وزن چانه یا افزایش قیمت نان به بهانه اضافه کردن شیر یا کنجد به نان شدند و نان 600 تومانی را 1000 تومان فروختند. اما دوباره از شهریورماه بحث اصلاح یا افزایش قیمت نان قوت گرفت. علی قنبری، رئیس جدید شرکت بازرگانی دولتی چند روز پس از انتصابش (اواخر شهریورماه) درباره زمان اصلاح قیمت نان و برنامه دولت برای این کار گفت: یکی از مهم‌ترین مسائل قیمت نان است، چون مصرف عامه دارد و باید با احتیاط در این زمینه تصمیم‌گیری شود.  پیشنهاد ما واقعی شدن قیمت نان است، به نحوی که به مردم فشار وارد نشود و از طریق پرداخت یارانه به مردم این افزایش جبران شود.

وی به این نکته هم اشاره کرد که نانوایی‌ها، دولت و مصرف‌کنندگان از وضعیت فعلی رضایت ندارند و در طرح جامعی که در دولت در حال بررسی است به سمت قیمت واقعی نان خواهیم رفت. مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران افزود:‌ این طرح امسال به تصویب دولت می‌رسد و در صورت تصویب آن یارانه 10 هزار میلیارد تومانی که الان برای تولید نان پرداخت می‌شود، کاهش پیدا می‌کند و 3 هزار میلیارد تومان از این یارانه آزاد می‌شود.  دو ماه از این سخنان نگذشته بود که هفته گذشته یک منبع آگاه به یکی از رسانه‌ها گفت قرار است قیمت نان از ابتدای آذرماه 30 درصد افزایش یابد. موضوعی که خبرگزاری فارس از مسؤولان مختلف از جمله مجتبی خسروتاج، معاون بازرگانی وزیر صنعت، علی فاضلی رئیس اتاق اصناف ایران، ترکی معاون استانداری تهران و یدالله صادقی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران پیگیر شد و همگی در این زمینه یا سکوت اختیار کرده یا اظهار بی‌اطلاعی کردند. حتی ترکی، معاون برنامه‌ریزی استاندار تهران در این زمینه گفت: چیزی برای افزایش قیمت نان به استانداری اعلام نشده است و اطلاعی در این زمینه نداریم.

 افزایش قیمت نان به ما ابلاغ نشده است

رئیس اتحادیه نانوایان سنگکی درباره افزایش قیمت نان اظهار بی‌‌اطلاعی کرد و گفت: البته طی دو سال اخیر قیمت نان افزایش نداشته و ما پیشنهاد افزایش 40 درصدی قیمت نان را داده‌ایم، ولی تاکنون چیزی به ما ابلاغ نشده است. نظرنژاد در پاسخ به اینکه آیا اخیرا برای افزایش قیمت نان چیزی به شما ابلاغ شده یا خیر، گفت: اگر چه ما نسبت به قیمت نان و اصلاح آن گلایه داریم اما تاکنون چیزی برای افزایش قیمت نان به ما ابلاغ نشده است. وی افزود: ما با توجه به نرخ تورم، افزایش 20 درصدی برای سال 92 و افزایش 20 درصدی برای سال 91 را که در مجموع 40 درصد می‌شود، پیشنهاد داده‌ایم، چرا که هم‌اکنون نانوا نانی را که برایش 900 تومان تمام می‌شود 600 تومان می‌فروشد و تمام نانوایان سنگکی از این وضعیت ناراضی هستند ولی پاسخی برای آنها نداریم. به گفته رئیس اتحادیه نانوایان سنگکی، طی دو سال اخیر هزینه جانبی مانند آب، برق، گاز و بیمه افزایش چشمگیری داشته، در حالی که نرخ نان ثابت مانده است و باید فکری برای آن کرد. مشاهدات و گزارش‌های میدانی از سطح نانوایی‌های شهر موید این نکته است که دستوری مبنی بر افزایش قیمت به نانوایی‌ها داده نشده و قیمت نان همان نرخ‌های قبلی است. اما دقیقا یک هفته  بعد در تاریخ 5/09/93 سایت خبری صبحانه نامه‌ای را منتشر کرد که نشان می‌دهد در تاریخ 26 آبان‌ماه هیات دولت افزایش 30 درصدی قیمت نان را تصویب و برای اجرا به سازمان‌های ذی‌ربط ابلاغ کرده است. قبل از این ‌نوبخت، سخنگوی دولت در واکنش به سوالی از افزایش قیمت نان گفته بود: دولت دنبال نان ارزان و باکیفیت برای مردم است. به نظر می‌رسد اگر دولت تصمیمی برای افزایش قیمت نان دارد موضوع را به‌طور شفاف از طریق رسانه‌ها اطلاع‌رسانی کند، نه آنکه موضوع به صورت غیررسمی و براساس حدس و گمان‌ها پیگیری شود.

  نان تا اطلاع ثانوی گران نمی‌شود!

یک مقام مسؤول با تایید اینکه افزایش ۳۰درصدی قیمت نان از اول آذر مصوبه هیات وزیران است، گفت: دولت بنا به مصالحی فعلاً جلوی ابلاغ و اجرای این مصوبه را گرفته است. به گزارش تسنیم، به‌رغم تمام تکذیب‌هایی که مسؤولان دولتی و غیردولتی طی یک ماه اخیر درباره تصویب افزایش قیمت نان داشتند، اما دیروز بناگاه مصوبه رسمی هیات وزیران مبنی بر افزایش 30 درصدی قیمت نان از اول آذر سال 93 منتشر شد. این در حالی است که این مصوبه هنوز به نانوایی‌ها ابلاغ نشده و افزایش 30 درصدی قیمت نان هم رسماً از اول آذر عملیاتی نشده است. خبرنگار تسنیم پیگیر دلایل تصویب این مصوبه و عدم ابلاغ و اجرای آن از مسؤولان مربوطه شد که یک مقام مسؤول در این باره با تایید وجود این مصوبه در دولت گفت: دولت بنا به مصالحی فعلاً جلوی ابلاغ و اجرای این مصوبه را گرفته است. به گزارش تسنیم، هیات وزیران در تاریخ 14 آبان 93 تصویب کرده است، قیمت انواع نان از اول آذرماه 1393 حداکثر به میزان 30 درصد جهت جبران تعدیل قیمت گندم و افزایش سایر هزینه‌های دو سال اخیر کارخانجات آسیابانی و نانوایی‌ها نسبت به قیمت‌های رسمی و مصوب سال 1392 در سراسر کشور افزایش می‌یابد.  براساس این مصوبه، «قیمت فروش گندم از اول آذرماه 1393 برای نانوایی‌های یارانه‌ای در سیلو و انبارهای تحت اختیار شرکت بازرگانی دولتی ایران سراسر کشور از قرار هر کیلوگرم 650.6  ریال تعیین می‌شود و برای سایر متقاضیان گندم، براساس قیمت تمام شده محاسبه می‌شود».

اجرای قیمت‌های جدید نان از اول آذرماه  

در مصوبه دولت رسما اعلام شده است قیمت انواع نان از اول آذر ماه ۱۳۹۳، حداکثر به میزان 30 درصد نسبت به قیمت‌های رسمی و مصوب سال ۱۳۹۲ در سراسر کشور افزایش می‌یابد. به گزارش فارس به نقل از صبحانه، هیات وزیران در جلسه 14 آبان‌ماه خود به پیشنهاد معاونت اجرایی رئیس‌جمهور و به استناد اصل 138 قانون اساسی تصویب کرد که به منظور مدیریت، هدایت و تصمیم‌گیری چگونگی اصلاح کیفیت و تعیین قیمت‌ها (از جمله هزینه‌های تبعی و قیمت تمام‌شده) و تهیه طرح جامع مرحله‌ای اصلاح نظام یارانه گندم، آرد و نان و نظارت بر حسن اجرای مصوبات، عملکرد استانداران و کارگروه‌های استانی و نظارت بر بازرسی گندم، آرد و نان کارگروهی به ریاست معاون اجرایی رئیس‌جمهور و عضویت وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، کشور، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دادگستری، امور اقتصادی و دارایی و معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و رئیس اتاق اصناف ایران تشکیل می‌شود.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

ایمان: 1393/9/607:13:18،
72
16
بنزین را هم اگه میشه از دی93 تا 60 درصد گران کنید ما ملت شریف ایران آماده با هر نوع گرانی هستیم تا لیتری 5000 تومان بنزین مشکلی نداریم. ممنون از لطفتان
انصاف: 1393/9/609:44:37،
31
30
30 در صد بعد از یک و نیم سال دولت خوبه،در دولت قبل که به یک باره 500 درصد افزایش پیدا کرد هیچ کس هم چیزی نمیگفت چرا چون با 45 هزار تومان مردم و سرگرم کرده بود،یارانه نقدی باعث نقدینگی در جامعه میشه نقدینگی زیاد هم باعث تورم.
هموطن: 1393/9/613:09:11،
28
19
یه چیز جالب!
دولت گفته افزایش حقوق کارمندان با تورم سال افزایش پیدا میکنه
به احتمال قوی تورم رو 15 درصد اعلام میکنند و حقوق ها 15درصد افزایش پیدامیکنه و از طرف دیگه به نظر شما نان 30 درصد افزایش پیداکنه واقعا عاقلانه برابر و منطقی هست؟
فیاض : 1393/9/607:56:03،
51
15
مذاکرات که هوتوتو ... حالا وقت فشار به مردمه که بهترین راهه
مردم: 1393/9/608:02:11،
38
14
شعار دولت قانونه،اما کارهاش غیر قانونی.در فاز دوم باید یارانه نقدی رو ۸۰ هزار میکرد،اما نکرد در حالی که خلاف قانونه.حالا هم افزایش نان و همان داستان.خدا وکیلی چرا دولت پول مردمش رو که حقه همه است میخوره؟
elaheh: 1393/9/608:35:55،
49
18
اولین اثر توافق هسته ای افزایش قیمت نان با شیب ملایم 30 درصد را به ملت عزیز ایران تبریک میگویم !!!!!
حسین: 1393/9/608:38:26،
44
18
تازه شروع گرونیه...
حالا حالاهاااا مونده...
اونور مذاکرت داره نتیجه میگیره اینور نونو گرون میکن...
خدایا به مردم سرزمین صبر عطا فرما...
عمله: 1393/9/609:11:58،
39
15
این گرونی ها مخصوصا نان برای انقراض نسل وجلوگیری از ازدیاد جمعیت ابرانی کار حساب شده ابه .من بجای اینها بودم نان را ارزان میکردم
حسین: 1393/9/609:23:46،
34
25
نه نون مفت بما بدید و نه به بیگانگان
ف: 1393/9/610:14:43،
39
21
دلسوزان نظام میگن متوسط مصرف نان توایران ازمتوسط جهانی خیلی بالاتره واین بهانه ای شده برا گرونی نان ولی اولا مگه نان خیلی غذای بدیه مثل نوشابه وروغن که میخوایید مصرفش کم بشه دوم اینکه مگه اروپاییا وامریکاییا مثل ما وعده ای یه نون سنگگ با ابگوشت میخورن که اونا رو باما مقایسه میکنید چرا ماشیناشینو با ماشینای ما مقایسه نمیکنید اقایان بفکر نسل اینده
خوش خیال : 1393/9/613:33:40،
27
16
قیمت نان بالامیره چون بنده خدانانواباملک چندصدملیونیش ضررمیکنه.با افزایش قیمت30%قبلی نان سنگگ به اندازه بربری درامد بااین 30%جدید فکر کنم میشه قدیه فطیر بیچاره اونهایی که شکمشونو بانون سیرمیکردند همش تقصیراین مردمه که بازیادخوردن نان دولت امید ومجبور به افزایش قیمت میکنند اقاشلغم وچقندریادتون نره
ایرانی اصل: 1393/9/618:39:05،
31
21
آقا فقط مونده یارانه نان وشصت لیتر بنزین والله اصلا دادن یارانه به هر کالایی اشتباهه ولی برادر من باحذف این یارانه ها میتونن مملکت رو منطقی اداره کنند؟مشکل چیز دیگری است .

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
لیست قیمت جدید محصولات ایران خودرو با افزایش قیمت اعلام شد - شهریور 96
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
نرخ‌های جدید سود بانکی اعلام شد
جدول پیش فروش محصولات ایران خودرو با سود مشارکت 25 درصد - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما