کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

بازار مسكن ، بازنده بزرگ

کدخبر:۸۳۱۴چهارشنبه، ۵ آذر ۱۳۹۳ - ۰۷:۴۵:۳۰۵۳۹۵ بازدید

با تمديد مذاكرات تا 10 تير سال آينده ابهام بر اقتصاد كشور سايه انداخت و سرمايه‌گذاران نسبت به ورود به بازارهاي سرمايه ايران دچار ترديد ...

با تمديد مذاكرات تا 10 تير سال آينده ابهام بر اقتصاد كشور سايه انداخت و سرمايه‌گذاران نسبت به ورود به بازارهاي سرمايه ايران دچار ترديد شده‌اند. اين ابهام براي سرمايه‌گذاري‌هاي كلان درحالي است كه در سطوح پايين سرمايه‌گذاري و در ميان افراد عادي جامعه، ورود به بازارهاي سرمايه كشور دستخوش تاثيرپذيري از عوامل ديگر مانند تورم است.

به اين ترتيب ايراني‌هايي كه درصدد تزريق سرمايه‌هاي خود به بازارهاي داخلي هستند به‌مثابه يك توپ فوتبال در ميان بازارهاي مسكن، طلا، ارز و سهام سرگردانند. حال سوال مهم اين‌ است در چنين شرايطي كه مسايل امورخارجه و به‌تبع آن اقتصاد كشور تا تير سال آينده بلاتكليف است، وضعيت بازارهاي داخلي به چه منوالي خواهد گذشت. در اين ميان انتظار مي‌رود بازارهاي ارز، طلا و سهام نسبت به شرايط پيش آمده زودتر واكنش نشان دهند اما درخصوص مسكن گذشته از عوامل جهاني، اين بازار بيش از ساير بازارها از سياست‌هاي داخلي تاثير مي‌پذيرد. چراكه در مقايسه با ساير دارايي‌ها، نسب عايدي به‌دست آمده از سرمايه‌گذاري در مسكن نسبت به ريسك آن بيشتر است. به اين ترتيب، سرمايه‌گذاري در اين بخش از اقتصاد پوشش بهتري در مقابل تورم دارد. گذشته از آنكه مسكن به‌عنوان يكي از كالاهاي سرمايه‌يي همواره دركانون توجه سرمايه‌داران است در نگاهي ديگر به‌عنوان يك كالاي اساسي هميشه از تقاضاي بالقوه بالايي برخوردار است.

اين ويژگي خاص مسكن در اين موقعيت پيش آمده درحالي است كه دولت به‌دنبال خروج اقتصاد كشور از ركود از طريق مسكن است. به اين ترتيب دولت با افزايش سقف تسهيلات نوسازي و بهسازي بافت‌هاي فرسوده و سكونتگاه‌هاي غيررسمي شهري، درصدد تحقق اهداف كلان كشور مانند برقراري عدالت اجتماعي، هدفمندكردن يارانه‌ها و رونق‌بخشي به اقتصاد كشور است. درحال حاضر اظهارنظرهاي كارشناسان حاكي از ركود نسبي در بازار مسكن است. البته پيش‌بيني آنها از ادامه اين ركود يا تبديل آن به رونق متفاوت بود. تنها نظر مشترك صاحب‌نظران حوزه مذكور اين است كه بازار مسكن كشور معمولا متاثر از عوامل داخلي مانند قيمت زمين و قيمت مصالح ساختماني است. اما اينكه چه عواملي مي‌تواند بر نرخ نهايي زمين و مصالح و به‌دنبال آن بر مسكن تاثيرگذار باشد، بستگي به وضعيت اقتصادي و سياست‌هايي دارد كه دولت در بخش اقتصاد و سياست در پيش مي‌گيرد. به‌طوري‌كه افزايش يا كاهش قيمت نفت، قيمت دلار و طلا و سياست‌هاي بانك مركزي در اعطاي تسهيلات و مذاكرات ايران با كشورهاي 1+5 از عواملي به‌شمار مي‌روند كه بر اين بخش اقتصادي تاثيرگذار هستند. با اين حال پيش‌بيني كارشناسان از وضعيت مسكن تا روزهاي باقيمانده از سال 93 و سال آينده صرفا متاثر از عوامل داخلي است.

 توسعه ساخت و ساز مسكن

بازار مسكن درحالي اين اخبار را از سر مي‌گذراند كه به گفته دبير انجمن انبوه‌سازان استان تهران، بازار در وضعيت آرام است و به پيش‌بيني وي در سال آينده تغييراتي در توليد مسكن رخ دهد و از اين وضعيت ركود در ساخت و ساز بيرون بياييم.

محمدمهدي مافي با بيان اينكه اميدواريم به‌سمت افزايش توليد مسكن پيش برويم، اظهاركرد: بازار مسكن تحت‌تاثير عوامل بالادستي قرار دارد و قيمت نفت، مذاكرات ايران با كشورهاي 1+5 و ديگر سياست‌ها بر اين بازار تاثير مستقيم دارد. وي با تاكيد بر اينكه معتقديم سال آينده توليد مسكن افزايش پيدا مي‌كند درخصوص افزايش هزينه‌هاي ساخت مسكن گفت: هر ساله در پايان سال با تورم مواجه هستيم اما به‌نظر مي‌آيد با توجه به روال هرساله، تورم در مصالح ساختماني بين 10 تا 15 درصد باشد، البته اگر اتفاق خاصي در اقتصاد كشور رخ ندهد.

دبير انجمن انبوه‌سازان استان تهران با اشاره به اينكه هزينه ساخت مسكن درحال حاضر بين 700 هزار تا 3 ميليون تومان در نوسان است، اظهاركرد: البته اين رقم با توجه به تورم عمومي كشور در سال آينده ممكن است به 850 هزار تا 3 ميليون و 500 هزار تومان برسد.

وي در پاسخ به اين پرسش كه ممكن است قيمت مسكن هم افزايش پيدا كند، بيان كرد: شرايط مختلفي بر قيمت مسكن تاثيرگذار است كه قيمت زمين، عرضه و تقاضا از عوامل اصلي تعيين‌كننده قيمت به‌شمار مي‌رود ضمن اينكه هميشه ثابت شده رابطه يك به يك ميان نرخ مصالح ساختماني و قيمت زمين نبوده است. مافي افزود: در برخي مواقع ديده شده، قيمت مسكن 100درصد اما مصالح 15درصد افزايش داشته يا اينكه برعكس بوده است در نهايت رابطه يك به يك و خطي بين اين دوعامل وجود ندارد و شرايط مهم‌تري بر بخش مسكن حاكم است. دبير انجمن انبوه‌سازان استان تهران با تاكيد بر اينكه كمتر از 30درصد از هزينه ساخت مربوط به مصالح ساختماني است، اظهاركرد: در شهرهايي مانند تهران، قيمت زمين تعيين‌كننده در بخش مسكن است اما عوامل ديگر هرساله با تورم عمومي كشور افزايش پيدا مي‌كنند و تاثير خاصي بر بازار مسكن ندارند مانند سال گذشته كه باوجود افزايش دستمزد و ديگر هزينه‌ها، قيمت مسكن كاهش داشت. وي با تاكيد بر اينكه ادامه روند كنوني منجر به كاهش توليد در بازار مي‌شود، بيان كرد: بنابر آمار شهرداري تهران، صدور پروانه‌هاي ساختماني با 45درصد كاهش روبه‌رو شده كه اين مي‌تواند در آينده نزديك فاصله عرضه و تقاضا را بيشتر كند.


 عواقب بي‌توجهي به بخش خصوصي

همچنين در اين رابطه، پيش‌بيني عضو هيات‌مديره انبوه‌سازان استان تهران حاكي از ادامه ركود كنوني در بازار مسكن و عدم استقبال سرمايه‌گذاران از حضور در اين بازار است، مگر اينكه دولت براي بخش خصوصي انگيزه به‌وجود بياورد و راندمان را بالا ببرد. ايرج رهبر افزود: اگر برنامه‌يي اجرا كنيم كه نياز مردم برطرف شود و معاملات افزايش يابد از شدت و نياز بخش خصوصي كاسته مي‌شود در غير اين صورت فشردگي تقاضا بيشتر شده و در طول زمان با افزايش قيمت‌ها مواجه مي‌شويم. وي اظهاركرد: بخش زيادي از انبوه‌سازان به‌دليل فروش نرفتن واحدهاي قبلي، سرمايه‌يي براي حضور در بازار مسكن ندارند و منتظرند تا واحدهاي قبلي را بفروشند.

عضو هيات‌مديره انبوه‌سازان استان تهران تصريح كرد: در سال جاري 40 تا 45درصد كاهش توليد را در بخش مسكن داشتيم بنابراين نياز به اجراي سياست‌هايي در بازار مسكن است تا اين وضعيت بهبود پيدا كند. وضعيت كنوني بازار مسكن كه با نبود سرمايه‌گذار، قدرت خريد پايين مصرف‌كنندگان و كاهش شديد عرضه روبه‌رو است، نياز به اجراي سياست‌هايي دارد تا در سال‌هاي آينده، قيمت عوامل موثر بر مسكن را كنترل كند در غير اين‌صورت بازار آينده به‌جاي اينكه از تزريق پول پرقدرت بانك مركزي ضربه بخورد، تحت‌تاثير ركود مسكن و كاهش عرضه با مشكل مواجه خواهد شد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

هاشم: 1393/9/507:53:08،
90
28
دولت میخخواهدمامردم اینقدربلاتکلیف باشیم تا ندانیم با سیاست چی به سرمان میخواهندبیاورند
مهدی: 1393/9/509:50:07،
69
48
10 سال پیش بانکها با دادن وامهای سنگین خرید باعث تورم شدید در بخش مسکن شدند در صورتی که شرایط حالا خیلی فرق داره و به دلیل تحریمها قدرت تزریق پول به هیج بخشی از اقتصاد وج.ود نداره=رکود در بخش مسکن عمیقتر و پایدارتر خواهد شد
ج مهدی : 1393/9/510:14:25،
69
34
وام نمیدن سودای بالا که میدن ! تا حالا فکر کردی این سودا رو کی میده به بانکها که بانکها بدن به ملت مسلمون نزول خور ؟ فک کردی اونا که این سودارو میدن حساب و کتاب نمی کنن؟ یه روزی همین سودها سونامی میشه و راه میفته خوش خیالهای مث شما رو با خودش میبره
مسکن : 1393/9/508:04:21،
110
93
یعنی قیمت مسکن همیشه همین جور میمونه.بعید میدونم-فنر قیمت مسکن داره باز جمع میشه این رو تجربه ثابت کرده -باز کی قیمت منفجر بشه خدا میدونه-این دقیقا آرامش پیش از طوفانه.
shayan: 1393/9/509:31:34،
65
63
حدود 10 سال پیش دقیقا اینطوری شد،اونموقع هم هیچکس باور نمیکرد آپارتمان 40 ملیونی یدفه بشه 140 ملیون با این سیاست های آقایون خدا میدونه این دفعه که فنر در بره قیمتا چی بشه!
مرتضي: 1393/9/510:05:01،
95
43
فنر مسكن جمع بشه باز بشه هر چي مي خواد بشه ديگه فرقي نمي كنه چون مردم ديگه قدرت خريد ندارن دفعات قبل ملت با وام و قرض و چلوندن خودشون مي تونستند به زور يك آلونكي خريداري كنن ولي الان حتي با اين كارها هم اين قدرت وجود نداره پس ديگه تفاوتي نمي كنه . مي دوني مثل اين ميمونه كه الان به من بگن خودرو فراري قيمتش 8 ميليارد بوده شده 9 ميليارد چه فرقي به حال من كه يا ماشين ندارم يا به زور يك پرايد دارم مي كنه. به حال از ما بهترون هم كه هيچ شرايطي فرقي نمي كنه چون انقدر پول دارن كه اصلا متوجه كاهش يا افزايش قيمت ها نميشن.
پاسخ به مرتضی: 1393/9/512:24:22،
60
35
مرتضی جان شما نگاه به یه عده نکن که واقعا ندارن خیلیا هم هستن الکی میگن نداریم،،،والا تو ایران تهران روز به روز داره ماشینا خفن تر و خونه ها تجملاتی تر میشه همه هم میگن نداریم دیگه بالا شهر و پایین شهرم نداره ما ساکن پیروزی خ پرستار شمالی هستیم دوستانی که تو منطقه ما زندگی میکنن میدونن چقدر بنز و بی ام و از خونه های اینجا میاد بیرون تازه بالا شهرم نیست،،،طرف اینجا خونشو رو یه عددی گذاشته برا فروش میگیم خب بیار پایینتر ما برا مادرمون میخوایم بخریم میگه تازه میخوام چند وقت دیگه 1 تومن دیگه رو هر متری بکشم روش فروش هم نرفت نرفت،،،یعنی یه همچین ملتی داریم ما!!!
پاسخ به پاسخ مرتضی: 1393/9/519:01:27،
47
32
میدونی مردم دیگه ول کردن.الان من یه سوالی دارم.
ملت دنبال چیزی میرن که باهاش حال کنن.شما تو هیچ کشوری نمیبینی که خونه یه دغدغه واسه مردم باشه.اتفاقا به نظرم خوبه.اهمیت و ارزش خونه اینقدر باید پست و بی ارزش بشه که یه جوون بدونه خیلی راحت میتونه خونه دار بشه.هر چند ماشین هم همینطوره.
خخخخخخخخخخخ.
یه خارجی وقتی ازدواج میکنه بزرگترین دغدغه اش اینه که بچش سالم دنیا بیاد و خوب تربیت بشه.حالا تو ایران از وقتی ازدواج میکنی اونقدر بدهکارت میکنن که تا عمر داری قسط و قرض ولت نکنه.خونه ماشین خورد و خوراک و و و و.........
احمد خان: 1393/9/522:55:37،
44
38
اقای پاسخ به پاسخ مرتضی:


ای ول
حرف حق جواب نداره
حسين: 1393/9/508:19:32،
57
121
با 100 ميليون مغازه بزنم +++++
بانك سود ٢٢٪ -----
ساسان: 1393/9/510:09:25،
75
29
مگه با 100 تومن مغازه میشه خرید؟ کجا؟
احمدرضا: 1393/9/511:41:06،
51
33
با ۱۰۰ تومن کجا ؟ تو رو خدا بگو ما هم بیایم بخریم
رضا2: 1393/9/516:26:43،
45
31
تو شهرستان میشه. همه که تهرانی نیستن داداش
آرش: 1393/9/517:03:42،
51
35
تو هیچ شهرستانی هم والا نمیشه
الان تو بوشهر تو روستاها میشه فقط
خوب شایدم منظور این دوستمون هم همین بوده
حسين: 1393/9/518:07:16،
43
27
مغازه خريدنى نه كرايه
يه كارى راه بندازم
فرزاد: 1393/9/508:30:42،
42
35
این سرگردانیشون هیچ ضرری به ایران نمیزنه . تو کار تولید و اشتغال زایی نیستن که کسی نگران باشه . ساخت و ساز هم که نداریم . بساز و بنداز داریم . آخه اینکه یکی بین طلا و ارز و مسکن مردد باشه چه اهمیتی داره واسه بقیه ؟ تازه خیلی هم بهتر . به هر بازاری وارد میشن فاجعه درست میکنن .
موفق: 1393/9/509:22:43،
52
56
فقط ایران جیب در تلاشین با این مدل خبرا مردم را به خرید مسکن و ایجاد التهاب در بازار تشویق کنین ولی کور خوندین دیگه مردم بیدار شدن.
بعدادیره: 1393/9/509:31:24،
65
39
سالهای پیش هرجارانگاه میکردی ساخت وسازمیدیدی الان ساخت وسازکه نمبینی هیچ تازه انهای هم که داشتن میساختن نیمه تمام رهاکردن باتوجه به اینکه میگن سالانه 15000000میلیون مسکن نیازه خیلی طول نمیکشه مسکن دربازارکم میشه انوقت بازانفجارقیمت راشاهدخواهیم بودچون الان مسکن بخاطررکوددردست دلالان نیست هرچی دربازارموجودهست همونه تحلیل کنین میبینین دیرنشه
علی: 1393/9/509:58:59،
52
29
من نمی دانم نویسنده مقاله کی بوده

ولی این رو مطمئنم که ایشان قصد خرید دارد چون خودش می داند این مهملاتی را که بافته فقط حرف بیهوده است بس

جناب نویسنده می توانی این رو به من بگی

1 این همه پول که از بورس داره می آید بیرو ن کجا می رود ؟؟

2 نتیجه کاهش 45 ٪ در خواست جواز ساخت و ساز در آینده نزدیک به چی منجرب می شود ؟؟؟

3 - نتیجه تعطیلی این همه کارخانه های تولیدی چیست ؟؟؟

سینا: 1393/9/516:09:38،
43
34
دقبقا با حرفت موافقم این سرمایه های سرگردان فقط به مسکن سرازیر میشه بهترین و امن ترین سرمایه تو ایران فقط ملک هستش
بیژن : 1393/9/510:01:34،
41
43
اوایل انقلاب جمعیت 36 میلیون بود اکنون حدود 76 میلیون یعنی طی 40 سال 40میلیون سالی 1 میلیون اما اکنون رشد جمعیت متوقف شده خیلی بخواد افزایش داشته باشیم سالی 200 هزار الی 300 هزار نفر سیستم زندگی مردم هم از باغات و ویلاهای 1000- 2000 متری تبدیل شده به آپارتمانهای 8 طبقه 95 متری 16 واحدی دیگر نیازی به اینهمه خانه در آینده نیست که درست شود کشور ایران هم مملکت مهاجر پذیری نیست تا خانه زیادی لازم داشته باشد .مطمئن باشید همین مقدار خانه تا حداقل 10 سال دیگر کفایت میکند .
پاسخ به منتقدبیژن: 1393/9/510:20:47،
51
31
عزیزمن 40میلیون که اضافه شده دراوایل انقلاب بوده بیشترشان که الان سن ازدواجشان هست ازسال 75 تاالان بچه اوری نرمال بوده دهه0 6بیشترین رشدجمعیت بوده دوماالان طلاق بیشترشده یعنی هم مردوهم زن که ازهم جداشدن به خانه جداگانه نیازدارن چون جهازش رانمیتوانه ببره جای دیگرنتیجه اینکه ازسال90تا1400بیشترین تقاضاراخواهیم داشت
اقتصاددان: 1393/9/511:07:38،
39
23
دیگه مردم به حرفهای این جمعت گوش نمیدن اونا راه خودشان را میرن و مردم هم دنبال درآمد از هر راهی هستند مسکن فعلا در خوابه
سعید: 1393/9/511:15:13،
47
39
بابا چی میگین شما اصلا قیمت مسکن بشه 100000 برابر وقتی اکثریت مردم واسه قیمتهای الانم پول ندارن این چه معنی میده عزیز
منتظر: 1393/9/512:35:10،
54
45
کی میگه مردم پول ندارن! میخوای همین فردا متری 200 بره روی خونه ها بازار پر مشتری بشه الان پولها خوابیده تو حسابا با یه تکون کوچیک همه پولها در میان. اونایی که پول ندارن 4 سال پیشم نداشتن 40 سال پیش هم .... حرف با ندارهای همیشه ندار نیست
reza: 1393/9/513:41:31،
41
58
اگه میخوای سرمایت چند برابر شه فقط طلا و دلار
SAEED: 1393/9/515:06:57،
53
55
فقط بانک
من دوسال خونه خریدم پشیمونم
قبل از اون پولم تو بانک بود سود بلند مدت میگرفتم
الان حساب کردم 50 میلیون ضرر کردم
ای کاش نمی خریدم
hh: 1393/9/600:09:47،
44
32
کسی برنده است که به آینده بنگرد!
Ali: 1393/9/516:49:45،
52
34
تنها چيزي كه فهميدنش سخت نيست اينه كه اين فنر روز به روز فشرده ميشه، تقاضاهاي قبلي به علاوه تقاضاهاي زوج هاي جديد به علاوه تقاضاهاي سرمايه گذاري ، رها شدن اين فنر باعث سونامي قيمت ملك ، مخصوصا زمين خواهد شد. شك نكنيد ....
ب: 1393/9/1011:07:15،
34
37
هیچ اتفاقی تا۲سال دیگه نمی افتدمتوسط جامعه پول لازم وکافی را ندارند

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار