کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

پارازیت روی فرکانس ارزی

کدخبر:۸۳۰۹چهارشنبه، ۵ آذر ۱۳۹۳ - ۰۷:۱۹:۱۷۱۵۶۵ بازدید

رئیس‌کل بانک مرکزی در روز گذشته، نرخ 2850 تومانی را برای دلار در بودجه سال 94 پیش‌بینی کرد. تعیین نرخ در این سطح با توجه به نرخ 2650 تومان در بودجه سال جاری ...

رئیس‌کل بانک مرکزی در روز گذشته، نرخ 2850 تومانی را برای دلار در بودجه سال 94 پیش‌بینی کرد. تعیین نرخ در این سطح با توجه به نرخ 2650 تومان در بودجه سال جاری، از افزایش 7.5 درصدی نرخ ارز محاسباتی در بودجه طی یک سال حکایت دارد. تعیین نرخ ارز در بودجه از آن رو اهمیت دارد که این نرخ همواره به‌عنوان قطب‌نمایی برای نرخ رسمی و غیررسمی ارز قرار گرفته و با توجه به این مبنا، افزایش و کاهش از سوی سیاست‌گذار پولی رخ داده است. رشد 7.5 درصدی نرخ ارز بودجه؛ در حالی است که در ادبیات اقتصادی عنوان می‌شود در بلندمدت نرخ ارز باید براساس تفاوت نرخ تورم داخل و خارج کشور تعدیل شود؛ بنابراین به‌نظر می‌رسد با توجه به پیش‌بینی نرخ 15 درصدی در سال آینده برای تورم داخلی و نرخ زیر 2 درصدی برای تورم جهانی، تعیین نرخ با ملاحظات صورت گرفته و این متغیر با واقعیت‌های اقتصادی تعدیل نشده است. کارشناسان معتقدند توجه نکردن به این موضوع از یکسو با تضعیف بخش صادرات و اثر منفی در بخش واردات موجب تغییر در تراز پرداخت‌ها خواهد شد و از سوی دیگر، با توجه به انباشت تورم در نرخ ارز، موجبات سرکوب ارزی و افزایش نرخ ارز در آینده را فراهم می‌آورد.

رئیس کل بانک مرکزی در اظهارات روز گذشته خود، موضوعاتی را بیان کرد که پرسش‌هایی را در خصوص سیاست‌گذاری ارزی این نهاد مطرح می‌کند. بخش نخست این اظهارات، به قیمت‌گذاری نرخ ارز در بودجه سال 1394 مربوط می‌شود که سیف در این بخش، از پیش‌بینی دلار 2850 تومانی در بودجه سال آینده سخن گفته است. نرخ دلار در بودجه سال جاری، به میزان 2650 تومان تعیین شده بود و نرخ دلار مربوط به بودجه سال گذشته نیز، 2450 تومان بود.

مطابق بررسی‌ها، تعیین نرخ 2850 تومانی برای بودجه سال آینده، به معنای رشد 5/7 درصدی  این نرخ خواهد بود. این موضوع از این حیث ابهام‌انگیز است که به‌نظر می‌رسد در نظام ارزی سال جاری، نرخ رسمی دلار در بودجه به‌نوعی «قطب‌نما»ی نرخ رسمی دلار مرکز مبادلات بانک مرکزی بوده و تغییرات نرخ ارز مرجع بانک مرکزی از ابتدای سال نیز در راستای نزدیک شدن به نرخ ارز بودجه بوده است، اما پس از رسیدن دلار مرکز مبادلات به سطح 2650 تومانی در مردادماه، در ادامه از سرعت تعدیل نرخ ارز کاسته شد؛ به‌طوری که در 145 روز نخست سال، نرخ رسمی ارز بانک مرکزی نزدیک به 140 تومان بالا رفت و به سطح 2650 تومان رسید، اما در ادامه و در 74 روز بعدی (تا دیروز)، نرخ رسمی دلار بانک مرکزی تنها نزدیک به 32 تومان افزایش یافته است که به وضوح نشان می‌دهد از سرعت تعدیل نرخ رسمی ارز کاسته شده است. در نتیجه می‌توان گفت نرخ رسمی ارز بودجه، تقریبا معادل با میانگین نرخ ارز مرجع بانک مرکزی (نرخ رسمی مرکز مبادلات) شده است و پیش‌بینی می‌شود سال آینده نیز همین‌طور باشد.این در حالی است که عمده اقتصاددانان با استناد به قاعده «برابری قدرت خرید» (PPP) معتقدند در درازمدت، نرخ ارز با تفاوت تورم داخل و خارج تعدیل خواهد شد و با توجه به این قاعده، تجویز می‌کنند که برای جلوگیری از تضعیف تولیدات داخلی و پیشگیری از شوک ارزی در آینده، لازم است نرخ ارز به‌صورت تدریجی با «تورم» تعدیل شود، اما آن‌طور که جهت‌گیری‌ها و قیمت‌های تعیین‌شده نشان می‌دهد، ضرورت توجه به تعدیل متناسب نرخ ارز با تورم، در سیاست‌گذاری‌های انجام شده لحاظ نشده است.

  کاهش نرخ ارز با وجود تورم بالای 15 درصد؟

ولی‌الله سیف در بخش دیگری از اظهارات خود، با اشاره به تعادل کنونی بازار ارز و همچنین احتمال تقویت طرف عرضه بازار ارز در آینده، نسبت به کاهش نرخ ارز در روزهای آینده ابراز امیدواری کرده بود.
 این اظهارنظر، ممکن است برای آرامش‌بخشی به بازارها پس از اخبار منتشرشده در خصوص توافق دیپلمات‌ها برای تمدید مذاکرات هسته‌ای صورت گرفته باشد. ولی بسته به هر یک از سناریوهای پیش رو (کاهش یا افزایش نرخ ارز) چنین اظهارنظری از سوی رئیس کل بانک مرکزی، از دو زاویه می‌تواند بر وضعیت نظام ارزی دارای اثرات نامطلوبی باشد.

فرض اول این است که پیش‌بینی کاهش نرخ ارز، بنا به دلایل نامعلومی، محقق نشود و قیمت ارز در سطح فعلی باقی بماند یا اینکه افزایش پیدا کند. در این شرایط، محقق نشدن پیش‌بینی بانک مرکزی از چشم‌انداز ارزی، به تضعیف بخشی از اعتباری منجر می‌شود که بانک مرکزی در یک سال و نیم گذشته کسب کرده است، اما با فرض اینکه پیش‎بینی محقق شده و نرخ ارز در آینده کاهش پیدا کند، به‌نظر نمی‌رسد که چنین کاهشی متناسب با شرایط تورمی فعلی اقتصاد کشور باشد. بر اساس آمارها و بررسی‌ها، نرخ تورم از سطوح بالای 40 درصدی در ماه‌های پایانی دولت قبل، به زیر 20 درصد درماه‌های اخیر رسیده است. ولی پیش‌بینی می‌شود که سرعت کاهش تورم در ماه‌های آینده، کاهش پیدا کند و انتظار نمی‌رود که تورم به میزان زیادی از سطح 15 درصد پایین‌تر بیاید. سخنگوی دولت نیز نرخ تورم در پایان سال آینده را معادل 15 درصد پیش‌بینی کرده است.

بنابراین، به‌نظر می‌رسد که بانک مرکزی (به‌عنوان متولی سیاست‌های پولی و ارزی)، یا باید با تغییر در مختصات سیاست پولی، سطح مورد نظر برای تورم سال آینده را بازنگری کند (امری که نرخ‌های تورم ماهانه 4/1 درصدی شهریور و مهر در تضاد با آن است)، یا اینکه سیاست ارزی خود را در تناسب بیشتری با چشم‌انداز متغیرهای پولی در سال آینده (مثل تورم 15 درصدی سال 1394) تنظیم کند. چنین سیاستی، از یکسو حساسیت‌ها روی تورم را (به‌عنوان علت افزایش نرخ ارز و نه معلول آن) بالا می‌برد و به کنترل تورم کمک می‌کند، به پیشبرد سیاست یکسان ارزی و مقابله با اثرات نامطلوب وضعیت فعلی (از قبیل رانت و فساد ناشی از قیمت‌گذاری چندگانه) کمک می‌کند و در نهایت، با حفظ سطح نرخ «حقیقی» ارز (از طریق افزایش متناسب نرخ اسمی ارز با تورم)، از تضعیف تولید و صادرات داخلی جلوگیری می‌کند. 
 

qjvogq99enfy7xok9g.jpg

بلیط هواپیما



دیدگاه ها

شاهد: 1393/9/509:11:33،
16
30
کلی گویی در خصوص ارتباط نرخ تورم با قیمت ارز یک نظر غیر کارشناسی است با توجه به اینکه تعیین اثر تورم وافزایش نرخ های ارز بر هر یک از موضوعات تولیدی که به نوعی به واردات مواد اولیه وابسته هستند نیاز به بررسی وآنالیز دقیقی دارد و می بایستی تاثیر افزایش ارزش ریالی دلار ومیزان تورم در همه موارد مرتبط با اقتصاد کلان کشور دیده شود قطعا این نظرات راهگشا نخواهد بود ، اینطور که ازعملکرد دولت طی یک سال گذشته دیده شده نشان میدهد که بسیار عاقلانه وکنترل شده و خارج از هر گونه تاثیرات ناشی از تحریم حرکت میکنند وپیشنهاد ارائه شده عاقلانه میباشد.
سیامک: 1393/9/513:03:08،
28
24
این دولت هم مثل دولت قبلی واسه جبران کسری بودجه دلار رو گرون میکنه.
ایرانی: 1393/9/509:20:32،
53
11
این سیف نمی گذارد قیمت دلار پایین بیاد
مجلس باید سیف را توجیه کنه
وحید: 1393/9/509:37:24،
40
9
تا امثال سیف و نعمت زاده هستند دیگه هیچ نیازی به دشمن خارجی و تحریم نداریم.
مردم: 1393/9/509:45:24،
34
10
السیف و ما ادراکه ما السیف
نفع شخصی سیف و اطرافیانش در دلار بالا است
مطمئن باشید نمی گذارد دلار پایین بیاید
محسن: 1393/9/509:53:44،
11
13
نرخ رسمی دلار بانک مرکزی تنها نزدیک به 32 تومان افزایش یافته است که به وضوح نشان می‌دهد از سرعت تعدیل نرخ رسمی ارز کاسته شده است.
فکر مینکم این جمله اشتباهه !
وقتی نرخ ارز رسمی افزایش داشته یعنی در جهت تعدیل نیست
پس از سرعت افزایش نرخ رسمی کاسته شده ، نه از تعدیل نرخ رسمی
شاهد: 1393/9/510:40:11،
11
11
همانطور که درنمودار بالا مشاهده میگردد افزایش 3 برابری نرخ ارز در سال 91 نسبت به سال 90 تاثیر چندانی درکنترل افزایش نرخ تورم نداشته وحتی باعث افزایش تورم شده است، افزایش نرخ ارز تنها برای تامین نقدینگی دولت بوده که نهایتا منجر به رکود اقتصادی کشور (کاهش قدرت خرید مردم وتعطیلی شرکتهای تولیدی کشور که قابلیت رقابت با تجارت آزاد دنیا را ندارند حتی علیرغم تشنه بودن بازار خرید کشورهای منطقه) شده است بنا بر این رشد قیمت ارز متناسب با رشد تورم غیر منطقی به نظر میرسد.
حقوق بگير: 1393/9/511:46:59،
23
22
اينقدر كه قيمت ارز و بخصوص دلار تاثير اصلي در بالا يا پائين آمدن تورم و قيمتها در ايران دارد ، ساير عوامل تاثير ندارد. بنابراين اگر قيمت دلار را كاهش دهند يا حداقل بصورت روزانه دستكاري نكنند ثبات اقتصادي بيشتر و تورم كمتر خواهد شد.
علی: 1393/9/516:16:07،
12
12
دولت تحریمها را بهانه کرده و نمیزاره قیمت دلار پایین بیاد آقای سیف و دولت قول داده بودند که ارز را یکسان سازی کنند و قیمت رو 2650 تومان کردند ولی باز میخان قیمت رو افزایش بدهند تا کسری بودجه حاصله از قیمت نفت را جبران کنند با اینجور مدیرها کشور نیاز به دشمن ندارد

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
لیست قیمت جدید محصولات ایران خودرو با افزایش قیمت اعلام شد - شهریور 96
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
نرخ‌های جدید سود بانکی اعلام شد
جدول پیش فروش محصولات ایران خودرو با سود مشارکت 25 درصد - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما