کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

کاسبی؛ حوالی سینما آزادی تهران !

کدخبر:۸۲۸۶سه شنبه، ۴ آذر ۱۳۹۳ - ۰۷:۳۰:۰۸۳۳۷۹ بازدید

یک‌بار سینمارفتن چقدر خرج برمی‌دارد؟ شاید نتوان به این سوال یک‌جواب قطعی داد. هرکسی به‌شیوه خودش سینما می‌رود. از طرفی هم می‌توان خرج ...

یک‌بار سینمارفتن چقدر خرج برمی‌دارد؟ شاید نتوان به این سوال یک‌جواب قطعی داد. هرکسی به‌شیوه خودش سینما می‌رود. از طرفی هم می‌توان خرج فیلم‌دیدن را در حد یک‌بلیت شش‌هزار و500 تومانی برای آخر هفته پایین‌ آورد و دانشجویی حساب کرد، هم می‌توان سینما را بهانه‌ای برای خرید قرار داد که این کار هزینه را چندبرابر خواهد کرد. سینما ‌آزادی از جمله سینماهایی است که این ویژگی را دارد.

کسبه‌ای که مغازه‌های ساختمان 10 طبقه آزادی را می‌گردانند و دستفروشانی که در پیاده‌روهای اطراف آن بساط کرده‌اند امیدوارند شما روش‌دوم را انتخاب کنید. جمعیت چند‌هزار‌نفری که روزانه میهمان این سینما هستند، فضایی مناسب را برای کسب‌وکارهای کوچک پدید‌ می‌آورد تا پتانسیل اقتصادی یک‌سینما به‌مراتب بیشتر از میزان فروش بلیت فیلمش باشد. سینما «آزادی» یکی از قدیمی‌ترین سینماهای ایران محسوب می‌شود که از سال 1348 با نمایش فیلم «مارلیک» آغاز‌به‌کار کرد و همواره به‌عنوان یک‌سینمای پرفروش مطرح بوده تا‌ آنجا ‌که در سال 1375 با فروش‌سالانه 150 میلیون‌تومانی، لقب پرفروش‌ترین سینمای ایران را به خود اختصاص داد. پس از آتش‌سوزی سال 1376 و یک‌وقفه 9 ساله، در سال 1385 با یک‌معماری مدرن و امروزی دوباره آغازبه‌کار کرد. ساختمان جدید سینما ‌آزادی دارای یک‌ سالن 600 نفره و چهار‌سالن 200 نفره است. علاوه‌بر این، در میان طبقات مختص سالن‌ها، چهار‌طبقه تجاری و دو‌طبقه مخصوص کافی‌شاپ وجود دارد.

طبقه همکف و طبقه‌دوم که قرار ‌بوده روزی مرکز تجاری باشند، همان‌طور خالی رها شده‌اند. اما مغازه‌های واقع در سالن‌های انتظار، پررونق و پرمشتری هستند. از پله‌های برقی که بالا می‌آیید در ورودی طبقه سوم یک بوفه بزرگ قرار دارد که به گفته یکی از فروشندگانش، ماهانه 18 میلیون‌تومان به سینما اجاره پرداخت می‌کند. مغازه‌های کوچک‌تری نیز آن کناره‌ها دیده می‌شوند. یکی از آنها در اختیار جوانی است که کتاب، فیلم و آلبوم موسیقی می‌فروشد. می‌گوید: «مغازه هفت‌متری‌اش را ماهانه  10.5 میلیون‌تومان اجاره کرده است.» مکانیسم اجاره، متراژ مغازه‌هاست. در این راهرو هر‌متر مغازه 1.5 میلیون‌تومان کرایه داده می‌شود. اما گویا او از پس اجاره برمی‌آید و می‌گوید: «عمده درآمدش نه از فروش کتاب بلکه از محل آلبوم‌های موسیقی و فیلم است.» در کنار کتابفروشی، مغازه‌ای است که انواع بدلی می‌فروشد. قیمت بدلیجات با سطح شهر چندان تفاوتی‌ ندارد و با توجه به تنوع و قیمت جنس، مشتری زیادی هم دارد. اینجا می‌توان یک حلقه استیل را 11 هزار‌تومان خریداری کرد. اما شلوغی جلو این مغازه به‌خاطر اشیای کوچک‌تری است که روی ویترین چیده شده؛ اشیایی مانند سرسوییچی، تزیینات روی یخچال و دست‌بندهای نخی که بین هفت تا 20 هزارتومان می‌ارزند.

مغازه روبه‌رویی بوفه کوچکی است که خوراکی می‌فروشد. فروشنده جوان ذرت بوداده و چیپس را در چندین‌طبقه چیده تا کار فروش با سرعت بیشتری انجام شود. سرش شلوغ است و پی‌درپی خواسته‌های مشتریان را پاسخ می‌گوید. اسکناس‌های دووپنج‌هزار‌تومانی را از دخترک کناری می‌گیرد و پاکت چیپسی به دست او می‌دهد. ذرت بوداده را هم پاکتی چهار‌هزار‌تومان می‌فروشد. وقتی از قیمت‌های بالایش گله می‌کنم، با دست به طبقه بالا اشاره می‌کند و از قیمت‌های هم‌صنفی دیگرش می‌گوید: «همین ذرتی که می‌بینی در طبقه هفتم به مبلغ پنج‌هزار‌تومان فروخته می‌شود.» بوفه اصلی طبقه سوم اما نسبت‌به سایر بوفه‌ها ابتکاری به خرج داده است. او ساندویچ‌های در یخچال را با مایکروفر گرم کرده و بعد دست مشتری می‌دهد. هرکدام از این ساندویچ‌ها بین هشت تا 10هزارتومان قیمت دارند.

فروش‌های خودکار

ماشین‌های خودکار فروش کتاب و قهوه با تمامی ارزانی اما چندان مشتری ندارند. کتاب‌های داخل دستگاه از دوهزار تا هفت‌هزارتومان قیمت دارند اما حتی کمتر کسی را می‌بینید که نیم‌نگاهی هم به‌عنوان‌ها بیندازد. دستگاه قهوه‌ساز خودکار که با دوهزارتومان انواع قهوه و نوشیدنی‌های گرم را سرو می‌کند نیز چندان مورد استفاده نیست؛ درحالی‌که یک‌فنجان قهوه در کافی‌شاپ طبقات بالایی هشت‌هزارتومان به فروش می‌رسد.

هر صندلی 3 هزار تومان

بالاتر که می‌روی، از مسیر پله‌برقی‌ها راهی برای رسیدن به کافی‌شاپ‌ها نیست و شاید همین هم دلیل خلوتی آنها باشد. این کافی‌شاپ که ظرفیتی در حدود 40‌ نفر دارد تنها پذیرای شش، هفت‌نفر است. خلوتی این کافی‌شاپ امکانی را فراهم کرده که بدون سفارش قهوه یا چای بتوانید از صندلی‌ها استفاده کنید، اما به ازای پول. اینجا هر صندلی سه‌هزارتومان فروخته می‌شود تا صاحب کافی‌شاپ از این طریق به حداکثر سود برسد.

اما اگر بخواهید یک کوکتل میل کنید یا یک غذای ساده سفارش دهید، بین 12 تا 15 هزار‌تومان برایتان آب می‌خورد. بالاترین طبقه، شلوغ‌ترین طبقه است. آسانسورها و پله‌های اضطراری شما را به این طبقه می‌برند. ساعات آغاز شب تا 12، اوج شلوغی فست‌فود است که بسته تفریحی شما را کامل می‌کند؛ قیمت‌هایی که روی بروشور مانند قیمت‌های سطح شهر است. کمترین نرخ مربوط به سیب‌زمینی سرخ کرده سه‌هزار و 900 تومان و بیشترین متعلق به پیتزا استیک است که 21 هزار و 900 تومان فروخته می‌شود. دستفروشان نیز سعی کرده‌اند از بودن سینمایی به این عظمت بهره لازم را ببرند. روزهای اول هفته که مخاطبان سینما کمتر است، اثری از دستفروشان نیست. خودشان می‌گویند از سه‌شنبه تا جمعه بساط می‌کنند و روزهای دیگر کسب‌وکار آنقدر کساد است که زحمت آمدن به خودشان نمی‌دهند. درست روبه‌روی در ورودی سینما جوانی گیتار می‌زند. کیف گیتارش با در باز کنار اوست و هرکس که از موسیقی و آواز او لذت ببرد پولی را در کیف گیتارش می‌اندازد.

ساعت 30 دقیقه بامداد است که برای چند دقیقه از سرمای هوا به داخل پناه برده. پیش از ساعت 11 آمده و می‌گوید تا این موقع نزدیک 20 هزار‌تومان درآمد داشته. تمام این دستفروش‌ها در طول روز کار دیگری با درآمد پایین دارند و برای گذران زندگی مجبورند که آخر شب را اینگونه بگذرانند. نوازنده گیتار هم می‌گوید از آنجا که باید بخشی از بار خانواده خود را هم به دوش بکشد مجبور است که شب‌ها تا ساعت دو‌ بامداد در سرما بنشیند و آواز بخواند و به درآمد 30 تا 40 هزار‌تومانی شب‌های آخر هفته دل خوش کند. کمی آن‌طرف‌تر مرد ناشنوایی بساط کرده و لباس می‌فروشد، بیشتر لباس‌ها زمستانی هستند. از ساعت 10 شب بساط می‌کند و تا دو‌ بامداد دنبال مشتری است. مشخص است که دوره‌های آموزشی ناشنوایان را گذرانده و می‌تواند لب‌خوانی کند و تا حد خوبی با دیگران صحبت کند. می‌گوید بیشترین فروش را از شلوارهای 15‌ هزار‌تومانی دارد چون مردم قدرت خرید چندانی برای لباس‌های گران‌تر ندارند. سال گذشته یک پلیور را 25 هزار تومان می‌فروخته اما امسال همان پلیور 35 تا 45 هزار تومان قیمت دارد.

محرم و صفر هم مزید بر علت شده تا فروشش پایین بیاید. روی هر جنس 4 تا 5 هزار تومان سود نصیبش می‌شود. شلوارها را 11هزار تومان می‌خرد و 15هزار می‌فروشد. پیراهن را 23 هزار تومان می‌خرد و 27هزار تومان می‌فروشد. خودش می‌گوید در آخر ماه حدود یک میلیون و 200 هزار‌تومان نصیبش می‌شود که به نظر، بالاتر از درآمد باقی دستفروشان آن محدوده می‌آید. سختگیری‌های شهرداری مانع از زیادشدن تعداد دستفروشان شده. در «ورودی» سینما به‌جز این دو دستفروش فقط یک مرد میان‌سال هست که چند ورقه لواشک خانگی در دست دارد و نفر به نفر به سراغ افراد می‌رود و با این تبلیغ که لواشک‌ها خانگی است و بدون مواد اضافه، هر بسته لواشک را چهارهزارتومان‌ می‌فروشد.  بعد از اینکه فیلم را تماشا کردید از پله‌های پشتی سینما به در «خروجی» هدایت می‌شوید. در آنجا هم چند دستفروش بساط کرده‌اند که با توجه به اینکه معمولا مردم بعد از خروج از سینما سریع‌تر محل را ترک می‌کنند کاروبارشان نسبتا کم‌رونق‌تر است. شاید نوستالژیک‌ترینشان خانم نسبتا مسنی باشد که دم در خروجی روی صندلی می‌نشیند و گل می‌فروشد. گل‌های رز کوچک، شاخه‌ای 2500 تومان و رزهای بزرگ‌تر، شاخه‌ای 5000 تومان. یک‌دسته کوچک گل نرگس را هم 5000‌ تومان می‌فروشد.

درست چندمتر آن‌طرف‌تر پشت چراغ قرمز تقاطع شلوغ خیابان شهیدبهشتی، خیابان خالداسلامبولی دستفروشانی که به ماشین‌ها دسته‌گل می‌فروشند دسته‌های سه‌تایی رز کوچک را 5000‌ تومان می‌فروشند که با کمی چانه‌زدن می‌توان از آنها هزارتومان تخفیف گرفت. کمی پایین‌تر از در ورودی، دو جوان که یکی‌شان کارگر است و دیگری به گفته خودش دانشجو است فیلم خارجی می‌فروشند، خودشان امکان دانلود و رایت فیلم‌ها را ندارند. هر نسخه از فیلم را 1400 می‌خرند و 2500 تومان می‌فروشند. شب‌های آخر هفته بین 40 تا 50 «دی‌وی‌دی» می‌فروشند. کمی بالاتر جوانی که آشکارا از سرما می‌لرزد کتاب‌هایش را زیر نور یک‌فانوس گازی پهن کرده. کتاب‌ها را با 20 تا 30‌ درصد سود می‌فروشد اما به‌نظر از همه کمتر مشتری دارد. به‌گفته خودش آخر ماه از این کار ماهانه 500 هزار تومان عایدش می‌شود. در این میان بهترین درآمد را رانندگان تاکسی و ماشین‌های شخصی دارند که کنار در ورودی و خروجی سینما صدایشان شنیده می‌شود که پی‌درپی کلمه دربست را تکرار می‌کنند. در این ساعات شب چندان انتخابی برای وسیله‌نقلیه نیست باید به همین قیمت‌ها راضی شد، قیمت‌هایی که گاه به 2.5 برابر بالغ می‌شوند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

صغری: 1393/9/408:40:51،
87
24
با این فیلم های آب دوغ خیاری اصلا نبایدسینما رفت
یادمه برای فیلم معراجی ها رفتم پشیمون شدم
موضوع تکراری
طنز لوس
بی مزه
بی محتوا
خلاصه پولمونو ریختیم تو چاه
مهرداد: 1393/9/409:10:55،
37
20
الحمدلله مردم نظر ندارن.حتی بی ربطاش که بیان از خودرو سازان وماشینها اسم ببرن وانتقادهای بی جا وباجا بکنن.نه اینکه همه کارشناس های اقتصادی وکیفیتی شدن وهمه مجوز هاشونو از غول های خودروسازی واقتصادی دنیا گرفتن حالابرای این مطالب جا موندن .بیایید دیگه.از تیبا و206 وال لگنها حرف بزنیدوآشغالهای چینی ...اگر غریبه ای بیاد فکر میکنه همه شورلت وفورد وکادیلاک سوارند.بیاید دیگه
خودشم: 1393/9/415:02:15،
31
32
چراغ اول خودم روشن میکنم نگران نباش
مزدا3 +
ماکسیما -
نظرررررررررر: 1393/9/415:04:07،
42
20
مزدا 6 -
ماکسیما +
نظرررررررررر: 1393/9/415:04:21،
27
24
مزدا 323 +
207 -
مهرداد: 1393/9/416:48:49،
34
32
داداش خودم اولین انتخاب روکردم.این جوری که خوبه.ملت میان یکی میگه ال90 لگن آشغاله نخر.میگیم خوب نمیخریم.میریم روپرشیا میان میگن اوه بعداز 15 سال اومده توبازار میخوای پرشیا بخری.میگیم خوب اونم اخ.میگیم 206 یا رانامیگن نخر اون جنس هاش چینی آشغال شده.میگیم خوب .میگیم چینی .میگن نخر پولت روبه ماشین چینی می دی.میگیم خدا روشکر.خوبه همون پراید بگیریم.میگن مگه ازجونت سیر شدی دنباله ماشین بیکیفیت 20 سال پیشی.بابا پس چی بخریم ؟؟؟؟؟؟؟؟میگن خوب ماشین نخر میخوای هم بخری خارجی دست دوم.میگیم خوب شما که اینو میگی خودت داری هیوندا ده سال کارکرده رو بخری 40 میلیون.تازه اونی که ماشین داره میتونه بفروشه پول رو پول بزاره بره بخره اونی که نداره ازکجا بیاره قلمبه پول ماشین بده.ازچاه های نفت هم که چیزی عاید ما نمیشه.مگه ملت فلسطین ولبنان و عراق ویمن وافغانستان و ونزوئلا و.........ماشالاه سیر میشن که برای ماهم پول بمونه.
reza: 1393/9/410:45:42،
43
22
من 28 سالمه.در عمرم یکبار هم سینما نرفتم.چون به فیلمهای ایرانی علاقه ندارم.به جزتعدادی انگشت شمار. فیلمهای ایرانی همش رو یک موضوع مانور میدن و اصلا هم حرفه ای و اکشن و جذاب نیستن.یا عشقیه یا جبهه و جنگ.حیف از پول و وقت.فیلمهای خارجی را مخاطب کلی کیف میکنه،نگاه میکنه.عظمته سینما را فیلمهای هالیوود میشود دید.
زلزله اصلی: 1393/9/410:58:46،
47
21
صغری خانوم اب دوغ خیاری رو خوب اومدی اگه ده نمکی رو
کار نداشته باشی ارباب حلقه هارو هم به این فیلماش ربط
می ده.خیلی جدی گرفته.....................
سامان: 1393/9/412:35:02،
30
37
دیگه دوره سینما به سررسیده الانه ماهواره و اینترنت dvdهست جدیدترین فیلمهای دنیا را میشه دانلود کرد خرید تو تلویزیون LED 57 دید به همین راحتی فقط دلم برا دستفروشهای عزیز میسوزه:(
ماهان: 1393/9/419:18:25،
14
27
باور کنید اولین و آخرین باری که سینما رفتم حدود 10 سال پیش بود. امتحان داشتیم نرفتم رفتم سینما که یه 2-3 ساعتی سپری بشه بعدشم رفتم خونه!.
علی: 1393/9/501:02:35،
22
24
آخرین فیلمی که نو سینما دیدم حامی بود 8 سالم بود
محمد : 1393/9/1019:04:27،
23
29
دوستان بزودی سینمای ایران برشکست میشه البته شده اما نه اون طوری که داغون بشه فیلم های ایرانی هم قشنگه اما بعضی از فیلماش ولی بیشترش چرته

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما